Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:01:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Tabernakulum w kościele w Brwinowie
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj
Autor Wątek: Tabernakulum w kościele w Brwinowie  (Przeczytany 23303 razy)
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #45 dnia: Stycznia 14, 2011, 12:31:11 pm »

Albo jako chory.
W Domu Księży Emerytów w Otwocku  przebywają kapłani starsi i młodsi.
Nawet kapłani 40 letni, ze względów zdrowotnych. 

Odprawianie Mszy św. w starym rycie nie kwalifikuje celebransa do domu starców, jak sugeruje Pani tosia.
Chrystus naszą młodością.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #46 dnia: Stycznia 14, 2011, 12:50:23 pm »

Z tego co ja rozumiem, to nie pani "tosia" księdza tam "zadekretowała"
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #47 dnia: Stycznia 14, 2011, 13:09:50 pm »

Odprawianie Mszy św. w starym rycie nie kwalifikuje celebransa do domu starców, jak sugeruje Pani tosia.
Dobrze byłoby czytać ze zrozumieniem.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #48 dnia: Stycznia 14, 2011, 19:44:14 pm »

@ Mama
Tak, Pani Mamo. Dobrze Pani dziś rozumuje.
Pani tosia nie przenisła ks. Bolesława do Otwocka. Nie ma takich kompetencji.

Pani tosia zakwalifikowała ks. Bolesława jako starca ( co jest oczywiście absurdalne ), ponieważ czuje się rozgoryczona decyzją kardynała o przeniesieniu tego kapłana do Domu Księży Emerytów.

Nazywanie księży emerytów "starcami" nie jest absurdalne. Jest dosadne - czego niektórzy pragną czasem uniknąć.


Gdyby ks.Bolesław  był przeniesiny do innej placówki niż Otwock, czy to by w czymś pomogło wiernym w Brwinowie?
Raczej nie.

Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #49 dnia: Stycznia 15, 2011, 10:42:04 am »

Tak, Pani Mamo. Dobrze Pani dziś rozumuje.
Ach co za ŁASKAWOŚĆ !!!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
tosia
Gość
« Odpowiedz #50 dnia: Stycznia 15, 2011, 12:43:26 pm »

ponieważ czuje się rozgoryczona decyzją kardynała o przeniesieniu tego kapłana do Domu Księży Emerytów.

A skąd Pani wie co ja czuję? I czy w ogóle coś czuję?  :D :D :D

Nie lubi Pani słowa "starzec"? Bo ja lubię i w przeciwieństwie do niektórych nie jestem zarażona absurdem idei powszechnej równości ani poprawności politycznej.

Gdyby chodziło tylko o wiernych z Brwinowa, to miałaby Pani rację.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #51 dnia: Stycznia 15, 2011, 13:25:16 pm »

@ tosia

To zapewne bardzo trudno zrozumieć bedąc w młodym wieku,
 że nazwanie  emeryta starcem może być takim   l e k k i m  pchnięciem kogoś w stronę grobu.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #52 dnia: Stycznia 15, 2011, 13:42:43 pm »

@ tosia

To zapewne bardzo trudno zrozumieć bedąc w młodym wieku,
 że nazwanie  emeryta starcem może być takim   l e k k i m  pchnięciem kogoś w stronę grobu.
Jest tak dlatego, że dziś starców uważa się często za niepotrzebnych, bezproduktywnych, którzy tylko czekają na śmierć. Wtedy to uświadomienie sobie własnej starości, może być bardzo przykrym doświadczeniem. Dlatego młodsi starają się unikać takich określeń jak "starzec", zastępując je np. "starszy człowiek", które to wyrażenie niezbyt dobrze oddaje czyiś wiek. Warto spojrzeć na to z innej strony: w wielu tradycyjnych społecznościach starcy uważani są za godnych czci i poszanowania. Nie tyle ze względu na posiadanie siwej brody, ale przez szacunek do ich wiedzy i doświadczenia. Proszę też zwrócić uwagę na to, że w kręgach wschodnich bardzo często zwracają się ludzie w ten sposób do mnichów - por. gr. καλόγερος, a poza tym słowo "starzec" może pełnić rolę synonimu słów "ojciec duchowny". To właśnie ci, którzy uważają to słowo za pejoratywne pchają starców w stronę grobu.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #53 dnia: Stycznia 15, 2011, 13:51:06 pm »

Czy to słowo ma wydźwięk pejoratywny, czy też nie zależy także od kontekstu w jakim sie pojawia.

Dla mnie ten kontekst jest inny niż dla Pani tosi,   chociaż dotyczy tego samego miejsca.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #54 dnia: Stycznia 15, 2011, 23:18:19 pm »

Panie Barcikowski, proszę mi wytłumaczyć, odpowiedzieć, a mianowicie czy biskup z wizytą  w parafii powinien być tak usadowiony, jak powyżej pisaliśmy? Przeglądałam zdjęcia jak to było za czasów Prymasa kard. Wyszyńskiego, to nie są aż tak odległe czasy i proszę popatrzeć:



(proszę kliknąć na zdjęcie to się powiększy i otworzy się w nowym oknie)

I co? Chrystus Pan zrobił się teraz mniej święty, czy mniej Bóg, czy biskupi wówczas byli "zacofani" a teraz są bardzo oświeceni?
W przedstawionych sytuacjach tabernakulum było PUSTE - tak nakują przepisy!
Edit: czyżby celebrans miał mitram pretiosam? :D
Edit2: W ten sposób fotela nie wolno ustawiać - w ogóle zwykły kapłan nie może na nim siedzieć, wobec tego korzystanie z niego jest sprzeczne z przepisamy liturgicznymi obowiązującymi w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2011, 23:26:49 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #55 dnia: Stycznia 15, 2011, 23:39:50 pm »

http://www.youtube.com/watch?v=3xjJ98w_Yu0

Msza Św. z bp Balcerkiem.  Od 0:25 --> widzimy przyklęknięcie, a więc w tabernakulum jest Najświętszy Sakrament, i widzimy ustawienie "miejsca przewodniczenia" ( ;) ).

Myślę, że nie inaczej jest na 90 % współczesnych Mszy Pontyfikalnych ( jeżeli nie na wszystkich).
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #56 dnia: Stycznia 15, 2011, 23:49:54 pm »

Panie Barcikowski, proszę mi wytłumaczyć, odpowiedzieć, a mianowicie czy biskup z wizytą  w parafii powinien być tak usadowiony, jak powyżej pisaliśmy? Przeglądałam zdjęcia jak to było za czasów Prymasa kard. Wyszyńskiego, to nie są aż tak odległe czasy i proszę popatrzeć:



(proszę kliknąć na zdjęcie to się powiększy i otworzy się w nowym oknie)

I co? Chrystus Pan zrobił się teraz mniej święty, czy mniej Bóg, czy biskupi wówczas byli "zacofani" a teraz są bardzo oświeceni?
W przedstawionych sytuacjach tabernakulum było PUSTE - tak nakują przepisy!
Edit: czyżby celebrans miał mitram pretiosam? :D
Edit2: W ten sposób fotela nie wolno ustawiać - w ogóle zwykły kapłan nie może na nim siedzieć, wobec tego korzystanie z niego jest sprzeczne z przepisamy liturgicznymi obowiązującymi w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Tak????????? Jak już taki pan mądry to proszę sobie na to swoje dalej wg. przepisów odpowiedzieć! Znawca się znalazł! Ale za to teraz ZADEM! do Tabernakulum siedzieć to prawidłowo, prawie w każdej świątyni w Polsce. Świstak sobie siedzi i w złotko owija! A fotela jak  nie wolno ustawiać, to należy szybko ustawić panie znawco. 
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #57 dnia: Stycznia 16, 2011, 16:38:38 pm »

Pani Mamo, jeżeli gdzieś popełniłem błąd i napisałem nieprawdę, to proszę wskazać -  a jeżeli nie, to co wywołało takie zdenerwowanie u Pani?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #58 dnia: Stycznia 16, 2011, 17:28:28 pm »

http://www.youtube.com/watch?v=3xjJ98w_Yu0

Msza Św. z bp Balcerkiem.  Od 0:25 --> widzimy przyklęknięcie, a więc w tabernakulum jest Najświętszy Sakrament, i widzimy ustawienie "miejsca przewodniczenia" ( ;) ).


W KRR zawsze sie przykleka przechodzac przez srodek oltarza, niezaleznie czy tabernakulum, jest puste, pelne i nawet wtedy, gdy go w ogole nie ma.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #59 dnia: Stycznia 16, 2011, 19:05:21 pm »

http://www.youtube.com/watch?v=3xjJ98w_Yu0

Msza Św. z bp Balcerkiem.  Od 0:25 --> widzimy przyklęknięcie, a więc w tabernakulum jest Najświętszy Sakrament, i widzimy ustawienie "miejsca przewodniczenia" ( ;) ).


W KRR zawsze sie przykleka przechodzac przez srodek oltarza, niezaleznie czy tabernakulum, jest puste, pelne i nawet wtedy, gdy go w ogole nie ma.
Podał Pan adres nie tego filmiku co trzeba :P Lepiej by było ten http://www.youtube.com/watch?v=OxVs1Lks5cU od 7:22. Biskup przyklęka przed ołtarzem, bo w tabernakulum głównego ołtarza jest Jezus Chrystus, którego tam nie powinno być.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Tabernakulum w kościele w Brwinowie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!