Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:55:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654122 razy)
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #390 dnia: Września 22, 2009, 15:28:42 pm »

Wikipedia czy skad tam ten cytat pochodzi myli dwa podobne symbole : krzyz "z lezka" to ankh, natomiast crux ansata to krzyz "z kolkiem". Ten ostatni jest symbolem jak njbardziej chrzescijanskim, uzywanym przez Koptow. Wystepuje m. in. w Dziejach Apostolskich z V wieku znanych jako Codex Glazier lub MS G67.

Biskupi nawet takowe noszą.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #391 dnia: Września 22, 2009, 15:44:48 pm »

@Bartek
Dziękuję Panu!
Zapisane
+++
Gregorius
uczestnik
***
Wiadomości: 199


« Odpowiedz #392 dnia: Października 12, 2009, 10:55:34 am »

Jakie ryty Mszy Św są uznawane przez Stolicę Apostolską?
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #393 dnia: Października 12, 2009, 22:44:44 pm »

Przeglądałem sobie stronę catholic-hierarchy.org. Podana jest tam m. in. sukcesja apostolska biskupów. Sprawdzałem sobie z ciekawości abp. Lefebvre, bp. Lazo ale także obecnego papieża, poprzednika oraz bp. Nossola, abp. Dzięge i kard. Dziwisza. Czemu u wszystkich z wymienionych sukcesja zaczyna się od tej samej osoby (Scypion kard. Rebiba), i u większości sukcesja jest taka sama aż do papieża Klemensa XIII (poza abp. Nossolem chyba)? Tak po prostu trafiałem?  
EDIT: literówka
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2009, 23:29:44 pm wysłana przez Kamil » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #394 dnia: Października 12, 2009, 23:03:41 pm »

Nie, kard. Scypion Rebiba to faktyczny zalozyciel Kosciola Katolickiego. Dan Brown o tym wie pisal ?
A na powaznie, to mialem kiedys fajny artykul o "sukcesji scypionskiej", ale gdzies mi sie zapodzial w archiwum.

EDIT : juz sie znalazlo : http://mysite.verizon.net/res7gdmc/aposccs/
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2009, 23:05:35 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #395 dnia: Października 22, 2009, 14:02:12 pm »

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie sprawa imion zakonnych i przydomków.
Np. św Teresa od Krzyża czy dana osoba , sama sobie obierała imię zakonne, czy to przełożeni nakładali, skąd jest ten zwyczaj?
Będę wdzięczny za odp.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #396 dnia: Października 22, 2009, 14:21:15 pm »

Nie wiem jak bylo kiedys, ale dzis zakonnik czy zakonnica sami wybieraja sobie patrona. Przy czym w zakonach zenskich jest zwyczaj, ze przed wybranym imieniem przyjmuje sie imie Maria.

Przy okazji opowiem jak sie o tym dowiedzialam. Znalam zakonnice, ktora nosila wyjatkowo szkaradne imie. Tzn. w formie meskiej jest ladne, ale forma zenska brzmi nienaturalnie i cudacznie. Spytalam ja, czy ktos jej je narzucil. Ona zasmiala sie i powiedziala "wiem ze to imie okropnie brzmi w formie zenskiej, wszyscy patrza na mnie dziwnie, kiedy sie przedstawiam, ale wybralam je, bo swiety X to moj ukochany swiety, ktorego staram sie nasladowac, i chce by towarzyszyl mi i wspieral modlitwa w calym moim zakonnym zyciu".
To chyba jedyna kobieta jaka znam, ktora pozbawiona jest calkowicie kobiecej proznosci ;)
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #397 dnia: Października 22, 2009, 15:09:36 pm »

Przeglądałem sobie stronę catholic-hierarchy.org. Podana jest tam m. in. sukcesja apostolska biskupów. Sprawdzałem sobie z ciekawości abp. Lefebvre, bp. Lazo ale także obecnego papieża, poprzednika oraz bp. Nossola, abp. Dzięge i kard. Dziwisza. Czemu u wszystkich z wymienionych sukcesja zaczyna się od tej samej osoby (Scypion kard. Rebiba), i u większości sukcesja jest taka sama aż do papieża Klemensa XIII (poza abp. Nossolem chyba)? Tak po prostu trafiałem?  
EDIT: literówka

Za wikipedią:

"Cardinal Rebiba is a notable figure in the history of the apostolic succession in the Roman Catholic Church. More than 91% of the world's more than 4,000 Catholic bishops alive today trace their episcopal lineage back to Rebiba.

In the early 18th century, Pope Benedict XIII, whose orders were descended from Rebiba, personally consecrated at least 139 bishops for various important European sees, including German, French, English and New World bishops. These bishops in turn consecrated bishops almost exclusively for their respective countries causing other episcopal lineages to die off."

http://en.wikipedia.org/wiki/Scipione_Rebiba
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #398 dnia: Października 22, 2009, 17:29:01 pm »

Czasem się samemu wybiera imię (przy zatwierdzeniu przełożonych), czasem się dostaje pulę np. 3 imion, spośród których trzeba sobie jakieś wybrać, czasem zaś przełożeni sami nadają imiona podwładnym.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #399 dnia: Października 25, 2009, 10:48:23 am »

Czy ktoś nie zna czasu trwania żałób po poszczególnych członkach rodziny? Ja wiem, że po rodzicach jest rok, a po sąsiedzie podobno dwa tygodnie. Jak to wygląda z innymi członkami rodziny jak rodzeństwo, kuzynostwo, wujkowie, ciotki, dziadkowie itp.?
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #400 dnia: Października 25, 2009, 10:56:31 am »

Może to pomoże: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBa%C5%82oba
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #401 dnia: Października 25, 2009, 11:35:42 am »

Cytuj
Przy czym w zakonach zenskich jest zwyczaj, ze przed wybranym imieniem przyjmuje sie imie Maria.

Zazwyczaj wtedy gdy już takie imię w zakonie występuje, więc żeby było rozróżnienie to kolejna dodaje imię Maria.

Wszystko zależy od danego zakonu. Np. Niepokalanki często dostają imię po ostatnio zmarłej siostrze.
Część zakonów wybiera sama byle się nie powtarzała, część dostaje a część wogóle nie zmienia, przy czym ostatnia opcja chyba ostatnio coraz częściej jest używana.

Ja znam pewną anegdotę. Siostra oczywiście po ślubach zmieniła imię, była już dość długo w zakonie, kiedy to przyszedł list z jakiegoś państwowego urzędu adresowany na jej imię i nazwisko z aktu urodzenia. Nikt już w zakonie praktycznie nie pamiętał siostry pod takim imieniem. Na szczęście przy poczcie pracowała siostra z roku tejże i pokojarzyła o którą chodzi i tylko dzięki temu list dotarł do adresatki.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #402 dnia: Października 25, 2009, 21:30:01 pm »

Znalam zakonnice, ktora nosila wyjatkowo szkaradne imie. Tzn. w formie meskiej jest ladne, ale forma zenska brzmi nienaturalnie i cudacznie. Spytalam ja, czy ktos jej je narzucil. Ona zasmiala sie i powiedziala "wiem ze to imie okropnie brzmi w formie zenskiej, wszyscy patrza na mnie dziwnie, kiedy sie przedstawiam, ale wybralam je, bo swiety X to moj ukochany swiety, ktorego staram sie nasladowac, i chce by towarzyszyl mi i wspieral modlitwa w calym moim zakonnym zyciu".
To chyba jedyna kobieta jaka znam, ktora pozbawiona jest calkowicie kobiecej proznosci ;)

siostra Donalda ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #403 dnia: Października 25, 2009, 21:42:32 pm »

Gorzej :DDDDDDDDDDDD
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #404 dnia: Października 31, 2009, 13:14:06 pm »

Czy istnieje jakaś wspólnota - będąca w jedności z Rzymem, która na co dzień posługuje się księgami liturgicznymi sprzed reform Jana XXIII, albo nawet Piusa XII?
Zapisane
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!