Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 04:18:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 98 99 [100] 101 102 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 652127 razy)
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1407

« Odpowiedz #1485 dnia: Lipca 14, 2011, 19:03:40 pm »

Czyli dajmy na to, jeśli spełnię wszystkie warunki odpustu zupełnego (oczywiście szczerze i prawdziwie) to czy, dajmy na to Hitler, który hipotetycznie nawrócił się przed śmiercią i nie popełnił samobójstwa od razu wyjdzie z czyśćca jeśli tam by się znalazł. TO jest sytuacja hipotetyczna.

Zainspirował mnie Pan do dalszych poszukiwań w tym temacie. W książce ks. Augustyna Arndta SI "Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych" przeczytałam w kwestii odpustów ofiarowanych za zmarłych:

Co się tyczy sposobu, w jaki Kościół za zmarłych zwykł był ofiarować, wiedzieć należy, iż Stolica św. nie udziela takich odpustów, jak to ma miejsce odnośnie do żyjących, na mocy swojej władzy w formie rozgrzeszania, ale tylko jako prośbę i w formie ofiary. Kościół nie mając żadnej jurysdykcji nad zmarłymi, podlegającymi jedynie władzy i panowaniu Boga, nie może ich bezpośrednio od kar zasłużonych uwalniać lub rozgrzeszać, ani wydawać na nie wyroku; może wszakże ze skarbu swego ofiarować Bożej sprawiedliwości wypłatę za ich winy, z prośbą, by Bóg raczył wypłatę tę przyjąć. (...)
Prawdą jest jednak, iż Stwórca wszechmocny nie zobowiązał się do przyjęcia całkowitego i dla oznaczonych dusz onej ofiarowanej mu wypłaty żadnem wyraźnem i formalnem przyrzeczeniem. Zawisło to przyjęcie od zamiarów Jego woli najświętszej, czasem też i od owej troskliwości , jaką zmarli na ziemi jeszcze żyjąc, mieli o to, by się godnymi stać podobnej pomocy. (...) Nigdy przeto nie możemy mieć bezwarunkowej pewności, czy odpust zaofiarowany tej lub owej duszy cierpiącej w czyscu odniósł swój skutek.


Książka (moje wydanie jest z 1890r.) posiada aprobatę Świętej Kongregacji Odpustów
Zapisane
fidelis
adept
*
Wiadomości: 20

« Odpowiedz #1486 dnia: Lipca 16, 2011, 13:57:52 pm »

Przeglądając archiwum wiadomości na www.ekai.pl znalazłem informację (z marca br.) o tłumaczeniu nowego wydana Mszału Rzymskiego, na KNO było coś napisane, że ma obowiązywać od Adwentu 2011, czyli nowego Roku Liturgicznego. Czy wie ktoś kiedy ten Mszał zostanie wydany i jakie zmiany w nim będą?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3687

« Odpowiedz #1487 dnia: Lipca 16, 2011, 15:33:55 pm »

Odnośnie zmian:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,965.msg94664.html#msg94664
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #1488 dnia: Lipca 17, 2011, 21:56:53 pm »

Proszę mi polecić jakieś dobre katolickie teksty, najlepiej w internecie o predestynacji!

Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
tosia
Gość
« Odpowiedz #1489 dnia: Lipca 19, 2011, 07:04:44 am »

Proszę mi polecić jakieś dobre katolickie teksty, najlepiej w internecie o predestynacji!

W Internecie to raczej nie ma. Moim zdaniem najlepiej wyjaśnia to Boecjusz w "O pociechach filozofii" w księdze 5. No, przynajmniej do mnie trafiło. ;D
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #1490 dnia: Lipca 21, 2011, 22:06:17 pm »

Czy kaplica w której nagrywano tą Mszę, znajduje się w tym samym budynku co kaplica większa (chodzi o Warszawę)? Czy jest to oddzielny budynek? Jeśli tak, to gdzie dokładnie? Czy w tej małej kaplicy odprawiane są Msze w tygodniu, a w dużej tylko w niedziele i uroczystości?

http://www.youtube.com/watch?v=aErGtpTtg74

« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2011, 22:28:54 pm wysłana przez thomas12345 » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
tosia
Gość
« Odpowiedz #1491 dnia: Lipca 22, 2011, 07:35:19 am »

Czy kaplica w której nagrywano tą Mszę, znajduje się w tym samym budynku co kaplica większa (chodzi o Warszawę)? Czy jest to oddzielny budynek? Jeśli tak, to gdzie dokładnie? Czy w tej małej kaplicy odprawiane są Msze w tygodniu, a w dużej tylko w niedziele i uroczystości?

http://www.youtube.com/watch?v=aErGtpTtg74

Nie, to jest mała kaplica w budynku po prawej stronie (stojąc przodem, pierwsze zdjęcie, budynek z krucyfiksem), "kaplica większa"  (ostatnie zdjęcie na stronie) jest po lewej ( a w środku szkoła). Wszystko się odbywa w "kaplicy większej" (w kaplicy małej był Grób Pański).
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #1492 dnia: Lipca 22, 2011, 15:10:59 pm »

Czy kaplica w której nagrywano tą Mszę, znajduje się w tym samym budynku co kaplica większa (chodzi o Warszawę)? Czy jest to oddzielny budynek? Jeśli tak, to gdzie dokładnie? Czy w tej małej kaplicy odprawiane są Msze w tygodniu, a w dużej tylko w niedziele i uroczystości?

http://www.youtube.com/watch?v=aErGtpTtg74

Nie, to jest mała kaplica w budynku po prawej stronie (stojąc przodem, pierwsze zdjęcie, budynek z krucyfiksem), "kaplica większa"  (ostatnie zdjęcie na stronie) jest po lewej ( a w środku szkoła). Wszystko się odbywa w "kaplicy większej" (w kaplicy małej był Grób Pański).

Więc Msza wotywna z tego filmiku była tam odprawiana tylko na tą okazję, tak?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
tosia
Gość
« Odpowiedz #1493 dnia: Lipca 22, 2011, 15:41:30 pm »

Czy kaplica w której nagrywano tą Mszę, znajduje się w tym samym budynku co kaplica większa (chodzi o Warszawę)? Czy jest to oddzielny budynek? Jeśli tak, to gdzie dokładnie? Czy w tej małej kaplicy odprawiane są Msze w tygodniu, a w dużej tylko w niedziele i uroczystości?

http://www.youtube.com/watch?v=aErGtpTtg74

Nie, to jest mała kaplica w budynku po prawej stronie (stojąc przodem, pierwsze zdjęcie, budynek z krucyfiksem), "kaplica większa"  (ostatnie zdjęcie na stronie) jest po lewej ( a w środku szkoła). Wszystko się odbywa w "kaplicy większej" (w kaplicy małej był Grób Pański).

Więc Msza wotywna z tego filmiku była tam odprawiana tylko na tą okazję, tak?

Tego nie wiem. To było 12 lat temu i myślę, że wtedy była tylko ta mała kaplica. Ona jest bardzo ładna w środku.
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #1494 dnia: Lipca 22, 2011, 19:08:45 pm »

Proszę mi polecić jakieś dobre katolickie teksty, najlepiej w internecie o predestynacji!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #1495 dnia: Lipca 22, 2011, 21:02:35 pm »

Czy kaplica w której nagrywano tą Mszę, znajduje się w tym samym budynku co kaplica większa (chodzi o Warszawę)? Czy jest to oddzielny budynek? Jeśli tak, to gdzie dokładnie? Czy w tej małej kaplicy odprawiane są Msze w tygodniu, a w dużej tylko w niedziele i uroczystości?

http://www.youtube.com/watch?v=aErGtpTtg74

Nie, to jest mała kaplica w budynku po prawej stronie (stojąc przodem, pierwsze zdjęcie, budynek z krucyfiksem), "kaplica większa"  (ostatnie zdjęcie na stronie) jest po lewej ( a w środku szkoła). Wszystko się odbywa w "kaplicy większej" (w kaplicy małej był Grób Pański).

Więc Msza wotywna z tego filmiku była tam odprawiana tylko na tą okazję, tak?

Tego nie wiem. To było 12 lat temu i myślę, że wtedy była tylko ta mała kaplica. Ona jest bardzo ładna w środku.

To prawda, szkoda że nie używa jej się częściej  :(
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
tosia
Gość
« Odpowiedz #1496 dnia: Lipca 22, 2011, 21:09:22 pm »

Proszę mi polecić jakieś dobre katolickie teksty, najlepiej w internecie o predestynacji!

A nie chce Pan Boecjusza poczytać? On naprawdę to dobrze wyjaśnia. Skoro ja pojęłam... :D
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #1497 dnia: Lipca 23, 2011, 11:32:59 am »

A konkretnie gdzie u Boecjusza?
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
tosia
Gość
« Odpowiedz #1498 dnia: Lipca 23, 2011, 11:42:07 am »

A konkretnie gdzie u Boecjusza?

"O pociechach filozofii" księga 5.
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #1499 dnia: Lipca 23, 2011, 11:54:33 am »

Ma pani książkę, czy jest gdzieś w internecie, a może skan?
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Strony: 1 ... 98 99 [100] 101 102 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!