Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 01:54:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa  (Przeczytany 60493 razy)
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #225 dnia: Sierpnia 16, 2011, 13:52:20 pm »

Ad Michał Barcikowski
Przepraszam, musiałem źle zrozumieć pańską wypowiedź i odnieść ją niesłusznie do siebie. Odszczekuję.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #226 dnia: Sierpnia 16, 2011, 14:35:40 pm »

Ad Michał Barcikowski
Przepraszam, musiałem źle zrozumieć pańską wypowiedź i odnieść ją niesłusznie do siebie. Odszczekuję.
Miód leje ksiądz na me serce. Proponuję chwilowe zawieszenie dyskusji.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #227 dnia: Sierpnia 16, 2011, 15:38:30 pm »

OK
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #228 dnia: Sierpnia 16, 2011, 17:54:10 pm »

Jeśli msza jest śpiewana to też Pan milczy?

Tak, zazwyczaj tak.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:27:04 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #229 dnia: Sierpnia 16, 2011, 18:33:55 pm »

I dobrze, nikt nic nie musi, to jest wybór wiernego w przeciwieństwie do kajdan NOMu
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:27:27 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #230 dnia: Sierpnia 16, 2011, 19:03:07 pm »

Jak mawiał klasyk: "Wszystko wolno, ale nie wszystko przynoksi korzyść". Zaciśniete usta na mszy spiewanej to, hm... mało owocne.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:27:52 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #231 dnia: Sierpnia 16, 2011, 20:28:58 pm »

Może i mało owocne. Ale czasem lepiej milczeć niż innym mają uszy spuchnąć.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #232 dnia: Sierpnia 16, 2011, 20:34:39 pm »

(...)
To w końcu jest ta Msza cicha czy jej nie ma.? :)


Proszę sobie poczytać:

Zewnętrzne uczestnictwo wiernych we Mszy św.

(...)

MSZA CICHA

W dni powszednie rano zazwyczaj odprawia się Msze św. ciche. Także w niedziele Msze św. niezapowiedziane wcześniej (np. Msza św. rano o godzinie 7.15) to są Msze ciche. Na takiej Mszy tylko ministranci odpowiadają kapłanowi cichym głosem, wierni natomiast w ciszy medytują tajemnicę Ofiary Chrystusa Pana, która uobecnia się na ołtarzu. Głośno jest odmawiana tylko modlitwa „Domine non sum dignus…” przed Komunią św., oraz modlitwy po cichej Mszy św. przepisane przez pap. Leona XIII. Nie śpiewa się pieśni.

Podczas cichej Mszy św. wierni cały czas klęczą (jeśli tylko stan zdrowia na to im pozwala), z wyjątkiem kilku przypadków kiedy stoją. Tak więc stoją:
- od wejścia kapłana do kościoła do jego przyklęknięcia u stopni ołtarza po postawieniu kielicha na ołtarzu, bezpośrednio przed modlitwami u stopni ołtarza;
- podczas Ewangelii św.;
- podczas ostatniej Ewangelii;
- po zakończeniu modlitw pap. Leona XIII, podczas wychodzenia kapłana do zakrystii.

Wierni robią znak Krzyża:
- z kapłanem na początku modlitw u stopni ołtarza;
- kiedy kapłan daje błogosłowieństwo przed Komunią św. (mówiąc „Indulgentiam, absolutionem...”);
- przy ostatnim błogosławieństwie.

(...)

http://gdynia.piusx.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=88:zewntrzne-uczestnictwo-wiernych-we-mszy-w&catid=4:liturgia&Itemid=13&lang=pl
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #233 dnia: Sierpnia 17, 2011, 08:23:30 am »

@ Mama

Przepraszam, ale dla mnie Mszał ma nieco większy autorytet.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:32:44 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #234 dnia: Sierpnia 17, 2011, 08:43:12 am »

Czy jest jakaś różnica znaczeniowa między nazwami "Msza cicha" a "Msza czytana" ? Czy to tylko pardon napinka internetowa ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #235 dnia: Sierpnia 17, 2011, 08:46:34 am »

Msza czytana (Missa lecta) jest pojęciem szerszym.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #236 dnia: Sierpnia 17, 2011, 09:10:30 am »

Czytałem, przeglądałem różne książki nt liturgji i jakbym miał jednem zdaniem odnieść się do tematu, to uznałbym stosowanie tej lub tamtej nazwy za preferencję autora czy też świadectwo czasów.

Zresztą tak samo chyba rozumują autorzy (Wiedhold?) opracowań takich jak to:
http://ministrant.krzyz.org/rodzaje.htm

Mszę czytaną – Missa lecta (bassa, secreta), w której wszystkie części kapłan recytuje; czy takiej mszy towarzyszy śpiewem chór czy lud zebrany, nie czyni żadnej różnicy. W zasadzie po zakończeniu mszy cichej, kapłan odmawiać powinien klęcząc u stopni ołtarza modlitwy nakazane przez Leona XIII. Wyjęte spod tego przepisu są tylko te msze św. ciche, którym kazanie, śpiew, gra na organach, albo asysta nadają pewną uroczystość zewnętrznym np. suma z kazaniem niedzielnym. Msze św. z pierwszą Komunią św., Bierzmowanie, ślub (Dekret z dn. 20-go czerwca 1923 r.). W zasadzie do Mszy czytanej służy celebransowi jeden ministrant, może także mu służyć dwóch ministrantów.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #237 dnia: Sierpnia 17, 2011, 09:13:43 am »

Przepraszam, ale dla mnie Mszał ma nieco większy autorytet.

Dla ścisłości zaznaczę, że nikt tu nie kwestionuje niższej pozycji Mszału w stosunku do ogólnych zasad promowanych przez jakiegokolwiek duszpasterza.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:33:55 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #238 dnia: Sierpnia 17, 2011, 10:17:40 am »

Dla ścisłości zaznaczę, że nikt tu nie kwestionuje niższej pozycji Mszału w stosunku do ogólnych zasad promowanych przez jakiegokolwiek duszpasterza.

Nikt?! To ja będę pierwszy :P

Na blogu Rorate caeli dyskusja w tomacie:
http://rorate-caeli.blogspot.com/2011/08/open-thread-liturgical-rules-for.html
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2011, 10:22:23 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #239 dnia: Sierpnia 17, 2011, 10:25:18 am »

 
Cytuj
wierni natomiast w ciszy medytują tajemnicę Ofiary Chrystusa Pana, która uobecnia się na ołtarzu

Właśnie, w ciszy! Boże, jak strasznie brak ciszy w naszych czasach! Dzieci od małego się uczy, że muszą coś robić, że coś musi grać, wydawać dźwięki, jakiś automatyczny misiek musi opowiadać bajki. A "w kościółku" na Mszy to idzie przede wszystkim o śpiewanie, tańczenie, adorowanie, odpowiadanie, rozumienie - wszystko byle nie kontemplować w ciszy tej wielkiej tajemnicy, która się dzieje.
Zapisane
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!