Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:17:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Instytut Dobrego Pasterza, a SVII
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: Instytut Dobrego Pasterza, a SVII  (Przeczytany 22070 razy)
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« dnia: Stycznia 19, 2011, 17:21:28 pm »

Chciałem zapytać, czy IBP (który ma prawo do "konstruktywnej krytyki Soboru Watykańskiego II") ma poglądy zbliżone do Bractwa św. Piusa X w tej materii. Chodzi mi głównie o kwestie dotyczące wolności religijnej, ekumenizmu itp.
Wiemy przecież, że x. Phillippe Lagueire spędził sporo lat w Bractwie i dlatego zastanawiam się, czy przekłada to się na opinię Instytutu o tych problemach. Chciałbym żeby także x. Konstantyn Najmowicz mógł się wypowiedzieć (wszakże jest członkiem Instytutu Dobrego Pasterza  :) ) z  czym zgadza się Instytut z Bractwem, a z czym nie? Chyba że jedynym powodem odejścia ks. Laguerie'a z Bractwa była chęć unormowania jurysdykcji. Bardzo mnie to ciekawi.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2011, 21:19:53 pm wysłana przez thomas12345 » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 19, 2011, 20:48:05 pm »

Niech Pan sie zastanowi. Jesli sie zgadzaja z FSSPX odnosnie Soboru to maja dwie drogi. Trabic o tym na lewo i prawo i reszte swojej duszpasterskiej pracy spedzic w Meksyku lub nie wychylac sie akurat w tych drazliwych kwestiach i budowac duszpasterstwo w Polsce, ktoremu to duszpasterstwu i tak nic nie ubedzie jesli ksieza je prowadzacy nie beda sie publicznie wypowiadac odnosnie ostatniego Soboru. Nadal jest Pan ciekawy?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2011, 09:25:53 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 19, 2011, 21:06:12 pm »

Tak, jestem ciekawy, bo droga ustępstw spotkała już Bractwo św. Jana Maria Vianey'a i wadomo jak to się skończyło. Mam nadzieję, że Instytut będzie mówił wprost o błędach modernizmu, dlatego pytałem się czy zgadzają się w pełni z Bractwem o problemach SVII.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2011, 09:26:29 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 19, 2011, 21:12:52 pm »

Chciałbym żeby także x. Konstantyn Najmowicz mógł się wypowiedzieć (wszakże jest członkiem  :) ) z  czym zgadza się Instytut z Bractwem, a z czym nie? Chyba że jedynym powodem odejścia z Bractwa była chęć unormowania jurysdykcji. Bardzo mnie to ciekawi.

Przecież x. Konstantyn w Bractwie (FSSPX) nie był - więc z niego nie odchodził !
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 19, 2011, 21:14:57 pm »

W aktualnym numerze Pro Fide Rege et Lege znajdzie Pan tekst kapłana IBP na temat V2:

x. Wilhelm de Tanouarn: Vaticanum II – Sobór niedogmatyczny. Rozumienie zmian w doktrynie a Tradycja

do nabycia:

http://capitalbook.pl/product_info.php?products_id=529

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 19, 2011, 21:19:14 pm »

@ PTRF
Przepraszam, źle napisałem już poprawiam. To przez pośpiech w czasie pisania  :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2011, 09:27:21 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 21, 2011, 08:27:39 am »

Tak, jestem ciekawy, bo droga ustępstw spotkała już Bractwo św. Jana Maria Vianey'a i wadomo jak to się skończyło. Mam nadzieję, że Instytut będzie mówił wprost o błędach modernizmu, dlatego pytałem się czy zgadzają się w pełni z Bractwem o problemach SVII.
Ciekawe, ze wszyscy z perspektywy Polski krytykuja jak to Campos zle skonczylo, bo biskup konceleberowal kilka NOMow i kilku ksiezy podobno tez zaczelo. Prosze przeczytac sobie ten artykul jak widzi Administrature osoba z zewnatrz: http://www.areopag21.pl/igreja_po_portugalsku/artykul_50.php . Z tego co czytam to Campos to nadal beton pomimo akceptacji NOMu przez biskupa i niektorych ksiezy :)
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 21, 2011, 09:11:30 am »

Ciekawe, ze wszyscy z perspektywy Polski krytykuja jak to Campos zle skonczylo, bo biskup konceleberowal kilka NOMow i kilku ksiezy podobno tez zaczelo. 
Ja bym poszedł na wymianę 90% naszego episkopatu z prymasem na czele na takich "modernistów".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 21, 2011, 09:32:20 am »

Swego czasu też się tematem interesowałem, choć chyba Pan Jarod ma tutaj rację (w sprawie nieobnoszenia się z pewnymi poglądami). Jednocześnie piękne i bardzo tradycyjne kazania można posłuchać na Mszach odprawianych w IDP i to chyba jest odpowiedź na Pana pytanie  ;)
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 21, 2011, 10:15:53 am »

@thomas12345

Uważam, ze ma Pan rację stawiając takie pytanie. Na zachodnich blogach ten temat jest wałkowany non stop i jest zapotrzebowanie na tę dyskusję. Np. Sekretarz ED ks Guido Pozzo podczas spotkania w IDP wypowiadał sie na interesujący nas temat. Fsspx komentowało jego wystąpienie (pozytywnie) zwracajac uwagę na lingwistyczny szczegół - tzn nie uzywanie sformułowania "fałszywa religia" przez ED i IDP.

Ostatnio wybuchł spór w Belgii pomiędzy Fssp i fsspx. Czy fssp ma prawo milczeć w sprawie nowego Asyżu? Przecież wierni pytają? Wg. fsspx przemilczanie takich pytań stawianych przez wiernych to skandal.
Jaką cenę można zapłacić za "bycie w pełnej łączności"? Czy udawanie, że jest się głuchym jest taką ceną ?
To jest sprawa odpowiedzi jakich należy udzielić wiernym, ponieważ pytają co sądzić o "religijnym supermarkecie". Jezeli IDP ani fssp nie udziela odpowiedzi, to jaka jest róznica pomiędzy fssp a moim proboszczem, który też nie udziela odpowiedzi?

Mamy Benedykta XVI-go i już pojawia się problem autocenzury, to jaki będzie stosunek Instytutu do prawdy za Pawła VII?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 21, 2011, 11:03:13 am »

Panie rysio, czy ma Pan za zle Polakom, ze w okupowanej Warszawie nie organizowali publicznych zebran potepiajaych hitleryzm?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #11 dnia: Stycznia 21, 2011, 11:08:57 am »

za Pawła VII?
Horrory Pan pisuje?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 21, 2011, 11:15:44 am »

Ostrzeganie wiernych przed niebezpieczenstwami dla wiary i zbawienia, w tym przed niebezpieczenstwami plynacymi od tych, ktorych misja jest o wiare i zbawienie dusz dbac, jest obowiazkiem kazdego duszpasterza wedle jego stanu. Na Sadzie ostatecznym Pan Jezus nie bedzie pytal ksiezy "Czy stales na bacznosc przed przelozonym ?" tylko "Co zrobiles dla dobra powierzonych ci dusz ?". Przytoczony przez p. rysia przyklad z Belgii jest bardzo smutny, bo rzeczonego ksiedza z FSP znam jako niezwykle poboznego, rzetelnego, uczciwego i tradycyjnego kaplana, ktory doktrynalnie zgadza sie z tradycyjna krytyka odnosnie trudnosci w tekstach soboru. Jako seminarzysta byl przesladowany przez swoich przelozonych za odmowe okazjonalnego uczestniczenia w Novus Ordo. Nie przypuszczalem, ze kiedys uslysze od niego, ze obowiazkiem katolika wobec zgorszenia jest milczenie. Bardzo to smutne. Jaki kontrast z ks. Aulagnier z IDP, ktrory nie waha sie rzucac gromow na Asyz :

http://www.revue-item.com/4277/pourquoi-le-27-octobre-2011-on-ne-doit-pas-%C2%AB-faire-memoire-de-ce-geste-historique-%C2%BB-d%E2%80%99assise-1986/
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 21, 2011, 12:24:46 pm »

Mamy Benedykta XVI-go i już pojawia się problem autocenzury, to jaki będzie stosunek Instytutu do prawdy za Pawła VII?

To zależy czy będzie to prawdziwy Paweł VII, czy sobowtór.  ;)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Stycznia 21, 2011, 12:35:42 pm »

Panie rysio, czy ma Pan za zle Polakom, ze w okupowanej Warszawie nie organizowali publicznych zebran potepiajaych hitleryzm?

Czasami mówi się, że ci, co jeżdżą do Radości nie są w "pełnej łączności"... ale niech Pan się zastanowi czy stosując takie porównania jest w "pełniej łączności" czy może odcina się?

Przepraszam, że tak bezpośrednio... chodzi mi tu raczej o ukazanie problemu, a nie o to, by przesądzać czy rzeczywiście Szanowny Pan jest w "pełnej łączności". Jestem przekonany, że ma Pan dobre intencje.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Instytut Dobrego Pasterza, a SVII « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!