Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:23:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowy dogmat wiary ogłoszony przez mojego księdza proboszcza
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Nowy dogmat wiary ogłoszony przez mojego księdza proboszcza  (Przeczytany 5266 razy)
Waldemar
Gość
« dnia: Lutego 15, 2009, 19:59:35 pm »

Oto nowy dogmat ogłoszony dzisiaj przez księdza proboszcza i odczytany oczywiście w homilii:

Cytuj
Człowiek wierzący w p0ełni uczestniczy w Eucharystii, jeżeli składa też dar materialny (dar serca), tak jak to było w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Chodzi oczywiście o pieniądze, całość tutaj: http://www.abobola.aplus.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=347&Itemid=53

Z ciekawostek, to o ile dobrze pamiętam, to za czasów poprzedniego proboszcza (odszedł z parafii na emeryturę w 2004 roku) "umszowienie" parafii wynosiło wyraźnie ponad 50%. Teraz wynosi 25% i spada... Za to mamy nowe świeczniki.

Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 15, 2009, 20:10:08 pm »

Widocznie dar materialny (dar serca) jeszcze nie spada.    :D
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 15, 2009, 20:30:50 pm »

Umszowienie tzn. wskaźnik dominicantes? Czy też liczba Mszy z intencjami?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
OPen
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 15, 2009, 22:44:09 pm »

Cytuj
odczytany oczywiście w homilii

jak się czyta homilie i do tego z takimi tekstami, to nie dziwota, że liczba dominicantes leci w dół   :-\
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 15, 2009, 22:57:01 pm »

Cytuj
odczytany oczywiście w homilii
jak się czyta homilie

Homilie mają być przygotowane na piśmie i odczytane (co nie znaczy, że nudno i monotonnie).
Jest na to nawet jakiś paragraf, nie chce mi się szukać.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
OPen
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 15, 2009, 23:00:50 pm »

Cytuj
Jest na to nawet jakiś paragraf, nie chce mi się szukać.

jeśli tak jest, to my dominikanie możemy pakować manatki i wracać do cywila. po co zakon kaznodziejski, skoro trzeba mieć wszystko na karteczce.
a już chyba wiem po co: żeby wydawać zbiory kazań i homilii na każdą okazję oraz rozwijać doktrynalnie i teoretycznie homiletykę.  ;)
Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 15, 2009, 23:10:03 pm »

Cytuj
Jest na to nawet jakiś paragraf, nie chce mi się szukać.

jeśli tak jest, to my dominikanie możemy pakować manatki i wracać do cywila. po co zakon kaznodziejski, skoro trzeba mieć wszystko na karteczce.
a już chyba wiem po co: żeby wydawać zbiory kazań i homilii na każdą okazję oraz rozwijać doktrynalnie i teoretycznie homiletykę.  ;)

Mając doświadczenie z publicznych "wystąpień" (ale nie kazań ;) ) wiem dwie rzeczy (choć to oczywiście kwestia indywidualna - mówię o sobie).
Po pierwsze, nie ma nic gorszego jak odczytywanie tekstu z kartki - wtedy słuchacze zasną po 2 minutach :)
Po drugie, nie oznacza to jednak, żeby nie spisać tego tekstu na kartce. Wystarczy przeczytać go wcześniej kilka razy, "wchodzi on w głowę" i później mówi się go "po swojemu", posiłkując się co najwyżej kartkami.

Myślę, że podobnie jest z kazaniami / homiliami. Choć pewnie zweryfikowałby to wykładowca homiletyki :)
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 15, 2009, 23:12:59 pm »

Jak byłem w NSD OMI w Markowicach to w parafii proboszcz czytał t.zw. Złotą księgę czyli kto i ile dał na parafię w danym tygodniu.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 16, 2009, 08:28:00 am »

Jeden z proboszczów w mojej diecezji rzucił (znane lub nie) dwa hasła, które zapadły mi w pamięć:

- Jaka wiara, taka ofiara
- Kto na kościół daje, tego Pan Bóg strzeże

xD
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 16, 2009, 10:30:16 am »

jeśli tak jest, to my dominikanie możemy pakować manatki i wracać do cywila.
A kto Ojca do wojska powołał??? (Cywil  to "antonim" wojskowego, antonimem do duchownego - świecki)

po co zakon kaznodziejski, skoro trzeba mieć wszystko na karteczce.
Mieć notatki - nie zaszkodzi.

- Jaka wiara, taka ofiara
To prawda, ale działa to i w przypadku parafian i (o wiele silniej) w przypadku kapłanów. Jak gorliwość kapłana żadna (albo dotyczy nie  tego czego powinna) to i ofiara spada...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
drizzt
bywalec
**
Wiadomości: 59


« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 16, 2009, 17:07:51 pm »

Co do homilii to uważam że, nie powinny być odczytywane owszem można je najpierw przygotować na piśmie ale należy wygłaszać je z "głowy". Wtedy napewno jest dużo lepszy kontakt z wiernymi w mojej parafii wikary( nawiasem mówiąc ma tytuł doktora więc napewno dużą wiedzę posiada) czyta swoje kazania w trakcie tego robi pauzy i czasem jeszcze coś objaśnia i dodaje mimo tego już po chwili takiego czytania ludzie usypiją i napewno mniej się pamięta z takiej homilli niż z takeij wygłaszanej z "głowy"
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 16, 2009, 18:18:45 pm »

Cytuj
A kto Ojca do wojska powołał??? (Cywil  to "antonim" wojskowego, antonimem do duchownego - świecki)


ojej, to tylko taki kolokwializm powszechnie używany. więcej dystansu Panie jp7  :)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 16, 2009, 18:25:29 pm »

Przypomniałem sobie oburzenie prof. Miodka na ten kolokwializm ;-)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
OPen
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 17, 2009, 23:19:01 pm »

@ jp7

 ;D

Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 18, 2009, 05:23:33 am »

Przypomniałem sobie oburzenie prof. Miodka na ten kolokwializm ;-)

Oburzac sie mozna ale tenze kolokwializm, ze tak powiem zawodowy, tak sie rozposzechnil ze chyba jeszcze dlugo pozyje.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowy dogmat wiary ogłoszony przez mojego księdza proboszcza « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!