Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:00:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Kto się stawia ponad Soborem?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Kto się stawia ponad Soborem?  (Przeczytany 5719 razy)
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« dnia: Maja 20, 2011, 15:17:45 pm »

"Pytany o spory wokół spotkań różnych religii w Asyżu, kard. Nycz przypomniał, że dialog międzyreligijny został potwierdzony przez Sobór Watykanski II i albo przyjmujemy postanowienia Soboru albo stawiamy się ponad nim. Ale wówczas trzeba sobie zadać pytanie o swoją wiarę"

http://info.wiara.pl/doc/862091.Kardynal-odpowiada-na-pytania-studentow

IDP może przecież krytykować SWII, A poza tym czytałem, że SWII nie jest dogmatyczny.
Nie do końca rozumiem określenie "trzeba sobie zadać pytanie o swoją wiarę". Jeżeli ktoś sobie zadaje pytanie, to może sam sobie odpowiedzieć w zgodzie ze swoim sumieniem. Mam wrażenie, że chodzi o powiedzenie nie wprost - kto neguje Sobór ten nie wierzy w Boga, albo przynajmniej, prawdopodobnie nie wierzy...
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2011, 15:22:36 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
tosia
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Maja 20, 2011, 20:39:02 pm »

"Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"

Spotkania w Asyżu są obrazą Boga. Jeszcze do niedawna w książeczkach do nabożeństw takie rzeczy w rachunku sumienia były wymieniane, jako grzech śmiertelny przeciw pierwszemu przykazaniu.

Na cóż się zda to majaczenie kard. Nycza?
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 20, 2011, 20:49:27 pm »

tylko, że z jednej strony mamy wypowiedź J. E. Abp. Lefebvre,a:

"Kościół, który takie błędy zatwierdza, jest równocześnie schizmatycki i heretycki. Ten Soborowy Kościół nie jest zatem katolicki. W jakimkolwiek stopniu papież, biskupi, księża lub wierni przynależą do tego Nowego Kościoła, w takim oddzielają się sami od Kościoła katolickiego."

http://pl.wikiquote.org/wiki/Marcel_Lefebvre

a z drugiej dialog FSSPX z Watykanem, uznanie za legalne NOM-u, itd.

Zapytuję więc, co o tym wszystkim myśleć???
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 20, 2011, 21:21:39 pm »

Proszę pana ta strona, którą pan podał, to jest tak samo wiarygodna i rzetelnie opracowana jak i ta:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bractwo_Kap%C5%82a%C5%84skie_%C5%9Awi%C4%99tego_Piusa_X

Wiedzę z Wiki... należy skonfrontować z właściwymi pozycjami i źródłami wiedzy, jak kolejno było. Powyżej podali zaczerpnięte źródło, a dalej już nie?  A NOM co? jest nielegalny? Jest on "kaleki" ale prawowita władza go wprowadziła.
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,1647.0.html
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 20, 2011, 21:37:33 pm »

czyli ten cytat jest nieprawdziwy? hhm...
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #5 dnia: Maja 20, 2011, 22:15:14 pm »

Nie wiem, czy prawdziwy, czy nie, ale abp miał różne myśli, obserwował co się dzieje, w kazaniach jego to widać, jednak zawsze odrzucał sedewakantyzm. Choć miewał sedeckie pokusy, ale przez to wielu tradsów przechodzi, a co dopiero on, będąc biskupem i w samym sercu wydarzeń, w sensie wirze antytradsowskiej awantury. Myślę, że trzeba patrzeć na ogół, na wszystkie jego wypowiedzi, widzieć też rozwój myśli, a nie wyrywać zdania z kontekstu.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 20, 2011, 22:50:07 pm »

"Pytany o spory wokół spotkań różnych religii w Asyżu, kard. Nycz przypomniał, że dialog międzyreligijny został potwierdzony przez Sobór Watykanski II i albo przyjmujemy postanowienia Soboru albo stawiamy się ponad nim. Ale wówczas trzeba sobie zadać pytanie o swoją wiarę"

http://info.wiara.pl/doc/862091.Kardynal-odpowiada-na-pytania-studentow

Myślę, że pytanie o swoją wiarę powinien sobie zadać autor tych słów. W co wierzy ? W Pana Boga (i chce być posłuszny Jego przykazaniom) czy w "postanowienia" (które konkretnie ?) Soboru ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 20, 2011, 22:57:57 pm »

Nie wiem, czy prawdziwy, czy nie, ale abp miał różne myśli, obserwował co się dzieje, w kazaniach jego to widać, jednak zawsze odrzucał sedewakantyzm. Choć miewał sedeckie pokusy, ale przez to wielu tradsów przechodzi, a co dopiero on, będąc biskupem i w samym sercu wydarzeń, w sensie wirze antytradsowskiej awantury. Myślę, że trzeba patrzeć na ogół, na wszystkie jego wypowiedzi, widzieć też rozwój myśli, a nie wyrywać zdania z kontekstu.

I to jest to!
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 21, 2011, 10:56:12 am »

tu żadnego kontekstu nie ma - wypowiedź tworzy logiczną całość.
Jak już nie ma argumentów zawsze "można" powiedzieć, że coś jest "wyrwane z kontekstu". Taka nowo-mowa, kojarząca mi się ze swarami naszych polityczków
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #9 dnia: Maja 21, 2011, 11:06:04 am »

Najwyraźniej argumentów to panu brak. Napisałam powyżej, że te różne strony Wiki .... nie są rzetelnymi źródłami wiedzy, trzeba to korygować, np. takie coś:
Cytuj
Status kanoniczny (kalendarium)

1970 - (1 listopada) Powołanie stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie diecezjalnym.
1976 - (22 lipca) suspensa Marcela Lefebvra i zawieszenie działalności Bractwa.
(...)

Skoro zawieszono działalność Bractwa, to proszę mi w takim razie powiedzieć, co polecił zwizytować w 1987 roku Jan Paweł II wysyłając Edwarda kard. Gagnon i ks. prałata Kamila Perl na wizytację do Econe? Kardynał pochwalił wtedy dzieło Bractwa, nazywając je "źródłem świętości kapłańskiej" (osobliwe określenie na "schizmatycki, wywrotowy ruch", nieprawda???) oraz osobiście uczestniczył (in throno) we Mszy św. celebrowanej przez abp Lefebvre’a, z okazji przyjmowania nowych kleryków do "zniesionego" seminarium, co jest to o tyle dziwne, że Prawo Kanoniczne zabrania uczestnictwa w Mszach kapłanów lub biskupów suspendowanych...  I co pan na to? I jeszcze w księdze pamiątkowej wpisał, że "Bractwo jest źródłem świętości kapłańskiej".

Wiedzę z Wiki ....  proszę skonfrontować z takimi pozycjami jak np.:
http://www.tedeum.pl/tytul/16,W-obronie-Prawdy-katolickiej-Dzielo-abpa-Lefebvre
http://www.tedeum.pl/tytul/476,Ekskomunikowana-Tradycja-Konsekracje-biskupie-arcybiskupa-Lefebvre
http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/szukaj?q=Causidicus
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 21, 2011, 11:40:25 am »

chwileczkę, moment  :) dużo ma Pani argumentów ale  bez związku a moim zarzutem. Ja nie neguję, że źródła mogą być niepewne, bo mogą - choć to akurat dość zanany cytat i może kiedyś zasięgnę opinii z Garncarskiej.
Ja uażam, ze nadużywa się wytrycha "wyrwane z kontekstu", jak polityczek coś chlapnie, to tak się może potem wykręcać...
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #11 dnia: Maja 21, 2011, 12:10:06 pm »

Proszę pana, ja nie mówię że mam dużo argumentów, tylko to co tu napisałam to podaję za konkretnymi źródłami. Proszę jeszcze raz przeczytać co napisała pani cabbage i przeczytać, a co ja zatłuściłam. Jeżeli pan zarzuca że ktoś tu (a konkretnie chyba o mnie pan myśli), nadużywa  wytrycha "wyrwane z kontekstu" to proszę podać konkretne źródło wypowiedzi i tyle. "Chlapnąć" każdy może wiele w swoim życiu, ale trzeba patrzeć na ogół, na wszystkie jego wypowiedzi, widzieć też rozwój myśl, po prostu wszystkie lata działalności. Żadnej nowo-mowy, wg. pana nie wprowadzam. 

Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #12 dnia: Maja 21, 2011, 14:14:43 pm »

miesza Pani dwie różne sprawy:
- wiarygodność źródeł
- cytowanie i kontekst
niech to Pani rozdzieli, bo dla mnie taka dyskusja traci sens.
co do nadużywania, to nie chodziło o Panią tylko ogólnie
Inna rzecz, że w FSSPX ten sedewaktyzm jakby "wisi w powietrzu"  :), skad się wywodzi x. Trytek, bp Dolan na przykład?
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2011, 14:23:18 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 21, 2011, 15:51:00 pm »

miesza Pani dwie różne sprawy:
- wiarygodność źródeł
- cytowanie i kontekst
niech to Pani rozdzieli, bo dla mnie taka dyskusja traci sens.
co do nadużywania, to nie chodziło o Panią tylko ogólnie
Inna rzecz, że w FSSPX ten sedewaktyzm jakby "wisi w powietrzu"  :), skad się wywodzi x. Trytek, bp Dolan na przykład?

No proszę, ma pan źródło, wszystko pisze:

"29 czerwca 1976, arcybiskup Lefebvre oświadczył z okazji decyzji Pawła VI nakładającej na niego karę suspensy w sprawowaniu
Sakramentów: (...)"
http://www.ultramontes.pl/Campos_et_FSSPX.htm

Proszę pana, jeżeli chodzi o mieszanie, to nie ja mieszam. Nie widzę sensu ciągnąć tej dyskusji, bo... o czym jest, czy ma być ta dyskusja? Ja nie wiem. Niech pan sobie poczyta rozdz. XVIII biografii abp. Lefebvre'a, to może coś się rozjaśni. Było świeżo po soborze, ludzie byli dosłownie w szoku ze względu na skalę i tempo zmian, nie wiedzieli, jak się do tego wszystkiego ustosunkować. Zastanawiali się, czy to naprawdę jeszcze Kościół katolicki? Abp Lefebvre też się wahał, ale - pomimo pokus - już wtedy odrzucił sedewakantyzm. Owszem, czasami go ponosiło - czy to takie dziwne? Ale skoro zasadnicza linia Bractwa była i jest
antysedecka, to znaczy, że tego typu pojedyncze wypowiedzi należy uznać za wyraz wahania (w początkowym okresie). I tyle. I to niech pan sobie myśli, a nie pisze głupot takich jak:
Cytuj
w FSSPX ten sedewaktyzm jakby "wisi w powietrzu"; skad się wywodzi x. Trytek, bp Dolan na przykład?

A skąd się wywodzi x. Wesołek? Czy u jezuitów "lefebryzm wisi w powietrzu"? A x. Królikowski? Może w FSSPX wisi w powietrzu
"ibepetyzm"? etc. etc.

Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #14 dnia: Maja 21, 2011, 20:48:44 pm »

"czasami go ponosiło"

 ???

proszę nie brać jakoś do siebie tego co piszę, bo, przynajmniej mi, nie chodzi tu o to żeby zawsze "być na wierzchu" tylko wymienić poglądy na wartościowym forum.

Sądzę, że kto jak kto ale Abp był wyjątkowo twardy w przekonaniach jak coś mówił to miał to przemyślane więc proszę nie umniejszać wielkości tego Arcypasterza
gdzieś czytałem, że x Cekada kiedyś zapytał Abp Lefebre'a czy jego konserwatywni koledzy z seminarium mogą wstąpić do FSSPX, to Abp był za, ale pod warunkiem powtórzenia święceń.
Mam wrażenie, że FSSPX nawet jeśli formalnie uznaje Bendeykta XVI, to poza pewną kurtuazją w praktyce postępuje prawie jak sedewakantyści.
Nie oceniam tego, po prostu tak to widzę. A porozumienia z Watykanem po ludzku patrząc trudno się spodziewać, bo nie sądzę, że FSSPX zadowoli się czymś w rodzaju getta, bocznej kapliczki, bo przecież lepsze miejsca zajmą jegomoście w rodzaju p. Kiko...
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2011, 21:07:24 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Kto się stawia ponad Soborem? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!