Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:17:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654312 razy)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #540 dnia: Lutego 03, 2010, 21:14:59 pm »

Niech Pan uważnie patrzy na celebransa (ów) podczas skłonów na Credo
? Człowiek-guma?
Kiedy skłaniam głowę podczas Credo nie potrfię jednocześnie patrzeć na celebransa! ;)

JA to robię tak (przy znaku pokoju):

Kiedy wszyscy wkoło się obrękowują, ja konsekwetnie nie wyciągam ręki,
nawet jeśli widzę zakłopotanie osoby obok (bo głupio tak wycofać rękę).
Mnie to już nie żenuje, a fajnie jest potem czuć na sobie ich wzrok: "co to za jeden?"
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #541 dnia: Lutego 03, 2010, 21:21:00 pm »

Dobre rozwiązanie to nagły atak kaszlu. Zasłaniając usta ręką, bez chusteczki do nosa. Chociaż trafiają się czasem niebrzydzący się niczego uparciuchy i konsekwentnie czekają z wyciągniętą łapą. Ciekawe, czy są to ci sami, którzy mówią później o "niehigieniczności" Komunii św. do ust ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #542 dnia: Lutego 04, 2010, 00:04:45 am »

raz kiedyś znajomy Holender zadał mi w mejlu pytanie a porpos NOMu, które brzmiało: "do they shake hands?", na co odpowiedziałam: "yes, we do" czy coś w tym sensie. jak już jestem na novus ordo nie widzę problemu w szejknięciu hendy. moje sumienie ma się z tym dobrze.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #543 dnia: Lutego 04, 2010, 00:16:12 am »

Cytat: manna
raz kiedyś znajomy Holender zadał mi w mejlu pytanie
A spytał kiedyś: do your friends-priests wear strange, black clothes with an white rectangular on the neck?
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #544 dnia: Lutego 04, 2010, 00:38:14 am »

Cytat: manna
raz kiedyś znajomy Holender zadał mi w mejlu pytanie
A spytał kiedyś: do your friends-priests wear strange, black clothes with an white rectangular on the neck?

nie, w Holandii, rzecz ciekawa, też zdarzają się tradycjonaliści.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #545 dnia: Lutego 04, 2010, 01:05:12 am »

No, i czasami nawet zamiast tradycyjnego glanowania dostaja awans, jak ks. Harry van der Vegt.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #546 dnia: Lutego 04, 2010, 08:52:00 am »

W dniu jutrzejszym mam pogrzeb taty, mam pytanie jak powinno wyglądać pożegnanie.
Chodzi mi o to iż Kapłan odczytuje listę nazwisk osób z rodziny.
Początek zazwyczaj jest taki Nasz ukochany zmarły ....... żegna, Tu są wymieniane osoby.
Zastanawia mię sens takiego pożegnania, jak zmarły może żegnać, wydaje się logiczne że to rodzina żegna zmarłego.
Proszę o odp. jak rzeczywiście powinno to wyglądać ?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #547 dnia: Lutego 05, 2010, 23:43:26 pm »


Kiedy wszyscy wkoło się obrękowują, ja konsekwetnie nie wyciągam ręki,
nawet jeśli widzę zakłopotanie osoby obok (bo głupio tak wycofać rękę).
Mnie to już nie żenuje, a fajnie jest potem czuć na sobie ich wzrok: "co to za jeden?"

jesli ktos do mnie wyciągnie dlon to oczywiscie podaję mu ją i mowie PAX VOBISCUM. Jest chyba większa szansa, ze zrozumie to niz Pax tecum ;)

Ale innem rozwiązaniem byloby odpowiednio wczesne uklęknięcie. To polecam wszystkim malym i duzym sabotażystom - uprzejme i skuteczne

p.s. bylem ostatnio na zdziecinnialym NOMie. Wszystkie dzieciaczki zbiegaly sie w okolice stolu, by dostac buziaka od Wujka. Żenua totalne
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #548 dnia: Lutego 06, 2010, 15:30:52 pm »

Witam,

Takie zapytanie: W Wielki Piątek w Liturgii na cześć Męki Pańskiej można używać czerwonej opony na krzyż. Czy w Wielki Czwartek można nałożyć białą?
A także następne: czy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek przy przenoszeniu Sanctissimum można użyć umbelli, a jeżeli tak to jakiego koloru? Biel? Czerwień? Fiolet?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #549 dnia: Lutego 06, 2010, 15:42:59 pm »

Takie zapytanie: W Wielki Piątek w Liturgii na cześć Męki Pańskiej można używać czerwonej opony na krzyż. Czy w Wielki Czwartek można nałożyć białą?

W liście okólnym o przygotowaniu świąt Paschalnych jest odesłanie do rubryki Mszału. Mimo tego odsyłam to: http://liturgia.wiara.pl/?grupa=6&art=1204924568&dzi=1115658648 i pośrednio http://oltarz.pl/index.php?action=show&id=818.

A także następne: czy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek przy przenoszeniu Sanctissimum można użyć umbelli, a jeżeli tak to jakiego koloru? Biel? Czerwień? Fiolet?

Nie chodzi przypadkiem o ombrellino?
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #550 dnia: Lutego 06, 2010, 16:14:03 pm »

A mi przyszło do głowy takie sobie niewinne pytanie:

ćwiczenia duchowne (spiritual exercises) - czym się różnią od siebie przymiotniki duchowy i duchowny, poza o{[:+] ... oczywiście ... i w jakich kontekstach należy je stosować.

dziękuję
D.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #551 dnia: Lutego 06, 2010, 16:36:44 pm »

A mi przyszło do głowy takie sobie niewinne pytanie:

ćwiczenia duchowne (spiritual exercises) - czym się różnią od siebie przymiotniki duchowy i duchowny, poza o{[:+] ... oczywiście ... i w jakich kontekstach należy je stosować.

dziękuję
D.

duchowny - odnoszący się, należący do duchowieństwa
duchowy - dotyczący ducha, myśli, uczuć, odnoszący się do życia psychicznego, wewnętrznego; intelektualny; moralny; niematerialny >d. przywódca, przewodnik, wódz - osoba wywierająca decydujący wpływ moralny lub intelektualny na jakąś jednostkę lub zbiorowość > d. ojciec - wychowawca, myśli, inicjator czegoś

ćwiczenie dotyczą bardziej ducha, nie duchowieństwa, więc raczej powinny być duchowe niż duchowne. być może jest to archaizm, ale słownika odpowiedniego nie mam pod ręką.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2010, 16:39:17 pm wysłana przez manna » Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #552 dnia: Lutego 06, 2010, 17:51:50 pm »

umbelli

ombrellino

Parasoleczka?
1. Nie ma parasoleczek w kolorach liturgicznych.
2. Jak już to podczas przenoszenia Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek lub podczas procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania. W Wielki Czwartek to nie miałoby sensu.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #553 dnia: Lutego 06, 2010, 18:46:43 pm »

umbelli

ombrellino

Parasoleczka?
1. Nie ma parasoleczek w kolorach liturgicznych.
2. Jak już to podczas przenoszenia Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek lub podczas procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania. W Wielki Czwartek to nie miałoby sensu.


A w Wielki Czwartek to się Najświętszego Sakramentu nie przenosi do kaplicy przechowania?

A odpowiadając na pozostałe pytania:
W Wielki Piątek okrycie fioletowe, w Wielki Czwartek białe ale tylko podczas mszy Wieczerzy Pańskiej. Umbraculum zawsze jest białe.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #554 dnia: Lutego 06, 2010, 20:30:29 pm »

Umbraculum zawsze jest białe.

Hmmm... ale to dotyczy Mszy św. sprawowanej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, tak?
Zapisane
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!