W OWMR nie ma wprost podanej postawy na sekwencję. Jest jaką postawę przyjmujemy na psalmie, jaką na czytaniu, oraz że wstajemy na Alleluja. Ale tu jest drobna luka. Temat jest długi i konkluzja jest taka: nie ma potrzeby wstawać, więc zostańmy w postawie siedzącej.Stosując taki wybieg w pewnej parafii w Wigilię Paschalną siedziano podczas uroczystego Alleluja. Czemu? Bo jest to de facto psalm allelujatyczny. A na psalmie się siedzi
Mam pilne pytanie o warunki bycia chrzestnym: dzisiaj dowiedziałem się(lepiej pozno niz wcale) ze trzeba być bierzmowania żeby być chrzestnym. Ja jestem chrzestnym podwójnym, ani razu nikt mnie nie zapytalent czy jestem bierzmowany. Czy to oznacza że de facto nie jestem chrzestnym ? (wtedy byłem niebierzmowany,teraz już jestem). Czy CIC 1917 regulować te kwestie tak samo jak nowy kodeks?
Cytat: abu josef w Września 13, 2018, 20:50:28 pmMam pilne pytanie o warunki bycia chrzestnym: dzisiaj dowiedziałem się(lepiej pozno niz wcale) ze trzeba być bierzmowania żeby być chrzestnym. Ja jestem chrzestnym podwójnym, ani razu nikt mnie nie zapytalent czy jestem bierzmowany. Czy to oznacza że de facto nie jestem chrzestnym ? (wtedy byłem niebierzmowany,teraz już jestem). Czy CIC 1917 regulować te kwestie tak samo jak nowy kodeks?Nie jest Pan chrzestnym, a dwa chrzty są nieważne. trzeba je powtórzyć.
Dobry zart.. a co to znaczy, że nie jest to twardy wymóg? Cic1983 to reguluje dosyć ostro. Pytanie pozostaje na jakiej podstawie moge nie stosować wobec siebie lub wobec kogoś tego kanonu..wg swojego widzi mi się? Jeśli cic 1917 o tym nie wspominał to może dlatego że bierzmowanie było przyjmowane w bardrodze młodym wieku? Często juz przy 1szej komunii..
Mam takie dziwne pytanie natury, powiedzmy, architektonicznej.W starych kościołach nie spotyka się toalet w budynku samego kościoła. W nowych są już normą.Czy istniały kiedykolwiek jakieś formalne przepisy zabraniające budowania toalet przylegających do budynku kościoła?
Nadal uwazam, ze toaleta w kosciele nie jest fajna (polecam jeden z kosciolow - wydaje mi sie bydgoskich - gdzie w kosciele bylo slychac dzwiek splukiwanej wody...)
Cytat: Hubertos w Grudnia 17, 2018, 16:18:50 pmNadal uwazam, ze toaleta w kosciele nie jest fajna (polecam jeden z kosciolow - wydaje mi sie bydgoskich - gdzie w kosciele bylo slychac dzwiek splukiwanej wody...)Znam kościół, gdzie toaleta praktycznie przylega do prezbiterium.Ale wracając do pytania - ja wiem, że dawniej nie było kanalizacji, ale chodzi mi o czasy bezpośrednio przedsoborowe - powiedzmy lata 50-te. Kościoły budowane w Polsce w tych czasach toalet raczej nie miały, ale np. amerykańskie kościoły z lat 50-tych już miały. Zastanawia mnie, czy wówczas istniały jakiekolwiek przepisy regulujące co może, a co nie może być umieszczone w budynku kościoła (toaleta? kuchnia? sala bankietowa? tzw. "cry room", gdzie wyprowadza się płaczące dzieci?). Chciałbym wiedzieć, czy wszystkie te rzeczy pojawiły się "organicznie", i nikt nie w ten proces nie ingerował, czy też, być może, istniały jakieś normy, których z biegiem czasu przestano przestrzegać.