Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:26:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Zakon kamedułów w Polsce
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Zakon kamedułów w Polsce  (Przeczytany 7581 razy)
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #15 dnia: Września 04, 2012, 20:17:41 pm »

Czy to prawda, że oni nie śpiewają w czasie Mszy? Jeśli tak, to co z Orędziem Wielkanocnym i Alleluja, które muszą być śpiewane?
Zapisane
Taki sobie o...
Piscator
bywalec
**
Wiadomości: 69

« Odpowiedz #16 dnia: Września 04, 2012, 21:56:15 pm »

Nie, wykonują za to takie posępne, powolne mruczando.
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #17 dnia: Września 05, 2012, 10:01:26 am »

Ciekaw jestem, w jaki sposób sprawowana jest w klasztorach kamedulskich Najświętsza Ofiara, może ktoś miał przyjemność uczestniczyć?
W bielanach uczestniczyłem tylko w Mszy sprawowanej w dolnym kościele (używanym w zimie).

- na ołtarzu 2-6 świec, zależnie od rangi dnia. Świece pół-sztuczne (tzn. sztuczne z wkładami na tzw. "podgrzewacze")
- krzyż na środku
- w uroczystości kadzidło
- nigdy nie ma śpiewów, jedynie odmawianie wszystkiego na powolnym recytatywie (górny, piękny kościół nie posiada nawet organów)
- nie ma kazań
- nie ma mikrofonu (dolny kościół jest mały, a braci i tak nie jest dużo)
- nie pamiętam jak przyjmują Komunię, ja zawsze klękam więc nie zwracam uwagi jaka jest ogólna praktyka
- ogólnie Msza jak Msza, bez udziwnień.

Odnośnie officium:

- Używają monastycznej LG
- Gościom nie zalecają głośnego odmawiania, bo "wyczucie" specyficznego tępa ich modlitwy wymaga czasu
- Na ołtarzu głównym, tradycyjnym na różne godziny kanoniczne zapala się różną ilość świec, w różnej, nie zrozumiałej dla mnie kolejności :)
- W komplecie - jako, że to monastyczna LG - zachowało się ciche Ojcze Nasz i wspólne "sed libera..." :)
- Aspersja po komplecie
- Jutrznia już ok. 4 rano.

Msza św. śpiewana a recytowana we wspólnotach kamedulskich
To jest ciekawe! Czyżby kameduli kiedyś śpiewali?
Zapisane
Piscator
bywalec
**
Wiadomości: 69

« Odpowiedz #18 dnia: Września 05, 2012, 13:11:07 pm »

Znaczy muszę się wybrać w zimie, żeby poprawić swoją nieprzychylną opinię... Chociaż przed świtem w nieogrzewanej nawie w lecie czułem się jak w zamrażarce. Mimo 3 warstw.
...
...
I te pierogi z grzybami!!! pal sześć liturgię, za te cudowne pierogi z grzybami (zapewne z prywatnego kamedulskiego lasu) duszę sprzedać to nie hańba ;)
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Zakon kamedułów w Polsce « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!