Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 11:43:36 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Herezye pana Rafała Trytka przebranego za Xiędza. Herezya Sedeprywacyonizmu.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Herezye pana Rafała Trytka przebranego za Xiędza. Herezya Sedeprywacyonizmu.  (Przeczytany 1762 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 21, 2024, 03:49:03 am »

Bezbożna zmiana święceń nie była w latach 60 a 50!

A co takiego było w latach 50-tych? Chyba, że chodzi o Sacramentum Ordinis, ale to rok 1947, czyli lata 40-te.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 21, 2024, 09:34:25 am »

[...] sakrament porządkowania [...]
Proszę o wyjaśnienie tego pojęcia.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 22, 2024, 08:57:32 am »

Mnie bardziej intryguje
niezbędnym jest podać naczynia aby dostąpić prezbiteratu.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 22, 2024, 17:47:37 pm »

Też mnie zaintrygowały mądrości Pana Kefasza, i postanowiłem rozwikłać, co też mogą znaczyć te wszystkie dziwaczne terminy jak "podać naczynia", albo "sakrament porządkowania", albo "słowa konsultacyjne". Przypuszczam, że to są określenia z google translate albo innej AI, ale mniej więcej można zgadnąć,  co znaczą.

Najwyraźniej chodzi tu o "traditio instrumentorum". Od X w. przyjęła się tradycja "przekazywania instrumentów" jako części ceremonii sakramentu kapłaństwa. Kandydatowi, prócz nałożenia rąk, przekazywano również "instrumenty", czyli kielich, patenę i ewangeliarz.

Potem wywiązała się kontrowersja, czy "traditio instrumentorum" jest konieczne do ważności sakramentu kapłaństwa (częściowo chyba wywołana  przez reformację). No bo jeżeli jest to konieczne, to co ze święceniami sprzed X w.? Albo co ze święceniami niektórych obrządków wschodnich, które "traditio instrumentorum" nie znają?

Pius XII w 1947 r. wydał encyklikę Sacramentum Ordinis i zakończył dyskusję. Używająć (jak sądzę) nieomylności papieskiej orzekł, że od tej pory do ważności sakramentu kapłaństwa konieczne będzie samo nałożenie rąk (plus oczywiście wypowiedzenie odpowiedniej formuły). Nie powiedział przy tym, czy przedtem "traditio instrumentorum" było konieczne , czy nie - tylko orzekł, że od tej pory nałożenie rąk wystarczy.

Tyle wyczytałem.  Czyli:  "podać naczynia=traditio instrumentorum, "sakrament porządkowania"=sacramentum ordinis   :)  Określenia "słowa konsultacyjne" nie udało mi się rozszyfrować, może zainteresowany nas oświeci.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2024, 17:49:24 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 22, 2024, 18:37:17 pm »

Ja myślę, że kluczem do rozwiązania powyższych dylematów jest godzina i promille.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Herezye pana Rafała Trytka przebranego za Xiędza. Herezya Sedeprywacyonizmu. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!