Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:54:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 74 75 [76] 77 78 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654214 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1125 dnia: Grudnia 10, 2010, 16:29:51 pm »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Felix_Maria_Dav%C3%ADdek
Dziwne rzeczy ten biskup dokonał a nigdy nie był ekskomunikowany.
A o co Pan chce spytać?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1126 dnia: Grudnia 10, 2010, 19:28:10 pm »

Ale kazano chyba powtórzyć święcenia księżom wyświęconym przez bpa Davidka.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1127 dnia: Grudnia 10, 2010, 21:08:52 pm »

Ale kazano chyba powtórzyć święcenia księżom wyświęconym przez bpa Davidka.
[/quote

No dopuszczał święcenia kobiet i dlatego. Na tej zasadzie wątpliwe są święcenia udzielane przez bp Thuca.  ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #1128 dnia: Grudnia 10, 2010, 23:36:30 pm »

Takie święcenia aktualnie się nie odbywają nigdzie w Kościele Kat. Wg. starej katolickiej teologii pełnia kapłaństwa zawiera się w prezbiteracie, stąd prezbiterat jest siódmym stopniem święceń (1. ostiariusz, 2. lektor, 3. egzorcysta, 4. akolita, 5. subdiakon, 6. diakon, 7. prezbiter). Episkopat dawał potestas. Jeśli pełnia sakramentu zawarta jest już w prezbiteracie, to może on ważnie wyświęcić innego kapłana. Tradycja wymagała, by jednak czynili to biskupi podobnie jak i bierzmowanie. Należy zaznaczyć, że na Soborze Watykańskim II zaznaczono, że pełnia kapłaństwa jest w episkopacie, więc ta stara (niezdogmatyzowana) teoria teologiczna została zachwiana.
Jak należałoby traktować przypadek wyświęcenia przez prezbitera kogoś na diakona lub prezbitera? Święcenia ważne/wątpliwe/nieważne?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2010, 00:12:59 am wysłana przez Kreowany_styl » Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1129 dnia: Grudnia 11, 2010, 22:37:04 pm »

Zdecydowanie wątpliwe. Nikt nie podważył tego, że święcenia udzielane przez prezbiterów są nie ważne - takie stwierdzenie doprowadziłoby do problemów a propos sukcesji apostolskiej itd.

Dodam jeszcze, że ta sytuacja dotyczyła często klasztorów - zakonnicy byli wyświęcani przez opata.
Zapisane
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #1130 dnia: Grudnia 12, 2010, 17:06:38 pm »

To bardzo ciekawe. Jeśli kiedyś widziano w prezbiteracie pełnie kapłaństwa to czym było biskupstwo? Czymś "nad"?
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #1131 dnia: Grudnia 13, 2010, 19:35:17 pm »

Czy podczas zbliżających się Suchych Dni polscy klerycy w FSSP i IBP przyjmą jakieś święcenia?
Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #1132 dnia: Grudnia 14, 2010, 19:36:12 pm »

Nie wiem, do czego "przykleić" to, czym chcę się podzielić, dlatego piszę tutaj, by nie zakładać nowego wątku.
Bardzo poruszył mnie ten krótki film z naszego "polskiego podwórka": http://www.onet.tv/zmienilam-wiare,5587223,3,klip.html#
Całość można sprowadzić do 1 zdania: "kiedyś byłam katoliczką, ale brakowało mi zasad i reguł, więc porzuciłam katolicyzm i teraz jestem muzułmanką"... Tak sobie myślę, że gdyby ta pani trafiła na zdrowych, tradycyjnych katolików, jej życie potoczyłoby się inaczej... Kim ona teraz jest? Przecież nadal pozostaje ochrzczona w imię Trójcy Przenajświętszej.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #1133 dnia: Grudnia 16, 2010, 16:41:09 pm »

Za przynależność do partii komunistycznej jest ekskomunika na mocy samego prawa - nie trzeba jej orzekać? Czy osoba będąca niegdyś członkiem partii komunistycznej jest ekskomunikowania do teraz, jeżeli władza kościelna nie zdjęła klątwy?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1134 dnia: Grudnia 20, 2010, 20:36:20 pm »

poszukuje obrzedu wystawienia i schowania N.Sakramentu w monstrancji (szukalem w rytuale i nie znalazlem... moze slepy jestem ;) )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1135 dnia: Grudnia 20, 2010, 20:49:09 pm »

Jest tylko w Rytuale Polskim z 1927 r. No i z fachowym komentarzem u Nowowiejskiego (Ceremonjał parafialny).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1136 dnia: Grudnia 20, 2010, 21:10:29 pm »

chodzilo mi o sam tekst, ale dzieki :)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1137 dnia: Grudnia 23, 2010, 19:59:20 pm »

ad 1)
Według mojej wiedzy, podwójną Komunię tego samego dnia dopuścił dopiero CIC 1983. Na blogu WDTPRS niejaki wolfeken twierdzi, że w CIC 1917 można było przyjąć Komunię na pasterce i na Mszy z dnia Bożego Narodzenia, ale nie udało mi się tego potwierdzić.
Nota bene, wydaje mi się, że do złagodzenia dyscypliny postnej w latach 50-tych XX wieku mało kto komunikował na pasterce. W każdym razie, wobec celebransa wymagano przynajmniej 6 godzin postu eucharystycznego przed Mszą "Dominus dixit".

ad 2)
Według obowiązujących przepisów - tak (nawet, jeśli Msza "udaje" pasterkę, tj. gdy odprawiana jest przed północą, nawet z formularza Wigilii).
Według CIC 1917 - tylko jeśli przystępuje Pan do Komunii św. po północy.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1138 dnia: Grudnia 25, 2010, 14:50:22 pm »

Czy według starych przepisów będąc na pasterce o północy mogę przyjąć Komunię Świętą 25 grudnia na Mszy o 10?
Miałem ten sam problem ;)
Ksiądz Raivo Kokis FSSPX powiedział, że wyjątkowo można, niemniej dodał, że zdania na ten temat są podzielone.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1139 dnia: Grudnia 25, 2010, 19:19:01 pm »

Jednak mogłem. :)

Jak to uzasadniono?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 74 75 [76] 77 78 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!