Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 08:36:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Problem z określeniem tego co wybrać i według czego wybrać.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Problem z określeniem tego co wybrać i według czego wybrać.  (Przeczytany 7673 razy)
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #15 dnia: Września 23, 2011, 11:51:54 am »



Obowiązujący jest Ten, więc radze najpierw go przeczytać.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Klemens__I
bywalec
**
Wiadomości: 91


Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X
« Odpowiedz #16 dnia: Września 23, 2011, 11:59:37 am »

To Ja proponuję najpierw:

http://www.tedeum.pl/tytul/474,Czy-nowy-katechizm-jest-katolicki

Krótki opis książki:

Nowa wiara (prawa człowieka, godność ludzka rozpatrywana w oderwaniu od prawdy, prawa fałszywych religii umieszczone ponad Boskim Objawieniem, mówi się o „wierze” w odniesieniu zarówno do wiernych, jak i heretyków; człowiek rozumiany jako cel i centrum wszystkich ziemskich spraw) znajduje wyraz w nowym katechizmie, do którego została wiernie przetransponowana, jak tego niezbicie dowodzi ta książka. Ten katechizm, mimo dobrych wypowiedzi, w istocie nie jest podręcznikiem katolickiej wiary, lecz wykładem modernistycznej wiary Kościoła soborowego.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #17 dnia: Września 23, 2011, 14:14:23 pm »

Katechizm jest bardziej wykładem wiary niż normą prawną, więc wydanie nowego nie unieważnia starego.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #18 dnia: Września 23, 2011, 14:19:26 pm »

(...)
Obowiązujący jest Ten, więc radze najpierw go przeczytać.

Panie killer, a od kiedy ten katechizm:



http://www.tedeum.pl/tytul/12,Katechizm-katolicki

... jest nie aktualny odnośnie nauki katolickiej? Panu bym radziła sięgnąć do niego.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #19 dnia: Września 23, 2011, 14:53:13 pm »

Zacznę trochę od końca, ale chyba mi Państwo wybaczą:
Obowiązujący jest Ten, więc radze najpierw go przeczytać.
Obowiązujące są WSZYSTKIE katechizmy.

Ten katechizm, mimo dobrych wypowiedzi, w istocie nie jest podręcznikiem katolickiej wiary, lecz wykładem modernistycznej wiary Kościoła soborowego.[/i]
Ten katechizm został gruntownei poprawiony w wydaniu drugim. Zarzuty dotyczą (przede wszystkim) wydania pierwszego.

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Agnieszka20
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 26

« Odpowiedz #20 dnia: Września 23, 2011, 14:57:32 pm »

Czytam: K A T E C H I Z M    K O Ś C I O Ł A    K A T O L I C K I E G O   PALLOTTINUM 1994    :)
Tak w ogóle, to chciałabym spytać  co Kościół katolicki mówi o przeszłości Pana Jezusa (zanim stał się człowiekiem)?
Czy istniał w innej postaci?
Oraz chciałam spytać gdzie można znaleźć nauki Kościoła o dogmatach?
« Ostatnia zmiana: Września 23, 2011, 15:05:41 pm wysłana przez Agnieszka20 » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #21 dnia: Września 23, 2011, 15:08:54 pm »

Nowy Katechizm jest dziedzictwem i zarazem kontynuacją zapoczątkowanej odnowy Kościoła przez Sobór Watykański II. Jego wydanie związane jest z Soborem Watykańskim II. Życzeniem ojców soborowych było pogłębienie i odnowa życia chrześcijańskiego wszystkich wiernych: "odnowa myślenia, działania, obyczajów i siły moralnej, radości i nadziei" (Paweł VI, Przemówienie na zakończenie Soboru Powszechnego Watykańskiego II [8 grudnia 1965): AAS 58 (1966) 7-8].

Został opublikowany 7 grudnia 1992 r. ''Katechizm Jana Pawła II'', ''Katechizm posoborowy'', ''Katechizm trzeciego tysiąclecia'', ''Compendium wiary katolickiej'' To tylko niektóre, pojawiające się w komentarzach, określenia opublikowanego Katechizmu Kościoła Katolickiego. Katechizm miał być "wielką pomocą" w podjęciu zadań nowej ewngelizacji i w przyswajaniu oraz wprowadzaniu w życie nauki II Soboru Watykańskiego.

Na język polski przełożony został dwa lata później, wciąż był przedmiotem redakcji i drobniejszych korekt. Drugie wydanie, z 2002 r. uznano jako już ostateczne. Ale w 2005 r. ukazało się "Kompendium Katechizmu" zrealizowane przez Benedykta XVI - gdzie treść ułożona jest w formie pytań i odpowiedzi, czyli dalsze udoskonalanie.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #22 dnia: Września 23, 2011, 15:12:08 pm »

Nie wymaga ode mnie bym sama decydowała itd.
Ależ jak najbardziej wymaga.

Jakoś jednak zastanawia mnie skąd mam teraz wiedzieć czy ten wybór jest dobry.
Zakładając prawdziwość Ewangelii - Ewangelię znamy dzięki Kościołowi. Zatem i Kościół powinien mieć władzę wyjaśniania i stosowania przekazu Ewangelii w życiu.

Co z moim wewnętrznym przekonaniem? Jeśli nie jemu to czemu mam ufać?
Jeśli wewnętrzne przekonanie to sumienie - to i jemu należy ufać. Z tym, że sumienie bardzo rzadko podpowiada co robić, a zawsze - czego nie robić. Z tym, że nie oznacza to, że wszystko, czego sumienie nie zabrania jest dobre (ani wszystko, czego zabrania jest złe). Ale lepiej wyjdziemy słuchając ZAKAZÓW sumienia, niż ich nie słuchając. Stąd zakazów sumienia należy słuchać. Z nakazami - ostrożniej, bo trudno odróżnić, czy pochodzą od sumienia, czy nie...

Jeśli Kościołowi, a na 1 miejscu papieżowi to skąd mam wiedzieć że dobrze robię ufając mu?
Na podstawie czego mam to wiedzieć?
Oprócz sumienia dobry Pan Bóg dał nam choćby logikę, którą powinniśmy się kierować. Pan Bóg tak umiłował świat, że Syna Swojego dał. Ów założył na ziemi Kościół. Jeśli zakładamy prawdziwość Ewangelii, to tylko katolicyzm i prawosławie potrafią udokumentować swoją ciągłość aż do czasów apostolskich.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #23 dnia: Września 23, 2011, 15:25:38 pm »

Tak w ogóle, to chciałabym spytać  co Kościół katolicki mówi o przeszłości Pana Jezusa (zanim stał się człowiekiem)?
Czy istniał w innej postaci?
Istniał odwiecznie, tak jak Ojciec i Duch Święty. Wyznajemy co niedzielę: "...zrodzony, a nie stworzony..." tzn. gdyby Pan. Jezus był stworzony, byłby kimś mniejszym niż Stwórca. "Zrodzony" podkreśla równość w istocie. Zrodzenie w Trójcy jest odwieczne.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #24 dnia: Września 23, 2011, 15:56:13 pm »

Czytam: K A T E C H I Z M    K O Ś C I O Ł A    K A T O L I C K I E G O   PALLOTTINUM 1994    :)
Tak w ogóle, to chciałabym spytać  co Kościół katolicki mówi o przeszłości Pana Jezusa (zanim stał się człowiekiem)?
Prawie nic.
Czy istniał w innej postaci?
"Na początku było Słowo"...

Oraz chciałam spytać gdzie można znaleźć nauki Kościoła o dogmatach?
Denzinger (po łacinie), albo "Brevarium Fidei" (po polsku)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Agnieszka20
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 26

« Odpowiedz #25 dnia: Września 23, 2011, 16:06:52 pm »

Dzięki za informację ;)

Zapisane
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #26 dnia: Września 23, 2011, 18:00:20 pm »

Oraz chciałam spytać gdzie można znaleźć nauki Kościoła o dogmatach?
Jeśli chodzi o dogmatykę katolicką to polecam Pani, na początek, tę króciutką publikację: "Podstawy dogmatyki katolickiej" Ks. dr W. Kalinowski, Ks. dr J. Rychlicki. Dostępna jest ona za darmo, on-line, tutaj: http://msza.net/i/cz08_0.html.
Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #27 dnia: Września 23, 2011, 21:06:24 pm »

@Teresa

"Z głębi serca" pochodzą różne rzeczy, także te ciemne. I na dodatek nie zawsze potrafimy je rozróżnić.
Nie. Z serca owszem, ale nie z głębi serca.
Zdolność rozróżniania pochodzi właśnie z głębi serca.
Zapisane
Agnieszka20
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 26

« Odpowiedz #28 dnia: Września 24, 2011, 09:50:33 am »

Nie. Z serca owszem, ale nie z głębi serca.
Zdolność rozróżniania pochodzi właśnie z głębi serca.
Myślę że coś w tym jest  ja to nazywam "stanąć przed Bogiem w prawdzie i otworzyć przed Nim serce" na pewno jest wówczas o wiele łatwiej odróżnić dobro od zła.
Czasem niestety sama komplikowałam pewne sprawy np. próbując się usprawiedliwiać i szukając powodów by nazwać dobrym coś co "przecież nie wygląda w żaden sposób na złe" ale za to przynosi w moim życiu ewidentnie złe owoce...
Cóż teraz staram się tak nie robić ;D
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #29 dnia: Września 24, 2011, 10:10:43 am »

Oraz chciałam spytać gdzie można znaleźć nauki Kościoła o dogmatach?
Denzinger (po łacinie), albo "Brevarium Fidei" (po polsku)
Ja też bardzo polecam. W kręgach działaczy posoborowia jest to pozycja uważana jako "za trudna", ja nic takiego nie widzę, chwilami jest to wręcz fascynujące, jak przedwieczna prawda krystalizowała się w kolejnych dokumentach magisterium, by wreszcie być ogłoszoną jako dogmat.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Problem z określeniem tego co wybrać i według czego wybrać. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!