Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 06:37:41 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa  (Przeczytany 60549 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #255 dnia: Sierpnia 23, 2011, 08:34:48 am »

Tak, to proteza. Proteza zawsze i wciąż, bo cywil nigdy Mszy nie odprawi. Dlaczego proteza aktywizmu ma być lepsza niż modlitwa i rozważanie, tego nie jestem w stanie pojąć.

Niech Pan nazywa wymagania Kościoła jak Pan chce. Śpiewanie przez wiernych Gloria czy Credo mogą być dla Pana aktywizmem. Dla mnie jest ważne, że jest to zalecane przez Kościół i pozostaje zgodne z duchem liturgii.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:39:07 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #256 dnia: Sierpnia 23, 2011, 08:35:47 am »

Michale, a wez mi powiedz, czy piszac
Cytuj
zdaje sie, ze do mszy czytanych mozna zaliczyc:
- msze prywatne bez ministranta
- msze 'ciche' z ministrantem
- msze 'ciche' z ministrantami, ludem, towarzyszeniem organów (czyli 19- i 20-wieczny standard niedzielny)
- msze recytowane
zawarlem wszystko co trzeba?

Jeśli przez msze recytowane rozumiesz msze dialogowane to tak.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:39:47 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #257 dnia: Sierpnia 23, 2011, 08:37:31 am »

Mama bardzo OK!
Pan towarzysz czekista liturgiczny szykuje nową rewolucję.

Wie Ksiądz, mnie nie interesują ani rewolucje ani kontrrewolucje ani żadne tego typu zabawy. Mnie interesuje przywrócenie całemu Kościołowi Mszy w pełnym jej blasku.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #258 dnia: Sierpnia 23, 2011, 08:48:19 am »

Jeśli przez msze recytowane rozumiesz msze dialogowane to tak.
tak wlasnie rozumiem.

teraz do wszystkich: a wiec przyjmujac to co napisalem - i pamietajac o tym, jak tez wiedzac, co bylo powszecnym zjawiskiem przed soborem u nas przestanmy sie czepiac i nazywajmy umownie msze czytana msza cicha. OKEJ?
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:40:22 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #259 dnia: Sierpnia 23, 2011, 08:49:51 am »

Mogę się zgodzić pod warunkiem, że nie będziemy nadużycia, jakim jest wymruczenie całej mszy w sposób niedosłyszalny dla wiernych nazywali inaczej niż nadużyciem.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:40:55 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #260 dnia: Sierpnia 23, 2011, 08:57:59 am »

- msze 'ciche' z ministrantami, ludem, towarzyszeniem organów (czyli 19- i 20-wieczny standard niedzielny)

Skoro mowa o "standardzie niedzielnym", cicha była jedynie poranna prymaria. Zdarzały się nawet parafie, gdzie wszystkie Msze niedzielne kapłan śpiewał.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #261 dnia: Sierpnia 23, 2011, 09:02:57 am »


Niech Pan nazywa wymagania Kościoła jak Pan chce. Śpiewanie przez wiernych Gloria czy Credo mogą być dla Pana aktywizmem. Dla mnie jest ważne, że jest to zalecane przez Kościół i pozostaje zgodne z duchem liturgii.
Gdzie to Kościół zaleca?
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #262 dnia: Sierpnia 23, 2011, 09:07:57 am »


Niech Pan nazywa wymagania Kościoła jak Pan chce. Śpiewanie przez wiernych Gloria czy Credo mogą być dla Pana aktywizmem. Dla mnie jest ważne, że jest to zalecane przez Kościół i pozostaje zgodne z duchem liturgii.
Gdzie to Kościół zaleca?

Cytat: Pius XII Mediator Dei
Godni są więc pochwały ci, którzy pragnąc ułatwić udział ludu wiernego we Mszy i zapewnić mu zbawienniejsze skutki, dają mu do rąk "Mszał Rzymski". A cel tego jest ten, by wierni zjednoczeni z kapłanem, wspólnie się modlili tymi samymi słowami i w tym samym duchu Kościoła. Również i ci są godni pochwały, którzy się starają, aby liturgia także na zewnątrz stała się czynnością świętą, w której wszyscy obecni uczestniczą. Można to uskutecznić w rozmaity sposób: gdy albo cały lud, według rubryk, odpowiada na słowa kapłana z zachowaniem należytego porządku, lub gdy śpiewa pieśni dostosowane do różnych części Mszy świętej, lub też gdy czyni jedno i drugie, albo wreszcie gdy przy Mszy uroczystej odpowiada na przemian na modlitwy kapłana Chrystusowego i wspólnie uczestniczy w śpiewie liturgicznym
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #263 dnia: Sierpnia 23, 2011, 09:12:28 am »

a co by przeszkadzało by np. u św. Klemensa była w niedziele rano msza cicha, jeśli już nie mogą skasować choć jednego NOM. Albo w innym kościele warszawskim. Tym się trzeba zająć, a nie nieistotnymi sporami. Nie rozumiem sytuacji w której można zorganizować 3 celebracje niedzielne w Przeoracie FSSPX, a nie można więcej niż jedną KRR w jedynym kościele w granicach administracyjnych Warszawy
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #264 dnia: Sierpnia 23, 2011, 09:27:09 am »

Mogę się zgodzić pod warunkiem, że nie będziemy nadużycia, jakim jest wymruczenie całej mszy w sposób niedosłyszalny dla wiernych nazywali inaczej niż nadużyciem.
bene.

ale w naturalnym cichym mowieniu (ktorego wierni moga nie uslyszec, ale ktore nie jest celowo nieslyszalne) nie widze nic zlego

Nie rozumiem sytuacji w której można zorganizować 3 celebracje niedzielne w Przeoracie FSSPX, a nie można więcej niż jedną KRR w jedynym kościele w granicach administracyjnych Warszawy
no jak to? po prostu kler warszawski sprzyja rozwojowi bractwa  :D
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:41:58 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #265 dnia: Sierpnia 23, 2011, 09:45:12 am »

Cytuj
no jak to? po prostu kler warszawski sprzyja rozwojowi bractwa
@Guldenmond
To najszybszy, skuteczny ale tymczasowy, sposób na pozbycie się problemu.
Zamiatanie pod dyw.... tzn. na Garncarską.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #266 dnia: Sierpnia 23, 2011, 11:56:44 am »

Mama bardzo OK!
Pan towarzysz czekista liturgiczny szykuje nową rewolucję.

Wie Ksiądz, mnie nie interesują ani rewolucje ani kontrrewolucje ani żadne tego typu zabawy. Mnie interesuje przywrócenie całemu Kościołowi Mszy w pełnym jej blasku.

O kurde!  :D ale niech to będzie bez pana blasku bo będzie przyćmione.
Zapisane
MK
Gość
« Odpowiedz #267 dnia: Sierpnia 23, 2011, 12:51:23 pm »

Cytat: Michał Barcikowski
Wie Ksiądz, mnie nie interesują ani rewolucje ani kontrrewolucje ani żadne tego typu zabawy. Mnie interesuje przywrócenie całemu Kościołowi Mszy w pełnym jej blasku.
Czyli popiera pan Mszę Trydencką jedynie z przyczyn estetycznych?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #268 dnia: Sierpnia 23, 2011, 16:08:09 pm »

Cytat z "Mediator Dei" o niczym nie przesądza, wręcz podkreśla pluralizm form uczestnictwa we Mszy św.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #269 dnia: Sierpnia 23, 2011, 16:24:23 pm »

Cytat z "Mediator Dei" o niczym nie przesądza, wręcz podkreśla pluralizm form uczestnictwa we Mszy św.

No tak, bo na cytat p. Barcikowskiego można mu przedstawić inny cytat z tej samej encykliki i protezy mają słuszność :)

Cytuj
Wielu bowiem wiernych nie potrafi używać Mszału Rzymskiego, choćby wydawanego w języku potocznym. Nie wszyscy też są zdolni właściwie, jak należy, zrozumieć obrzędy i formuły liturgiczne. Charakter, uzdolnienie, umysłowość ludzi są tak rozmaite i między sobą niepodobne, że modlitwy, śpiewy i obrzędy wspólnie odprawiane nie mogą wszystkich w ten sam sposób wzruszyć i nimi pokierować. Ponadto potrzeby i skłonności nie są u wszystkich jednakowe, a i u każdego nie trwają zawsze bez zmiany. Któżby więc śmiał powiedzieć, trzymając się wspomnianych uprzedzeń, że tylu chrześcijan nie może brać udziału w Ofierze Eucharystycznej i korzystać z jej dobrodziejstw? Otóż oni mogą to osiągnąć, choć oczywiście w inny sposób, dla niektórych łatwiejszy, jak np. rozważając pobożnie tajemnice Jezusa Chrystusa, lub też spełniając inne ćwiczenia pobożne i inne odmawiając modlitwy, które istotą swoją odpowiadają świętym obrzędom, chociaż formą się od nich różnią.

Liturgiczni czekiści - milczeć!  ;D
Zapisane
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!