Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 19:47:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Nowości na blogu Krusejdera - http://przedsoborowy.blogspot.com
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 83 Drukuj
Autor Wątek: Nowości na blogu Krusejdera - http://przedsoborowy.blogspot.com  (Przeczytany 331794 razy)
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #75 dnia: Lutego 10, 2011, 12:55:46 pm »

od zawsze ?? Polska praktyka w tym zakresie to w zasadzie ostatnich 5 lat, czego dowodem jest odmienne załatwienie sprawy naszego innego ulubieńca RAZa, któremu żona nie chciała dzieci rodzić i się z nią rozwiódł cywilnie. Dziś jak nic dostaliby orzeczenie o nieważności, gdyby oboje zgodnie zeznali.
Skoro procedura stwierdzenia nieważności małżęństwa jest opisana w "Karierze Nikodema Dyzmy", czyli de facto w książce pełniącej tę rolę, co dzisiaj seriale typu "m jak mdłosci", to znzaczy, że i przed wojna stwierdzenia  takie musiały się zdarzać nie rzadko. A pisanie o pięciu latach to już gruba przezsada. Lat temu trzynaście pewien działacz katolicko-międzyreligijny chwalił mi się, ze unieważnienie załatwił łatwiej niz rozwód cywilny.
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #76 dnia: Lutego 10, 2011, 13:08:12 pm »

od zawsze ?? Polska praktyka w tym zakresie to w zasadzie ostatnich 5 lat, czego dowodem jest odmienne załatwienie sprawy naszego innego ulubieńca RAZa, któremu żona nie chciała dzieci rodzić i się z nią rozwiódł cywilnie. Dziś jak nic dostaliby orzeczenie o nieważności, gdyby oboje zgodnie zeznali.

To gruba przesada - wspomina już o tem p. Artur, ja dodam, że jeszcze w latach 80 spotykałem sie z orzeczeniami, a na początku 90 na takowe namawiano żonę (cywilną) mojego brata, jednak było to nie do zrealizowania ze względu na brak kontaktu z pierwszym mężem.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #77 dnia: Lutego 10, 2011, 13:58:09 pm »

Jeśli ta pani była ochrzczona, to ważność sakramentu przy takiej intencji była co najmniej wątpliwa.

Dodam, że ważność "jednostronnych" sakramentów (za dyspensą na podstawie kan. 1086 par. 2) jest dla mnie nawet bardziej wątpliwa.
Rzeczywiście, spotkałem się z takim "jednostronnym" małżeństwem, gdzie mąż był bodaj postmuzułmańskim ateistą lewicowym i taki związek został pobłogosławiony kościelnie ze wszystkimi skutkami sakramentalnymi dla małżonki. Dzieci byłu chrzczone i po katolicku wychowywane, córka nawet w scholi się udzielała.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #78 dnia: Lutego 10, 2011, 17:20:06 pm »

Jak Pana to rzeczywiście interesuje to proszę poguglać.
Nie szczególnie. Odpowiadałem po prostu panu Kubaturusowi.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #79 dnia: Lutego 10, 2011, 18:00:58 pm »

Z tego co gdzies wyczytalem to z WC bylo tak, ze slubu udzielil im jakis afrykanski katolicki kaplan. Jesli rzeczywiscie tak bylo to zapewne ten kaplan nie mial ani jursdykcji zwyczajnej ani nadzwyczajnej wiec to zupelnie prosta sprawa.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #80 dnia: Lutego 10, 2011, 18:13:55 pm »

dlaczego niby "afrykański kapłan katolicki" miał nie mieć jurysdykcyj ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #81 dnia: Lutego 10, 2011, 18:41:32 pm »

Cytuj
Nie szczególnie. Odpowiadałem po prostu panu Kubaturusowi.

Tak to ja jestem winny  ;D a za odpowiedzi serdecznie dziękuję!
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2011, 13:36:30 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #82 dnia: Lutego 10, 2011, 20:34:30 pm »

dlaczego niby "afrykański kapłan katolicki" miał nie mieć jurysdykcyj ?
bo podobno jakos spontanicznie zdecydowali sie na ten slub, poszli do ksiedza, a ten im udzielil tego slubu. z tego co wiem to zgodnie z KPK jurysdykcje ma tylko proboszcz jednego z nupiturientow... nie sadze, aby przed slubem zalatwili licencje (chyba tak to sie nazywa) ze swojej parafii na ten slub, o zapowiedziach juz nie wspomne.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #83 dnia: Lutego 13, 2011, 14:00:22 pm »

Nowy plan deform posoborowia. W Polsce optuje za nim Tygodnik Powszechny i x. Alfons Skowronek:
http://przedsoborowy.blogspot.com/2011/02/alfonsy-strecza.html
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #84 dnia: Lutego 13, 2011, 15:38:19 pm »

Co wpisu o ślubach to zgadzam się z tekstem Pana Krusejdera że Pani Mariolka bita i gwałcona nie ma szans na unieważnienie. Ostatnio kasa wszystko załatwia.
Kto ma kontakt z prawem czy interwencjami domowymi to wie jak wielka w tych rodzinach jest tragedia.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #85 dnia: Lutego 13, 2011, 16:27:49 pm »

Co wpisu o ślubach to zgadzam się z tekstem Pana Krusejdera że Pani Mariolka bita i gwałcona nie ma szans na unieważnienie.
Bicie i gwalcenie nie jest zadnym powodem na uniewaznienie malzenstwa.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #86 dnia: Lutego 13, 2011, 17:51:57 pm »

Podobnie jak powodem nie jest znudzenie się współmałżonkiem. A ma się pieniądze na legalne pozbycie się kłopotu.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #87 dnia: Lutego 13, 2011, 20:03:18 pm »

Kto ma kontakt z prawem czy interwencjami domowymi to wie jak wielka w tych rodzinach jest tragedia.
Powiem brutalnie- widziały gały co brały.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #88 dnia: Lutego 13, 2011, 21:05:24 pm »

Owszem, widziały. Ale taki Pazura dostaje rozwód, a przyczyną jest zatajona narkomanja żony. Tyle, że on wypracował z papugiem strategję sądową, posmarował komu trzeba itp. a Mariolka nic takiego nie może ..
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #89 dnia: Lutego 14, 2011, 10:01:24 am »

Może. Tylko ją na to nie stać. Opłaty kościelne są umiarkowane i możnaby ich uniknąć ale papuga bierze sowicie i niezależnie od Kościoła.
Nie zawsze gały widziały co brały.
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 83 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Nowości na blogu Krusejdera - http://przedsoborowy.blogspot.com « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!