Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 22:30:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa  (Przeczytany 60452 razy)
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #165 dnia: Sierpnia 11, 2011, 23:29:08 pm »

Dyskusja jako forma męczenia... Nie przesadzajmy.
Przyznam, że czuję się zaszczuty w tym wątku i wcale nie wiem za co. Za to że nie pogoniłem ludzi z kościoła, bo w niedzielę nie miał kto śpiewać? Ale spoko, jak Państwu sprawia radość wali z wyobrażonymi poglądami, to spoko.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Filip
bywalec
**
Wiadomości: 68

« Odpowiedz #166 dnia: Sierpnia 11, 2011, 23:35:11 pm »

Dom Guéranger w żaden sposób do ruchu liturgicznego nie był i nie jest zaliczany. jego postulaty miały się nijak do postulatów ruchu liturgicznego.

Chętnie z księdzem o tym porozmawiam za tydzień. Tymczasem nie będę miał dostępu do sieci. Gołym okiem widać, że to co ksiądz nazywa ruchem liturgicznym i to co nazywa ruchem liturgicznym Michał to co innego.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #167 dnia: Sierpnia 11, 2011, 23:35:52 pm »

Zastanawiam się, jak to się stało, że Jemioł i Brawario podprowadzili kodziki do forum paru naszym zasłużonym tuwarzyszom.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #168 dnia: Sierpnia 12, 2011, 05:01:40 am »


Ja tam lubię księdza Konstantyna i nic do niego nie mam. Ale jak na przykład czytam, że "ruch liturgiczny jest największym nieszczęściem liturgicznym naszych czasów" to nie wiem czy się śmiać, czy załamywać ręce.
Skąd to zdziwienie. To raczej ja się dziwię, że ktoś od kapłana IBP lub FSSPX oczekuje zachwytu nad Ruchem Lit. Oficjalna linia nasza: potępiamy i odrzucamy.
Ma Pan jakąś sekciarską mentalność. Człowiek ma używać rozumu, a nie na ślepo wierzyć w to co mówi kapłan (nawet bardzo sympatyczny i bardzo oddany sprawie).
Zastanawiam się czy ja mam jeszcze głosić kazania we Wrocławiu.  ;D
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #169 dnia: Sierpnia 12, 2011, 06:35:44 am »

Zastanawiam się czy ja mam jeszcze głosić kazania we Wrocławiu.  ;D
zawsze mozna w gdansku ;D
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Tomek Torquemada
Gość
« Odpowiedz #170 dnia: Sierpnia 12, 2011, 06:39:47 am »


Ja tam lubię księdza Konstantyna i nic do niego nie mam. Ale jak na przykład czytam, że "ruch liturgiczny jest największym nieszczęściem liturgicznym naszych czasów" to nie wiem czy się śmiać, czy załamywać ręce.
Skąd to zdziwienie. To raczej ja się dziwię, że ktoś od kapłana IBP lub FSSPX oczekuje zachwytu nad Ruchem Lit. Oficjalna linia nasza: potępiamy i odrzucamy.

I znów Ksiądz przypisuje oponentom poglądy, których nie wyrażali. Proszę zacytować konkretny post, którego autor oczekuje od Księdza zachwytu nad ruchem liturgicznym. Bo ja oczekuję tylko unikania nieuprawnionych uogólnień i radykalnych ocen na owych uogólnieniach opartych.
Zapisane
Tomek Torquemada
Gość
« Odpowiedz #171 dnia: Sierpnia 12, 2011, 06:40:32 am »

Zastanawiam się czy ja mam jeszcze głosić kazania we Wrocławiu.  ;D
zawsze mozna w gdansku ;D
Chyba, że Ksiądz Konstantyn jednak oczekiwałby ślepego posłuchu - to wtedy w Grzechyni :-))))))))))))))))
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #172 dnia: Sierpnia 12, 2011, 06:48:58 am »

Chyba, że Ksiądz Konstantyn jednak oczekiwałby ślepego posłuchu - to wtedy w Grzechyni :-))))))))))))))))
nie, trzeba poszukac innego miejsca i pobawic sie w nicolas du chardonnet ;D
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #173 dnia: Sierpnia 12, 2011, 09:19:28 am »

Zastanawiam się czy ja mam jeszcze głosić kazania we Wrocławiu.  ;D
zawsze mozna w gdansku ;D

Na szczęście po drodze do Gdańska jest jeszcze Poznań - i na tym poprzestańmy :D
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #174 dnia: Sierpnia 12, 2011, 09:25:24 am »

I znów Ksiądz przypisuje oponentom poglądy, których nie wyrażali.
Jak na razie w przypisywaniu oponentom innych poglądów to przodujesz Ty.  ;D to tak o Mszach śpiewanych w tygodniu.
Proszę zacytować konkretny post, którego autor oczekuje od Księdza zachwytu nad ruchem liturgicznym.
"Czy to się Księdzu podoba czy nie jest ksiądz dłużnikiem Ruchu Liturgicznego. I nie wiadomo, czy zycia starczy, żeby ten dług spłacić." To chyba wystarczy. 
Bo ja oczekuję tylko unikania nieuprawnionych uogólnień i radykalnych ocen na owych uogólnieniach opartych.
Tu nie ma żadnych uogólnień. Po owocach ich poznacie. Ruch lit. to była dobrze przemyślana i systematycznie przeprowadzona rewolucja modernistyczna w lex orandi Ecclesiae. Oczywiście nie wszyscy działacze ruchu zdawali sobie sprawę ku czemu to zmierza. Wiele ciekawych postulatów się tam pojawiło, ale dalsze doświadczenie pokazało ku czemu to miało zmierzać.
Zaczęło się od aktywizowania wiernych. Oprócz śpiewu powinni jak najwięcej słyszeć i widzieć. Więc zaczęto postulować by ksiądz jak najdobitniej recytował modlitwy, bo lud "prawie nie może wypełnić niedzielnego obowiązku". No ale po głośnej recytacji okazało się, że nadal pozostaje problem. Co z tego że lud słyszy jak nie rozumie. No to drukujmy mszaliki (inicjatywa wg mnie dobra) ale w użyciu nie wygodna. No to może jednak język narodowy. No i mamy. Widzeniem było podobnie. Po co patrzeć na plecy kapłana, jak można go odwrócić. Wtedy przecież wierny będzie mógł widzieć kielich od ofertorium do komunii. No i Msza będzie podobna do Ostatniej Wieczerzy (tk im się szczerze wydawało) i ostatecznie zrobili. Kult świętych relikwii, obrazów uznano, że bardziej jest dewocyjny niż liturgiczny. Efektem było usuwanie obrazów i relikwii z kościołów, a sanctorale mocno okrojono. Adoracja Eucharystyczna sprzeczna z istotą Mszy jako posiłku, więc ten średniowieczny wynalazek też poszedł w niepamięć. Msze prywatne - aberracja, więc mamy koncelebrę. A gdzie dobre owoce? Kto np. śpiewa dzisiaj chorał w kościołach? Czego ja jestem dłużnikiem? Tego, że na moich oczach nowoprzybyli księża z Polski wyrywali nam z piersi Mszę i mówili, że my ciemnymi ludźmi jesteśmy i nie umiemy w liturgii uczestniczyć? Gdzie są dobre owoce ruchu lit.? Ja widzę samo spustoszenie, do którego tak cierpliwie dążono. Na szczęście pewien arcybiskup z kraju Gallów powiedział: zaraz zaraz, nie idźmy tą drogą! Jego dłużnikiem jestem, a nie ruchu lit.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #175 dnia: Sierpnia 12, 2011, 09:43:34 am »

Jak już tak licytujemy się co jest po drodze to przed Poznaniem jest Kalisz. :)
Dyskusja się zaczęła od śpiewu a gdzie już doszła.
Mam nadzieję że nie zostanę potepiony ale w kaplicach FSSPX nauczyłem się uczestniczyć w takich Mszach recytowanych(vide ks. Anzelm) gdzie wierni na głos odpowiadali księdzu teksty ministranta.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #176 dnia: Sierpnia 12, 2011, 10:04:48 am »

Ruch liturgiczny jest jednak premodernistyczny. W połowie XIX wieku w Polsce pojawiają się mszaliki, takie - jakie dziś znamy z ordo missae dla świeckich, zarówno z częściami stałemi jak i (później) zmiennemi. Przyglądanie się na zawarte w nich tłomaczenia (choćby u Dunina) budzi zastanowienie, czy są one w pełni ścisłe. Aż tak dobrze nie znam ówczesnej polszczyzny z Wielkopolski, by ocenić. W dodatku przynajmniej 1 z tych pierwszych ksiązeczek ułożył ... świecki.

Postulatem ruchu liturgicznego wdrożonem w latach 20tych - 30tych XX wieku są czytania w języku narodowym. Jak wiemy, w Polsce były one polecane już przez synod piotrkowski wdrażający sobór trydencki, a więc 350 lat wcześniej niż powszechnie w Kościele.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #177 dnia: Sierpnia 12, 2011, 10:13:11 am »

w Polsce były one polecane już przez synod piotrkowski wdrażający sobór trydencki, a więc 350 lat wcześniej niż powszechnie w Kościele.
cicho, bo nasz obraz niezlomnej tradycyjnosci przedmurza padnie, hehehe  ;)

na moich oczach nowoprzybyli księża z Polski wyrywali nam z piersi Mszę i mówili, że my ciemnymi ludźmi jesteśmy i nie umiemy w liturgii uczestniczyć
a w ktorym roku sie to na wilenszczyznie dzialo? po upadku sojuza?
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:10:02 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #178 dnia: Sierpnia 12, 2011, 10:30:30 am »

na moich oczach nowoprzybyli księża z Polski wyrywali nam z piersi Mszę i mówili, że my ciemnymi ludźmi jesteśmy i nie umiemy w liturgii uczestniczyć
a w ktorym roku sie to na wilenszczyznie dzialo? po upadku sojuza?
Polscy księża do mojej parafii przybyli chyba 1993 r.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #179 dnia: Sierpnia 12, 2011, 10:33:54 am »

pewnie przyniesli ze soba portret Najwiekszego, pseudoswiece i plastykowe ornaty :<
a wczesniej byli litwini czy polacy z wxl? (sorki za chorobliwa ciekawosc :d )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!