Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:40:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 163 164 [165] 166 167 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654277 razy)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2460 dnia: Lipca 30, 2019, 15:04:26 pm »

Czy zamiast "Anioł Pański" odmawia się "Regina Caeli" przez cały tradycyjny okres wielkanocny do końca tygodnia rozpoczętégo Zielonymi Świątkami (do soboty Suchych Dni), czy tylko przez pięćdziesiąt dni od Wielkiéjnocy do Pięćdziesiątnicy?
Regina celi jest aż do nony soboty w oktawie ZŚ, czyli idąc liturgicznym krokiem to o 18 można odmówić już Anioł Pański, ale ja bym zmienił tylko przed/po nieszporze. Bez oficjum do którego można się ustosunkować zachowałbym spójność dnia i przywrócił Anioł Pański w Niedzielę Trójcy rano.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #2461 dnia: Lipca 30, 2019, 16:00:09 pm »

Czy istnieje moralnosc bez Boga?

Z pewnością istnieje, z grubsza rzecz biorąc moralność oparta na zasadzie "złotej reguły" (nie czyń drugiemu co tobie niemiłe). Tzw. "nowi ateiści" (Dawkins, Hitchens, Harris i inni) wylali mnóstwo atramentu, aby udowodnić, że Bóg nie jest potrzeby do konstrukcji zasad moralnych.

Sam Harris np. uważa, że moralność religijna nie istnieje: nie ma chrześcijańskiej moralności tak samo jak nie ma "chrześcijańskiej fizyki" - moralność jest niezależna od religii, i można ją wyprowadzić z zasad ściśle naukowych. Nie czytałem jego książki ("The Moral Landscape: How Science Can Determine Human Values"), bo już sama idea "moralności naukowej" jakoś mi przypomina "socjalizm naukowy", ale nie wątpię, że Harris uzasadnia swoje racje wystarczająco przekonująco, aby zyskać rzesze zwolenników.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2462 dnia: Lipca 30, 2019, 19:21:32 pm »

Regina Caeli, czyli Królowo Nieba, wesel się odmawia się do Świętej Trójcy wyłącznie. Już odmawiamy Anioł Pański.

Regina celi jest aż do nony soboty w oktawie ZŚ, czyli idąc liturgicznym krokiem to o 18 można odmówić już Anioł Pański, ale ja bym zmienił tylko przed/po nieszporze. Bez oficjum do którego można się ustosunkować zachowałbym spójność dnia i przywrócił Anioł Pański w Niedzielę Trójcy rano.

Dziękuję za odpowiedzi.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #2463 dnia: Lipca 31, 2019, 21:58:41 pm »

Coś w tym temacie z 2006 r.

MORALNOŚĆ BEZ BOGA?
(...)
https://opoka.org.pl/biblioteka/F/FE/moralnosc_bb.html

W kontekście ogólnocywilizacyjnym Ben Shapiro omawia historyczne próby stworzenia moralności bez religii bazując tylko na rozumie:

https://books.google.pl/books?id=u59rDwAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=pl&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

The Right Side of History: How Reason and Moral Purpose Made the West Great

Uwaga dla "wrażliwych": Shapiro jest żydowskim libertarianinem.
Zapisane
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 366

« Odpowiedz #2464 dnia: Sierpnia 15, 2019, 20:53:20 pm »

Jutro św. Joachima. W opisie jego święta w Mszaliku tynieckim można przeczytać: „Od roku 1753 św. Joachim jest czczony jako opiekun Państwa Polskiego”. Czy wiadomo, jakie były okoliczności nadania mu tego tytułu?

Edit: w książce Mała historia polska dla szkół polskich (1904) znalazłem takie oto zdanie: „Św. Joachim, ojciec N. Maryi Panny, jest Protektorem, czyli szczególnym Orędownikiem Polski …” – niestety brak szczegółów.

Edit 2: częściową odpowiedź znalazłem tutaj: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,673.msg42090.html#msg42090
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2019, 08:25:29 am wysłana przez _Michał_ » Zapisane
etratio
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #2465 dnia: Sierpnia 27, 2019, 11:00:44 am »

Czy jest to refleksja katolicka?

https://www.youtube.com/watch?v=baCqVU8M8xo&feature=youtu.be&t=2983
Zapisane
"W nocy nie ulękniesz się strachu, ani za dnia - lecącej strzały"
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2466 dnia: Sierpnia 27, 2019, 15:33:40 pm »

Nie katolicka tylko jasnowidzka podlana gęstym sosem posoborowia. Jak widzę "jasnowidz" to odmawiam:
Cytuj
Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio;
contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium.
Imperet illi Deus; supplices deprecamur:
tuque, Princeps militiae caelestis, Satanam aliosque spiritus malignos,
qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo,
divina virtute in infernum detrude. Amen.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 27, 2019, 15:35:57 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
etratio
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #2467 dnia: Sierpnia 27, 2019, 20:28:55 pm »

Nie katolicka tylko jasnowidzka podlana gęstym sosem posoborowia. Jak widzę "jasnowidz" to odmawiam:
Cytuj
Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio;
contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium.
Imperet illi Deus; supplices deprecamur:
tuque, Princeps militiae caelestis, Satanam aliosque spiritus malignos,
qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo,
divina virtute in infernum detrude. Amen.

Ojtam...
Podpowiem.
Chodziło mi o to, czy jest to nawiązanie do:  "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić?"
Czy może jednak właśnie modernistyczny antropomorfizm?
Zapisane
"W nocy nie ulękniesz się strachu, ani za dnia - lecącej strzały"
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2468 dnia: Sierpnia 27, 2019, 23:17:21 pm »

Na tym cytacie na pielgrzymce III WAPD na Jasną Górę sekta hinduizująca "maitri' oparła swoją narrację i sporo skasowała choć czasy były ciężkie więc jak widzę jakiegoś odmieńca powołującego się na Pańskie Słowa jestem głęboko sceptyczny.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
etratio
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #2469 dnia: Sierpnia 27, 2019, 23:50:43 pm »

Na tym cytacie na pielgrzymce III WAPD na Jasną Górę sekta hinduizująca "maitri' oparła swoją narrację i sporo skasowała choć czasy były ciężkie więc jak widzę jakiegoś odmieńca powołującego się na Pańskie Słowa jestem głęboko sceptyczny.

"odmieńca"...
A ja Mu współczuję, wolę to jego szamotanie się werbalne, próbę przygotowania do odejścia (ma chore serce) - niż bezmyślność niejakiego o. Kram.
Zapytałem, bo nie umiem sam przyjąć tej metafory bez zastrzeżeń. Absolut zredukowany do bezdomnego na śmietniku. Da się? Pomijam wizję Matki Teresy, czy innego posoborowego wizjonera.
Zapisane
"W nocy nie ulękniesz się strachu, ani za dnia - lecącej strzały"
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2470 dnia: Sierpnia 28, 2019, 01:33:15 am »

Kramcio! Stary znajomy. A co do metafory, ja też jej nie przyjmuje w takim kontekście, to brzmi dla mnie nieszczerze.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #2471 dnia: Października 31, 2019, 11:56:45 am »

Pytanie błahe i trywialne:
czym się różni rektorat (kościół rektoralny i sam rektorat) od funkcjonujących gdzieniegdzie kaplic dojazdowych, a także kościołów filialnych?
Zapisane
Taki sobie o...
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2472 dnia: Października 31, 2019, 12:50:37 pm »

Pytanie błahe i trywialne:
czym się różni rektorat (kościół rektoralny i sam rektorat) od funkcjonujących gdzieniegdzie kaplic dojazdowych, a także kościołów filialnych?


Kosciol rektorski jest 'wyzej w hierarchii' i ma swojego rektora.


Koscioly rektorskie byly i sa czesto otwierane, gdy na terenie parafii swoj kosciol maja zakonnicy. Wowczas sa oni czesciowo wyjeci spod jurysdykcji parafii i mianuja 'rektora' kosciola.


Kosciol filialny - jeden proboszcza na X kosciolow.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 366

« Odpowiedz #2473 dnia: Lutego 15, 2020, 19:07:23 pm »

Jakiś czas temu o. Leon Knabit za pośrednictwem internetu wypowiedział się o katolikach krytykujących NOM, że są „głupiutcy”, czy jakoś tak, bo „przecież NOM odprawiało dwóch świętych papieży, więc nie może być zły”. Było to w odpowiedzi na jakieś, zdaje się, krążące po sieci opracowanie wykazujące w NOM-ie różne wypaczenia i błędy. Czy może z ktoś z Państwa wie, co to był za dokument? Bo raczej nie chodziło o „Krótką analizę krytyczną…”.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #2474 dnia: Lutego 15, 2020, 20:07:17 pm »

Jakiś czas temu o. Leon Knabit za pośrednictwem internetu wypowiedział się o katolikach krytykujących NOM, że są „głupiutcy”, czy jakoś tak, bo „przecież NOM odprawiało dwóch świętych papieży, więc nie może być zły”.
Jeśli w obronie NOM-u ma się na podorędziu tylko takie słabiutkie „argumentum ad verecundiam”, to samemu sobie podkłada się nogę, pokazując, że za NOM-em nie stoją żadne poważne racje. (Inaczej mówiąc: NOM najlepiej skompromitują jego zwolennicy, a nie krytycy).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: 1 ... 163 164 [165] 166 167 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!