Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 07:43:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 652190 razy)
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« dnia: Lutego 06, 2009, 22:25:51 pm »

Witam!
Mam pytanie dot. NOM-u, czy Celebrans może wyjść sobie z Prezbiterium do zakrystii podczas odprawiania Mszy?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 06, 2009, 23:06:41 pm »

Witam!
Mam pytanie dot. NOM-u, czy Celebrans może wyjść sobie z Prezbiterium do zakrystii podczas odprawiania Mszy?
Na pewno nie powinien, a szczególnie z błahych powodów. Nie mniej jednak mogą się nieraz zdarzyć sytuacje nieprzewidziane np. nie ma kluczyka do tabernakulum, a nie ma ministranta, którego mógłby ksiądz wysłać... wszystko zależy od tego jaki był powód odejścia od ołtarza, na pewno jednak nie można tego wychodzenia traktować jako coś normalnego.
Zapisane
Konserwa
adept
*
Wiadomości: 16

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 07, 2009, 09:38:45 am »

O ile pamiętam OWMR to nie powinien w ogóle opuszczać prezbiterium.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 07, 2009, 10:27:19 am »

O ile pamiętam OWMR to nie powinien w ogóle opuszczać prezbiterium.

Na  pewno nie powinien wychodzić z prezbiterium na znak pokoju i dawac reke wszytskim obecnym na Mszy.

Pamietam jednak przypadki gdy ksiadz podczas kazania zdejmowal ornat i siadal do konfesjonalu, podczas gdy inny ksiadz mowil kazanie.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 07, 2009, 10:40:32 am »

Ja też z takim przypadkiem się spotkałem. Ksiądz (ale nie główny celebrans) zdjął ornat i poszedł spowiadać do konfesjonału. Czy to nadużycie ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 07, 2009, 15:17:41 pm »

Bardzo dziękuje za odpowiedź!
Rzeczywiście Msza była sprawowana bez ministrantów(co mnie zdziwiło) więc może to przez to...
Natomiast spotkałem się także z przypadkami, gdy ksiądz celebrans przechodził aż na koniec kościoła by jak największej liczbie osób podać rękę. Aż chórek musiał więcej razy powtórzyć Baranku Boży bo ksiądz jeszcze nie wrócił!
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 07, 2009, 15:30:16 pm »

Natomiast spotkałem się także z przypadkami, gdy ksiądz celebrans przechodził aż na koniec kościoła by jak największej liczbie osób podać rękę. Aż chórek musiał więcej razy powtórzyć Baranku Boży bo ksiądz jeszcze nie wrócił!

Okropne. A i chórek nie bez grzechu bo Agnus Dei zaczął śpiewać przed zakończeniem obrzędu rąsi.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 584


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 08, 2009, 20:30:17 pm »

Wznawiam wątek, gdzie można zadawać proste pytania - wydaje mi się, że był całkiem poczytny.
Zasady są takie, że można pytać o wszystko (oczywiście w granicach dobrego smaku i moralności) za wyjątkiem liturgii (jest osobny wątek do tego) i nikt nie ma prawa wyśmiewać pytania czy pytającego.

Zawsze jest tak, że "ktoś musi zacząć pierwszy". Więc może ja:

- czy ksiądz może sam siebie wyspowiadać?
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 854


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 08, 2009, 20:33:51 pm »

Oczywiście, że nie może. Rozgrzeszenia - tak jak każdemu innemu penitentowi - musi udzielić inny niż penitent kapłan.
Co innego że w razie braku kapłana i nagłej POWAŻNEJ potrzeby każdy - a więc i ksiądz - może wzbudzić żal doskonały gładzący grzechy. To jednak pociąga za sobą obowiązek wyznania ich na spowiedzi przy najbliższej nadarzającej się okazji. Tyle mówi katolicka nauka i praktyka.
Zapisane
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 08, 2009, 21:56:36 pm »

Jeżeli przystąpi się do Komunii Św. w stanie grzechu ciężkiego to zaciąga się jeszcze grzech świętokradztwa. Tak?
Jeżeli więc np. kapłan popełni grzech ciężki tuż przed odprawieniem Mszy Św. to czy może nie przyjąć Komunii Św. czy też musi,
czy to będzie świętokradztwo?
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 08, 2009, 21:59:14 pm »

Czytałam ale nie wiem czy to nie moderna że ze względu na dobro wiernych powinien Msze odprawić.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 854


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 08, 2009, 22:00:44 pm »

Pamiętam, że kiedyś podobne pytanie zadawaliśmy księdzu w DA. Odpowiedział, że ksiądz celebrujący mszę musi przyjąć komunię. Wydaje mi się, że raczej co do tego ksiądz miał rację, więc w przypadku o jaki Siostra pyta - gdy kapłan nie może uniknąć odprawienia tej mszy (np. przez zastępstwo) i nie ma możliwości spowiedzi - pozostaje chyba tylko żal doskonały ... ?
Zapisane
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 584


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 08, 2009, 22:05:26 pm »

Moje pierwsze pytanie miało właśnie umożliwić mi zadanie pytania które zadała siostra. :-) Dzięki!
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 08, 2009, 22:27:01 pm »

Dzięki. Ten temat jest teraz bardzo aktualny, bo ludzie się nie spowiadają (Szwajcaria itd.) a nawet, gdy się spowiadają, to niechlujnie. Księża nie zwracają uwagi, o nic nie pytają ( np. o zadośćuczynienie ) i tak leci, bylejakość po obu stronach.
Ale to byłby może oddzielny temat.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 08, 2009, 22:45:07 pm »

Jeżeli ksiądz nie ma możliwości spowiedzi to Komunię na Mszy udziela sobie, ale potem musi jak to tylko możliwe pójść do spowiedzi.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Strony: [1] 2 3 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!