Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lutego 28, 2024, 06:39:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231698 wiadomości w 6621 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: kobieta przy ołtarzu...
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 14 Drukuj
Autor Wątek: kobieta przy ołtarzu...  (Przeczytany 33979 razy)
ido_vadim
adept
*
Wiadomości: 3

« dnia: Lutego 24, 2011, 21:02:07 pm »

Zna ktoś może jakiś tekst, źródło tekstu, etc. w którym piszą nt. kobiet i ich posługi jako ministranta (-ntki) we mszy w rycie trydenckim?  Kiedyś gdzieś przeczytałem coś odnośnie tego, ale nie pamiętam niestety źródła...

Sparafrazowane brzmienie cytatu: "Lepiej żeby ksiądz był sam przy ołtarzu, niż gdyby miała służyć kobieta"... Hmmm
Zapisane
trivelt
uczestnik
***
Wiadomości: 124

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 24, 2011, 21:31:37 pm »

Bł. Abp. Nowowiejski: "Niewiasty nie mogą być ministrantami według dawnego prawa: „Zakazane jest niewiastom zbliżać się do ołtarza albo posługiwać kap­łanowi lub za kratkami stać lub siedzieć". Stąd rubryki mszalne posługę niewiasty we Mszy uważają za niedostateczną. Wszakże, w braku ministranta, według kanonu 813, § 2, „można, dla słusznej przy­czyny, dopuścić niewiastę do posługiwania we Mszy, byle z daleka od­powiadała i nie ważyła się do ołtarza przystępować". Kanoniści słusz­nie dodają, że łatwiej ośmielić się można od odprawienia Mszy przy po­słudze zakonnicy, dobrze odpowiadającej, niż z ministrantem, który nie wie, co ma odpowiadać. W każdym razie celebrans sam musi do­pilnować, aby przede Mszą wszystko, co należy, zostało przygotowa­ne, np. ampułki z winem i wodą, i aby podczas Mszy sam sobie mszał przenosił, wino i wodę nalewał itp."

"Ministrant według wspomnianego kanonu powinien być męż­czyzną. I znowu wszyscy autorzy zgodni są w tym, że pod grze­chem ciężkim jest wzbronione ministrować kobiecie, nawet za­konnicy, a nawet uważają, iż większym jest grzechem celebro­wać kiedy służy niewiasta aniżeli w ogóle bez ministranta." (Cappello,  dz. cyt., n.  740.  3, http://ministrant.krzyz.org/huet.html )
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 26, 2011, 12:02:54 pm »

ministrantki?
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,1240.0.html
Zapisane
ido_vadim
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 26, 2011, 14:47:27 pm »

@trivelt

dziękuję za odpowiedź, tego dokładnie szukałem.

@mama

niestety w tym wątku głosu nie zabiorę. Nie mnie oceniać udział ministrantek w NOMie. Nie odpowiada ów wątek także na moje pytanie...
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3687

« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 26, 2011, 15:16:03 pm »

Dość lakoniczna wzmianka zakazująca niewieście służyć do Mszy zawarta została już w rubrykach Mszału Piusa V: De defectibus in ministerio ipso occurrentibus.

Wydaje mi się, że przytaczałem już na forum zachętę Świętej Kongregacji Obrzędów z czasów okołowojennych, by uczyć niewiasty odpowiedzi z ministrantury tak, by w razie potrzeby mogły zastępować mężczyzn (w samych odpowiedziach oczywiście).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jakub Horbacz
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Października 20, 2011, 20:59:23 pm »

Panie Ido Vadim. Jak już zapewne czytał w temacie "ministrantki" od roku 1994 kobiety mają pozwolenie na służbę przy Ołtarzu jeżeli zależy od tego dobro parafii i wiernych. Dobro wiernych w tym przypadku tłumaczone jest najczęściej jako wewnętrzne powołanie kobiety do Służby Bogu. Znane są przypadki zarówno dobrych jak i złych owoców służby kobiet przy Ołtarzu. Niestety więcej jest tych złych(w sensie drastycznych błędów liturgicznych) i to dlatego ministrantki nie służą do Mszy w rycie Trydenckim. To takie pospolite przyjęcie. Ogólnie tłumaczy się, iż dokument pozwalający służyć kobietom został wydany po Soborze Watykańskim II, więc nie obejmuje Mszy Trydenckich :)

Serdecznie pozdrawiam :)
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #6 dnia: Października 20, 2011, 21:02:25 pm »

Panie Ido Vadim. Jak już zapewne czytał w temacie "ministrantki" od roku 1994 kobiety mają pozwolenie na służbę przy Ołtarzu jeżeli zależy od tego dobro parafii i wiernych. Dobro wiernych w tym przypadku tłumaczone jest najczęściej jako wewnętrzne powołanie kobiety do Służby Bogu.

Niedorzeczna niedorzeczność, jeżeli to jest powód dewastacji Świętych Obrzędów.

Cytuj
Znane są przypadki zarówno dobrych jak i złych owoców służby kobiet przy Ołtarzu. Niestety więcej jest tych złych(w sensie drastycznych błędów liturgicznych) i to dlatego ministrantki nie służą do Mszy w rycie Trydenckim. To takie pospolite przyjęcie. Ogólnie tłumaczy się, iż dokument pozwalający służyć kobietom został wydany po Soborze Watykańskim II, więc nie obejmuje Mszy Trydenckich :)

Złym owocem są same "ministrantki", a nie nadużycia, którymi one same są.

P.S. OŁTARZ? A ja myślałem, że Stół Słowa Bożego oraz Stół Pański.
« Ostatnia zmiana: Października 20, 2011, 21:04:12 pm wysłana przez thomas12345 » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #7 dnia: Października 20, 2011, 21:07:06 pm »

i to dlatego ministrantki nie służą do Mszy w rycie Trydenckim. To takie pospolite przyjęcie. Ogólnie tłumaczy się, iż dokument pozwalający służyć kobietom został wydany po Soborze Watykańskim II, więc nie obejmuje Mszy Trydenckich :)


Nie służą właśnie z powodu jaki pan wymienił, a nie jakichś "owoców". Zarządzenia dyscyplinarne jak te o ministrantkach czy komunii na reke nie dotyczą Mszy trydenckiej. Jest oficjalne orzeczenie w tej sprawie.

Cytuj
Panie Ido Vadim. Jak już zapewne czytał w temacie "ministrantki" od roku 1994 kobiety mają pozwolenie na służbę przy Ołtarzu jeżeli zależy od tego dobro parafii i wiernych. Dobro wiernych w tym przypadku tłumaczone jest najczęściej jako wewnętrzne powołanie kobiety do Służby Bogu. Znane są przypadki zarówno dobrych jak i złych owoców służby kobiet przy Ołtarzu.

Zgadzam sie z odpowiedza kolegi thomasa12345. Ministrantki to aberracja i nie ma co mowic o jakichkolwiek dobrych owocach, bo ze zlego drzewa nie wyrosna.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #8 dnia: Października 20, 2011, 21:09:12 pm »

Dobro wiernych w tym przypadku tłumaczone jest najczęściej jako wewnętrzne powołanie kobiety do Służby Bogu.
Jest takie powołanie.???

P.S. Oczywiście pytam o służbę przy Ołtarzu...
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #9 dnia: Października 20, 2011, 21:12:48 pm »

Simple answer. NOOOOOOOOOO. no,no, noooo
Stick to the status quooooooo!  ;)
http://www.youtube.com/watch?v=DZUD5HwUXtk
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Jakub Horbacz
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Października 20, 2011, 21:15:14 pm »

Panie Thomas. Wspólnota ministrancka nazywa się Liturgiczną Służbą Ołtarza otraz komendy liturgiczne po łacinie zawierają nazwę Altare czyli Ołtarz :) Przynajmniej z tego co mi wiadomo :)
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #11 dnia: Października 20, 2011, 21:16:56 pm »

Kolego Jakubie, ministranci się nazywają ministranci. Ale w sumie dobrze, ze kolega jest - thomas12345 ma wreszcie dyskutanta na swoim poziomie
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #12 dnia: Października 20, 2011, 21:20:10 pm »

Ależ pan złośliwy.  :(
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #13 dnia: Października 20, 2011, 21:22:36 pm »

Nie łam sie thomas, jeszcze beda z ciebie tradsi :)
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #14 dnia: Października 20, 2011, 21:23:18 pm »

Kolego Jakubie, ministranci się nazywają ministranci. Ale w sumie dobrze, ze kolega jest - thomas12345 ma wreszcie dyskutanta na swoim poziomie
Ma Pan na myśli poziom wiekowy, inteligentny, psychiczny czy jakiś inny.?
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Strony: [1] 2 3 ... 14 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: kobieta przy ołtarzu... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!