Wybrałem się na te warsztaty, wyglądały one następująco.
Prowadzili o. Tomasz Grabowski OP, Paweł Bębenek, Daniel Synowiec, Magdalena Makarewicz-Sternicka, Jakub Tomalak i Elwira Chojnacka
Większość czasu poświęcono na ćwiczenia muzyczne, śpiewano i grano nowe kompozycje i aranżację znanych pieśni, w większości autorstwa Jakuba Tomalaka i Pawła Bębenka, w tym do tekstów łacińskich: stałe części ( Missa Spei), O Salutaris Hostia, Converte nos.
Co do uczestników to były to przede wszystkim osoby zajmujące się na co dzień muzyką, dla których pojęcia reformy reformy i odnowy liturgii były novum. Przeważali świeccy, było kilka zakonnic i trzech kleryków salezjańskich.
O. Grabowski w piątek wprowadził słuchaczy w podstawowe pojęcia.
W sobotę (trzy konferencje) tłumaczył czym jest liturgia, wspominał o
Mediator Dei Piusa XII, potrzebie łączności z Tradycją, w tym kontekście cytował
Summorum Pontificum, nazwał go fenomenalnym gestem wskazującym na czym powinna polegać reforma-wracanie do początków i myślenie o tym co będzie,co zostawimy przyszłym pokoleniom (nie pochwala przystosowywania liturgii do współczesnych czasów). Następnie tłumaczył w jaki sposób należy przeżywać i odczytywać Mszę Św. Zwracał uwagę na kwestie praktyczne, m. in. potrzebę trzymania się przepisów co do używanych materiałów przy szyciu szat liturgicznych. Podkreślał, że muzyka jest integralną częścią Mszy św., a nie oprawą. Muzykom radził sięgać do graduałów w celu właściwego doboru muzyki na dany dzień. Polecał czytanie Pisma Świętego, i Pism Ojców Kościoła aby lepiej rozumieć liturgię, szczególnie wskazał na Apokalipsę jako opis Liturgii.
Przy pytaniu o postawę przy przyjmowaniu Komunii św. podkreślił potrzebę adoracji. Wskazał na niebezpieczeństwo spowszednienia Eucharystii przy przyjmowaniu na rękę. Wyraził nadzieję, że nasz w przyszłości błogosławiony
Benedykt XVI dokładnie unormuje sposób przyjmowania Komunii Św.
Miały miejsce następujące celebracje, przewodniczył i kazanie na mszach głosił zawsze o. Grabowski:
piątek: Msza św. uroczysta ( procesja na wejście i kadzidło) z Uroczystości Zwiastowania, z chórem i orkiestrą, Kanon Rzymski (całość)
sobota: jutrznia z Liturgii Godzin śpiewana w tonach gregoriańskich,Msza Św. z formularza niedzielnego NOM uroczysta po łacinie- II ME, z chórem i orkiestrą.
niedziela: jutrznia z Liturgii Godzin śpiewana po gregoriańsku, Msza Św. uroczysta, z chórem i orkiestrą, Kanon Rzymski (całość).
Ponadto w sobotę o 15 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
O. Grabowski wspomniał podczas konferencji po sobotniej Mszy, że miejscowy proboszcz wspomniał mu że rozważa wprowadzenie regularnej celebracji NOM-u po łacinie.