Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:28:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Opus Dei
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 33 Drukuj
Autor Wątek: Opus Dei  (Przeczytany 144891 razy)
silvarerum
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #60 dnia: Kwietnia 22, 2009, 13:57:18 pm »

Małe uwagi w temacie OD jakie nasuwają mi się od razu:

Po pierwsze - od dawna dostaję ich newsletter - ani słowa (rzecz jasna zakładam, że mogłam coś przeoczyć ;-) nie wspomnieli o MP SP, a wspominają dokumenty i wydarzenia dużo "mniejszej rangi".

Po drugie - dla mnie osobiście jest to pewien minus, który oprócz innych, o których nie wspomnę, powstrzymał mnie od mocniejszego zaangażowania się w OD, mianowicie - rekolekcje. Zupełnie nie ma możliwości wyjazdu na rekolekcje całą rodziną, a czasami warto i człowiek chciałby... Wszyscy osobno - panie osobno, panowie osobno, dzieci płci żeńskiej osobno, dzieci płci męskiej - osobno. Oczywiście przemawiają do mnie plusy takich rekolekcji, ale brak działań przeznaczonych typowo dla rodzin z dziećmi, uważam za pewien błąd.

Po trzecie - ta obsesja z unikaniem określenia "katolicki" - odnośnie samego dzieła, ich szkół czy przedszkoli, nawet w rozmowach prywatnych, gdy przymiotnika tego używa się jako pewien skrót, mający pomóc w określeniu priorytetów w wychowywaniu np. dzieci. I to nie jest bynajmniej przykład kilku pojedyńczych znanych mi opusowców. Znajoma pracuje z kilkoma członkami OD i miała takie same uwagi.

Zapisane
Nawet poznanie dobra nie przynosi dzieciom takiego pożytku, jak ochrona przed poznaniem zła - św. Augustyn
KAES
aktywista
*****
Wiadomości: 742

« Odpowiedz #61 dnia: Kwietnia 22, 2009, 13:59:40 pm »

Adam Wielomski: "Spór o Opus Dei"
http://www.konserwatyzm.pl/publicystyka.php/Artykul/730/

Adama Wielomskiego "Hiszpania Franco" Zapis cyfrowy całego wykładu w formacie mp3
http://www.omp.lublin.pl/multimedia/franco.mp3


” Do największych entuzjastów Opus Dei w Polsce należą biskupi: Tadeusz Pieronek i Józef Życiński. Obaj wykładali na uniwersytetach związanych z Dziełem: pierwszy w Rzymie, drugi w Pampelunie. Abp Życiński wysłał największą spośród polskich ordynariuszy liczbę kleryków na studia do Nawarry.”
Ozon” w nr 19/2006

Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #62 dnia: Kwietnia 22, 2009, 14:36:03 pm »

Natomiast, jak to stoi wyzej, posluszenstwo w stylu Opus Dei ma polegac na tym, ze "nasladuja we wszystkim papieza".
Wyżej stoi jedynie o naśladowaniu, bez dopowiedzenia "we wszystkim" (konkretnie - o naśladowaniu w "odprawianiu wyłącznie Mszy trydenckiej"). Znadinterpretował Pan wypowiedź ks. Abenadara.

To prawda, znadinterpretowałem, mea culpa. Chodzilo mi o to, co prawie kazdy zrozumial, ze ewentualne odprawianie w rycie tradycyjnym przez kaplanow z Opus Dei mialoby wynikac wg. ks. Abenadara z "nasladowania papieza", a nie z przekonania o z jego wartosci teologicznej. Co dla mnie jest, jakby to powiedziec, niewystarczajace by wyrokowac o "konserwatywnym" charakterze tej organizacji.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #63 dnia: Kwietnia 22, 2009, 15:30:55 pm »

Po pierwsze - od dawna dostaję ich newsletter - ani słowa (rzecz jasna zakładam, że mogłam coś przeoczyć ;-) nie wspomnieli o MP SP, a wspominają dokumenty i wydarzenia dużo "mniejszej rangi".
Być może nie przykładają do spraw liturgicznych dostatecznej wagi. (tzn - uczą [bjak[/b] sprawować liturgię, nie zastanawiając się jaką)

Po trzecie - ta obsesja z unikaniem określenia "katolicki" - odnośnie samego dzieła, ich szkół czy przedszkoli, nawet w rozmowach prywatnych, gdy przymiotnika tego używa się jako pewien skrót, mający pomóc w określeniu priorytetów w wychowywaniu np. dzieci.
Samo stosowanie bądź nie tego przymiotnika o katolicyzmie nie świadczy. Choć takie unikanie - jest dziwne.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #64 dnia: Kwietnia 22, 2009, 15:40:06 pm »

+
Gdy bylem w Rzymie tuz po Motu Proprio, to byłem też w głównej siedzibie Dzieła. Jeden z księży powiedział, że mają już komplet ksiąg i wszystko co jest potrzebne do Mszy trydenckiej w każdej kaplicy dodał też że św. Josemaria, zakazał wyrzucać czegokolwiek bo był przekonany że Msza wróci, a potem dodał z uśmiechem "kolejny raz Ojciec miał rację"  (Ojciec- św. Josemaria)
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #65 dnia: Kwietnia 22, 2009, 16:10:14 pm »

Jesli Opus Dei zdecyduje sie na birytualizm w proporcjach powiedzmy 50:50 albo nawet 70:30, to moze byc prawdziwa bomba w Kosciele. Byc moze nawet zostanie osiagnieta masa krytyczna taka, ze za ktoregos kolejnego papieza przestana odprawiac NOM, bo NOMu juz nie bedzie :)
Szkoda tylko, ze przyszlo czekac na 2009, cwierc wieku po Quod abhinc. Ale coz, robotnicy za piec dwunasta tez dostali po denarze, he, he.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #66 dnia: Kwietnia 22, 2009, 16:26:16 pm »

Mówił mi pewien ksiądz z Wielkopolski, że prowadził szkolenie dla księży chcących odprawiać w KRR w ośrodku Opus Dei - oczywiście nie tylko dla księży Opus Dei, których chyba niezbyt w Polsce wielu. Nie pytałem o szczegóły.

Natomiast ciekawa dyskusja o szkole OD (oficjalnie prowadzi ją Stowarzyszenie Sternik) toczyła się na ff, chodziło o dziecko (dzieci?) Radka Sikorskiego, które tam chodzą. Ja po różnych posyłających tam dzieci znajomych mam własne obserwacje, niezbyt optymistycznie nastrajające.
Zapisane
przykoźlak
uczestnik
***
Wiadomości: 185


gg:5502171

TOOOORUŃ
« Odpowiedz #67 dnia: Kwietnia 22, 2009, 17:05:58 pm »

SZANOWNI PAŃSTWO!

KTO Z WAS UCZESTNICZYŁ W KRĘGACH, DNIACH SKUPIENIA, REKOLEKCJACH, CZY TEŻ INNYCH FORMACH FORMACJI DZIEŁA?

Troche mnie irytuje sposób dyskusji o Dziele. Owszem- ciężko mi czasem odpowiedzieć na niektóre argumenty, ale tok rozumowania że jesli coś nie jest w 100% przed SWII to jest to niemalże godne potępienia.

Szanowni Forumowicze- wiem że ośrodek Opus Dei Sołek w Poznaniu jest dostępny dla wszystkich chętnych, zapraszam do zobaczenia zdjęć z ,,Dworku" w Bożej Woli na stronach Opus Dei. PIĘKNA KAPLICA!!! ZWRÓĆCIE PAŃSTWO UWAGĘ NA OŁTARZ.


JEŚLI KTOŚ CHCE TO SŁUŻE KONTAKTEM DO NUMERARIUSZY DZIEŁA, CZY TEŻ DO X. FERDYNANDA który jest naprawde wspaniałym spowiednikiem.

Poznajmy..a potem prawmy ok?
Zapisane
Prawdziwy reakcjonista nie jest tym, kto marzy o dawnych czasach, lecz myśliwym ścigającym święte cienie na wiecznych wzgórzach.

www.przykozle.blogspot.com
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #68 dnia: Kwietnia 22, 2009, 17:15:31 pm »

"Zapraszamy na katechezy..."
Zapisane
Ks. Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #69 dnia: Kwietnia 22, 2009, 21:46:49 pm »

Może nie do końca w temacie, ale kiedy czytam niektóre posty niektórych P.T. forumowiczów, to zaczynam się zastanawiać, czy mam ważne święcenia kapłańskie... wyświęcony w NOMie - znaczy nie-ksiądz? To co? Pan Pastor?
Ad rem... Opus Dei dostało po głowie za sprawą książki i filmu "Kod da Vinci". Dla mnie już sam ten fakt wieszania na tym dziele psów przez różnej maści progresistów i nowoczesnych "Kato - lików" świadczy o tym, że to dzieło Boże. Z resztą jak mówi Pismo - Po owocach ich poznacie... co jest doskonałym sprawdzianem zarówno dla OD, jak i Neo, Odnowy, Oazy itd.
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #70 dnia: Kwietnia 22, 2009, 23:36:52 pm »

(...) Po owocach ich poznacie... co jest doskonałym sprawdzianem zarówno dla OD, jak i Neo, Odnowy, Oazy itd.

... jak i tradycjonalistów. Zdaje się, że o tym bardzo często zapominamy.
Swego czasu interesowałem się Opus Dei. Z tamtych czasów pozostało mi ochocze sięganie do pism św. Josemarii Escrivy, które zawierają duchowe bogactwo.
Zapisane
silvarerum
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #71 dnia: Kwietnia 22, 2009, 23:46:35 pm »

SZANOWNI PAŃSTWO!

KTO Z WAS UCZESTNICZYŁ W KRĘGACH, DNIACH SKUPIENIA, REKOLEKCJACH, CZY TEŻ INNYCH FORMACH FORMACJI DZIEŁA?

Poznajmy..a potem prawmy ok?

Na ten przykład ja.
W dniach skupienia przez ponad 1.5 roku, kilka razy prowadziłam zajęcia dla dziewczynek. Byłam na Mszach sprawowanych przez księży z OD nie tylko w ośrodkach OD, mam kilku znajomych supernumerariuszy, przeczytałam kilka książek o dziele, często korzystam z rozważań JME.

Wystarczy, żeby prawić, czy nie?

Podeprę się argumentem mego Pana Męża: nie trzeba być mordercą, żeby mówić o tym czy morderstwo jest dobre czy złe ;-).

Zapisane
Nawet poznanie dobra nie przynosi dzieciom takiego pożytku, jak ochrona przed poznaniem zła - św. Augustyn
Lublinitzer
bywalec
**
Wiadomości: 60


Traditio+Familia+Proprietas

« Odpowiedz #72 dnia: Kwietnia 23, 2009, 00:04:00 am »

Dołączam się do próśb o NIE SZKALOWANIE na siłę czegoś o czym nie ma się pojęcia. Co to się, że człowiek coraz częściej musi się wstydzić określenia "tradycjonalizm" bo to przekuwane jest, przez niektórych, według swoich własnych "widzimisiów"...

Jak argumentem przeciw Opus Dei może być ich ultrapapieskość?
Pozwolę sobie przytoczyć słowa profesora Oliveiry: Prawdziwy wierny wie, iż papież uosabia cały Kościół katolicki – ubi Petrus, ibi Ecclesia – gdzie św. Piotr, tam Kościół. Związek ów jest tak prawdziwy i tak nierozerwalny, że nawet gdyby za sprawą jakiegoś absurdu, wszyscy biskupi świata, wszyscy księża i wszyscy wierni opuścili Ojca świętego, to i tak prawdziwi katolicy zgromadziliby się wokół niego. („O Legionario” nr 610, 16 IV 1944)

Jeżeli kogoś uwierają te słowa - nic już na to nie poradzę...
Zapisane
La Virgen Maria es nuestra protectora con tal defensora ya no hay que temer!
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #73 dnia: Kwietnia 23, 2009, 00:16:55 am »

Dołączam się do próśb o NIE SZKALOWANIE na siłę

Nie ma mowy o szkalowaniu : nikt nie zarzuca Opus Dei herezji, pedofilii, skandali finansowych czy glosowania na PO. Chyba, ze za szkalowanie uznac stwierdzenie faktu, ze nie sa oni zainteresowani liturgia tradycyjna, a przynajmniej nie z powodow doktrynalnych. Wtedy sie zgodze.

A cytat z prof. Plinio niczego nie wyjasnia. Czy on sam i jego uczniowie "gromadzili sie wokol" Pawla VI, gdy ten twierdzil, ze ryt tradycyjny jest zniesiony i przesladowal wiernych liturgii tradycyjnej ? Wrecz przeciwnie : jedna z najbardziej solidnych krytyk teologicznych NOM wyszla wlasnie z TFP. Przypominam, ze prawie 1/3 ksiazki "La nouvelle Messe de Paul VI. Qu'en penser ?" zajmuje sie hipoteza papieza-heretyka. Jak na "gromadzenie sie wokol" Pawla VI, to dosc zabawne.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
EP
bywalec
**
Wiadomości: 62

« Odpowiedz #74 dnia: Kwietnia 23, 2009, 07:25:02 am »

SZANOWNI PAŃSTWO!

KTO Z WAS UCZESTNICZYŁ W KRĘGACH, DNIACH SKUPIENIA, REKOLEKCJACH, CZY TEŻ INNYCH FORMACH FORMACJI DZIEŁA?

Nieregularnie od 10 lat
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 33 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Opus Dei « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!