Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:34:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654090 razy)
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #375 dnia: Września 18, 2009, 21:55:22 pm »

Mam następujące pytanie: czy istnieje zakaz tańca / udziału w tanecznych zabawach dla osób duchownych ?
Wydawało mi się, że kiedyś spotkałem coś takiego w KPK (że "zabrania się duchownym brania czynnego udziału w tego typu imprezach"), ale obecnie nie mogę tego znaleźć.
Czy jest jakieś oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie zawarte w KPK lub innym oficjalnym akcie prawnym ?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #376 dnia: Września 18, 2009, 21:58:37 pm »

W "Przedwiośniu" Żeromskiego kapłan z Nawłoci bierze udział w hulankach. Jeden z innych bohaterów powieści wypomina mu to i zapytuje, czy przypadkiem nie jest to kapłanom zabronione, na co otrzymuje jakąś zdawkową odpowiedź (mogę później podać cytat). 
Zapisane
Bollenz
adept
*
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #377 dnia: Września 18, 2009, 22:10:21 pm »

Mam następujące pytanie: czy istnieje zakaz tańca / udziału w tanecznych zabawach dla osób duchownych ?
Wydawało mi się, że kiedyś spotkałem coś takiego w KPK (że "zabrania się duchownym brania czynnego udziału w tego typu imprezach"), ale obecnie nie mogę tego znaleźć.
Czy jest jakieś oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie zawarte w KPK lub innym oficjalnym akcie prawnym ?

Ks. Bączkowicz pisze, że "biskup może nałożyć nawet na obcych duchownych, suspensę latae sententiae za chodzenie do teatrów, do kina, na tańce, albo za złożenie stroju duchownego"

W przypisie: "C. Conc., 1 VII 1926, AAS, 18 (1926), 312." Por. też kanon 140.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #378 dnia: Września 18, 2009, 22:10:54 pm »

Uzupełnienie poprzedniego mojego pytania:
oczywiście jest to zawarte implicite w kan. 285 ("Duchowni powinni powstrzymać się od tego wszystkiego, co wprost nie przystoi ich stanowi, [...]")
ale mi chodzi o argument expressis verbis o zakazie tańca dla księży - akurat rozmawiam teraz na ten temat ze znajomym i nie mogę podać odnośnego przepisu (a może takowego po prostu nie ma ?).
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #379 dnia: Września 18, 2009, 22:20:49 pm »

Jest zakaz czy go nie ma, jest oficjalne stanowisko Kościoła czy go niema,  nie ważne. Uważam, że nie powinien. Nie ma zakazu bekania po jedzeniu na przyjęciu i nie robi się tego. Zdrowy rozsądek i savoir vivre nakazuje.
Chociaż wyraźnie pamiętam rok 1969, jakaś potańcówka w duszpasterstwie akademickim i ksiądz w tanecznych wygibasach z cycatą studentką. Bardzo mi to zapadło w pamięć i zgrzytnęło wielce, ale to był początek zachłyśnięcia się reformą, szło nowe i miała być wiosna.  
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #380 dnia: Września 18, 2009, 22:49:02 pm »

Nie popieram tańczących kapłanów, ale żeby kina bronić i teatru... Przesada
Zapisane
Taki sobie o...
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #381 dnia: Września 18, 2009, 22:53:30 pm »

Nie popieram tańczących kapłanów, ale żeby kina bronić i teatru... Przesada
A jak to robią w sutannie to jest okoliczność łagodząca czy wprost przeciwnie?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #382 dnia: Września 19, 2009, 09:58:41 am »

Jeśli chodzą do kina i teatru to w sutannie, a czemu nie??
Zapisane
Taki sobie o...
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #383 dnia: Września 19, 2009, 10:07:53 am »

Tańce kapłana są o tyle niebezpieczne o ile to damsko-męskie że niektóre mogą bardzo erotycznie działać. A po co kusić Złego.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #384 dnia: Września 20, 2009, 15:10:41 pm »

Dziś w mojej parafii obchodziło się hucznie odpust parafialny ku czci NMP <Siedemkroć> Bolesnej, a jak wiadomo wspomnienie to wypadło kilka dni wcześniej. Czy dziś można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami? Jeśli tak, to prosiłbym w miarę możliwości jakieś dokumenta to potwierzdające coby się na nie powołać można.
Zapisane
+++
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #385 dnia: Września 22, 2009, 13:40:04 pm »

Czy krzyzyk,który ma u góry  zamiast belki pionowej juz po skrzyzowaniu z pozioma kształy łezki z dziura w srodku jest katolicki?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #386 dnia: Września 22, 2009, 13:49:17 pm »

Czy krzyzyk,który ma u góry  zamiast belki pionowej juz po skrzyzowaniu z pozioma kształy łezki z dziura w srodku jest katolicki?
Ok,sam sobie odpowiedzialem ;D
Znany także jako krzyż egipski lub klucz Nilu. W starożytnym Egipcie był powszechnie występującym symbolem życia. Symbolizował słońce wypuszczające promienie. Z czasem nadano mu łacińską nazwę crux ansata ("krzyż z rączką"). Nie stosowano go w chrześcijaństwie
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #387 dnia: Września 22, 2009, 13:49:27 pm »

Czy krzyzyk,który ma u góry  zamiast belki pionowej juz po skrzyzowaniu z pozioma kształy łezki z dziura w srodku jest katolicki?
NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #388 dnia: Września 22, 2009, 14:04:23 pm »

Wikipedia czy skad tam ten cytat pochodzi myli dwa podobne symbole : krzyz "z lezka" to ankh, natomiast crux ansata to krzyz "z kolkiem". Ten ostatni jest symbolem jak njbardziej chrzescijanskim, uzywanym przez Koptow. Wystepuje m. in. w Dziejach Apostolskich z V wieku znanych jako Codex Glazier lub MS G67.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #389 dnia: Września 22, 2009, 14:19:56 pm »

Dziś w mojej parafii obchodziło się hucznie odpust parafialny ku czci NMP <Siedemkroć> Bolesnej, a jak wiadomo wspomnienie to wypadło kilka dni wcześniej. Czy dziś można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami? Jeśli tak, to prosiłbym w miarę możliwości jakieś dokumenta to potwierzdające coby się na nie powołać można.

N. 15. We wszystkich kościołach, kaplicach publicznych lub półpublicznych - ci, którzy ich prawnie używają - mogą zyskać w dniu 2 listopada odpust zupełny, który wolno ofiarować tylko za zmarłych.
W kościołach zaś parafialnych można ponadto zyskać odpust zupełny dwa razy do roku: w święto Patrona Kościoła i dnia 2 sierpnia, w który wypada odpust Porcjunkuli, albo w inny stosowniejszy dzień do ustalenia przez Ordynariusza.
Wszystkie powyższe odpusty mogą być uzyskane albo w dniach wyżej określonych, albo za zgodą Ordynariusza w niedzielę poprzedzającą lub następującą. Pozostałe odpusty przywiązane do kościołów lub kaplic zostaną jak najprędzej na nowo zbadane.

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/konstytucje/indulgentiarum_doctrina_01011967.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!