Cytat: Michał Barcikowski w Czerwca 02, 2011, 13:25:59 pmDzisiaj nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy, gdyż święto to zostało w Polsce przeniesione na niedzielę (i fakt, że w starym kalendarzu tak nie jest nic nie zmienia.)A jak wygląda sprawa wczorajszej wigilii święta? Jest ona 2 klasy i nie jest przeniesiona. Na zdrowy rozum powinna poprzedzać święto, a jednak są wątpliwości.
Dzisiaj nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy, gdyż święto to zostało w Polsce przeniesione na niedzielę (i fakt, że w starym kalendarzu tak nie jest nic nie zmienia.)
Cytat: dxcv w Czerwca 02, 2011, 13:42:20 pmNa KRR jest dziś Wniebowstąpienie. W NOM ta uroczystość jest przeniesiona na niedzielę. Jeśli Pan dzisiaj nie pójdzie do kościoła, to nie jest to grzechem.Ale w niedzielę będę obchodził na KRR Pierwszą Niedzielę po Wniebowstąpieniu, a więc ni jak nie mogę wypełnić obowiązku uczczenia Wniebowstąpienia.
Na KRR jest dziś Wniebowstąpienie. W NOM ta uroczystość jest przeniesiona na niedzielę. Jeśli Pan dzisiaj nie pójdzie do kościoła, to nie jest to grzechem.
Panie Michale!Jeżeli miałby Pan do wyboru uczestniczenie w NOM lub w KRR, to co Pan by wybrał? Podejrzewam, że oczywiście KRR. A więc z jakichś względów preferuje Pan KRR. Ale KRR, to nie tylko przyjemności ale i obowiązki. Nie ma żadnego problemu, jeżeli NOM nie jest sprzeczny z KRR, ale w przypadku Wniebowstąpienia taki "konflikt interesu" następuje. Jeżeli więc na wstępie założyliśmy, że jesteśmy zwolennikami KRR, to należy być konsekwentnym i jeżeli dzisiaj jest nakazane święto kościelne, to należy przynajmniej starać się wypełnić ten obowiązek, a nie założyć, że w tym tygodniu na chwilę staniemy się wielbicielami NOM. W swoim sumieniu gdybym dzisiaj nie starał się wypełnić obowiązku uczestniczenia we Mszy popełniłbym grzech ciężki.
czy obojętnie do jakiej ikony podejdę, to mogę pocałować? (tak dla pewności pytam )
czy mógłby pan doprecyzować o co chodzi z tą "ręką na kolano" (najlepiej króciutki filmik z takiego przeżegnania się)
czy ja - jako katolik, na pewno mogę i nie urażę tym nikogo, ucyznić to wszystko (niepewność wynika z tego, że tak trochę się czuję jakbym miał być prawosławnym)
czy kupując taką świeczkę, nie będę odpowiedzialny za dofinansowywanie schizmatyków (no bo jednak na cele parafialne takie pieniądze idą... chyba)
powstrzymałbym się przed obciążaniem siebie bądź kogokolwiek innego grzechem za coś, czego Kościół pod grzechem nie nakazuje.
Iść do kościoła na Mszę NOM, w jej trakcie pomodlić się indywidualnie i przeczytać nakazane fragmenty PŚ, a na koniec zaśpiewac 'Pan Jezus w niebo wstępuje' ;P
Cytat: Michał Barcikowski w Czerwca 02, 2011, 16:09:34 pm powstrzymałbym się przed obciążaniem siebie bądź kogokolwiek innego grzechem za coś, czego Kościół pod grzechem nie nakazuje. No nie wiem. Kościół uczy:1. Stosujesz się do kalendarza KRR ergo Wniebowstąpienie świętujesz w czwartek jako święto nakazane.2. Stosujesz się do kalendarza NOM ergo Wniebowstąpienie świętujesz w niedzieleWyobraźmy sobie sytuację, że 99% duchowieństwa i wiernych "nawraca" się na KRR. W każdej parafii Msza KRR 2-3 razy dziennie. Czy tylko dlatego, że garstka NOMowców obchodziłaby Wniebowstąpienie w niedziele, to nie byłoby obowiązku uczestniczenia we Mszy w czwartek dla wszystkich pozostałych?
Wyobraźmy sobie sytuację, że 99% duchowieństwa i wiernych "nawraca" się na KRR. W każdej parafii Msza KRR 2-3 razy dziennie. garstka NOMowców obchodziłaby Wniebowstąpienie w niedziele,
Niestety, ale nie.
Cytat: Michał Barcikowski w Czerwca 03, 2011, 08:41:06 amNiestety, ale nie. Jeżeli dobrze Pana rozumiem, to nie zgadza się Pan ze zdaniem:"1. Stosujesz się do kalendarza KRR ergo Wniebowstąpienie świętujesz w czwartek jako święto nakazane."Ale czy w takim razie nie powinien Pan pójść na w najbliższą niedziele na NOM aby godnie uczcić Wniebowstąpienie?
Nie ma apartheiddu prawnego tak jaka pomiędzy łacinnikami a unitami.
A co do stwierdzenia:"1. Stosujesz się do kalendarza KRR ergo Wniebowstąpienie świętujesz w czwartek jako święto nakazane."Jest prawdziwe czy nie?Cytat: Michał Barcikowski w Czerwca 03, 2011, 08:41:06 am Nie ma apartheiddu prawnego tak jaka pomiędzy łacinnikami a unitami.Czy Pana zdaniem jeżeli w KRR św. Moniki jest 4 V to należy to święto traktować „na niby”, bo tak naprawdę św. Moniki obchodzimy 27 VIII, zgodnie z przepisami NOM?