Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 23:10:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa  (Przeczytany 60459 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #150 dnia: Sierpnia 11, 2011, 12:50:22 pm »

Dyskusja jako forma męczenia... Nie przesadzajmy.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:03:56 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #151 dnia: Sierpnia 11, 2011, 13:02:49 pm »

Mowie tylko jak ja to widze. Chec udowodnienia, ze jednak Ksiadz nie ma racji.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #152 dnia: Sierpnia 11, 2011, 13:28:58 pm »

Panie Michale, jest na to prosty sposób. Założyć nowy wątek - dyskusję nie z adwersarzami, a z ich poglądami.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Tomek Torquemada
Gość
« Odpowiedz #153 dnia: Sierpnia 11, 2011, 13:56:34 pm »

Wydaje sie byc rzecza sluszna uznac za racje to co mowi kaplan, ktory Tradycji poswiecil swoje zycie..
Ma Pan jakąś sekciarską mentalność. Człowiek ma używać rozumu, a nie na ślepo wierzyć w to co mówi kapłan (nawet bardzo sympatyczny i bardzo oddany sprawie).
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #154 dnia: Sierpnia 11, 2011, 16:22:35 pm »

Wydaje sie byc rzecza sluszna uznac za racje to co mowi kaplan, ktory Tradycji poswiecil swoje zycie..
Ma Pan jakąś sekciarską mentalność. Człowiek ma używać rozumu, a nie na ślepo wierzyć w to co mówi kapłan (nawet bardzo sympatyczny i bardzo oddany sprawie).
Co jest we mnie sekciarskiego?Ze zgadzam sie z tym co akurat mowi Ksiadz a Wasze argumenty mnie nie przekonuja?Jak tu slepo nie wierzyc gdy Ksiadz wyklada "oczywiste oczywistosci" ,ze nawet slepy by ujrzal??
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #155 dnia: Sierpnia 11, 2011, 16:40:25 pm »

Gdybyż to wszystko było takie proste, gdybyż epopeję ruchu liturgicznego (a więc w jakimś sensie również Piusa X i Piusa XII) naprawdę dało się podsumować pogardliwą obelgą, gdybyż wystarczającym rozwiązaniem dramatu utraty kontaktu z liturgią przez masy wiernych była pobożna broszurka jakiegoś dziewiętnastowiecznego księdza, gdybyż dało się unieważnić samą istotę Ordo missae i wprost z niej wynikający również zewnętrzny udział świeckich...
Naprawdę, robimy krzywdę tradycjonalizmowi sprowadzając go do bezkrytycznej wiary w podobne "oczywiste oczywistości", do bezpiecznej izdebki własnych uprzedzeń zamiast naprawdę uwierzyć, że Tradycja może stać się prawdziwym lekarstwem dla świata...   
 
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2011, 12:04:44 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #156 dnia: Sierpnia 11, 2011, 18:27:35 pm »

zamiast naprawdę uwierzyć, że Tradycja może stać się prawdziwym lekarstwem dla świata...   
Alez ja jestem o tym gleboko przekonany...
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #157 dnia: Sierpnia 11, 2011, 18:46:33 pm »

Wydaje mi się, ze pan kurak swoim babcinym argumentem już się skompromitował w tym temacie.

Ja bym chciał przywołać stanowisko Piusa XII, na które natknąłem się tutaj: http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2009/07/instrukcja-o-udziale-wiernych-we-mszy.html

Cytuj
28. Usilnie należy się troszczyć, aby wierni byli obecni na czytanej Mszy św. „nie jako obcy i niemi widzowie" [Konstytucja Apostolska Divini cultus z dnia 20 grudnia 1928: AAS 21 (1929) 40], lecz praktykowali czynne uczestnictwo, którego domaga się tak wielka tajemnica i które przynosi obfite owoce.

31. Wreszcie trzeci i to doskonalszy sposób osiąga się wtedy, gdy wierni liturgicznie odpowiadają celebransowi, prowadząc z nim jak gdyby dialog i wypowiadając głośno części, które do nich należą.[*Instrukcja unika nazwy "Msza dialogowana" ponieważ w tej formie Mszy wierni nie tylko odpowiadają celebransowi, lecz odmawiają niektóre teksty razem z nim.]

34. To wszystko, co według rubryk należy mówić głośno, celebrans winien mówić głosem na tyle podniesionym, aby wszyscy wierni mogli dogodnie i bez trudu śledzić przebieg świętych czynności, zwłaszcza gdy kościół jest wielki i lud licznie zgromadzony.[/quote]
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #158 dnia: Sierpnia 11, 2011, 19:02:45 pm »

Ale ja naprawde nie dalem Panstwu jakiejkolwiek wykladni wiary. Widac nie zrozumial Pan, Panie Adeen. Ciekawostka o babci nie byla zadnym argumentem. Chcialem tylko niektorym z panstwa pokazac,ze mentalnosc i kultura osob w dawniejszych czasach w stosunku do kaplana byla inna. I tylko tyle. Teraz z kolei przyprawianie mi jakiejkolwiek checi argumentowania "babcią" jest zenujacy.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #159 dnia: Sierpnia 11, 2011, 20:14:14 pm »

Chcialem tylko niektorym z panstwa pokazac,ze mentalnosc i kultura osob w dawniejszych czasach w stosunku do kaplana byla inna.
i ja to tak zrozumialem.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #160 dnia: Sierpnia 11, 2011, 20:48:55 pm »

Bardzo mnie to cieszy :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #161 dnia: Sierpnia 11, 2011, 21:40:49 pm »

Chcialem tylko niektorym z panstwa pokazac,ze mentalnosc i kultura osob w dawniejszych czasach w stosunku do kaplana byla inna.
Boję się, że mimo podatnego stosunkowo tutejszego środowiska ten obraz wydawać się może księżycowy. Ja sam pamiętam, że Księdza Dziekana całowało się w rękę ale osoby o 10 lat młodsze postrzegają to jako dziwactwa swoich dziadków.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #162 dnia: Sierpnia 11, 2011, 23:15:24 pm »

Ruch lit. jak każda rewolucja jest ciągłym ruchem od łagodnych i ciekawych do coraz bardziej radykalnych zmian, aż dochodzi do tragedii.

Czy Dom Guéranger walczący z gallikanizmem o używanie we Francji mszału rzymskiego wykonywał pierwsze kroki prowadzące do tragedii? Czy pisząc "Herezję antyliturgiczną" i "Rok liturgiczny" był ojcem rewolucji?
Dom Guéranger w żaden sposób do ruchu liturgicznego nie był i nie jest zaliczany. jego postulaty miały się nijak do postulatów ruchu liturgicznego.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #163 dnia: Sierpnia 11, 2011, 23:18:37 pm »

Tych z ruchu liturgicznego?  :P

Ma Ksiądz na myśli reformy św. Piusa X, faktycznego przywódcę ruchu liturgicznego?
Widzę, że pod wieczór bierze Pana na żarty. :)

Żadne żarty. Rzetelna wiedza na temat historii Kościoła. Plus czynne praktykowanie cnoty sprawiedliwości (suum cuique). Żeby Ksiądz wiedział, jak ówcześni obrońcy Kościoła przed nowinkami reagowali na propagowanie przez niego chorału gregoriańskiego? W bardzo podobny sposób, jak niektórzy w tym wątku. Wydziwianie, nowinka, meczenie pobożnych wiernych.
Czy to się Księdzu podoba czy nie jest ksiądz dłużnikiem Ruchu Liturgicznego. I nie wiadomo, czy zycia starczy, żeby ten dług spłacić.
Pius X był takim samym propagatorem i teologiem ruchu liturgicznego jak Pius IX orędownikiem ekumenizmu, zapraszając heretyków i schizmatyków (padon braci odłączonych) na Vaticanum I.
Ja dłużniekiem ruchu lit. nie jestem tylko jego ofiarą. :(
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #164 dnia: Sierpnia 11, 2011, 23:25:18 pm »


He he nadinterpretacja słów mojej babci :) Nie chodzi o brak rozmowy, lecz forsowanie na sile swojej wizji. Wydaje sie byc rzecza sluszna uznac za racje to co mowi kaplan, ktory Tradycji poswiecil swoje zycie..
Ja dopiero w życie wchodzę  :D i nie mam pewności jak się ono potoczy, chociaż chciałbym, bym na końcu mógł powiedzieć tak jak tu pięknie napisałeś: Poświęciłem Tradycji całe moje życie.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza czytana - sposoby uczestnictwa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!