Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:27:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654868 razy)
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 24, 2009, 17:04:19 pm »

Tradycyjnie post zaczyna sie dokładnie o północy z wtorku na Środę Popielcową.
W końcu w Polsce kiedyś był zwyczaj (przynajmniej na wsiach), że bawiono się w karczmie bez przerwy od Niedzieli Zapustnej aż do wtorku do momentu jak o północy właśnie wchodzili do karczmy przebierańcy i ogłaszali że oto zaczął się Wielki Post.Wtedy zrywano strunę z instrumentu na znak końca muzyki a chłopi sypiąc sobie głowy popiołem wracali do domów.

A tak w ogóle to wszelkie posty i celebracje są obchodzone według czasu oficjalnego czyli od północy do północy z wyjątkami. Na przykład ja słyszałem, że jak ktoś był na Wigilii Paschalnej to po jej zakończeniu nawet jak jest jeszcze sobota to może jeść już mięso jakby była Wielkanoc. Uroczystości mające pierwsze nieszpory zaczyna się już dzień wcześniej ale zakaz wykonywania prac obowiązuje przecież także dopiero od północy.
Wiem, że kiedyś chrześcijanie liczyli czas tak jak żydzi czyli od zachodu słońca do zachodu ale, któryś papież chyba w końcu ustanowił czas taki jaki mamy obecnie czyli od północy do północy.
Zapisane
Grigorij
adept
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 24, 2009, 17:13:00 pm »

Sam uważam, że granica północy jest sztuczną granicą.

Dlaczego sztuczną? Nie daj Boże, żeby w szale unowocześniania jeszcze czas i kalendarz nam zrelatywizowali. Póki co, kiedy widzę w grafiku, że Msza jest o 6h30, to wiem, że jest o 6h30, a nie "o świcie" czy "po przebudzeniu celebransa".

Teleexpress też zawsze o 17, a nie w porze poobiedniej Macieja Orłosia :)

Mi przecież nie chodzi o to, że nasz system mierzenia czasu jest zły.
Po prostu nie wyobrażam sobie, że o 23:59 jestem w nastroju umartwienia i poszczę, a minutę później wyciągam kurczaka z piekarnika, i obżeram się. Pomyślałem, że jakiś kościelny prawodawca też miał może takie odczucie sztuczności wyliczania postu co do minuty.

Ja bym był za opcją "od przebudzenia, do zaśnięcia", ale ciekawy jestem czy jakieś ramy czasowe są gdzieś w jakiejś oficjalniejszej formie określone.

Edit: Dziękuję panu Albertusowi za obszerniejsze wyjaśnienia.
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2009, 18:12:30 pm wysłana przez Grigorij » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 24, 2009, 17:53:08 pm »

Ja bym był za opcją "od przebudzenia, do zaśnięcia", ale ciekawy jestem czy jakieś ramy czasowe są gdzieś w jakiejś oficjalniejszej formie określone.

KPK
Kan. 200 - Jeśli prawo czegoś innego wyraźnie nie zastrzega, czas należy liczyć zgodnie z postanowieniami kanonów, które następują.
(...)
Kan. 202 par. 1. - Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono. Tydzień to okres 7 dni, miesiąc okres 30 dni, a rok 365 dni, chyba że miesiąc i rok poleca się brać zgodnie z kalendarzem.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 24, 2009, 18:25:51 pm »

KPK
Kan. 200 - Jeśli prawo czegoś innego wyraźnie nie zastrzega, czas należy liczyć zgodnie z postanowieniami kanonów, które następują.
(...)
Kan. 202 par. 1. - Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono. Tydzień to okres 7 dni, miesiąc okres 30 dni, a rok 365 dni, chyba że miesiąc i rok poleca się brać zgodnie z kalendarzem.

A ja bym jeszcze dodał, że Środę Popielcową obchodzi się w granicach dnia naturalnego. Reasumując: wstrzemięźliwość i post ścisły w tym dniu obowiązują od północy z wtorku na środę do północy ze środy na czwartek.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Grigorij
adept
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #49 dnia: Lutego 24, 2009, 19:55:59 pm »

Dziękuję za wyjaśnienia
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #50 dnia: Lutego 25, 2009, 12:29:03 pm »

Ja mam pytanie. Dlaczego w Warszawie są dwie diecezje? Czy są jeszcze jakieś miasta na świecie gdzie są dwie diecezje rzymsko- katolickie?
Zapisane
Taki sobie o...
solid
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Lutego 25, 2009, 19:27:22 pm »

Czy są jeszcze jakieś miasta na świecie gdzie są dwie diecezje rzymsko- katolickie?
Jeśli chodzi o miasto będące siedzibą dwóch diecezji jednego obrządku, to np. w Nowym Jorku jest archidiecezja nowojorska oraz diecezja brooklyńska.  Natomiast jeżeli chodzi o miasta podzielone pomiędzy dwie diecezje, ale nie będące tych diecezji siedzibą, to nawet w Polsce jest ich kilka, np. Bytom i Zabrze są podzielone pomiędzy diecezje katowickąa i gliwicką, a przed reformą 1992 granice diecezji przebiegały przez Bydgoszcz, Toruń i Bielsko-Białą.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #52 dnia: Lutego 25, 2009, 20:38:04 pm »

Jeszcze w kwestii postu:
czy niezachowanie postu w Środę Popielcową i Wielki Czwartek jest grzechem ciężkim?
co w sytuacji, kiedy stanie się to przez roztargnienie?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #53 dnia: Lutego 25, 2009, 22:24:06 pm »

Ja mam pytanie. Dlaczego w Warszawie są dwie diecezje? Czy są jeszcze jakieś miasta na świecie gdzie są dwie diecezje rzymsko- katolickie?

Achidiecezja Warszawska to 740 ksizey diecezjalnych oraz 207 parafii. Ordynariusz potrzebuje 3 biskupow pomocniczych. Latwiej jest zarzadzac mniejszymi diecezjami.
Zapisane
zotanna
adept
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #54 dnia: Lutego 27, 2009, 13:46:22 pm »


Mam pytanie z serii błahych i trywialne ale dla mnie ważne:
- odnośnie przyjmowania komunii a dokładnie - jak poprawnie należy się z ,,Hostią" obchodzić po jej przyjęciu. Słyszałam że nie może się przykleić do podniebienia, że trzeba poczekać aż rozpuści się na języku, że nie można jej pogryźdź.
dziekuje osobie odpowiadającej za odpowiedź:)


Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #55 dnia: Lutego 27, 2009, 15:20:16 pm »

Jeszcze w kwestii postu:
czy niezachowanie postu w Środę Popielcową i Wielki Czwartek jest grzechem ciężkim?
co w sytuacji, kiedy stanie się to przez roztargnienie?

W Wielki Czwartek Post nie obowiązuje. Świadome złamanie postu w Środę Popielcową to grzech ciężki. Przez roztargnienie - a o chyba spowiednik powinien ocenić.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #56 dnia: Lutego 27, 2009, 16:35:08 pm »

Oczywiście miało być Wielki Piątek.
Dziękuję za odpowiedź!
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #57 dnia: Lutego 28, 2009, 11:39:35 am »

Przez roztargnienie = nieświadome złamanie, czyli nie ma grzechu ciężkiego (bo przecież nie specjalnie).
co do Ciała: jak sie przyklei to nie można palcem odklejać, ale nie słyszałem żeby nie można było podgryźć i żeby trzeba było czekać do rozpuszczenia
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #58 dnia: Lutego 28, 2009, 11:49:07 am »

Przez roztargnienie = nieświadome złamanie, czyli nie ma grzechu ciężkiego (bo przecież nie specjalnie).
A grzech zaniedbania?

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #59 dnia: Lutego 28, 2009, 11:52:40 am »

Moim zdaniem to nieświadomie (człowiek zapomina o poście)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!