Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 14, 2024, 03:37:29 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232260 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Zapiecek z dobrą książką
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] Drukuj
Autor Wątek: Zapiecek z dobrą książką  (Przeczytany 13268 razy)
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #75 dnia: Czerwca 16, 2021, 21:45:09 pm »

Ikona w Rzeczpospolitej

https://youtu.be/ObStU7DCjN4
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #76 dnia: Czerwca 25, 2021, 19:35:42 pm »

Juz w najbliższą niedzielę odbędzie się poświęcenie wielkiej cerkwi Monasteru Supraskiego.
To wyjątkowa i historyczna chwila.

Obrzęd poświęcenia cerkwi w Radio Orthodoxia....

https://m.youtube.com/watch?v=dX5Tq1apwNI&feature=youtu.be
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #77 dnia: Czerwca 27, 2021, 16:11:20 pm »

Poświęcono cerkiew w Supraślu

https://bialystok.tvp.pl/54556283/w-monasterze-w-supraslu-wyswiecono-cerkiew-zwiastowania-nmp
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5802


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #78 dnia: Lipca 05, 2021, 10:43:25 am »

https://3dom.pro/18558-wiktor-lysow-retoryka-ruchu-lgbt-w-swietle-faktow-naukowych-tom-i.html
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #79 dnia: Maja 05, 2022, 13:59:53 pm »

Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #80 dnia: Kwietnia 23, 2023, 16:04:02 pm »


^Moja nowa lektura. Czy ktoś z Państwa już ją wcześniej czytał?
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #81 dnia: Sierpnia 23, 2023, 19:23:15 pm »


Cytuj
W książce Tradycja katolicka Michał Krajski stara się ukazać piękno wartości, jakie głosi Kościół. Dzieło uświadamia, jak ważna jest wiara i związana z nią Tradycja. Autor udowadnia jej ponadczasowy charakter  – jest to ważne zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy to coraz częściej umniejsza się jej znaczenie, postrzegając za coś nieaktualnego i nieważnego.

Kim właściwie są „tradycyjni katolicy”? Kiedy powstał ten termin? Jak w istocie wygląda korelacja między Tradycją a Pismem Świętym? Czy Tradycja może się rozwijać? Michał Krajski postanawia odpowiedzieć na te i szereg innych pytań związanych z tytułową Tradycją katolicką.  Nie mamy na ziemi i w tym przemijającym życiu nic cenniejszego niż wiary, która daje życie wieczne. Źródłem tego życia jest Bóg. Przekazuje je Kościół, czerpiąc ze skarbca depozytu wiary, na który składa się Pismo Święte i Tradycja katolicka.

Jakiekolwiek lekceważenie Tradycji jest więc lekceważeniem samej wiary, a ostatecznie – Boga. Na to nie może być przyzwolenia. W ostatnich dziesięcioleciach Tradycja katolicka znajduje coraz mniej zrozumienia nawet u katolików, którzy często postrzegają ją błędnie jako ludzki wymysł, archaizm, coś nieważnego. Może się wydawać, zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom, że dla Tradycji nie ma przyszłości. Została zepchnięta na margines, modernizm przeżarł dusze większości wiernych, nie ma już powrotu do tego, co było. Jeśli jednak rozumiemy, czym Tradycja jest, pojmujemy, iż jest częścią Bożego Objawienia, nie możemy popadać w zniechęcenie. Bóg żyje i nie pozwoli, aby ludzie stracili możliwość poznania Go w całej pełni. On czeka, aż my sami upomnimy się o to, by objawiać się nam w całej okazałości.

*

Czy Tradycja katolicka ma jeszcze jakieś znaczenie?

Obecnie tradycja niekiedy postrzegana jest jedynie jako zwyczaj będący pozostałością po dawnych czasach, którego przestrzegamy wyłącznie z szacunku do naszych przodków. Polega on na przekazywaniu z pokolenia na pokolenie określonych obyczajów, wierzeń, poglądów czy nawet sposobów myślenia. Z kolei Pismo Święte potwierdza znaczenie Tradycji katolickiej jako normalnego sposobu przekazywania wiary. Ta katolicka Tradycja różni się od tych tradycji pisanych przez małe „t”, które nie są częścią Boskiego Objawienia. Co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć? Do czego ją porównać?

W książce Tradycja katolicka, wydanej nakładem Wydawnictwa 3DOM, Michał Krajski przedstawia pochodzenie, istotę i etapy rozwoju owej Tradycji. Od samego początku porównuje ją do rozłożystego cedru Libanu, który „zachwyca, daje cień i schronienie”. Autor niniejszej publikacji dzieli się swoimi przemyśleniami, starając się zaszczepić w Czytelniku miłość do Tradycji katolickiej i Pisma Świętego, która – jak sam pisze – „bierze się ostatecznie z miłości do Kościoła oraz jego głowy i Oblubieńca, tj. naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Michał Krajski w publikacji Tradycja katolicka pisze o Tradycji jako o czymś, co z daleka może wydawać się bezkształtne, nijakie, nieatrakcyjne. Wystarczy jednak spojrzeć na nią z pewnego oddalenia, z innej perspektywy, by dostrzec jej bogactwo, piękno i majestat. To bogactwo jest ogromne, jednak by je ujrzeć, niezbędne jest odrzucenie utartych schematów, przyzwyczajeń myślowych i uprzedzeń. Trzeba także okazać pokorę, uznać, że Tradycję katolicką możemy zrozumieć dopiero po wielu wysiłkach, uniżeniu i długotrwałej kontemplacji.

W Tradycji katolickiej Autor podkreśla, że celem działań ludzi kochających Tradycję nie jest walka z kimkolwiek, lecz walka o coś – „o realizację Bożej woli, o bogactwo Kościoła, o depozyt wiary”. Musimy pamiętać o tym, że nie ma na tym świecie nic cenniejszego niż wiara, która da nam życie wieczne. A to życie wieczne ofiarował nam sam Bóg. Dlatego też lekceważenie Tradycji katolickiej jest lekceważeniem wiary, a ostatecznie – Boga. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach Tradycja postrzegana jest jako ludzki wymysł, coś archaicznego, mało ważnego. Została zepchnięta na margines. Jak z tym walczyć?
https://www.nacjonalista.pl/2023/08/22/michal-krajski-tradycja-katolicka/
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 611


dawniej Bambin

« Odpowiedz #82 dnia: Czerwca 26, 2024, 08:49:11 am »

Chcą wycofania polskiej książki. "Wolność jest wrogiem Kościoła".

Cytuj
Największym wrogiem Kościoła jest wolność i zawsze ją będzie zwalczał starymi sprawdzonymi strategiami: strachem przed piekłem, poczuciem winy i nakazem posłuszeństwa — puentuje.

Amoralny w sensie filozoficznym oznacza likwidujący moralność. Tak zwana etyka ewangeliczna, traktowana nawet przez niektórych niewierzących jako moralny kodeks postępowania, nie określa relacji międzyludzkich, lecz jest formą pobożności. Myśl chrześcijańska głosi, że nie po to mamy dać chleb głodnemu, że cierpi głód, ale z tego powodu, że w tym głodnym przychodzi do nas Chrystus. To on ma być zawsze na pierwszym miejscu

Ziemiński, ceniony profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, laureat Nagrody im. ks. Józefa Tischnera w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, groźby zablokowania jego książki nazywa "elementem polskiego folkloru".

Ale takich ludzi Kościół hołubi: bezmyślnych i posłusznych członków stada, którzy nie chcą się skonfrontować z prawdą o swojej religii, której de facto nie znają — ocenia Nowak.

Protestujący zapominają o jednym, kluczowym fakcie — że, protestując, reklamują to, przeciw czemu protestują.

Pytanie: dlaczego wybrali akurat tę książkę? Było już przecież w naszym kraju wiele publikacji krytycznych wobec chrześcijaństwa. Czy to tytuł, a może zdjęcie z Jezusem z paskiem czarnym na oczach? Bo przecież nie można podejrzewać protestujących, że czytali to "bluźnierstwo". A szkoda. Bo znaleźliby tam wiele fachowych informacji na temat tego, jak rozmaite wypowiedzi Jezusa były rozumiane w historii. I że te nauki ze współczesnej perspektywy można uznać za niemoralne — wskazuje prof. Bartoś.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/dkSktkpTURBXy9lMzUzZDhjNTVjOTA0MTZiODIxNDgzNjEwZjgyNGNmNS5qcGeRlQLNAwAAwsM

Nie czytałem tej książki. Może Franciszek powinien przeczytać tę książkę. Moralność nie pasuje do współczesności. Dlaczego Franciszek chce rozwiązać mszę trydencką, bo jest zbyt moralna?
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Strony: 1 ... 4 5 [6] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Zapiecek z dobrą książką « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!