Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 09:49:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231954 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: List biskupów na sierpień.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: List biskupów na sierpień.  (Przeczytany 6226 razy)
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« dnia: Lipca 31, 2011, 19:54:08 pm »

Dziś w kościołach czytano list KEP w sprawie nadużywania alkoholu przez Polaków. Brzmiał jak raport komisji rządowej,lub sejmowej a nie list duszpasterski. Wskazywano na skutki zdrowotne, ekonomiczne i społeczne alkoholizmu. Pominięto skutki duchowe. Nie powiedziano wyraźnie, ze to jest grzech przeciw V przykazaniu, a przecież to jest najważniejsze. Widocznie zdaniem biskupów słowo grzech jest anachroniczne i rodem ze średniowiecza. Nie wskazano na aspekt duchowy abstynencji i że jest to ofiara,która może być ofiarowana w intencji osób uzależnionych.

http://www.episkopat.pl/?a=dokumentyKEP&doc=2011720_0
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 31, 2011, 20:06:53 pm »

W całej Polsce?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 31, 2011, 20:16:02 pm »

chyba nie, bo u mnie tylko w ogłoszeniach było wspomniane i  to tak 1 zdaniem
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 31, 2011, 20:16:42 pm »

chyba nie, bo u mnie tylko w ogłoszeniach było wspomniane i  to tak 1 zdaniem

U mnie w ogóle nie było żadnej wzmianki na ten temat, więc zdziwiłem się tym wątkiem.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 31, 2011, 21:15:45 pm »

Kiedyś pewien ksiądz [diecezjalny] powiedział mi, że odczytywanie tych listów nigdy nie jest obowiązkowe. On sam nigdy ich nie czyta.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 31, 2011, 22:33:47 pm »

Ja list slyszalem... Rowniez dobrze moglby ten list napisac jakis minister-katolik, tyle w nim bylo o Bogu. Najszersze "teologiczne" uzasadnienia abstynencji do nawiazania do kazan JP2. mozna bylo sie dowiedziec wiele statystyk np. ile listrow spirytu na glowe przypada w Polsce, albo ile jest sklepow z alkoholem na glowe w Polsce itp.

Nie rozumiem nadal dlaczego KEP promuje calkowite abstynencje do lat 18. Ja dzieki temu podejsciu wyrobilem w sobie przekonanie, ze po 18 to juz mozna pic i do tego ile sie chce.
 
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 31, 2011, 22:56:41 pm »

Nie rozumiem nadal dlaczego KEP promuje calkowite abstynencje do lat 18. Ja dzieki temu podejsciu wyrobilem w sobie przekonanie, ze po 18 to juz mozna pic i do tego ile sie chce.

Ja też nie rozumiem. To tak jakby ustalić jakąś magiczną granicę wiekową, poza którą (prawie) wszystko można. A nie oszukujmy się - wiek 18 lat to zdecydowanie jeszcze nie dorosłość.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 01, 2011, 09:56:20 am »

Nie rozumiem nadal dlaczego KEP promuje calkowite abstynencje do lat 18. Ja dzieki temu podejsciu wyrobilem w sobie przekonanie, ze po 18 to juz mozna pic i do tego ile sie chce.
Też tego nie rozumiem i nigdy się nie przejmowałem, alkohol w niewielkich ilościach i postaci piwa piłem dużo cześniej. I jakoś nidy nie byłem pijany, ani się nie wciągnąłem. Tu nie o wiek chodzi, ale o to co kto ma w głowie, a dorosłość mądrości nie gwarantuje.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 01, 2011, 10:11:40 am »

tak słabego listu nie pamiętam, choć róznie z nimi bywało

mielismy wrażenie, że autor listu pisał go na gigantycznym kacu, przez co tak realistycznie mógł określać swą nienawiść do alkoholu.

Aż napiszę komentarz :)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 01, 2011, 10:16:53 am »

Alkoholizm jest epidemią. W rozpoczeciu tej zdradliwej choroby ma znaczenie, jak wcześnie sięgnęło się po pierwszy kieliszek.
Alkoholicy w terapiach uzależnień opisują potem te pamiętne chwile w tzw.piciorysie.

W Stanach Zjednoczonych  młody człowiek przed  ukończeniem 21 lat nie ma prawa nawet kupić piwa w sklepie.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 01, 2011, 10:20:09 am »

O! jakie ma Pani ciekawe "teorje naukowe" nt. alkoholizmu.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 01, 2011, 10:37:25 am »

O! jakie ma Pani ciekawe "teorje naukowe" nt. alkoholizmu.
Owszem. Z "pierwszej ręki". Od dr. Woronowicza.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #12 dnia: Sierpnia 01, 2011, 10:39:11 am »

Alkoholizm jest epidemią. W rozpoczeciu tej zdradliwej choroby ma znaczenie, jak wcześnie sięgnęło się po pierwszy kieliszek.
Alkoholicy w terapiach uzależnień opisują potem te pamiętne chwile w tzw.piciorysie.
A ja też pamiętam pierwsze krople wina, których spróbowałem w wieku ~5lat i alkoholikiem nie zostałem, bo ważniejsze jest nie kiedy ale jak, w jakiej atmosferze się próbowało. Mniej mi wtedy smakowała kawa na cukrze (tzw kanarek).
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #13 dnia: Sierpnia 01, 2011, 11:08:57 am »

A ja też pamiętam pierwsze krople wina, których spróbowałem w wieku ~5lat i alkoholikiem nie zostałem, bo ważniejsze jest nie kiedy ale jak, w jakiej atmosferze się próbowało. Mniej mi wtedy smakowała kawa na cukrze (tzw kanarek).
Każdy może się uzależnić. Jeden wcześniej, inny później. Taka czy inna atmosfera akurat nie ma znaczenia. Raczej indywidualne predyspozycje   i sfera  regulacji uczuć.
Takie zdanie , jak Pan tu zaprezentował mógłby wypowiedzieć również człowiek w fazie  bardzo zaawansowanego uzależnienia.

W moim domu rodzinnym był taki surowo przestrzegany zwyczaj, że dzieci i młodzież nie mogły nawet soku i wody mineralnej pić w kieliszkach. Strasznie się obrażałam  z tego powodu. Po 40 latach, kiedy zobaczyłam na własne oczy jak przebiega podstępny rozwój tej choroby, całkowicie zmieniłam zdanie.
Profilaktyka uzależnień to jest zagadnienie najwyższej wagi.
Zapisane
tosia
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 01, 2011, 11:13:25 am »

Profilaktyka uzależnień to jest zagadnienie najwyższej wagi.

Ambitnie.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: List biskupów na sierpień. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!