Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:39:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: "L'Osservatore Romano": Andy Warhol był artystą religijnym,
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: "L'Osservatore Romano": Andy Warhol był artystą religijnym,  (Przeczytany 2859 razy)
Nullatenus
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 63

« dnia: Lutego 23, 2011, 08:47:54 am »

"L'Osservatore Romano": Andy Warhol był artystą religijnym, 

Zdaniem "L'Osservatore Romano" Andy Warhol był artystą religijnym. Artykuł na temat artysty watykański dziennik opatrzył zdjęciem Warhola ze spotkania z Janem Pawłem II podczas audiencji generalnej na Placu świętego Piotra 2 kwietnia 1980 roku.
Autor artykułu "Religijne uczucia ojca pop-artu" zastanawia się, dlaczego nikt nie zdaje sobie sprawy z "dzieł religijnych" Warhola.
Przypomina on wypełnione religią dzieciństwo artysty, który był pod wrażeniem ikonostasów w kościele w jego rodzinnym Pittsburgu.
To właśnie, według watykańskiej gazety, dało w jego twórczości początek "seryjnej powtarzalności", jednej z najbardziej wyróżniającej ją cech.
Na łamach dziennika można przeczytać o "żarliwej pobożności" Andy Warhola: modlił się niemal codziennie w swojej parafii, klęczał przez całą mszę, spał w otoczeniu obrazów sakralnych, pomagał bezdomnym w Nowym Jorku, którym często podawał posiłki w stołówkach dla ubogich. Wszystko to wyszło na jaw dopiero w czasie jego pogrzebu, dzięki wspomnieniu przyjaciela Johna Richardsona.
Gazeta przytacza słowa Richardsona: "Wiedza o jego sekretnej pobożności prowadzi nieuchronnie do zmiany percepcji artysty, który zmylił świat każąc wierzyć w to, że jego jedynymi obsesjami były pieniądze, sława, splendor i że był tak flegmatyczny, że wydawał się nieczuły". Jego zdaniem ten "niewrażliwy obserwator był w rzeczywistości aniołem".
"L'Osservatore Romano" pisze też, że podczas spotkania Warhola z Janem Pawłem II w 1980 roku wytworzyła się między nimi "intensywna empatia".

« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2011, 08:58:08 am wysłana przez Nullatenus » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 23, 2011, 10:23:11 am »


Na łamach dziennika można przeczytać o "żarliwej pobożności" Andy Warhola: modlił się niemal codziennie w swojej parafii, klęczał przez całą mszę,

znaczy, to była tradycjonalistyczna świnia, łamiąca jedność liturgiczną gestów "Ludu Bożego" !! Jak można promować tak skrajnego lefebrystę ??

SKANDAL !!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Nullatenus
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 63

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 23, 2011, 11:53:02 am »

Nie wiem jak pan rozumie pobożność ani jak rozumiał ją i przeżywał Endrju. Myślę że wszyscy mamy problem z rozumieniem nowoczesnej religijności. Wydaje mi się, że niektórzy przeżywają religijność jak chorobę psychiczną inni przeżywają jako zachowanie, konformizm, czasem dysfunkcję, niedorozwój, kompensację, sublimację w zależności od nieuświadomionych potrzeb. Arcyfilozof lubelski, np. określił zachowanie młodych mężczyzn interesujących się Mszą trydencką jako narcyzm.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 23, 2011, 14:03:46 pm »

http://newguildstudio.com/Interior4.html cerkiew parafialna andrija warholi
(moim zdaniem tandetna, ale nawet sympatycznie ;) )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 23, 2011, 15:01:51 pm »

Nie rozumiem dlaczego "L'Osservatore Romano" nazywa Warhola "artystą religijnym", skoro nieszczęśnik nie odciął się nigdy od swoich niezdrowych skłonności, ale na nich  budował swój wizerunek i karierę.
Odnoszę wrażenie , że  redakcja wysyła ciepły sygnał  względem  tzw."mafii lawendowej"...
Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 23, 2011, 17:19:22 pm »

Nie rozumiem dlaczego "L'Osservatore Romano" nazywa Warhola "artystą religijnym", skoro nieszczęśnik nie odciął się nigdy od swoich niezdrowych skłonności, ale na nich  budował swój wizerunek i karierę.
Odnoszę wrażenie , że  redakcja wysyła ciepły sygnał  względem  tzw."mafii lawendowej"...

Może dlatego, że w jego dziełach były jakieś elementy religijne, zgodnie z takim założeniem to i Nieznalską też można nazwać tfurcom religijnym.
Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 27, 2011, 19:06:59 pm »

Czytałem kiedyś o jego "religijności". Polegała ona na tym, że gdy odwiedzał matkę, zawsze razem z nią szedł do cerkwi. W ten sposób odgrywał rolę przed matką, osobą rzeczywiście pobożną, która nigdy nie dowiedziała się o jego prawdziwej działalności. Oczywiście nie wiadomo, ile w tym prawdy. Tylko Pan Bóg, który jest sędzią sprawiedliwym, wie jak było naprawdę.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 27, 2011, 19:16:50 pm »

.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #8 dnia: Marca 09, 2011, 19:21:42 pm »

L'Osservatore świruje. Niedawno Lennon, potem The Simpsons, teraz Warhol.

No ale może się czepiam. No bo w końcu zdjęcie jest  ;):
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 09, 2011, 21:05:41 pm »

A ten Warchoł, to taki postmarcowy (1968), postradomski (1976), czy jakiś inny wynalazek ;)?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: "L'Osservatore Romano": Andy Warhol był artystą religijnym, « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!