Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:49:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: LEGNICA
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 14 Drukuj
Autor Wątek: LEGNICA  (Przeczytany 49027 razy)
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #150 dnia: Lutego 14, 2015, 21:24:46 pm »

Proszę Państwa.
Przede wszystkim, według mojej wiedzy, w Legnicy póki co nikt o więcej nie prosił, bo jedyny kapłan potrafiący celebrować nie jest w stanie wziąć na siebie większego obowiązku niż msza trydencka raz w miesiącu. Poza tym moim prywatnym zdaniem nie ma raczej w Legnicy zauważalnej liczbowo stałej grupy wiernych. Wydaje mi się, że w Legnicy 90% osób uczęszczających na starą mszę to raczej sympatycy tego rytu, którzy praktykują go z pewnego zamiłowania do starej liturgii, ale czują potrzeby wyłączności tego rytu. Sam znam kilka osób, które chadzają na NOM, KRR i msze w rytach wschodnich.

Natomiast ja osobiście cieszę się, że sprawę udało się załatwić dzięki odpowiedniemu podejściu (polityce) osób zainteresowanych. To kolejny przykład, że czasem narwanie niewiele daje, a cierpliwość i owszem.

100% zgody. Też się cieszę, ale wychwalał bpa nie będę za coś, co według SP jest jego obowiązkiem.

Edycja:
Jednak 90%, bo w Legnicy nie prosił, ale w innym mieście już tak i tam się nie powiodło.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #151 dnia: Lutego 14, 2015, 22:55:44 pm »

Odpowiem odnośnie Jeleniej Góry, bo wczoraj rozmawiałam w temacie Mszy tradycyjnej z mieszkańcem JG i mi napisał tak:

"Póki co  Msza św. tradycyjna  bywa tu baardzo okazjonalnie i nie zanosi się, że to ulegnie zmianie. W Bazylice naszej była raz i raz w kościele w pobliskiej Sosnówce - to wszystko w ciągu ostatnich trzech lat, a wcześniej nie wiem, ale wątpię, aby gdziekolwiek była."

Chyba że jest coś inaczej, a ten ktoś nie wie, to proszę o informacje i mu przekażę.

Popatrzyłam jeszcze tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7491.0.html

... i faktycznie nie wiele tam jest informacji.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2015, 22:59:11 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #152 dnia: Lutego 15, 2015, 01:05:08 am »

Wiem, że grupa z Bolesławca pojawiła się z pewną prośbą, ale mam pewne wątpliwości co do tego, jak sprawa została przedstawiona. Poza tym moim zdaniem budowanie duszpasterstwa na młodym, rocznym święceniami wikariuszu to bardzo słaby pomysł, bo z natury rzeczy takiego księdza się często przenosi. Miałem okazję być we wspomnianym Bolesławcu na pewnym ślubie (byliśmy razem jak pamiętam z ) i trochę rozmawiać z osobami na miejscu oraz księdzem. Podobno ministrantów przygotowanych do służenia tak jak trzeba nie ma w ogóle (pomijam samego dxcv - ale to "towar exportowo-importowy"), chętnych też do służenia jakby nie bardzo. A zastanawia mnie bardzo w jaki sposób miejscowi aktywiści są przywiązaniu do tradycyjnej liturgii, skoro poza 2-3 osobami, które widuję systematycznie we Wrocławiu czy Legnicy radzą sobie bez niej. Takie to dla mnie jednak mało przekonujące. Dodam na koniec, że kilka osób z Bolesławca spotkało się ze mną w Legnicy, sugerowałem im sposób postępowania, wiem, że zrobili inaczej, po swojemu, do tego wybrali zły moment, na co też zwracałem uwagę.

Co do Jeleniej Góry... tam może być wbrew pozorom łatwiej, bo niektórzy proboszczowie choć sami nie chcą i nie potrafią celebrować, to są przychylni. Była jedna czy dwie msze celebrowane przez x. Kristmana. W Sosnówce raz celebrował x. Czernik (byłem na tej liturgii). W Samej Sosnówce całość inicjował tak naprawdę tylko jeden człowiek, który wszystko zorganizował, łącznie z "wiernymi", po których było widać, że nie wiedzą zbytnio co to za msza. Reszta to różni znani z widzenia aktywiści, którzy zawsze przyjadą (i dzięki Bogu !). Problemy znowu te same - ks. Czernik miał z Legnicy kawał drogi do Sosnówki, swoje obowiązki (został proboszczem w Jaworze, więc one wzrosły mocno), ministrantów na miejscu kompletnie brak. A nawet w samej Legnicy powiem szczerze, ciężko co miesiąc zebrać ekipę do służenia (4 osoby). Celebransi generalnie celebrują słabo w diecezji legnickiej (bo rzadko to robią), ministranci jak już gdzieś się objawią, to o ile nie są to przyjezdni z większego ośrodka studenci (Wrocław), to również niebardzo. 

Inicjator z Sosnówki raz czy dwa zapraszał ponownie, ale terminy się wszystkim zainteresowanym nie mogły zgrać (bo kapłan musiał jechać na "gościnne występy" z własnym organistą i ministrantami)

Jestem zdania, że w Diecezji Legnickiej przede wszystkim powinno powstać na początek jedno silne duszpasterstwo, które wykształci sobie wiernych, kapłanów, a to trwa. A potem może się to dzielić na mniejsze inicjatywy. Inaczej wszystko się rozczłonkuje i umrze. Póki co w Legnicy ministrantów zebrać nie idzie. Było ich więcej, ale cześć odeszła po tym, jak się "napodniecała" możliwością chodzenia w sutannie.

Teraz stan jest taki, że jak jest msza w Legnicy, to ministranci zjeżdżają się - jeden/dwóch z Lubina, jeden, który bywa w kratkę z Bolesławca, jeden-dwóch z Wrocławia (studenci/doktoranci), i jeden/dwóch w jednej z wiosek pod Jaworem. Dwaj ministranci to pracujący pełno etatowo w swoich parafiach organiści, więc zwykle czas mają kosmicznie w niedziele limitowany, itd.

Naprawdę łatwo nie jest, każdy by chciał mszę trydencką mieć. Ale to trzeba dużo poświęcenia i dużo od siebie dać, przede wszystkim czasu, zobowiązać się do systematycznego współtworzenia duszpasterstwa. Nawet placet biskupa niewiele da, jak nie będzie komu tego tworzyć. I staję tu trochę po stronie Biskupa, bo księżom wolno dziennie odprawiać jedną mszę, w pewnych okolicznościach dwie lub trzy. Kodeks kanoniczny nie przewiduje czterech, ale niektóre diecezje mają indulty Rzymu by niektórzy kapłani celebrowali w święta cztery msze. Dla 100-200 parafian. I to niekiedy bywa za mało, by robić dodatkową mszę. A tu pojawia się grupa, która tak naprawdę będzie miała systematycznie 10-20 osób i chcą Ci ludzie mieć oddzielną mszę w niedzielę dla siebie. Pomijam kwestę tego, na ile taka grupa jest w stanie współutrzymać kapłana itd.
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #153 dnia: Lutego 15, 2015, 01:08:08 am »

"Też się cieszę, ale wychwalał bpa nie będę za coś, co według SP jest jego obowiązkiem." Byłoby, gdyby wszystko zrobiono zgodnie z przepisami prawa. A pewne braki sprzed lat sprawiają, że tak do końca nie jest, więc na upartego mógłby się tym wykpić albo przynajmniej mocno procedurę cała wydłużyć. Nie ukrywam, że bp. Kiernikowski jest niechętny tej liturgii. Ale zgodę dał i tyle.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #154 dnia: Lutego 15, 2015, 01:33:03 am »

Cytuj
100% zgody. Też się cieszę, ale wychwalał bpa nie będę za coś, co według SP jest jego obowiązkiem.

Edycja:
Jednak 90%, bo w Legnicy nie prosił, ale w innym mieście już tak i tam się nie powiodło.

To może jednak tylko 50% - taka srednia matematyczna.
Chyba, że mieszkańcy mniejszego miasta liczą się inaczej niż ze stolicy biskupiej.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #155 dnia: Lutego 15, 2015, 15:30:12 pm »

Dziękuję wolandowi za wyczerpującą odpowiedź.
Na pocieszenie powiem, że znam grupę która (autentycznie) oparta była na jednej starszej schorowanej osobie (a reszta to tylko znajomi tej osoby niespecjalnie zainteresowani Liturgią). Obecnie po kilku latach grupa ta ma Msze Trydenckie co tydzień, na które przychodzi coraz więcej młodych osób i wszystko rozwija się bardzo dobrze, a Msze sprawuje około 6 księży (rotacyjnie). A wszystko dzięki modlitwie i wytrwałości z jaką dobijała się do różnych szczebli kościoła hierarchicznego ta jedna osoba (niczym ewangeliczna wdowa do sędziego).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2015, 20:28:11 pm wysłana przez porys » Zapisane
zdewirtualizować awatary
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #156 dnia: Kwietnia 06, 2015, 20:13:34 pm »

Przypominam, że zgodnie z ogłoszeniami katedry Legnickiej:

W najbliższą niedzielę, tj. 12 IV br. w Katedrze o godz. 16.00 będzie sprawowana Msza św. w klasycznym rycie rzymskim. Zapraszamy !
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #157 dnia: Czerwca 06, 2015, 21:56:29 pm »

Z katedralnych ogłoszeń:

W następną niedzielę (14.06) o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza św. w klasycznym rycie rzymskim, czyli trydenckim. Równocześnie informujemy, że następna taka Msza św. będzie odprawiona dopiero po wakacjach.


http://katedra.legnica.pl/services/
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #158 dnia: Lipca 12, 2015, 17:41:11 pm »



Na rozpisce Mszy Legnickiej Katedry "Msza trydencka" w II niedzielę miesiąca (poza lipcem i sierpniem) wpisana "na sztywno". Pięknie :)
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #159 dnia: Października 11, 2015, 23:30:01 pm »

Uwaga!
Najbliższa Msza w KRR będzie sprawowana NAJPRAWDOPODOBNIEJ w Dzień Zaduszny - 2 listopada. Godzina (i miejsce) będą podane w niedługim czasie.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #160 dnia: Czerwca 10, 2016, 19:47:48 pm »

W najbliższą niedzielę tj. 12.o6 będzie odprawiona Msza święta w KRR. Godzina 16.oo
Następna Msza w KRR w Katedrze Legnickiej jak zwykle po wakacjach - czyli we wrześniu.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #161 dnia: Sierpnia 15, 2018, 18:39:32 pm »

Drodzy,

19 sierpnia w kościele św. Trójcy w Legnicy udzielony zostanie sakrament chrztu (godzina 14:15), następnie w zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ochrzczonego dziecka (godzina 14:30). Celebruje x. Piotr Kruczyk.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy!
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #162 dnia: Maja 04, 2021, 21:06:36 pm »

W związku z powstaniem Duszpasterstwa Tradycji w Legnicy Msze święte będą celebrowane częściej niż raz w miesiącu.
I tak:
2 maja o godzinie 13:45  w kościele pw. NSPJ -potocznie "u Gacka"
3 maja o godzinie 13:45 jw.
9 maja g godzinie 16:oo w Katedrze legnickiej
13 maja Wniebowstąpienie Pańskie o godzijie 19:oo u Gacka
23 maja o godzinie 13:45 u Gacka

oprócz tego
15 maja w kościele oo. Pijarów w Jeleniej Górze o godzinie 15:oo
16 maja o godzinie 15:3o w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #163 dnia: Czerwca 01, 2021, 11:06:40 am »

Rozpiska na czerwiec

3. czerwca, Boże Ciało, godzina 18.3o u Gacka
6. czerwca, godzina 13.45 u Gacka
13. czerwca, godzina 16.oo Katedra legnicka

reszta jak dostanę info.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #164 dnia: Czerwca 01, 2021, 13:53:12 pm »

Co to znaczy  "U Gacka? Kościół NSPJ? Bo Chcę mapkę uaktualnić.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 14 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: LEGNICA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!