Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:53:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Opus Dei
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 33 Drukuj
Autor Wątek: Opus Dei  (Przeczytany 144795 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #135 dnia: Listopada 14, 2010, 22:29:51 pm »

@ Przykoźlak

Cytuj
Co do Kaplic Dzieła to polecam w sieci znaleźć kilka zdjęć i porównać z ,,posoborowymi". Wyrażam wiarę że poza kaplicami Bractwa nie ma innych tak tradycjonalistycznych kaplic.

"tradycjonalizm" kaplic OD, czyli przysunięcie ołtarza do ściany, budziło w latach 90-tych pytania wiernych: czy aby to nie oznaka Tradycjonalizmu? Ale wtedy księża OD rozwiewali podejrzenia mówiąc (zresztą zgodnie z prawdą) że jest to wynik braku miejsca na ołtarz wolnostojący. Większość kaplic OD jest w zaadaptowanych pomieszczeniach o raczej skromnych rozmiarach.

Ale ciekawi mnie czy OD odprawia w Polsce KRR?
OD działa na terenie diecezji "na zaproszenie Ordynariusza miejsca". Zatem czy OD stosuje się do "Wskazań KEP" dot. MP SP ?

Poza tym forowicze fk mogli zasmakować "tradycjonalizmu" OD czytając depesze KAI. Red. Przeciszewski, szef KAI jest zdeklarowanym członkiem OD. Gdyby linia KAI nie odpowiadała OD, Przeciszewski dostałby inne wytyczne.

Poza tym OD najwięcej straci na pojednaniu Rzymu z fsspx.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #136 dnia: Listopada 15, 2010, 09:01:08 am »

"tradycjonalizm" kaplic OD, czyli przysunięcie ołtarza do ściany, budziło w latach 90-tych pytania wiernych: czy aby to nie oznaka Tradycjonalizmu? Ale wtedy księża OD rozwiewali podejrzenia mówiąc (zresztą zgodnie z prawdą) że jest to wynik braku miejsca na ołtarz wolnostojący. Większość kaplic OD jest w zaadaptowanych pomieszczeniach o raczej skromnych rozmiarach.

Niemniej na tle typowej twórczości "posoborowej" kościelnej to one są naprawdę b. tradycjonalistyczne. Nota bene żeby to w pełni docenić trzeba się ruszyć z Polski i zobaczyć do jakiego zwyrodnienia doszło w innych krajach, co tam uchodzi za kościół czy ołtarz. Na tym tle kaplice OD - które jak na Polske są dość zwykłe - jawią się jako oaza katolickości.

Ale ciekawi mnie czy OD odprawia w Polsce KRR?

O ile wiem przynajmniej jeden ksiądz OD umie i odprawia Tridentinę. Ale nie chcę tu robić za eksperta od OD - mam nadzieję, że ktoś ze współpracowników Dzieła się może tu wypowie.

Poza tym OD najwięcej straci na pojednaniu Rzymu z fsspx.

A to niby  jaki sposób?

A tak w ogóle odnosząc sie do wcześniejszej dyskusji, to zupełnie nie rozumiem dlaczego dyskusja o Opus Dei zmieniła się w debatę na temat statusu spowiedzi w FSSPX? To są chyba sprawy niezwiązane - prosiłbym moderatorów o wydzielenie tego żeby nie zamulać wątku.

Natomiast te różne "oskarżycielsko-demaskatorskie" książki o Dziele mnie już teraz raczej śmieszą. Po przyjrzeniu się bliżej serwisowi internetowemu, z którym ów pan jest związany widać to co zawsze w przypadku ataków na Dzieło - że są niebezpieczni, ze werbują na siłe i do tego - wredoty jedne - nawracają ludzi. W ogóle żałosne jest czynienie Dziełu zarzutu, że studenci mieszkający w ich rezydencjach są wystawieni na "prozelityzm" i katolicką agitację - i że to wcale nie jest tak, że te rezydencje to ma być pomoc dla biednych studentów, co nie mają gdzie mieszkać. No pewnie, że nie! Przecież Opus Dei to jest katolicka organizacja, której celem jest uświęcanie i nawracanie - a nie jakaś komórka charytatywna od mieszkalnictwa dla studentów. To jest ten sam zarzut, który często słyszymy w odniesieniu do całego Koscioła - że czemu się więcej nie zajmuje biednymi zamiast np. wydawać pieniądze na jakieś głupie figury i wielkie kościoły. To zupełne nieporozumienie - Kościół to nie organizacja charytatywna, pomoc ubogim nie jest podstawowym celem i sensem jego działania, a jedynie "produktem ubocznym". I że nawracanie jest złe - no pewnie: Szatan nie lubi jak się mu wyrywa dusze idące na potępienie mówiąc im o Zbawicielu.

Podobnie rozczula mnie historia numerarii, której nie pasowało stosowanie umartwień fizycznych. Przecież jeśli nawet ja, zwykły świecki, wiem, że członkowie Dzieła noszą te chalice i się biczują, to chyba ona tym bardziej o tym wiedziała, no nie? To nie jest żadna skrywana tajemnica - oni się z tym sztandarowo nie obnoszą, ale wiadomo że tak jest. Kolejne nieporozumienie albo ktoś "rżnie głupa" mówiąc kolokwialnie.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #137 dnia: Listopada 15, 2010, 10:05:12 am »

@ andy

Pana obserwacje i ocena Opus Dei są szalenie powierzchowne i bardzo naiwne.
Niech się tam Pan zapisze.
Niech Pan tam całuje podłogę, niech Pan nosi włosienicę, niech się Pan biczuje,
 niech Pan oddaje im  w s z y s t k i e  s w o j e  d o c h o d y,
 niech Pan uczestniczy w" NOM pobożnie odprawianym" ,
  niech się Pan "uświęca przez pracę" ...

... niech Pan się zachwyca tym, co nazywa Pan "katolickością" tej nieszczęsnej organizacji.

Polecam tekst Escrivy o "dobrym pasterzu". Strona Opus Dei info.

Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #138 dnia: Listopada 15, 2010, 12:54:16 pm »

Niech Pan tam całuje podłogę, niech Pan nosi włosienicę, niech się Pan biczuje,
 niech Pan oddaje im  w s z y s t k i e  s w o j e  d o c h o d y,
 niech Pan uczestniczy w" NOM pobożnie odprawianym" ,
  niech się Pan "uświęca przez pracę" ...
Z Pani stosunku do OD wnioskuje, że to powyżej to zarzuty? Mogłaby mi je Pani trochę rozjaśnić bo nie znajduje tu nic złego?
Zapisane
EP
bywalec
**
Wiadomości: 62

« Odpowiedz #139 dnia: Listopada 17, 2010, 09:06:28 am »

@ andy

Pana obserwacje i ocena Opus Dei są szalenie powierzchowne i bardzo naiwne.
Niech się tam Pan zapisze.
Niech Pan tam całuje podłogę, niech Pan nosi włosienicę, niech się Pan biczuje,
 niech Pan oddaje im  w s z y s t k i e  s w o j e  d o c h o d y,
 niech Pan uczestniczy w" NOM pobożnie odprawianym" ,
  niech się Pan "uświęca przez pracę" ...

Znaczy primo: czy ktoś jest zmuszany do przystępowania do OD? Bo tylko wtedy jeden jedyny punkt w tej wyliczance (ten o dochodach - który zresztą świadczy o niewiedzy piszącego, bo sprawa wcale tak nie wygląda) staje się jakimś argumentem przeciw.

Swoją drogą, jeśli ktoś serio chciałby zobaczyć pobożnie odprawiany NOM bez nadużyć, to niech się przejdzie na taki odprawiany przez księdza z OD.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #140 dnia: Listopada 17, 2010, 20:19:39 pm »

Jeśli ktoś chce zobaczyć pobożnie odprawiany NOM......   to jest dla mnie niezrozumiałe.
 To absurdalne. Po co celebrować błędy ?


Kwestię kluczową stanowi  jeszcze  idea  "uświęcenia przez pracę".
Katolik nie uświęca się " przez pracę ".
Katolik uświęca swoją pracę poprzez owocne przyjmowanie Sakramentów Świętych.

Czy ktoś jest zmuszany do wstąpienia do OD ?
OD praktykuje agresywny, manipulacyjny werbunek do kapłaństwa wobec wybranych osób, odznaczających się określonymi przymiotami, głównie chodzi o wysokie dochody.
 
@emek
zbyt radykalne praktyki pokutne mogą doprowadzić do zachwiania równowagi psychicznej.
Jeśli odbywają się podczas  elitarnych rekolekcji zamkniętych mogą doprowadzić do psychozy, mogą trwale upsychotycznić.

Całowanie podłogi uważam  jedynie za  przejaw fałszywej pokory.


Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #141 dnia: Listopada 17, 2010, 20:25:25 pm »

Elitarne zamknięte rekolekcje??  :o   Byłem miesiąc temu, nikt mnie tam siłą nie trzymał, w każdej chwili mogłem wrócić. Nie jestem członkiem OD ani nikt z mojej rodziny nie jest i zostałem bardzo serdecznie przyjęty. Doprawdy nie wiem o co Pani chodzi. Zauwazyłem że glównym oponentami Dzieła są ludzie, którzy nigdy na żadnych rekolekcjach nie byli.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #142 dnia: Listopada 17, 2010, 20:44:42 pm »

Nie trzymali siłą ?

Pewnie Pan za mało zarabia.

Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #143 dnia: Listopada 17, 2010, 20:46:26 pm »

Nikt nie pytał mnie o moje zarobki.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
KAES
aktywista
*****
Wiadomości: 742

« Odpowiedz #144 dnia: Listopada 17, 2010, 20:53:47 pm »

Ale zapewne zapytali do której klasy i którego Liceum  Pan uczęszcza....? :)
Zapisane
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #145 dnia: Listopada 17, 2010, 20:58:17 pm »

"Uświęcenie przez pracę" zależy jak się rozumie to wyrażenie. Współcześni niestety zapominają że pan Bóg nie wymaga od nich tak dużo. Te wymaganie to jak najlepsze wypełnianie własnych obowiązków. Członkowie OD sakramenty przyjmują często, a wydaje się że i owocnie.
Jeśli uważają że się ktoś nadaje to by czemu mieli nie werbować. Gruby portfel może być świadectwem zaradności i dużej aktywności, a te cechy  są w kapłaństwie potrzebne. Niestety  świat postrzega katolików jako życiowe sieroty więc może czas to zmienić. Jak ludzie widzą leniwego czy głupiego sługę to jakie zdanie będą mieli o Panu. Oczywiście co innego gdy człowiek jest np ubogi nie ze swojej winy.
Praktyki pokutne stosowane w OD pewnie są radykalne, ale według współczesnych kryteriów. 
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #146 dnia: Listopada 17, 2010, 21:05:50 pm »

Gruby portfel może być świadectwem zaradności i dużej aktywności, a te cechy  są w kapłaństwie potrzebne.
W jakim znowu kapłaństwie? Najważniejszą siłą napędową OD są dobrze zarabiający świeccy numerariusze.
Zapisane
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #147 dnia: Listopada 17, 2010, 21:06:49 pm »

Jeśli ktoś chce zobaczyć pobożnie odprawiany NOM......   to jest dla mnie niezrozumiałe.
 To absurdalne. Po co celebrować błędy ?

Pani jak rozumie sedewakantystka?

Kwestię kluczową stanowi  jeszcze  idea  "uświęcenia przez pracę".
Katolik nie uświęca się " przez pracę ".
Katolik uświęca swoją pracę poprzez owocne przyjmowanie Sakramentów Świętych.

Pani ewidentnie wiedzę na temat Opus Dei czerpie z książek Dana Browna lub źródeł podobnej jakości...

Czy ktoś jest zmuszany do wstąpienia do OD ?
OD praktykuje agresywny, manipulacyjny werbunek do kapłaństwa wobec wybranych osób, odznaczających się określonymi przymiotami, głównie chodzi o wysokie dochody.

To zabawne, bo o ile wiem księża OD nie zajmują się zasadniczo pracą zawodową. Więc po co zmuszać jakiegoś biednego numerariusza, który dużo zarabia żeby został księdzem i w ten sposób pozbawic się źródła dochodów? To nielogiczne nawet w ramach modelu, który Pani proponuje.
 
@emek
zbyt radykalne praktyki pokutne mogą doprowadzić do zachwiania równowagi psychicznej.
Jeśli odbywają się podczas  elitarnych rekolekcji zamkniętych mogą doprowadzić do psychozy, mogą trwale upsychotycznić.
Całowanie podłogi uważam  jedynie za  przejaw fałszywej pokory.

Ciekawe, bo byłem na rekolekcjach po prostu zapisując sie mailowo nie mając z OD nigdy wcześniej żadnego kontaktu. Kurcze, nie wiedziałem, że to takie elitarne! Nikt mnie nie zachęcał do biczowań ani nikt nie całował podłogi. Nikt mnie także nie pytał o zarobki (mogliby się rozczarować hehe), w ogóle mało kto mnie o cokolwiek pytał bo w trakcie rekolekcji zasadniczo się milczało a rozmowy z księdzem czy dyrektorem rekolekcji były dobrowolne - to znaczy jak ktoś chciał pogadać to szedł i gadał.
Zapisane
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #148 dnia: Listopada 17, 2010, 21:21:50 pm »

Gruby portfel może być świadectwem zaradności i dużej aktywności, a te cechy  są w kapłaństwie potrzebne.
W jakim znowu kapłaństwie? Najważniejszą siłą napędową OD są dobrze zarabiający świeccy numerariusze.

Oczywiście że tak. Odniosłem się tylko do słów pani Genowefy.
Zapisane
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #149 dnia: Listopada 17, 2010, 21:24:15 pm »

Tak na marginesie. Dlaczego moderatorami duchowymi w OD są osoby świeckie?
Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 33 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Opus Dei « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!