Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:57:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 68 69 [70] 71 72 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654773 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1035 dnia: Września 15, 2010, 20:34:39 pm »

1905.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mariusz
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #1036 dnia: Września 16, 2010, 01:51:40 am »

Mam pytanie a propos NOM - czy w sobotę wieczór ksiądz musi, czy tylko może, odprawiać Mszę z formularza niedzielnego?
Zapisane
Dwie są drogi, jedna droga życia, a druga śmierci - i wielka jest różnica między nimi (Didache)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #1037 dnia: Września 16, 2010, 03:21:13 am »

Samego zakupu - może nie. Ale powierzanie tegoż poczcie polskiej w formie zwykłej przesyłki - już tak. Zdarza się,  że na poczcie kradną (mnie spotkało to 2 razy na 3 próby)

Przykro mi słyszeć o tak negatywnej statystyce. Osobiście mogę powiedzieć, że mam szczęście, bo choć zbieram monety od lat, to ukradli mi "tylko" dwa razy: raz poczta włoska, a raz, niestety,  polska, i w tym ostatnim wypadku była to bardzo bolesna strata... Tym boleśniejsza, że to rodacy :-( Są jednak pewne metody "maskowania" monet w przesyłkach, wytrawni sprzedawcy je znają.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1038 dnia: Września 17, 2010, 14:19:12 pm »

Tym boleśniejsza, że to rodacy :-( Są jednak pewne metody "maskowania" monet w przesyłkach, wytrawni sprzedawcy je znają.
Monety nie były wiele warte - ot kilka grosiaków. stąd podróżowały przesyłką zwykłą priorytetową...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1039 dnia: Września 17, 2010, 14:39:14 pm »

Czy w czasie Mszy uobecnia się też ofiara,cierpienie Maryi jak Jezusa?takie coś usłyszałam
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #1040 dnia: Września 23, 2010, 20:16:23 pm »

Czy jest jakiś minimalny wiek po którym można wyświęcić mężczyznę na diakona i kapłana? Oglądając zdjęcia ze święceń czy też mszy niektórzy duchowni wyglądają jakby ledwo 20 lat mieli.

Np tu diakon:
« Ostatnia zmiana: Września 23, 2010, 20:18:31 pm wysłana przez Piotr » Zapisane
xinspe
uczestnik
***
Wiadomości: 136


Sursum Corda!

Msza Sw. Wszechczasów w Diecezji Sosnowieckiej
« Odpowiedz #1041 dnia: Września 23, 2010, 20:21:17 pm »

Wygląd nie świadczy o latach :D W swej rodzinnej parafii pewien pobożny neoprezbiter wygląda jak nastolatek, a mojego znajomego księdza (7 lat kapłaństwa) biorą za neoprezbitera :P
Zapisane
Qui Unigenitum tuum in cruce pendentem lancea militis transfigi voluisti, ut apertum Cor, divinae largitatis sacrarium, torrentes nobis funderet miserationis et gratiae, et quod amori nostri flagrare numquam destitit, piis esset requies et poenitentibus pateret salutis refugium...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1042 dnia: Września 23, 2010, 20:27:30 pm »

To zapewne skutek konserwującego działania Psalmu 42 w brzmieniu Wulgaty ;-)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
slavko
Gość
« Odpowiedz #1043 dnia: Września 24, 2010, 05:16:42 am »

ponizej 25 lat jest potrzebna dyspenza
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1044 dnia: Września 24, 2010, 08:13:59 am »

Kan. 1031
§ 1. Prezbiteratu można udzielać tylko tym, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia i posiadają wystarczającą dojrzałość, z zachowaniem ponadto sześciomiesięcznego odstępu czasu między diakonatem i prezbiteratem. Tych, którzy są przeznaczeni do prezbiteratu, można dopuścić do diakonatu dopiero po ukończeniu dwudziestego trzeciego roku życia.
(...)
§ 4. Dyspensa ponad rok od wieku, wymaganego zgodnie z przepisami § 1, jest zarezerwowana Stolicy Apostolskiej.


Znam paru ksiezy wyswieconych w wieku 23 lat.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #1045 dnia: Września 25, 2010, 13:03:11 pm »

Ekskomunika jest wyłączeniem z widzialnej struktury Kościoła. Ponieważ do tej widzialnej struktury mogą należeć jedynie żywi, zatem w tym sensie ekskomunika kończy się wraz ze śmiercią ekskomunikowanego. Ponieważ jednakże zbawić można się jedynie w Kościele Katolickim, zatem osoba ekskomunikowana, pozostająca w chwili śmierci poza Kościołem (a w przypadku osoby ekskomunikowanej trudno mówić o nieprzezwyciężonej niewiedzy) naraża się na piekło.

Pan jak zwykle w swym zacietrzewieniu zapomina się zbyt mocno...Przypomnę Panu tylko, że z ekskomuniki ( o ile wogóle była - bo stwierdzenie o "latae setentiae" to jeszcze nie to samo co ferendae sententiae" - przynajmniej "nowy KPK - 1983" bardzo fakt takowej "usubiektywnia" poprzez rozwinięte pojęcie Stanu Wyższej Konieczności lub tylko "przeświadczenia i nim" - tym właśnie KPK kierował się wówczas prawodawca...) uwalnia rozgrzesznie podczas Spowiedzi Świętej, zaś Sakrament Ostatniego Namaszczenia ś.p. X.Arcybiskup przyjmował przed śmiercią parokrotnie ( ponieważ ciężko chorował przez czas dłuższy ) i opatrzony ważnymi Sakramentami udzieloinymi przez ważnych szafarzy umarł . Dodaktowo by Pana bardziej zaniepoić dodam, że w kręgach "posoborowych" krąży intensywnie plotka, że JPII "zdjął" ekskomunikę z ś.p.Arcybiskupa "post mortem" wysyłając nuncjusza, ( o tym m.in. mówił X.Bp. Antoni Pacyfik Dydycz ) - czego nie potwierdzają źródła FSSPX, choć faktycznie nuncjusz papieski w Szwajcarii był na pogrzebie X. Arcybiskupa. Zatem obawa o duszę X.Arcybiskupa staje się zdecydowanie mniejsza niż ta , którą Pan wyrażać raczy...poza tym ś.p. JE.X.Arcybiskup nie ukazuje się jak dotąd w płomieniach, zaś heroizm jego cnót podobnie jak ongiś św.Atanazego z całąpewnością zostanie o ile zdąży przez Kościoł dostrzeżony.
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2010, 13:05:02 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #1046 dnia: Września 26, 2010, 09:00:26 am »

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie imię Matki Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
Mianowicie w wypowiedziach różnych osób jest ono różnie wymawiana, bardzo często brzmi ono Mariia.
Wielokrotnie w kościele, w Radio Maryja mówi się nie Maryja ale Maria.
Ponadto w książeczce do nabożeństwa mam taką modlitwę.

Daj nam sługom Twoim, prosimy, Panie Boże, abyśmy się stałym duszy i ciała zdrowiem cieszyli, a za chwalebną przyczyną Błogosławionej Marii zawsze Dziewicy racz nas uwolnić od smutków doczesnych i doprowadzić do radości wiecznych. Przez Pana Naszego, Jezusa  Chrystusa, Syna Twego, który z tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg po wszystkie wieki wieków.

Jak więc prawidłowo brzmi imię Matki Bożej?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
kuba
Gość
« Odpowiedz #1047 dnia: Września 26, 2010, 09:28:08 am »

http://www.petergen.com/bovkalo/sp/warszawa1887.html

Co znaczy "C.M.O." przy nazwiskach seminarzystów wyższych lat?


Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1048 dnia: Września 26, 2010, 09:52:56 am »

Clericus Minorum Ordinum - kleryk po święceniach mniejszych.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #1049 dnia: Września 26, 2010, 12:53:44 pm »

(...) Wielokrotnie w kościele, w Radio Maryja mówi się nie Maryja ale Maria.
(...) Jak więc prawidłowo brzmi imię Matki Bożej?

Wydaje mi się, że w samym Radio Maryja nie ma konsekwencji w wypowiedziach. I tak jeden Ojciec Prowadzący zwraca uwagę słuchaczom, że Imię Matki Bożej wypowiada się Maryja a kolejny prowadzący sam wymawia Maria.
I bądź tu mądry.
« Ostatnia zmiana: Października 15, 2010, 16:29:15 pm wysłana przez ratio » Zapisane
Strony: 1 ... 68 69 [70] 71 72 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!