Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 01:43:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 159 160 [161] 162 163 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 662154 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2400 dnia: Września 25, 2017, 16:21:55 pm »

W posoboractwie jest jak w swiecie zlaicyzowanym: tolerancja jest ulicą jednokierunkową.
Żadnej tolerancji dla braku tolerancji ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anawim
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2401 dnia: Września 25, 2017, 20:03:52 pm »

Ad 1 W odniesieniu do liturgii jak widzę się zgadzamy.
Ad 2 W NOMie postawy wiernych są częścią rubryk, co odpowiada posoborowej wizji, która wiernym przyznaje odmienną rolę w liturgii. Dlatego "świadomym liturgicznie" osobom wychowanym na NOMie trudno jest zrozumieć dowolność postaw wiernych w NFRR. Być może Pan nie zdaje sobie sprawy, że ta liturgiczna świadomość w ramach NOMu często przeradza się wręcz w liturgiczny terroryzm z neurotycznym poszukiwaniem odchyleń. W odniesieniu do "uczuć tradycyjnych" jest to przejaw niepotrzebnego dzielenia i zawłaszczania tradycji: doświadczenia św. Augustyna są jak najbardziej częścią tradycji i stanowią tradycyjne uczucia.
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2017, 20:08:18 pm wysłana przez Anawim » Zapisane
donbor
uczestnik
***
Wiadomości: 186


Domine, non sum dignus.

« Odpowiedz #2402 dnia: Października 29, 2017, 23:00:51 pm »

Czy ktoś z szanownych Forumowiczów zna link do skanów "Nauka Boża. Katechezy" x. Zaleskiego i może tenże link udostępnić ?
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #2403 dnia: Października 31, 2017, 16:02:18 pm »

I. Skoro Instytut dobrego pasterza może "poważnie i konstruktywnie krytykować Soboru Watykański II, by pomóc Stolicy Apostolskiej przygotować autentyczną interpretację tego soboru, mając na względzie zawsze dobro Kościoła." To w czym problem w uznaniu FSSPX?
II. Czemu ów instytut nie jest tak mocno obecny w Polsce jak FSSPX?
III.Czy FSSPX i Instytut darzą się sympatią czy przeciwnie?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #2404 dnia: Października 31, 2017, 18:45:19 pm »

I. Skoro Instytut dobrego pasterza może "poważnie i konstruktywnie krytykować Soboru Watykański II, by pomóc Stolicy Apostolskiej przygotować autentyczną interpretację tego soboru, mając na względzie zawsze dobro Kościoła." To w czym problem w uznaniu FSSPX?
II. Czemu ów instytut nie jest tak mocno obecny w Polsce jak FSSPX?
III.Czy FSSPX i Instytut darzą się sympatią czy przeciwnie?

I W tym, że krytyka IISW przez IBP jest tylko na papierze i w teorii, a w praktyce kończy się słabo dla krytykujących IISW
II W Polsce jest 4 księży IBP a we Francji jeszcze 2 Polaków - łącznie 6, nie wiem czy to mało.
III Na poziomie personalnym pewnie są i przyjaźnie, i wrogości - na poziomie ideowym są to po prostu dwa różne nurty, dwie różne opcje, przeciwne sobie.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2405 dnia: Lutego 21, 2018, 23:38:15 pm »

Proszę posłuchać tego fragmentu kazania ks. Śniadocha (ktoś chyba  fragment dał)

https://gloria.tv/video/qs8wMsmyYj1H2cy7gz1GxyTuS

Czy źle mówi/powiedział tu ks. Śniadoch?  Wyczytałam to, ktoś zamieścił to kazanie jako dobre, a odpowiedź burzy to:


Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2406 dnia: Lutego 22, 2018, 15:16:13 pm »

Czy to znaczy, ze jak osoba Darius Olewiński nie czuje w pomieszczeniu gazu, to znaczy, ze gaz nie istnieje? Niech uwaza na czad, bo moze sie to kiepsko dla niego skończyc. Czujniki musi nabyć
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2407 dnia: Lutego 22, 2018, 17:50:36 pm »

Ja słuchałam i nie dosłuchałam się czegoś niekatolickiego w tym kazaniu i dałam pytanie tu, żeby inni mogli się wypowiedzieć.
Zapisane
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #2408 dnia: Lutego 22, 2018, 18:56:08 pm »

Ja też słuchałem i mam tylko wrażenie, że ks. Śniadoch, zresztą poczciwości człowiek, w typowy dla siebie sposób niepotrzebnie uskrajnia i przejaskrawia niektóre wątki, a przecież kard. Mercier pouczał, by unikać słów typu "zawsze", "wszędzie" itd.  ;) Wydaje mi się wątpliwe, czy można super-ultra-turbo-hard-całkowicie oddzielić warstwę "intelektualną" wiary od psychofizycznej. Wyszłoby na to, że można np. mieć spokój "duchowy", równocześnie będąc kompletnie rozstrzęsionym emocjonalnie itd.

Anyway, czy x. Olewiński nie raczył rozwinąć swojej myśli? Znając jego temperament do debatowania w internetach, powinien...
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2409 dnia: Lutego 22, 2018, 22:54:56 pm »

Słuchając, już kilka tygodni temu, tego wykładu odniosłem natychmiast wrażenie, że x. Śniadoch przestrzega przed myleniem "poczucia obecności Boga" ze sztucznie wywoływanymi stanami emocjonalnego wzmożenia, charakterystycznymi dla różnej maści ewangelikalnych. Ale przecież przed tym samym przestrzegał m.in. św. Jan od Krzyża!
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
donbor
uczestnik
***
Wiadomości: 186


Domine, non sum dignus.

« Odpowiedz #2410 dnia: Lutego 22, 2018, 23:02:25 pm »

Wydaje mi się wątpliwe, czy można super-ultra-turbo-hard-całkowicie oddzielić warstwę "intelektualną" wiary od psychofizycznej. Wyszłoby na to, że można np. mieć spokój "duchowy", równocześnie będąc kompletnie rozstrzęsionym emocjonalnie itd.

Pięknie o tym zagadnieniu wypowiada się Mnich Kościoła Wschodniego w traktacie o Modlitwie Jezusowej
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2411 dnia: Lutego 22, 2018, 23:32:40 pm »

Słuchając, już kilka tygodni temu, tego wykładu odniosłem natychmiast wrażenie, że x. Śniadoch przestrzega przed myleniem "poczucia obecności Boga" ze sztucznie wywoływanymi stanami emocjonalnego wzmożenia, charakterystycznymi dla różnej maści ewangelikalnych. Ale przecież przed tym samym przestrzegał m.in. św. Jan od Krzyża!

I tu dokładnie o to chodzi. To jest tylko fragment z całości odnośnie charyzmatyków, bo to oni muszą czuć Boga. To własnie powiedział, że wcale nie musi czuć
i myślę że tu nie chodziło o jakieś uczucia, bo tak na prawdę to i nam nie raz uczucia jakieś towarzyszą, normalny odruch ludzi, ale u charyzmatyków jak on nie czuje Boga to nie wiara!  No ale czy to takie żeby nazwać heretyckie?
Zapisane
Parafianin MM
uczestnik
***
Wiadomości: 123

« Odpowiedz #2412 dnia: Marca 12, 2018, 13:00:57 pm »

Proszę o wskazanie przepisów liturgicznych, szczególnie jeśli dotyczyły Polski, przed zmianami po SW II określających:

1/ skład świec liturgicznych tzn. czy był przepisami wymagany wosk 100%, bielony 
2/ materię bielizny ołtarzowej, alb, ornatów - czy był przepis użycia tylko naturalnych materiałów
3/ wieczna lampka - słyszałem, że na czas II wojny świat. był indult na lampkę elektryczną, gdzie są stosowne przepisy

oraz
gdzie szukać aktualnych przepisów na ten temat, czy jest możliwość wykazania, że np. tuby olejowe (zamiast świec) czy wieczna lampka elektryczna są nielegalne?

Oczywiście mam świadomość, że temat z gatunku: <ten to ale ma problemy! / ważne co w sercu a nie w rubrykach> ale chciałbym poznać stan prawny.
Zapisane
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #2413 dnia: Marca 12, 2018, 13:08:24 pm »

Cytuj
11. Obecność Najświętszej Eucharystii w tabernakulum należy zaznaczyć przez konopeum lub w inny odpowiedni sposób określony przez kompetentną władzę.
Według przyjętego zwyczaju przed tabernakulum, w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament, winna nieustannie płonąć specjalna lampka, aby wskazywać na obecność Chrystusa i pobudzać do Jego czci.

Zgodnie z tradycją lampka powinna być podsycana olejem lub woskiem, o ile jest to możliwe

(...)
b) Biorąc pod uwagę warunki krajowe oraz utrwalony już zwyczaj, Konferencja Episkopatu Polski pozwala na stosowanie światła elektrycznego w wiecznej lampce.

http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=277
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #2414 dnia: Kwietnia 08, 2018, 20:41:07 pm »

Czy w NOM podczas śpiewu sekwencji, wierni (i kapłan, przewodniczący) stoją, czy siedzą? Będąc na mszy KRR wierni siedzieli, a na NOM stali, gdy ksiądz nagle wstawał na ten śpiew. Mi się wydaje że na NOM duchowni są tak nie douczeni że wstają z przyzwyczajenia zaraz po psalmie responsoryjnym, a wierni robą to samo i im głupio zaraz siadać co by wskazywało że się pomylił.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: 1 ... 159 160 [161] 162 163 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!