Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:56:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Nabożeństwa Majowe.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Nabożeństwa Majowe.  (Przeczytany 14554 razy)
Fidelis
Gość
« dnia: Kwietnia 30, 2009, 22:09:31 pm »

Co roku tradycyjnie już inicjuję ten wątek. Nowi użytkownicy na forum przybywają więc warto zastanowić się nad tą forma kultu NMP, która mimo przeróżnych liturgicznych zawirowań i innych nowinek zdaję się nie uległa korozji modernizmu i pozostała "po staremu" niezmieniona.... chociaż zdarzało mi się doświadczyć celebracji wspomnianego nabożeństwa na łapu-capu, tuż po wieczornej mszy, byle jak, byle zbyć i zadowolić starsze babcie.
To nie to co dawniej, gdy bzy pachniały, zachodzące słonko jeszcze przygrzewało, a organy huczały i przy ołtarzu spowitym w sinym tle kadzidła lud - że tak powiem po reymontowsku - padłszy na kolana śpiewał litanię loretańską, chłopy grubo a baby cienko, a kościół był pełen ludu żarliwie się modlącego.
Czy coś się zmieniło?
Czy ten bardzo katolicki i polski zwyczaj uległ procesowi modernizacji?
Czy można go zakwalifikować do ludowego, wsiowego kultu, który powoli skazany będzie na wymarcie?
Oby nie.
Jutro będzie już maj. Pójdziemy na "majowe".
Zapraszam do refleksji. 
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 30, 2009, 22:20:34 pm »

Dziś byłem na majowym (30 kwietnia) i raczej była moderna:
1. Wystawienie i okadzenie.
2. Litania loretańska.
3. Ojcze nasz, Zdrowaś, Chwała Ojcu. (nie było wezwania "Raduj się i wesel Panno Maryjo, Alleluja")
4. Czytanka jakaś tam.
5. "Pod Twoją obronę" recytowane (ha, u mnie się śpiewa)
6. Przed tak wielkim.
7. Modlitwa i błogosławieństwo.

Plusem był śliczny ornat barokowy z 1954 roku.. Lubię majowe. Ale Rorat nic nie przebije.
Zapisane
Taki sobie o...
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 30, 2009, 22:44:37 pm »

Nie ma piękniejszego nabożeństwa niż to (na równi stawiam Gorzkie Żale) u mnie w Kościele zawsze jest kadzidło, pięknie jest gdy do ołtarza wychodzi Ksiądz ubrany w piękną( nie plastikową, chodź zaledwie 15 letnią) złotą kapę, w albie i skrzyżowaną na piersi stule, gdy kończy się pieśń Cud to zywy, a zaczyna O Zbawcza Hostio!  wtedy naprawde czuje się ducha polskości, ducha Maryjnego w tym narodzie.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 30, 2009, 23:15:54 pm »

Zauważmy ponadto, że podczas Nabożeństwa Majowego trzeba "tyłem do ludu". O, jakże to dziwne i niepojęte! I zagaić nie można. W istocie - przedpotopowy zwyczaj i taki niepojęty.
I tu moja refleksja; podczas mojego pierwszego pobytu w Stanach (1978) zdarzyło mi się spotkać polskiego młodego księdza ( w bluzie i portkach dżinsach) który właśnie tam na jednej z polskich parafii wylądował i w rozmowie ze mną i paroma innymi lokalnymi polonusami (tknięty duchem soboru) rozwodził się nad dziwacznością tych przedsoborowych praktyk, które wyrażały się tylko w "godzinkach i majowych" i ubolewał nad wiarą starych babci proszących go o takie formy modlitwy.
I pomyślałem sobie - (nie chcąc głośno i explicite obrażać osoby duchownej) - "ty głupi kmiotku; gdyby nie te majowe i godzinki twojej babci, być może nie zostałbyś nigdy księdzem,  a tak zostałeś nim i przyjechałeś do Hameryki i masz duuulary i wydaje ci się, że umacniasz parafian w wierze." 
To tak na marginesie.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 01, 2009, 06:51:42 am »

Ja lubię majowe. W Kaliszu u jezuitów bardzo dobrze odprawiane. Wszystko jest na miejscu i kadzidło, i welon. W innych parafiach nie wiem ale w katedrze jak pamiętam nie za bardzo używa się już kadzidła i welonu. Ale w katedrze ładnych kilka lat na nabożeństwie nie byłem.
Zapisane
in principio
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Maja 01, 2009, 10:10:52 am »

Dziś byłem na majowym (30 kwietnia) i raczej była moderna:
1. Wystawienie i okadzenie.
2. Litania loretańska.
3. Ojcze nasz, Zdrowaś, Chwała Ojcu. (nie było wezwania "Raduj się i wesel Panno Maryjo, Alleluja")
4. Czytanka jakaś tam.
5. "Pod Twoją obronę" recytowane (ha, u mnie się śpiewa)
6. Przed tak wielkim.
7. Modlitwa i błogosławieństwo.

Plusem był śliczny ornat barokowy z 1954 roku.. Lubię majowe. Ale Rorat nic nie przebije.

Od kiedy na nabożeństwie majowym używa się ornatu????
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #6 dnia: Maja 01, 2009, 10:58:37 am »

Zapewne chodziło o kapę.
Albo nabożeństwo było po Mszy. Spotkałem już się z ornatem.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 01, 2009, 11:30:08 am »

Potrafię rozróżnić ornat od kapy Panie Majorze :P Po Mszy było, więc Msza skończyła się modlitwą po Komunii a potem wystawienie i to co już pisałem...
Zapisane
Taki sobie o...
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #8 dnia: Maja 01, 2009, 11:56:37 am »

Zauważmy ponadto, że podczas Nabożeństwa Majowego trzeba "tyłem do ludu". O, jakże to dziwne i niepojęte! I zagaić nie można. W istocie - przedpotopowy zwyczaj i taki niepojęty.
(...)

Nic podobnego. W parafii, do ktorej chodze na nabozenstwa, Najswietszy Sakrament wystawiany jest na stole eucharystycznym, kaplan z liturgiczna sluzba oltarza zwrocony jest w strone Najsw. Sakr. wystawionego na tymze oltarzu bedac jednoczesnie plecami do Tabernakulum, w ktorym sa konsekrowane komunikanty.
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #9 dnia: Maja 01, 2009, 19:30:48 pm »

W mojej parafii wszystko po staremu. Pan Jezus w monstrancji na ołtarzu, przed ołtarzem klęczący proboszcz w pięknej kapie, kadzidło, litania loretańska, Regina Coeli, dziesiątek różańca, Chwalcie łąki umajone... tylko ludzi malutko, w większości starsi.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
mayenna
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Maja 01, 2009, 20:24:28 pm »

Jestem ciekawa, czy ktoś mnie przebije w "modernizmie". Otóz w mojej wiejskiej parafii w niedzielę litanię śpiewa się w czasie Eucharystii. W zwykłe dni jednak jest lepiej - Pan Jezus w monstrancji, ale proboszcz nie klęczy przed ołtarzem lecz gra,dziesiątka różańca nie ma, ale pieśni maryjne śpiewamy do 4- 5 zwrotki lub więcej.
Aktualny proboszcz także troszkę za wcześnie odprawia bo o 17.00. Dawniej było wieczorem o 19.00 lub pózniej i więcej ludzimogło przyjść.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 01, 2009, 22:48:29 pm »

Przepraszam za głupie pytanie - jak to "proboszcz gra" ? Na organach? W karty?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 01, 2009, 23:20:46 pm »

No to ja zadam jeszcze głupsze pytanie. Jak to "litanię śpiewa się w czasie Eucharystii"? Czy chodzi Pani może o Mszę świętą? Bo to nie to samo.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 02, 2009, 07:58:47 am »

Zapewne chodzi o Mszę św. Taka nowomowa. Ale i tak sobie tam litanii nie wyobrażam ale zapewne ma miejsce po modlitwie po komunii a przed błogosławieństwem.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 02, 2009, 23:33:18 pm »

No to ja zadam jeszcze głupsze pytanie. Jak to "litanię śpiewa się w czasie Eucharystii"? Czy chodzi Pani może o Mszę świętą? Bo to nie to samo.
A mnie sie wydaje, ze jednak w gruncie rzeczy jest to to samo.
zapewne ma miejsce po modlitwie po komunii a przed błogosławieństwem.
A mnie się zdaje, że jedyne miajsce, w które można wcisnąć litanię w czasie Mszy, to modlitwa wiernych. Spotykałam się z taką praktyką nabożeństwa do MBNP.
Dla mnie straszne :(
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Nabożeństwa Majowe. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!