Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:41:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654210 razy)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #405 dnia: Października 31, 2009, 13:18:29 pm »

Czy istnieje jakaś wspólnota - będąca w jedności z Rzymem, która na co dzień posługuje się księgami liturgicznymi sprzed reform Jana XXIII, albo nawet Piusa XII?

tradycyjni dominikanie ?
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #406 dnia: Listopada 02, 2009, 21:22:23 pm »

.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #407 dnia: Listopada 02, 2009, 21:28:45 pm »

U mnie w obecnej parafii Wierzę w Boga odmawia sie po rozancu. W mojej parafii rodzinnej WIerze odmawialo sie na poczatku. Skad ta roznica?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #408 dnia: Listopada 02, 2009, 22:03:55 pm »

Będąc na węgierskim NOM-ie, z okazji odpustu odprawiono Mszę w kapliczce w górach. Z tej okazji specjalnie przyniesiono bardzo stare hmm... tutaj nie umiem tego nazwać po polsku "tacę". Wyglądała ona jak ozdobny drąg ze złota z zamocowanym woreczkiem u końca, do niego wierni wrzucali pieniądze.

Czy ktoś wie o czym mowa? Co to jest?

Wiem tylko tyle, że to jest "bardzo stare".

W Chinach widzialem takie tylko ze nowe. Po prostu latwiej podac taki drag w tlumie wiernych, albo siegnac kogos daleko w lawce. Calkiem pozyteczne nie trzeba sie tak wychylac do kogos w lawce zeby mogl wrzucic pieniadze, ale nie wiem czy ma nazwe inna niz "worek" :)
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #409 dnia: Listopada 02, 2009, 22:54:11 pm »

.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #410 dnia: Listopada 05, 2009, 07:32:45 am »

Każdy kapłan na mocy dekretu Soboru Trydenckiego miał obowiązek głoszenia nauki wyjaśniającej o Mszy świętej (pod karą grzechu ciężkiego za niegłoszenie). Czy ten obowiązek istnieje w dalszym ciągu?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #411 dnia: Listopada 05, 2009, 07:40:37 am »

Pan Fons Blaudi ongi pracę semestralną na ten temat popełnił, jeśli dobrze kojarzę :)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
krkkrzysiek
adept
*
Wiadomości: 12

« Odpowiedz #412 dnia: Listopada 11, 2009, 00:42:27 am »

Witam serdecznie ja chciałem zapytać ,bo się w gruncie rzeczy nie zastanawiałem nad tym jeszcze.
Dlaczego mieszkanie z kobieta bez ślubu jest grzechem? czy tu chodzi tylko o seks? i to samo tyczy się  spania z kimś.chodzi o kochanie się czy o to ze na jednym łóżku  kulturalnie śpi obok?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #413 dnia: Listopada 11, 2009, 06:49:39 am »

Witam serdecznie ja chciałem zapytać ,bo się w gruncie rzeczy nie zastanawiałem nad tym jeszcze.
Dlaczego mieszkanie z kobieta bez ślubu jest grzechem? czy tu chodzi tylko o seks? i to samo tyczy się  spania z kimś.chodzi o kochanie się czy o to ze na jednym łóżku  kulturalnie śpi obok?

Witam  serdecznie,
Prosze moze lepiej zapytac tutaj: http://www.katolik.pl/forum/list.php?f=1 albo poszukac tam w wyszukiwarce.
Zapisane
krkkrzysiek
adept
*
Wiadomości: 12

« Odpowiedz #414 dnia: Listopada 11, 2009, 14:35:37 pm »

dobrze, a drugim pytaniem o które mnie synek męczy to takie" na co może sobie pozwolić z dziewczyna w wieku 15 lat?
bardziej chodzi o jakieś całowanie etc.
pod względem grzechu
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #415 dnia: Listopada 11, 2009, 15:04:01 pm »

Witam Pana;

ad 1. Ze wzgledu na publiczne zgorszenie i niebywale bliska okazje do grzechu. Od wiekow dach i loze dzielily wylacznie rodziny, nie bez powodu tak sie dzialo, prawda?

ad 2. "Pod wzgledem grzechu" 15-letnia dziewczyna w sprawach "calowania" moze sobie pozwolic na tyle samo, na ile moze sobie pozwolic panna w kazdym innym wieku.
Btw, przez wieki pocalunek byl pieczecia sakramentu malzenstwa, potem, dzieki sentymentalnej literaturze stal sie pieczecia zareczyn, teraz jest inicjacja "chodzenia", albo i nawet tyle nie znaczy, ot zwyczajny wstep do lozka, bo przeciez od czegos trzeba zaczac.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
krkkrzysiek
adept
*
Wiadomości: 12

« Odpowiedz #416 dnia: Listopada 11, 2009, 15:17:19 pm »

dobrze,ale przecież pocałunek grzechem nie jest w kazdym wieku nawet jak nie ejst się małżeństwem,prawda?
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #417 dnia: Listopada 11, 2009, 15:32:14 pm »

Zaraz, mowimy o cmoku w czolko czy buzce w policzek albo o pocalunku dloni, czy o "calowaniu pod wzgledem grzechu"?
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #418 dnia: Listopada 11, 2009, 16:18:39 pm »

Różni ludzie inaczej to sobie tłumaczą. Jedni, że jak z miłości to można nawet "po francusku", a inni, że co to za grzech kogoś tak pocałować. Bo pewnie o takie całowanie się chodzi. Moim zdaniem panience o dobrych obyczajach to nie przystoi pod żadnym względem ;)
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #419 dnia: Listopada 11, 2009, 16:53:43 pm »

To ja mam jeszcze podobne pytanie. Czy np. wspólny wyjazd wakacyjny dwojga osób odmiennej płci nie będących małżeństwem, ale nie wykluczających tego w przyszłości ;) jest grzechem?
Albo zostawanie czasami na noc jednej z tych osób u drugiej?
Oczywiście bez żadnego współżycia w tym czasie.
Zapisane
Strony: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!