Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:09:59 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Kącik poszukiwaczy
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 45 46 [47] 48 Drukuj
Autor Wątek: Kącik poszukiwaczy  (Przeczytany 197678 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #690 dnia: Października 05, 2015, 16:56:46 pm »

Choć wydanie z 1902 r. chyba nie ma trzeciego tomu, proszę się upewnić przed zakupem.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #691 dnia: Marca 05, 2016, 12:25:05 pm »

Poszukuję aktualnego dokumentu, który mówi, że Najświętszy Sakrament należy przechowywać w tabernaculum w zamkniętych naczyniach.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #692 dnia: Marca 06, 2016, 19:47:00 pm »

Poszukuję aktualnego dokumentu, który mówi, że Najświętszy Sakrament należy przechowywać w tabernaculum w zamkniętych naczyniach.

Ciekawe, czy ktoś znajdzie taki dokument. W starym Rytuale sprawa była jasna: "particulae consecratae [...] perpetuo conserventur in pyxide [...] suo operculo bene clausa". W posoborowym napisano tyle: "Konsekrowane Hostie należy [...] przechowywać w puszce albo w odpowiednim naczyniu".
http://www.ordo.pallotyni.pl/index.php/dokumenty-o-liturgii/wprowadzenia-do-ksiag-liturgicznych/306-komunia-swieta-i-kult-tajemnicy-eucharystycznej-poza-msza-swieta

Że puszka ma być zamknięta, można wywnioskować ze zdania o zanoszeniu Eucharystii poza kościół: "Do miejsc poza kościołem zanosi się Eucharystię w puszce lub innym zamkniętym naczyniu".
Poza tym OWMR (nr 323) nakazuje w sposób ogólny, aby "chleb strzec przed zepsuciem i zeschnięciem, które utrudniłoby jego łamanie" (a jak to lepiej osiągnąć, niż zamykając naczynie?). Skoro ten przepis dotyczy niekonsekrowanych komunikantów, to tym bardziej powinien się odnosić do konsekrowanych. Ale nie wiem, czy istnieje rubryka mówiąca expressis verbis o przechowywaniu Hostii w zamkniętym naczyniu.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #693 dnia: Marca 07, 2016, 22:09:08 pm »

Dziękuję bardzo. Znałem tylko zapis z przedsoborowego rytuału, a akurat poproszono mnie o przepisy aktualne.

Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #694 dnia: Maja 03, 2016, 23:39:05 pm »

Witam.
Poszukuję szkaplerza Św Józefa Zatwierdzony przez Leona XIII w 1893. Noszony przez Bractwo św. Józefa, Opiekuna Kościoła Świętego.
Tu są o nim informację http://www.jozefici.pl/aktualnosci,82,0 lecz po kontakcie z owymi zakonnikami dowiedziałem się że nie wiedzą gdzie można go dostać.
Proszę o pomoc w znalezieniu .
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #695 dnia: Czerwca 26, 2016, 16:06:17 pm »

Poszukuję tłumaczenia obrzędu Chrztu św. dorosłych (jeśli takowe istnieje) - a dokładniej formuły "Horresce Mahumeticam perfidiam..." oraz oracji "Deus immortale praesidium...".
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #696 dnia: Czerwca 26, 2016, 19:31:14 pm »

"Horresce Mahumeticam perfidiam..."

Nie mam pojęcia, czy było tłumaczenie tej zniesionej w 1959 r. modlitwy. Znaczy to mniej więcej tyle:

"Odstąp od mahometańskiej niewiary, odrzuć fałszywą sektę niewierności".

Horresce - można by też przetłumaczyć jako: "wyrzeknij się, strzeż się"; pravam - można by też przetłumaczyć jako: "przewrotną, zgubną".

"Deus immortale praesidium...".

Roboczy przekład:

Boże, nieśmiertelna obrono wszystkich, którzy Cię wzywają, wyzwolenie błagających, pokoju proszących, życie wierzących, wskrzeszenie umarłych: wzywam Twego imienia nad tym sługą Twoim N., który, prosząc o dar Twojego chrztu, poprzez duchowe odrodzenie pragnie uzyskać wieczną łaskę. Przyjmij go, Panie, a ponieważ raczyłeś powiedzieć: Proście, a otrzymacie; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam – proszącemu udziel nagrody, a kołaczącemu otwórz bramę. Niechaj, obdarzony wieczystym błogosławieństwem niebiańskiego obmycia, otrzyma obiecane królestwo Twojej łaski. Który z Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz, Bóg, na wieki wieków. R. Amen.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2016, 22:06:26 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #697 dnia: Czerwca 27, 2016, 00:02:49 am »

@Maswerk
Może jest w Rytuale mariawickim? :)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #698 dnia: Czerwca 27, 2016, 15:53:09 pm »

Panie Andrzeju, dziękuję serdecznie za tłumaczenie.

To bardzo ciekawe, że tę modlitwę zniesiono, i to stosunkowo całkiem niedawno. Sam dysponuję tylko Rituale Romanum z roku (chyba) 1925, i gdy czegoś potrzeba odruchowo tam tylko szukam. Czy było więcej takich zmian w RR przed soborem? Czy "aktualna" wersja mocno różni się od poprzednich?

Panie Bartku faktycznie zupełnie o tym nie pomyślałem; ale nie wiem, czy byłby to najlepszy pomysł  ;D ;D
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #699 dnia: Czerwca 27, 2016, 16:33:03 pm »

Czy było więcej takich zmian w RR przed soborem?

Prawdę mówiąc nie zastanawiałem się nad tym... Sprawa zniesienia wszystkich modlitw "Horresce..." jest w gruncie rzeczy odpryskiem i konsekwencją usuwania formuł, które mogłyby urazić żydów. Po zmianach w modlitwie wielkopiątkowej przyszła kolej na obrzędy chrztu, a ponieważ dziwnym byłoby skreślenie tylko modlitwy odnoszącej się do judaizmu, więc wykreślono wszystkie naraz. (Chociaż akurat teksty rytuału wskazywały dobitnie, że słowo "perfidia" należy rozumieć nie jako 'wiarołomstwo', ale 'niewiarę', bo odnosiło się ono nie tylko do żydów, ale i do muzułmanów).

http://www.unavoce-ve.it/src19-05-59.htm
http://christianitas.org/news/perfidia-iudaica/

Swoją drogą: przekład tych, wydawałoby się, nieskomplikowanych modlitw wcale nie jest taki łatwy. Łacińskie słowa (horresco, perfidia, pravus) są wieloznaczne, a tłumacz, siłą rzeczy, dokonuje pewnej interpretacji, uznaje jakieś znaczenie za ważniejsze od innych. Czasem nie da się przetłumaczyć literalnie: np. "horresco" znaczy tyle co 'bać się, wzdragać się', ale w tym kontekście to nie pasuje. W przekładach na inne języki zwykle daje się tutaj 'czuć wstręt, odrazę' (abhor, aborrire, verabscheuen); jednak najlepiej byłoby może "odstąpić ze wstrętem".

Panie Bartku faktycznie zupełnie o tym nie pomyślałem; ale nie wiem, czy byłby to najlepszy pomysł  ;D ;D

Mnie też to do głowy nie przyszło. Ciekawe, jak to jest u polskokatolików (Rytuał Kościoła Polskokatolickiego, Warszawa 1961).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #700 dnia: Czerwca 30, 2017, 20:29:32 pm »

Czy istnieje jakaś szczegółowa i rzetelna biografia św. Maksymiliana Kolbe? Nie chodzi mi o typowy artykuł hagiograficzny, bo takich jest wiele w internecie, ale raczej  o jakąś pracę/książkę o charakterze monogafii historycznej (lub zbliżoną do takowej), z odniesieniami do źródeł.

Edit: Już znalazłem: Rycerz Maryi. Misja i męczeństwo św. Maksymiliana Marii Kolbego Claude R. Foster, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Teresin 2007.
http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=18963 700 stron.  Ciekawe, że dopiero amerykanski historyk, i do tego baptysta, musiał napisać biografię  polskiego świętego...
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2017, 15:53:21 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #701 dnia: Listopada 25, 2017, 12:55:17 pm »

Poszukuję na niniejszym forum wątku dotyczącego dyscypliny postnej - dyskutanci omawiali jak poszczono bezpośrednio przed soborem, jak w średniowieczu itp. Wyszukiwanie za pomocą funkcji "szukaj" nie pomogło. :( Będę wdzięczny za pomoc.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #702 dnia: Listopada 25, 2017, 13:42:48 pm »

Było kilka takich wątków:

Wielki Post
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,164.0.html

Wielki Post 2009
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,214.0.html

Post wigilijny
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,3052.0.html

[FAQ] Czy uroczystość znosi post?
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,6641.0.html

KEP: powstrzymywanie się od zabaw - tylko w Wielkim Poście
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7732.0.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #703 dnia: Listopada 25, 2017, 17:05:20 pm »

Serdecznie dziękuję! :)
Zapisane
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #704 dnia: Marca 12, 2018, 11:00:03 am »

+
Gdzie mogę znaleźć tekst polski Konstytucji Apostolskiej Piusa XII Sponsa Christi z 1950 r.?
Zapisane
Strony: 1 ... 45 46 [47] 48 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Kącik poszukiwaczy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!