Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czerwca 29, 2022, 09:34:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
227047 wiadomości w 6549 wątkach, wysłana przez 1658 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Kotecki
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: Abp Gołębiewski odchodzi. Już prawie.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Abp Gołębiewski odchodzi. Już prawie.  (Przeczytany 2687 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5367


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« dnia: Listopada 07, 2012, 13:31:06 pm »

Cytuj
Abp Gołębiewski odchodzi. Papież przyjął rezygnację

Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację arcybiskupa metropolity wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego. Arcybiskup we wrześniu skończył 75 lat. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego jest to wiek, w którym duchowni przechodzą na emeryturę.
 - Arcybiskup już w czerwcu zwrócił się do Ojca Świętego o przyjęcie rezygnacji. Teraz papież wydał decyzję pozytywną. Nie oznacza to jednak, że ks. Marian Gołębiewski już przestał być metropolitą. Będzie tę funkcję do czasu wyłonienia przez Watykan następcy - tłumaczy rzecznik kurii wrocławskiej, ksiądz Stanisław Jóźwiak.

Zgodnie z procedurą obowiązującą w Kościele Katolickim, spośród potencjalnych trzech kandydatów kongregacja ds.
biskupów w Watykanie wskazuje jednego i przedstawia do akceptacji papieżowi. Który duchowny mógłby zastąpić odchodzącego na emeryturę Mariana Gołębiewskiego?

Wiadomo, że w środowisku duchownych o potencjalnych kandydatach sporo się mówi. Wśród wymienianych nazwisk pojawił się m.in. abp Sławoj Leszek Głódź, obecny metropolita gdański, a wcześniej biskup polowy Wojska Polskiego i biskup diecezjalny warszawsko-praski.

Kto jeszcze brany jest pod uwagę? Biskup łowicki Andrzej Dziuba i biskup świdnicki Ignacy Dec. Tym, co przemawia za kandydaturami bpa Dziuby i bpa Deca, są ich naukowe osiągnięcia. Obaj mają tytuły profesorskie. Ks. bp prof. dr hab. Andrzej Dziuba jest specjalistą teologii moralnej, a ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec jest teologiem i filozofem, wykłada metafizykę na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Osiągnięcia naukowe są we Wrocławiu - silnym ośrodku akademickim - szczególnie ważne. Metropolita wrocławski powinien być bowiem autorytetem także w tym środowisku.

Niedawno na kościelnej "giełdzie nazwisk" pojawiło się jeszcze jedno - biskupa szczecińsko-kamieńskiego Andrzej Dzięgi. Jak informowali "Gazetę Wrocławską" wysoko postawieni duchowni, ta kandydatura jest bardzo prawdopodobna. To, co wyróżnia księdza Dzięgę to jego wyraźne zaangażowanie polityczne. Duchownego utożsamia się z Radiem Maryja. Sam biskup przyjmował w Szczecinie ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. - W naszym regionie o Radiu Maryja jest za cicho - mówił wtedy do szczecinian. Biskup bronił też po katastrofie smoleńskiej krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Duchowny wypowiadał się o tym zdecydowanie m.in. na łamach "Naszego Dziennnika" .

Wśród znawców tematu funkcjonuje też teoria, że papież wskaże kogoś ze Stolicy Piotrowej. Jedynym duchownym, który wchodzi w tym przypadku w grę, jest biskup Zygmunt Zimowski, do 2009 roku biskup radomski, po tym okresie nominowany przez Papieża przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Równocześnie został wyniesiony do godności arcybiskupiej.

Sam odchodzący na emeryturę arcybiskup Gołębiewski nie chce zdradzić, kto może zostać jego następcą. - To pytanie do Stolicy Apostolskiej, nie do mnie - stwierdził w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej. Następcę arcybiskupa powinniśmy poznać prawdopodobnie do końca roku.
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/690839,wroclaw-abp-golebiewski-odchodzi-papiez-przyjal-rezygnacje,id,t.html
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 07, 2012, 19:37:05 pm »

Jeszcze przed miesiącem GW obstawiała abpa Gądeckiego:
Cytuj
Abp Stanisław Gądecki wyjedzie do Wrocławia?
Tomasz Cylka 2012-10-10, ostatnia aktualizacja 2012-10-09 22:47:54.0

Abp Stanisław Gądecki to najpoważniejszy kandydat na metropolitę wrocławskiego - dowiedziała się "Gazeta". Dolnośląska archidiecezja uchodzi za prestiżową, bo wiąże się z kardynalską nominacją.
Wcześniej w tym kontekście wymieniało się nazwisko abp Sławoja Leszka Głodzia z Gdańska, ale od połowy września wszyscy mówią o arcybiskupie z Poznania.
http://poznan.gazeta.pl/poznan/2029020,36037,12641640.html
Zapisane
Antiqus_ordo
bywalec
**
Wiadomości: 93

« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 07, 2012, 23:20:33 pm »

Nowy abp będzie pewnie wczesną wiosną i chyba pewnikiem nie bedzie to nikt z Poznania:D
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: Abp Gołębiewski odchodzi. Już prawie. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.14 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!