Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 00:21:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa  (Przeczytany 60474 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #285 dnia: Sierpnia 23, 2011, 18:18:33 pm »

Pisanie o kimś "on" nie pasuje tutaj, panie Michale.
A czemu ?

Kanon kultury mówi, że o obecnych w dyskusji nie mówi się "on" lub "ona", tylko "kol. Abc" lub "pani Bcd".

No to zastosowałem II ME kultury, a x. Konstantyn III ME kultury, bo napisał "Panie Barcikowski" a nie "Panie Michale". Dzięki temu, że zastosowaliśmy różne ME kultury, jest pewność, że nie koncelebrowaliśmy kultury z x. KN.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #286 dnia: Sierpnia 23, 2011, 18:23:29 pm »

No to zastosowałem II ME kultury, a x. Konstantyn III ME kultury, bo napisał "Panie Barcikowski" a nie "Panie Michale". Dzięki temu, że zastosowaliśmy różne ME kultury, jest pewność, że nie koncelebrowaliśmy kultury z x. KN.
samo to nie jest (dla mnie) zabawne, ale skojarzenie kanon - me, owszem  8)


ps.
Dzięki temu, że zastosowaliśmy różne ME kultury, jest pewność, że nie koncelebrowaliśmy kultury z x. KN.
na nomie nie takie cuda sie dzialy  ;D
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2011, 18:25:16 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #287 dnia: Sierpnia 23, 2011, 21:00:47 pm »

z głupim przez ścianę się macał
obsesyjni ruchacze
czekista


----

Apeluję o powrót do cywilizowanej dyskusji.


Przecież to jest jak najbardziej cywilizowana dyskusja. To pierwsze jest z dialektu i gwary wielkopolskiej. proszę popatrzeć ile tego jest  ;D

http://www.sciaga.pl/tekst/48531-49-gwara_i_folklor_notatka

Z kolei czekista, to funkcjonariusz policji politycznej, ale tu użyto określenia czekista liturgiczny, czyli taki co przywraca porządek liturgiczny, bo zresztą sam pan w którymś miejscu tak napisał: "Mnie interesuje przywrócenie całemu Kościołowi Mszy w pełnym jej blasku."

A odnośnie "obsesyjni ruchacze" to już pan Krusejder napisze  :)
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #288 dnia: Sierpnia 23, 2011, 21:23:35 pm »

Nie napiszę :p Bo musiałbym napisać Bronisławem Komorowskim. Ale uważam za ekhmmm głęboką hipokryzję, jeśli osoba będąca wręcz synonimem podsumowywania dyskusji staropolską zachętą do odejścia, apeluje o cywilizowaną dyskusję.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #289 dnia: Sierpnia 24, 2011, 09:00:46 am »

Żeby przypomnieć, co wywołało aż tak agresywną reakcję:
- Oczywiste stwierdzenie, że z samej natury i struktury Ordo Missae wynika również zewnętrzny udział wiernych i warto, jak stwierdził Pius XII a za nim II Sobór Watykański by wierni byli w tym kierunku formowani i zachęcani. W żadnym razie nie zmuszani.
- Że nie chodzi o msze dialogowane ze skandowaniem cały czas, ale o te kilka krótkich odpowiedzi na wezwania kapłana.
- że przy większym udziale wiernych powinno odprawiać się msze śpiewaną, w której zewnętrzny udział jest bardziej naturalny.


Jako podsumowanie dyskusji dwa cytaty:


Cytat: Paweł Milcarek, "Według Boga czy według świata"
"PM. Chodzi jednak o to, aby nawet bez potrzeby rozpatrywania potrzeby retuszów, które zależą wyłącznie od decyzji papieża, podjąć ten wysiłek duchowy celebrowania dziś starej liturgii równocześnie w pełnej wierności jej tekstom – i w maksymalnej otwartości na dobre rozumienie zaangażowanego uczestnictwa wiernych.

       Ręczę panu, że takie słowa są zawsze źle przyjmowane wśród osób walczących o to, żeby móc po prostu chodzić na starą Mszę. Kojarzy się to źle, z przerabianiem starej liturgii na nową. A przy okazji pan traci swój autorytet u tych ludzi.


       PM. Na tym polega koszmar, w którym się znaleźliśmy: że dobrzy ludzie nawet na to, co rozsądne, będą jeszcze przez jakiś czas reagowali alergicznie. A jednak to trzeba robić.

   Co?

        PM. Na razie tylko pokazywać te miejsca, które w samym rycie sugerują jego wrodzoną pastoralność, zdecydowanie bez wymyślania różnych „cudów”, bez ożywiania wyobraźni eksperymentatora. Po prostu – jeśli np. celebrans odwraca się i mówi: Orate fratres, to istnieje jakaś konsekwencja: nie warto „archeologizować” tej sytuacji, twierdząc, że to jest tylko dialog celebransa z asystą; to wezwanie Donie wyklucza ludu – i lud powinien móc na nie odpowiedzieć swoim Suscipiat. To zresztą jest akurat pozytywna lekcja płynąca z praktyki nowego mszału. Nie chodzi o permanentne dialogowanie, lecz o te kilka sytuacji, gdy celebrans ewidentnie „zaczepia” lud(...)."

Cytat: Pan Jezus
Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: "Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!" Odrzekł mu pan jego: "Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów".

I jedno słowo od siebie: więcej Ratzingera i Benedykta XVI. Z nim nie zginiecie.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #290 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:07:36 am »

Panie Barcikowski, ja się zastanawiam, kiedy Pan zacznie postulować zmianę języka z łaciny na narodowy tych części Mszy św., które wierni odmawiają lub na głos wypowiada kapłan.
Co prawda nie do mnie ale...
tak więc: nie <postuluję>, lecz uważam, że nie ma w tym nic straszliwie złego. w końcu treść jest ważniejsza niż język. i bycie miłośnikiem łaciny mi w takich poglądach nie przeszkadza.
No i mamy pierwszy krok do NOMu. Potem wszystko głośno, ołtarze odwrócone, a potem gitary Taize itp.


I jedno słowo od siebie: więcej Ratzingera i Benedykta XVI. Z nim nie zginiecie.
Już kupuję bilet i rezerwuję hotel na październik w Asyżu.

Czekałem cytatu z książki Pawła Milcarka. W całej dyskusji duch autora się nad nią się unosił, ale nigdy wprost się nie ujawniał. To co, projektujemy już "procesje z darami"?
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #291 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:09:05 am »

Wie Ksiądz, alergię można wyleczyć.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:45:40 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #292 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:10:27 am »

Dzięki za radę. Może jeszcze jakieś leki?
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #293 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:12:46 am »




« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:46:05 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #294 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:15:16 am »

Czytałem i to nie raz, nawet pracę magisterską z tego pisałem. Właśnie jest tam bardzo wiele tekstów przeciwko pańskim poglądom. Ale dotyczy to dzieło NOM i jego reformy reformy, a mnie to nie interesuje, to nie mój świat.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #295 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:16:00 am »

A tak z ciekawości: procesja z darami to jakiś protestancki wymysł? Coś antykatolickiego?
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #296 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:21:45 am »

Czytałem i to nie raz, nawet pracę magisterską z tego pisałem. Właśnie jest tam bardzo wiele tekstów przeciwko pańskim poglądom. Ale dotyczy to dzieło NOM i jego reformy reformy, a mnie to nie interesuje, to nie mój świat.

Ależ jak najbardziej Księdza. Może Ksiądz "położyć lagę" na 90 proc. katolików, którzy uczestniczą tylko w NOM i uznać, że ich zbawienie to nie Księdza sprawa albo razem z Benedyktem XVI sprzyjać katolicyzacji NOM. Bo na tym polega "reforma reformy". Zadanie trudne, wymagające wyjścia poza schematy i środowiskowe dogmaty ale będzie to postawą jak najbardziej chrzescijanską.
   
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #297 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:27:22 am »

To jest kolejny sposób podtrzymywania nieustannego procesu zmian. A ja nie widzę potrzeby zmian, bo ryt Mszy jest na tyle harmonijny i zwarty, że dodawanie do niego jakiś zmian niszczy automatycznie harmonię i porządek.

Ja nie wierzę w "katolizację NOMu". Postawienie na ołtarzu krzyża i ubranie się w ładniejsze ornaty niczego nie zmienia. Odsyłam do Krótkiej Analizy Krytycznej NOM. Jedyna droga, to powrót do Mszy św.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:49:21 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #298 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:36:55 am »

Ja nie wierzę w "katolizację NOMu". Postawienie na ołtarzu krzyża i ubranie się w ładniejsze ornaty niczego nie zmienia. Odsyłam do Krótkiej Analizy Krytycznej NOM. Jedyna droga, to powrót do Mszy św.

Ja myślę, że w sprawie celu (powrót Mszy świetej) się zgadzamy. Różnimy się w ocenie dróg wiodących do tego celu. Dla mnie katolicyzacja NOM jest właśnie drogą do tego celu. I oczywiście na ustawieniu krzyżu na środku ołtarza nie może się skończyć. I jestem pewien, że się nie skończy. 
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #299 dnia: Sierpnia 24, 2011, 10:39:16 am »

Katolicyzacja NOM jest co najwyżej drogą do wytworzenia produktu pośredniego między dwoma rytami. A do tego lepiej nie dopuścić.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:49:55 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!