Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:03:29 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Grzechy pokoleniowe
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Grzechy pokoleniowe  (Przeczytany 22029 razy)
zotanna
adept
*
Wiadomości: 15


« dnia: Stycznia 02, 2011, 17:16:12 pm »

Szczęść Boże,

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie temat grzechów pokoleniowych. W K. Liczb 14:18 jest napisane że: Pan cierpliwy, bogaty w życzliwość, przebacza niegodziwość i grzech, lecz nie pozostawia go bez ukarania, tylko karze grzechy ojców na synach do trzeciego, a nawet czwartego pokolenia.
Wynika z tego że grzechy pokoleniowe nie zależą od nas (oczywiście dot. czasu przeszłego) a jednak jego skutki mogą nas dotknąć pomimo naszej niewinności. A co najgorsze nie jesteśmy często świadomi istnienia takich grzechów. To mi uświadomiło wielką odpowiedzialność za przyszłość mojej rodziny i zupełnie inne spojrzenie na to że nie żyjemy dla siebie ale w tym kontekście przede wszystkich dla innych a dokładniej dla dobrego życia drugiego człowieka.
Dziedziczymy różne talenty i ułomności po naszych przodkach, dziedziczymy a i zapewne czasem nieświadomie powielamy również  i ich grzechy bądź jeżeli jesteśmy już świadomi grzechu to możemy odczuwać skutki tych grzechów.
Być może w grzechach pokoleniowych należy szukać czasem niewytłumaczalnych tragedii w rodzinach gdzie skutki grzechu dotkną osobę naprawdę czystą, bezbronną, niewinną (np. dzieci). Być może ciążące i nieprzerwane grzechy pokoleniowe są przyczyną  niepowodzeń życiowych, opętań, depresji, chorób itp...
Najbardziej widać to patrząc na stosunki m/narodami. Świadomość powielania grzechów pokoleniowych wśród narodów mogłaby przerwać niejedną wojnę i uchronić ludzkość przed skutkami tych grzechów (śmierć, bieda, nienawiść itp...).
To w historiach narodów często się mówi że musi minąć wiele pokoleń aby zmieniło się myślenie (czytaj świadomość że były to rzeczy złe że były to grzechy które trzeba przerwać), aby ludzie zapomnieli i wybaczyli sobie wzajemnie.

Nurtuje mnie bardzo ten temat. Modlę się w tej intencji aby dane mi było poznać grzechy moich przodków by ostatecznie przerwać to błędne koło, bądź przyjąć z pokorą skutki grzechów. Byłabym wówczas spokojniejsza i nie szarpana myślami ..czy ja coś źle zrobiłam/em że spotyka mnie właśnie taka sytuacja (kara).
Wiem że Miłosierdzie Boże dotyka i uzdrawia a jednak dotyka nas czasem również zło na które przecież nie zezwalamy by nami kierowało bo wierzymy w Pana Naszego Jedynego Boga - być może dotykające nas zło to skutki grzechu pokoleniowego które musimy pokornie udźwignąć?

Jeżeli kogoś ten temat również nurtuje proszę napisać - chyba że się mylę i to myślenie trzeba wyprostować to proszę o takie słowo.




Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 02, 2011, 18:57:35 pm »

Jakiś czas temu chyba jacyś jezuici wydali książkę "Uzdrowienie międzypokoleniowe", która została skrytykowana przez biskupa Siemieniewskiego.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
KAES
aktywista
*****
Wiadomości: 742

« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 02, 2011, 19:15:49 pm »

Ks. ( obecnie biskup )  A. Siemieniewski krytycznie odniósł się do wydanej przez Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi książki o. Roberta DeGrandisa SJ – «UZDROWIENIE MIEDZYPOKOLENIOWE. Osobista podróż ku przebaczeniu».
http://www.apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85ce-polemiki/uzdrowienie-midzypokoleniowe
 

GŁOS 'PRZECIW' - GARŚĆ REFLEKSJI PO LEKTURZE KSIĄŻKI O. ROBERTA DeGRANDISA       
http://www.apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85ce-polemiki/uzdrowienie-midzypokoleniowe/717-gos-przeciw-gar-refleksji-po-lekturze-ksiki-o-roberta-degrandisa
KTO TU ZAPROSIŁ DIABŁY? O UZDROWIENIU MIĘDZYPOKOLENIOWYM COŚ JESZCZE       
http://www.apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85ce-polemiki/uzdrowienie-midzypokoleniowe/721-kto-tu-zaprosi-diaby-o-uzdrowieniu-midzypokoleniowym-co-jeszcze
GŁOS 'PRZECIW' - POKOLENIOWA LINIA BŁOGOSŁAWIEŃSTW
http://www.apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85ce-polemiki/uzdrowienie-midzypokoleniowe/716-gos-przeciw-pokoleniowa-liniaa8230-bogosawiestw
 
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 02, 2011, 19:19:25 pm »

Chodzi raczej o "grzechy". Nie jest mozliwe, aby grzechy przodkow obciazaly konto potomkow. Poza grzechem pierworodnym nie jest mozliwe, aby ktos nam dopisal do konta jakis grzech. Czytalem jednak o opetaniu, ktore bylo wynikiem jakiejs umowy szatana z przodkiem. Mozliwe zatem, ze kolejne pokolenia moga byc bardziej doswiadczane przez zycie, natomiast nie oznacza to, ze maja dopisane jakies grzechy do swego konta. Paradoksalnie, czasem czolwiekowi bardzo doswiadczanemu przez zycie latwiej jest osiagnac zbawienie niz czlowiekowi, ktory mial proste zycie i niczego mu nigdy nie brakowalo. Madrosc ludowa mowi "Kogo Pan Bog kocha temu krzyże zsyła".
Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 04, 2011, 09:12:50 am »

Oczywiście, że cierpimy za grzechy naszych przodków.
Babka pali w ciąży->matka rodzi się chora, w dorosłości ma problemy z donoszeniem ciąży->wnuczka po wielu perturbacjach przychodzi na świat, ale osłabiona i chorowita.
Dziadek jest złodziejem, siedzi w więzieniu->syn dorasta bez ojca, nie potrafi potem stworzyć normalnej rodziny->wnuk jest niekochany, zagubiony
itd
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 04, 2011, 12:14:31 pm »

O karze za grzechy przodków - Księga Ezechiela 18
"Odpowiedzialnosć osobista nie dziedziczna
Pan skierował do mnie te słowa : "Z jakiego powodu powtarzacie miedzy sobą tę przypowieść o ziemi izraelskiej:
Ojcowie jedli zielone winogrona, a zęby ścierpły synom?
Na moje życie - wyrocznia Pana Boga. Nie będziecie powtarzali tej przypowieści w Izraelu.
Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła. (...)"

"Syn nie ponosi odpowiedzialności za winę swego ojca ani ojciec - za winę syna.
Sprawiedliwość sprawiedliwego jemu zostanie przypisana, występek zaś występnego na niego spadnie."(Ez18,20)


http://www.nonpossumus.pl/ps/Ez/18.php
Zapisane
zotanna
adept
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 05, 2011, 12:08:27 pm »


Dziekuje bardzo Genowefie za odpowiedź - to jest argument jakiego potrzebowałam.
Tylko Biblia jest naprawdę odpowiedzią na każde pytanie - nie doczytałam tego!
Różne drogi prowadzą do Pana i widocznie to co się wydarzyło naszym pra,pra miało się wydarzyć.
Chyba dokładnie w takich okolicznościach/domach/sytuacjach - czy chcemy czy nie - mamy się urodzić i przezwyciężać z pokorą to co nam zesłał Pan na naszą drogę.
Dostajemy tyle ile udźwigniemy i nic ponadto - choć skutki grzechów zmieniają historie i losy naszej rodziny - ale widocznie tak ma być.
Byleby tylko nie zapomnieć o Panu...i być świadomym że każdego dnia osobiście tworzymy przyszłość...oby to było tylko dobro...
 
Tego życzę Wszystkim a szczególnie z okazji Święta Objawienia Pańskiego - aby Pan objawiał Nam Swoją Chwałę przez Wszystko i Wszystkich każdego dnia :-)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 04, 2013, 13:54:49 pm »

Biskup Andrzej Siemieniewski znów o uzdrowieniu międzypokoleniowym:

"To pomysł niedawnych lat upowszechniony w Polsce najpierw w latach ’90 przez brytyjską misję protestancką Ellel Ministries a potem przez nauczanie o. De Grandisa. Misja Ellel Ministries wraz ze swoim pastorem Peterem Horrobinem sprowadziła do Wrocławia dwadzieścia lat temu dramatyczne rozłamy i przypieczętowała odejście od Kościoła katolickiego wielu członków katolickich grup modlitewnych."
(...)
"Nie można więc uczyć w zgodzie z nauką Kościoła, że jakieś demoniczne siły pętające człowieka mogą przetrwać kąpiel sakramentu chrztu i są nieusuwalne aż do chwili modlitwy o pokoleniowe uwolnienie."

http://wspolnota-droga.pl/pdf/odpowiedz_bp_Andrzej.pdf
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 11, 2013, 10:45:24 am »

Na tej samej stronie znalazło się nagranie ze spotkania bpa Andrzeja z liderami wspólnot.

Rozmowa dotyczyła "uzdrowienia międzypokoleniowego" oraz problemu bezkrytycznego przyjmowania błędów protestanckich przez polskich duchownych prowadzących wspólnoty charyzmatyczne.
http://www.wspolnota-droga.pl/aktualnosci/6,Oficjalne-stanowisko-ks-bpa-Andrzeja-Siemieniewskiego.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 11, 2013, 19:17:22 pm »

Tylko Biblia jest naprawdę odpowiedzią na każde pytanie
Nie, nie jest. W Bibli można wyczytać w zasadzie cokolwiek się chce - przykład różnorodnych sekt protestanckich jest aż nadto wymowny.

Ale należy wyraźnie oddzielić dwa aspekty sprawy grzechów przodków:
1) Oczywiście grzechy ojców na nas nie przechodzą.
2) Skutki tych grzechów mogą nas jednak dotykać przez całe pokolenia. Jakie to są skutki, to jeszcze
   dokładnie nie wiemy.

Dopiero na sądzie ostatecznym skutki wszystkich grzechów zostaną wszystkim ujawnione.


Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #10 dnia: Września 14, 2013, 15:52:58 pm »

L.I.Ch.

Czy ta MODLITWA PRZEBACZENIA jest zgodna z Tradycją?
http://adonai.pl/modlitwy/?id=222

Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #11 dnia: Września 14, 2013, 16:44:05 pm »

"Nieźle" się zaczyna - od przebaczenia Bogu Ojcu!

Lepiej trzymać się z dala od o. DeGrandisa i jego podejrzanych praktyk. W trzecim poście niniejszego wątku znajdzie Pan artykuły biskupa Siemieniewskiego o błędach w naukach tegoż zakonnika.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #12 dnia: Września 14, 2013, 17:20:35 pm »

2) Skutki tych grzechów mogą nas jednak dotykać przez całe pokolenia. Jakie to są skutki, to jeszcze
   dokładnie nie wiemy.

No, ja myślę, że chociażby każdy ojciec widzi i zdaje sobie sprawę z tego, jak jego grzechy i zaniedbania, mogą rzutować np. na jego dzieci. To się w małżeństwie widzi nieraz bardzo wyraźnie.
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Emte
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #13 dnia: Września 14, 2013, 18:20:49 pm »

"Nieźle" się zaczyna - od przebaczenia Bogu Ojcu!
"OJCZE, przebaczam Ci te wszystkie momenty, kiedy śmierć weszła w moją rodzinę[...]"

Odlot
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #14 dnia: Września 14, 2013, 18:42:55 pm »

Bo to nie tyle jest modlitwa, tylko jakaś forma psychoterapii; pozbycie się raczej uczuć pozostałych po formalnym przebaczeniu (ludziom) albo pogodzeniu się z wolą Bożą. Myślę, że jest tu jakaś analogia do wyrzutów sumienia pomimo pójścia do spowiedzi i otrzymania rozgrzeszenia. Są ludzie, którzy rozpamiętują dawne grzechy, dręczą się nimi, chociaż powinni mieć świadomość ich odpuszczenia.
A wystarczyłoby dobrze zrozumieć wypowiadane słowa Modlitwy Pańskiej: "jako i my odpuszczamy naszym winowajcom" oraz "bądź wola Twoja".
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Grzechy pokoleniowe « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!