Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:20:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 16 Drukuj
Autor Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.  (Przeczytany 56494 razy)
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #15 dnia: Maja 11, 2009, 11:13:59 am »

Co się państwo tak czepiają rozłożonych rąk na modlitwę Ojcze Nasz?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #16 dnia: Maja 11, 2009, 11:19:19 am »

Co się państwo tak czepiają rozłożonych rąk na modlitwę Ojcze Nasz?
A rozumiem,ze to normalne jest podczas liturgii?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #17 dnia: Maja 11, 2009, 11:20:43 am »

Pewnie. W ławkach nie do końca praktyczne.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #18 dnia: Maja 11, 2009, 11:26:26 am »

O jakiej liturgii pan mówi??
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #19 dnia: Maja 11, 2009, 11:31:07 am »

Owszem,czytalem,ze niektorzy swieci modlili sie na kleczaco z wzniesionymi rekami,ale normalne podczas Mszy?Wiem,ze we Wloszech to rozpowszechniony zwyczaj,ale nie stanowi on czegos co powinno byc..
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #20 dnia: Maja 11, 2009, 11:54:29 am »

To może najpierw panowie mi odpowiedzą w czym jest problem że tak robią np.: dzieci przystępujące do komunii? W końcu jest to postawa modlitewna.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #21 dnia: Maja 11, 2009, 12:54:05 pm »

To może najpierw panowie mi odpowiedzą w czym jest problem że tak robią np.: dzieci przystępujące do komunii? W końcu jest to postawa modlitewna.

W rycie rzymskim (NOM) tzw. "postawa oranta" jest zarezerwowana dla celebransa i koncelebransów. Nie wolno go naśladować świeckim.
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Maja 11, 2009, 13:21:03 pm »

W rycie rzymskim (NOM) tzw. "postawa oranta" jest zarezerwowana dla celebransa i koncelebransów. Nie wolno go naśladować świeckim.

Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że to "postawa oranta" i że naśladuję tu kapłana
Mi w neo wytłumaczono, że to jest gest dziecka Bożego, który wyciąga ręce do Ojca, by u Niego szukać oparcia, ratunku, opieki. I dlatego taką postawę przyjmujemy w czasie modlitwy "Ojcze nasz". I jest to chyba zupełnie inna wymowa niż gest kapłana, gdy on w czasie modlitwy rozkłada ręce (piszę "chyba", bo szczerze mówiąc nie znam symboliki tego gestu).
Jak dla mnie jest to piękna postawa i jak najbardziej odpowiednia dla tej modlitwy.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #23 dnia: Maja 11, 2009, 13:43:54 pm »

Co do czytań i psalmów w wykonaniu dzieci. U cioci w pobliżu Łasina jest zwyczaj że czytania, MW i inne wykonują rodzice dzieci. Psalm śpiewają dziewczynki. Wg mnie to dobre rozwiązanie tyle że dziecko namówić łatwiej niż dorosłego i być może stąd problem.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #24 dnia: Maja 11, 2009, 14:01:26 pm »

W rycie rzymskim (NOM) tzw. "postawa oranta" jest zarezerwowana dla celebransa i koncelebransów. Nie wolno go naśladować świeckim.

Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że to "postawa oranta" i że naśladuję tu kapłana
Mi w neo wytłumaczono, że to jest gest dziecka Bożego, który wyciąga ręce do Ojca, by u Niego szukać oparcia, ratunku, opieki. I dlatego taką postawę przyjmujemy w czasie modlitwy "Ojcze nasz". I jest to chyba zupełnie inna wymowa niż gest kapłana, gdy on w czasie modlitwy rozkłada ręce (piszę "chyba", bo szczerze mówiąc nie znam symboliki tego gestu).
Jak dla mnie jest to piękna postawa i jak najbardziej odpowiednia dla tej modlitwy.

Nie sluchalbym tlumaczen neo...
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #25 dnia: Maja 11, 2009, 14:13:44 pm »

Rozłożenie rąk

Gest rozłożonych i uniesionych nieco w górę rąk należy do najstarszych form postawy modlitewnej. Starożytni chrześcijanie zawsze w czasie modlitwy trzymali rozłożone i uniesione w górę ręce. Malowidła z katakumb, w których pierwotni chrześcijanie gromadzili się na modlitwie przedstawiają liczne postacie w tej postawie modlitewnej. Gest ten nazywany był gestem oranta, czyli człowieka modlącego się. Starożytni chrześcijanie upatrywali w tej postawie podobieństwo do Jezusa Chrystusa modlącego się na krzyżu. Chrześcijański pisarz Tertulian pisał: My nie tylko podnosimy ręce, lecz także rozkładamy, wzorując się na cierpieniach Pana Jezusa i wyznajemy Go w modlitwie.

Gest rozłożonych i uniesionych rąk oznacza, że adresatem modlitwy jest sam Bóg. Poza tym symbolizuje człowieka, który z pełną ufnością zwraca się do Boga i oczekuje od Niego pomocy. Człowiek z podniesionymi i rozłożonymi rękoma ukazuje, że w Chrystusie jest wolny. Źródłem chrześcijańskiej wolności jest śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jego śmierć była najdoskonalszą formą uwielbienia Boga Ojca. Dlatego chrześcijanin zwracając się w modlitwie do Boga naśladuje Chrystusa. To naśladownictwo wyraża się także w zewnętrznych gestach. Człowiek odkupiony przez Chrystusa modli się podniesionymi rękami. Jest to gest uwielbienia, ponieważ każda chrześcijańska modlitwa jest uwielbieniem. Także kiedy prosimy Boga, jednocześnie Go uwielbiamy, ponieważ modlitwa prośby jest wyznaniem wiary w moc Bożą i Jego opiekę nad nami.

W liturgii gest rozłożonych i uniesionych w górę rąk wykonuje sam kapłan w czasie tzw. modlitw prezydencjalnych, czyli modlitw, które wypowiada jako przewodniczący zgromadzenia liturgicznego. Do modlitw tych należą kolekta, modlitwa nad darami i modlitwa po Komunii św. Poza tym gest ten wykonuje w czasie modlitwy eucharystycznej, modlitwy Ojcze nasz i modlitwy o pokój.

Kapłan trzyma ręce rozłożone i uniesione w górę naśladując Chrystusa ukrzyżowanego. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ w czasie Mszy św. działa in persona Christi, czyli jako ten, który uobecnia Chrystusa, który jest znakiem Jego obecności. Ponadto każda Msza św. jest uobecnieniem ofiary krzyżowej Chrystusa, najdoskonalszą formą uwielbienia Boga. Stąd jest czymś bardzo ważnym, aby ten gest był czytelny i rzeczywiście przypominał ręce Chrystusa rozłożone na drzewie krzyża.

Wierni mogą ten gest wykonywać w czasie modlitw prywatnych. Obecne przepisy liturgiczne nie przewidują, aby były wykonywane przez wszystkich w czasie jakiejkolwiek celebracji liturgiczn

http://krzyz.katolicy.net/index.php?action=post;topic=620.15;num_replies=24
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #26 dnia: Maja 11, 2009, 14:20:43 pm »

Wierni mogą ten gest wykonywać w czasie modlitw prywatnych. Obecne przepisy liturgiczne nie przewidują, aby były wykonywane przez wszystkich w czasie jakiejkolwiek celebracji liturgiczn- no i gra gitara ;D

Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #27 dnia: Maja 11, 2009, 14:27:43 pm »

no i gra gitara ;D



Ale to wtedy jak te ręce na Ojcze nasz...
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #28 dnia: Maja 11, 2009, 14:32:53 pm »

Gest rozłożonych i uniesionych nieco w górę rąk należy do najstarszych form postawy modlitewnej. Starożytni chrześcijanie zawsze w czasie modlitwy trzymali rozłożone i uniesione w górę ręce. Malowidła z katakumb, w których pierwotni chrześcijanie gromadzili się na modlitwie przedstawiają liczne postacie w tej postawie modlitewnej. Gest ten nazywany był gestem oranta, czyli człowieka modlącego się. <...>
Wierni mogą ten gest wykonywać w czasie modlitw prywatnych. Obecne przepisy liturgiczne nie przewidują, aby były wykonywane przez wszystkich w czasie jakiejkolwiek celebracji liturgiczn

Ale to znaczy, że gdy wyciągamy ręce przy "Ojcze nasz", to przyjmujemy właśnie tę postawę, o której Pan pisze?
Bo ja tego tak nie rozumiałem. Dla mnie gest który wykonuję, to wyciągnięcie rąk do Boga. Zupełnie nie utożsamiałem tego z gestem wykonywanym przez celebransa. I nadal nie będę utożsamiał (zresztą nie rozkładam rąk jak na krzyżu...)
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #29 dnia: Maja 11, 2009, 14:34:24 pm »

no i gra gitara ;D

Ale to wtedy jak te ręce na Ojcze nasz...

Na Ojcze nasz w neo gitara nie gra :)
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!