Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 23:03:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa  (Przeczytany 60458 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #270 dnia: Sierpnia 23, 2011, 16:29:39 pm »

Łaskawa Pani, jak już Pani ochłonie to może Pani zrozumie różnice pomiędzy tak trudnymi pojęciami jak: nakaz, zalecenie, preferencja. To po pierwsze. A jak już Pani zrozumie, to może wówczas podejmie Pani kolejny tytaniczny wysiłek i spróbuje się zastanowić, czy aby na pewno przebieranie się w kostium niepiśmiennej babuleńki jest najwłaściwsze. Czy tradycjonaliści naprawdę potrafią jedynie imitować?
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:43:03 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #271 dnia: Sierpnia 23, 2011, 16:35:07 pm »

Daj pan sobie na wstrzymanie i niech się pan nie ośmiesza i nie kreuje się na  autorytet. proszę czytać powyżej a dobrze ze zrozumieniem, bez odbioru bo lepiej z mądrym zgubić, jak z głupim znależć, a w przypadku dyskusji z panem to po prostu ignorować! Powyżej na początku strony ks. Konstantyn pyta, to proszę jemu odpowiedzieć. 
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #272 dnia: Sierpnia 23, 2011, 16:51:52 pm »

Obsesyjnie ruchacze liturgiczni zawsze dojdą do tego samego wniosku: że Msze prywatne pustelników odprawiane bez tzw. Ludu Bożego, z ministrantem albo i bez niego, to zło wcielone.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #273 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:11:49 pm »

Panie Barcikowski, ja się zastanawiam, kiedy Pan zacznie postulować zmianę języka z łaciny na narodowy tych części Mszy św., które wierni odmawiają lub na głos wypowiada kapłan.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #274 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:18:24 pm »

Cytuj
Ponadto potrzeby i skłonności nie są u wszystkich jednakowe, a i u każdego nie trwają zawsze bez zmiany. Któżby więc śmiał powiedzieć, trzymając się wspomnianych uprzedzeń, że tylu chrześcijan nie może brać udziału w Ofierze Eucharystycznej i korzystać z jej dobrodziejstw? Otóż oni mogą to osiągnąć, choć oczywiście w inny sposób, dla niektórych łatwiejszy, jak np. rozważając pobożnie tajemnice Jezusa Chrystusa, lub też spełniając inne ćwiczenia pobożne i inne odmawiając modlitwy, które istotą swoją odpowiadają świętym obrzędom, chociaż formą się od nich różnią.
Właśnie o to mi tu chodzi. Papież nikogo do niczego nie zmusza. Tu nie chodzi o "przebieranie się w kostium niepiśmiennej babuleńki" tylko o potrzeby duchowe wiernych. Jak widzę te rewolucyjne zapędy ruchaczy liturgicznych, to na prawdę boję się o przyszłość KRR.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #275 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:21:35 pm »

Panie Barcikowski, ja się zastanawiam, kiedy Pan zacznie postulować zmianę języka z łaciny na narodowy tych części Mszy św., które wierni odmawiają lub na głos wypowiada kapłan.

przecież on to już głosi, powołując sie na jakiś mityczny indult rzekomo pozostający w mocy w dzisiejszych czasach.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #276 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:24:19 pm »

No, to niech X. nie mówi, że rozpoczęcie regularnej celebracji mszą cichą to zły pomysł. Ma to, owszem swoje wady, przede wszystkim jednak mnóstwo zalet.

Pisanie o kimś "on" nie pasuje tutaj, panie Michale.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2011, 17:26:55 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #277 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:28:28 pm »

Czy jest jakaś różnica znaczeniowa między nazwami "Msza cicha" a "Msza czytana" ? Czy to tylko pardon napinka internetowa ?

Podbijam pytanie, bo kol. Michał grasuje na forum i mam nadzieję, że się odniesie do sprawy

Mszał mówi o mszach czytanych.

czyli to tylko napinka. OK. Eta wsio.

No co ja poradzę, że mszał nie zna pojęcia mszy cichej?

Nie musi znać. Jak powinieneś wiedzieć, ważność sakramentów byłaby niezagrożona, gdyby użyć innych słów niż zatwierdzone przez Kościół, byle o identycznem znaczeniu. Jeśli ustaliliśmy, że zakresy pojęciowe Msza cicha vs Msza czytana są w potocznem rozumieniu b. podobne, wręcz tożsame, to podkreślanie ciekawostki ("Mszał nie zna pojęcia Mszy cichej") za każdym możliwym razem zakrawa o kabotynizm.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #278 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:29:18 pm »

Panie Barcikowski, ja się zastanawiam, kiedy Pan zacznie postulować zmianę języka z łaciny na narodowy tych części Mszy św., które wierni odmawiają lub na głos wypowiada kapłan.
Co prawda nie do mnie ale...
tak więc: nie <postuluję>, lecz uważam, że nie ma w tym nic straszliwie złego. w końcu treść jest ważniejsza niż język. i bycie miłośnikiem łaciny mi w takich poglądach nie przeszkadza.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #279 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:42:53 pm »

Jak to można!? Nasz święty katolicki język zastępować jezykiem regionalnym? Przecież cierpi na tym powszechność mszy! Pojawią się złe tłumaczenia. Msza bedzie znowu różna w innych częściach świata. Lokalne narodowości będą znów żarły się o język na sumie...

Panie GM, nieprzyjemna to niespodzianka, co Pan napisał.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2011, 17:47:26 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #280 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:53:54 pm »

z głupim przez ścianę się macał
obsesyjni ruchacze
czekista


----

Apeluję o powrót do cywilizowanej dyskusji.

Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #281 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:57:33 pm »


Pisanie o kimś "on" nie pasuje tutaj, panie Michale.

A czemu ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #282 dnia: Sierpnia 23, 2011, 17:58:53 pm »

z głupim przez ścianę się macał
obsesyjni ruchacze
czekista


----

Apeluję o powrót do cywilizowanej dyskusji.
A z kim tu dyskutować?? Przecież tylko Pan ma rację??
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #283 dnia: Sierpnia 23, 2011, 18:12:30 pm »

Pisanie o kimś "on" nie pasuje tutaj, panie Michale.
A czemu ?

Kanon kultury mówi, że o obecnych w dyskusji nie mówi się "on" lub "ona", tylko "kol. Abc" lub "pani Bcd".
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #284 dnia: Sierpnia 23, 2011, 18:14:36 pm »

Jak to można!? Nasz święty katolicki język zastępować jezykiem regionalnym? Przecież cierpi na tym powszechność mszy! Pojawią się złe tłumaczenia. Msza bedzie znowu różna w innych częściach świata. Lokalne narodowości będą znów żarły się o język na sumie...
Panie GM, nieprzyjemna to niespodzianka, co Pan napisał.
gm? ciekawy skrocik :P

no nie chcialo mi sie napisac ''obostrzen'', ale Pan mnie zmusil :) zakladam oczywiscie poprawnosc tlumaczen, no i w miejscach niejednorodnych narodowo, jezykowo lacina bylaby oczywiscie wyjsciem najlepszym i najrozsadniejszym, najblizszym przykladem sa kresy... ale w krajach tak zunifikowanychh jak polska [obecna] - spokojnie moznaby w jezyku ludowym. moze to moje mariawitofilstwo, no ale...

niemniej jednak to tylko gdybanie. kocham lacine i uwazam, ze jesli zostanie jako jedna z 2 mozliwosci (bo jest tez slowianski krr) to ok. - jednak nie demonizujmy samego stosowania jezykow ludowych!
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2011, 18:16:45 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!