Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 13:54:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231942 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Rodzina Borgiów
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Rodzina Borgiów  (Przeczytany 8451 razy)
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #15 dnia: Lipca 04, 2011, 19:50:40 pm »

Chyba pochodzenie żydowskie reżysera nie jest jedyną przesłanką aby tak myśleć, prawda?
Znam zacne rodziny frankistowskie, które są "bardziej polskie" od podlaskiego zaścianka ale tu był film według wyobrażeń Michnika ben Szechtera a nie Sienkiewicza.

Wielka szkoda, bo to film z mojego dzieciństwa - muzyka i Podbipięta z Mieczem Krzyżackim, ahhhhh... to były czasy  :)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #16 dnia: Lipca 04, 2011, 19:57:34 pm »

Wielka szkoda, bo to film z mojego dzieciństwa - muzyka i Podbipięta z Mieczem Krzyżackim, ahhhhh... to były czasy  :)
Ja się uczyłem czytać na Trylogii i bardzo szkoda mi jej okaleczenia w wersji filmowej.

P.S. przy Panu Wołodyjowskim reżyser nie pozwolił sobie na zbyt wiele, przy Potopie Freulein Braunchen wołała o pomstę do nieba a w Ogniem i Mieczem tylko usiąść i płakać. Szczytowe osiągnięcie scenarzysty, pospolite ruszenie puszczające "bengale" ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #17 dnia: Lipca 08, 2011, 00:05:14 am »

Wracając do głównego tematu wątku: uznajemy, że chrześcijaństwo zaczyna się dla nas po soborze trydenckim i powołujemy się na tych papieży, którzy głosili to co zgodne z tym soborem? =]

zupełnie jak moderniści, tylko "trydencki" zamienić na "watykański II"...
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #18 dnia: Lipca 08, 2011, 00:34:01 am »

Wracając do głównego tematu wątku: uznajemy, że chrześcijaństwo zaczyna się dla nas po soborze trydenckim i powołujemy się na tych papieży, którzy głosili to co zgodne z tym soborem? =]

zupełnie jak moderniści, tylko "trydencki" zamienić na "watykański II"...

A co to ma do wątku o rodzinie Borgiów?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #19 dnia: Lipca 08, 2011, 07:59:23 am »

Aleksander VI to okres poprzedzający zwołanie Wielkiego Soboru.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #20 dnia: Lipca 08, 2011, 12:20:25 pm »

Aleksander VI to okres poprzedzający zwołanie Wielkiego Soboru.

Tylko nie rozumiem kto niby ma sie słuchać tylko papieży po Soborze Trydenckim?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #21 dnia: Lipca 08, 2011, 18:18:31 pm »

Aleksander VI to okres poprzedzający zwołanie Wielkiego Soboru.
Tylko nie rozumiem kto niby ma sie słuchać tylko papieży po Soborze Trydenckim?
Może Pan wytłumaczy, jak z pierwszego cytatu wynikać ma drugi?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #22 dnia: Sierpnia 17, 2011, 10:05:56 am »

Miałem możliwość oglądania trzech ostatnich odcinków serialu i zastanawiam się dlaczego wybierano takich ludzi jak Aleksander VI na papieży? Jawny konkubinat, dzieci, unieważnienie małżeństwa córki, kurtyzany na Watykanie. Czy kardynałowie byli ślepi na te występki? Jak można było wymagać wymagać wierności od prostych chrześcijan, samemu mając za nic normy moralne. Nic dziwnego, że za kilka lat pojawili się Luter, Kalwin. Ale czy trzeba było z reformą Kościoła czekać do Soboru Trydenckiego?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #23 dnia: Sierpnia 17, 2011, 10:44:48 am »

Czy kardynałowie byli ślepi na te występki?
Oni po prostu byli, w dzisiejszym zrozumieniu tego słowa "bardzo posoborowi" ;). Humanizm, toleracja dla ludzkich słabości i te sprawy (jak w piosence: Bóg kocha cię takiego jakim jesteś, raduje się każdym twoim gestem ... ). Kiedy zaczął się ten wątek odnalazłem plik PDF z powieścią. Radzę przeczytać, bo to co w filmie pokazują zapewne odbiega na niekorzyść bohaterów powieści, jak wszelkie imiona róż itp badziewie. Co zaś do pp.L i K, to oni byli raczej wynikiem równoległego procesu przemian cywilizacyjnych i obyczajowych, niż skutkiem jakiś tam odległych wynaturzeń na szczytach władzy kościelnej.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #24 dnia: Sierpnia 17, 2011, 11:54:16 am »

ja też myślę, że wielkim błędem tych czasów było mianowanie bardzo młodych osób kardynałami, biskupami. 16-17 lat i już kardynał. Trudno by przestrzegali w tym wieku celibatu. W dodatku to czasy renesansu, zainteresowania ludzkim ciałem. I te walki między włoski rodami.
Zapisane
Tomasz
rezydent
****
Wiadomości: 269

Extra Ecclesiam nulla salus

Blog RZYMSKI KATOLIK
« Odpowiedz #25 dnia: Sierpnia 17, 2011, 13:38:48 pm »

Miałem możliwość oglądania trzech ostatnich odcinków serialu i zastanawiam się dlaczego wybierano takich ludzi jak Aleksander VI na papieży? Jawny konkubinat, dzieci, unieważnienie małżeństwa córki, kurtyzany na Watykanie. Czy kardynałowie byli ślepi na te występki? Jak można było wymagać wymagać wierności od prostych chrześcijan, samemu mając za nic normy moralne. Nic dziwnego, że za kilka lat pojawili się Luter, Kalwin. Ale czy trzeba było z reformą Kościoła czekać do Soboru Trydenckiego?

Panie, przecież to film. Jeśli Pan chce się czegoś konkretnego dowiedzieć na temat papieża Aleksandra to proszę zaglądnąć do książek a nie telewizora.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #26 dnia: Sierpnia 17, 2011, 13:46:35 pm »

A uważa Pan, że to wszystko nieprawda? Oczywiście że film przejaskrawia pewne sprawy, ale też nie wierzę w cnoctliwość Aleksandra VI i jego otoczenia.
Zapisane
Tomasz
rezydent
****
Wiadomości: 269

Extra Ecclesiam nulla salus

Blog RZYMSKI KATOLIK
« Odpowiedz #27 dnia: Sierpnia 17, 2011, 16:24:00 pm »

A uważa Pan, że to wszystko nieprawda? Oczywiście że film przejaskrawia pewne sprawy, ale też nie wierzę w cnoctliwość Aleksandra VI i jego otoczenia.

Ad fontes Panie Ryszardzie a okaże się, że "nie taki diabeł straszny jak go malują".
Zapisane
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #28 dnia: Sierpnia 17, 2011, 22:33:45 pm »

Cytuj
16-17 lat i już kardynał. Trudno by przestrzegali w tym wieku celibatu.
Co chce pan przez to powiedzieć?
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #29 dnia: Sierpnia 18, 2011, 07:05:20 am »

Z przestrzeganiem czystości(celibat- bezżeństwo raczej był przestrzegany  :)) w renesansie i nie tylko były problemy.
Słyszałem już o 12-lenim kardynale.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Rodzina Borgiów « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!