Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:36:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 416309 razy)
Petros
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Listopada 18, 2010, 19:43:04 pm »

Panie Petros. Na Forum Krzyż obowiązuje forma Pan/Pani. Prosze jej przestrzegać.

ok. NIe wiedziałem:)

Instrukcja powitalna, dla nowych użytkowników wyraźnie używa formy bezpośredniej, co jest pewnym internetowym standartem.
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2010, 20:06:33 pm wysłana przez Petros » Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #16 dnia: Listopada 18, 2010, 19:43:57 pm »

Panie Petros. Na Forum Krzyż obowiązuje forma Pan/Pani. Prosze jej przestrzegać.

ok. NIe wiedziałem:)
Nie ma sprawy. Teraz już Pan wie :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Petros
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Listopada 18, 2010, 19:48:12 pm »

jak mniemam przeszlismy na ty. okej. jest 790 swiadkow.

nie mam kompleksow, ale ty je widocznie masz. moze jakos pomoc? :P

nie wiem czy Guldenmold to Pan czy Pani, z nicku to nie wynika.

pomóc, w czym Pan/Pani chce mi pomóc?

Po prostu nie rozumiem dlaczego osoba wyznania katolickiego określa siebie i innych forumowiczów mianem "niekoszermego katola". Dla mnie to trochę dziwne.
Nigdy wcześniej nie słyszałem takiego określenia, również wśród prawosławnych chrześcijan.

Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #18 dnia: Listopada 18, 2010, 19:56:10 pm »

@ Petros
Widzi Pan, nas Tradziuchów nie lubią. A określenie KATOL jest dla nas bardziej komplementem, niż zniewaga. A niekoszerni jesteśmy na pewno. Pan zresztą też :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Petros
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Listopada 18, 2010, 19:57:14 pm »



A dlaczego w całej Polsce sukcesy wyborcze odnosili Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Donlad Tusk, Bronisław Komorowski i inni wrogowie Kościoła i Polski? Nie wierzę, by katolicy mogli głosować na tych panów.
[/quote]

Zakładając, że obywatele RP w ponad 90% to katolicy, jest bardzo prawdopodobne że głosują na ww. osoby. Tylko nie wiem jaki to ma związek z tematem dyskusji.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Listopada 18, 2010, 20:03:07 pm »

@ Petros
Widzi Pan, nas Tradziuchów nie lubią. A określenie KATOL jest dla nas bardziej komplementem, niż zniewaga. A niekoszerni jesteśmy na pewno. Pan zresztą też :D

Cóż, człowiek uczy sie przez całe życie:)

Nie spotkałem się wcześniej z takimi określeniami, i dla osoby postronnej mają wydźwięk negatywny.

W Cerkwi wszyscy trzymamy się jednej Tradycji, więc chyba jesteśmy tradycjonalistami. Jednakże cytując patriarchę Bartłomieja I: "Cerkiew to nie muzeum i musi prowadzić dialog ze światem, by móc w pokorze przekazać swoje dziedzictwo kolejnym pokoleniom".
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2010, 20:25:25 pm wysłana przez Petros » Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Listopada 18, 2010, 20:23:25 pm »

@ Petros - niestety, ale jesteście POZA KOŚCIOŁEM. Nota bene - przymiotnik "prawosławny" w odniesieniu do Kościoła jest bez sensu, bo gdyby nie był "prawosławny" przestał by być Kościołem. Ale widać jak za czasów socjalizmu - pisano "program partii programem narodu". Każdy wiedziął że to nie prawda, bo jeśli by tak było, nie trzeba by tego wypisywać. Jedynym zaś celem takiego wypisywania jest podtrzymywanie siebie w ułudzie...

W dodatku Pan bredzi, jakoby to jacyś ludzie (tu "wy") ustalili symbol wiary - bzdura i pycha, bo ustalił to sam Duch Święty na Soborach.

Tego, czy "zachodni chrześcijanie" popadli w "błedy, herezje i nowinki" zaś ustalić z całą pewnością nie jesteście w stanie bez autorytetu Soboru Powszechnego - a tego bez udziału Patriarchy Zachodu zwołać nie możecie. Zatem wyraża Pan jedynie własne (i nie tylko) przypuszczenie. Zatem zamiast modlić się za nasz rzekomy powrot, lepiej by się Pan pomodlił o światło Ducha Świętego dla siebie.

Bo jeśli się Pan nie nawróci, to trwając w błedach tak zwanego "prawosławia" nie będzie Pan zbawiony.

Na dzień dzisiejszy nie zwołujemy VIII Soboru Powszechnego, bo wierze prawosławnej nie grozi żadna herezja, w związku z tym biskupi nie widzą pilnej potrzeby zwoływania Soboru Powszechnego, aczkolwiek prace przygotowawcze do Soboru trwają już od 100 lat. Biskupi rzymscy rzadko uczestniczyli w soborach, raczej wysyłali legatów.

Do św. Ducha modlę sie co najmniej rano i wieczorem:) O żadne światło się nie modlę, bo jak wiadomo Lucyfer=Jutrzenka, i właśnie pod postacią światła najczęściej ukazuje się ludziom.

Patriarcha Zachodu nie może uczestniczyć w soborze, ponieważ Jego imię nie zostało wpisane do dyptychów biskupów prawosławnych. Po za tym, nikt tej funkcji dzisiaj nie sprawuje.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #22 dnia: Listopada 18, 2010, 20:31:39 pm »

O żadne światło się nie modlę, bo jak wiadomo Lucyfer=Jutrzenka, i właśnie pod postacią światła najczęściej ukazuje się ludziom.
J 8, 12
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #23 dnia: Listopada 18, 2010, 23:20:19 pm »

Uważasz że wstęp do świątyń powinni mieć tylko święci i cerkiew jest tylko dla świętych? Jeżeli tak, to nikt z nas nie mógłby wkroczyć do cerkwi/kościoła, bo tylko Chrystus był bez grzechu.

Pytam bez cienia złośliwości, po prostu chciałbym się upewnić, że to nie przejęzyczenie.
Czy prawosławni nie uznają, że Matka Boska była bez grzechu?
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Listopada 19, 2010, 02:20:20 am »

Może moją odpowiedź niech zobrazują hymny o Bogarodzicy
(dla lepszego zrozumienia niedoskonały tekst polski )

W trakcie Boskiej Liturgii (Mszy św.) po Anaforze śpiewamy:

Najświętszą, przeczystą, błogosławioną, chwalebną Władczynię naszą Bogurodzicę i zawsze Dziewicę Marię ze wszystkimi świętymi wspomniawszy, samych siebie, innych ludzi i całe życie nasze Chrystusowi Bogu oddajmy.



Chwała Przenajświętszej Bogarodzicy (cs. Dostojno jest)

Zaprawdę godnym jest wielbić Cię, Bogurodzico, zawsze Błogosławioną i Najczystszą i Matkę Boga naszego. Czcigodniejszą od Cherubinów i bez porównania Chwalebniejszą od Serafinów, Któraś bez zmiany zrodziła Boga Słowo, Ciebie, prawdziwą Bogurodzicę, wysławiamy.

A co śpiewamy przy okazji świąt poświęconych Matce Bożej?

Troparion Narodzenia Najświętszej Bogarodzicy
Narodzenie Twe, Bogarodzico Dziewico, obwieściło radość całemu światu: albowiem z Ciebie zabłysło słońce prawdy, Chrystus Bóg nasz i obaliwszy klątwę, dał nam błogosławieństwo i unicestwiwszy śmierć, dał życie wieczne.
 
Kondakion Narodzenia Najświętszej Bogarodzicy
Przeczysta! Przez Twe święte narodzenie Joachim i Anna uwolnili się od wstydu niepłodności, a Adam i Ewa od zguby śmiertelnej: świętują je i wybawienie od potepienia za grzechy Twoi ludzie, wołając do Ciebie: niepłodna rodzi Bogarodzicę i Zbawicielkę życia naszego.
 
Troparion Wprowadzenia Przenajświętszej Bogarodzicy do świątyni
Dziś dobrej łaski Bożej zwiastowanie i ludzi zbawienia przepowiadanie, w świątyni Bożej
Dziewica uroczyście się zjawia i Chrystusa wszystkim przepowiada i my donośnie do Niej
wołajmy: Raduj się wypełnienie Opatrzności Stworzyciela.

Troparion Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy
W narodzeniu dziewictwo zachowałaś, w zaśnięciu świata nie porzuciłaś, Bogurodzico. Odeszłaś bowiem do życia, Matką będąc życia, i Twymi modlitwami wybawiasz od śmierci dusze nasze.
 
Kondakion Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy
Nieustającą w modlitwach Bogurodzicę i w orędownictwie stałą nadzieję grób i śmierć nie zatrzymają, bowiem Matka Życia przechodzi do życia, do Boga, który wcielił się w Jej dziewicze łono.
 

Kondakion Wprowadzenia Przenajświętszej Bogarodzicy do świątyni
Przeczysta świątynia Zbawcy, najcenniejszy pałac i Dziewica, święta skarbnica chwały Bożej, dzisiaj wchodzi do domu Pańskiego, wiodąc ze sobą łaskę Bożego Ducha, sławią Ją aniołowie Boży; Oto jest niebieska Arka.

Ww. święta należą do kanonu 12 Wielkich Świąt.

Dla pełnego przedstwienia stosunku naszego Kościoła do samego dogmatu polecam artykuł:

ks. Henryka Paprockiego pt. Dogmat Niepokalanego Poczęcia - prawosławny punkt widzenia
http://www.cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=164

Odnosząc się do samego Pana pytania zacytuję jedno zdanie z przywołąnego artykułu:

"Według teologii prawosławnej Maria jest „najczystsza”, to znaczy wolna od wszelkich grzechów osobistych i osiąga czystość ontologiczną. Jedynie dobrowolne poddanie się świętości stanowiło obiektywny, ludzki warunek Wcielenia".
« Ostatnia zmiana: Listopada 19, 2010, 02:37:07 am wysłana przez Petros » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #25 dnia: Listopada 19, 2010, 08:03:06 am »

Na dzień dzisiejszy nie zwołujemy VIII Soboru Powszechnego, bo wierze prawosławnej nie grozi żadna herezja, w związku z tym biskupi nie widzą pilnej potrzeby zwoływania Soboru Powszechnego, aczkolwiek prace przygotowawcze do Soboru trwają już od 100 lat. Biskupi rzymscy rzadko uczestniczyli w soborach, raczej wysyłali legatów.
Votum separatum, ale róznimy się na płaszczyźnie tak fundamentalnej, że nie dogadamy się chyba. (nota bene - sam sobie pan przeczy - "nie ma potrzeby" ale "przygotowania trwają od 100 lat" - po co komu ten "niepotrzebny sobór"? ;)

Do św. Ducha modlę sie co najmniej rano i wieczorem:) O żadne światło się nie modlę, bo jak wiadomo Lucyfer=Jutrzenka, i właśnie pod postacią światła najczęściej ukazuje się ludziom.
1J1:5
A ponadto:
Cytuj
"Duch Święty, potęga uświęcenia i rozumna światłość, każdemu rozumnemu stworzeniu, sam z siebie udziela pewnego rodzaju jasności, by odkrywały prawdę . Jak promień słońca, którego łaskawość udziela się każdemu, kto się nim cieszy, jakby był sam jeden, i który mimo to rozjaśnia ziemię i morze, i zlewa się z powietrzem, tak Duch udziela się każdemu, kto zdolny jest Go przyjąć, jak gdyby był sam jeden, i pozostaje nietknięty, emanując łaskę, której starcza dla wszystkich . Oświecając tych, co się oczyścili z wszelkiej zmazy, czyni ich duchowymi poprzez zjednoczenie ze sobą. I jak jasne i przejrzyste ciała zaczynają lśnić, gdy uderzy w nie świetlisty promień, same rozsiewając blask, tak samo dusze, które noszą Ducha, oświecone przez Niego, stają się duchowe i wylewają łaskę na innych"
Bazyli Wielki, O Duchu Świętym, IX, 22-23 (PG 32, 108 n).


Patriarcha Zachodu nie może uczestniczyć w soborze, ponieważ Jego imię nie zostało wpisane do dyptychów biskupów prawosławnych. Po za tym, nikt tej funkcji dzisiaj nie sprawuje.
Prerogatywy "patriarchy zachod" zawierają się w prerogatywach papseskich - więc nie ma o czym mówić.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Petros
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Listopada 19, 2010, 11:09:03 am »

Votum separatum, ale róznimy się na płaszczyźnie tak fundamentalnej, że nie dogadamy się chyba. (nota bene - sam sobie pan przeczy - "nie ma potrzeby" ale "przygotowania trwają od 100 lat" - po co komu ten "niepotrzebny sobór"? ;)
Cytuj

Jak sądze naszym celem nie jest dogadywanie się, tylko wymiana poglądów na pewnym poziomie dyskusji. Nie mam zamiaru, ja skromny prawosławny chrześcijanin, próbować przekonać kogokolwiek z "tradsów" do "schizamtycznych" twierdzeń.
Bardzo często forumowicze odwołują się do naszych tradycji, nie mając żadnego kontaktu z prawosławiem, dlatego staram się jak potrafię odnieść do pewnych kwestii.

Sprawy wiary nie są przez prawosławnych chrześcijan poddawane surowym prawom logiki. Sobór bylby natychmiast zwołany, gdyby czystość wiary była zmącona herezją. Skoro od ostatniego Soboru Nicejskiego II żadna herezja nie zagroziła wierze to nie ma pilnej potrzeby jego zwoływania. Przygotowania trwają od 100 lat i tylko Bóg wie ile jeszcze potrwają, nie ma pośpiechu.


Świadkowie Jehowy jak opętani co rusz atakują werstami biblijnymi. Ja na to nie reaguje i tutaj też nie będę.

Cytuj
Prerogatywy "patriarchy zachod" zawierają się w prerogatywach papseskich - więc nie ma o czym mówić.

Nie za bardzo wiem w jakich? Papież rzymski Benedykt XVI zrezygnował z tytułu patriarcha Zachodu, przez co wprowadził pewnien nieporządek, otwierając drogę do różnych twierdzeń i spekulacji. Bez względu na
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #27 dnia: Listopada 19, 2010, 12:13:36 pm »

Jak sądze naszym celem nie jest dogadywanie się, tylko wymiana poglądów na pewnym poziomie dyskusji. Nie mam zamiaru, ja skromny prawosławny chrześcijanin, próbować przekonać kogokolwiek z "tradsów" do "schizamtycznych" twierdzeń.
Bardzo często forumowicze odwołują się do naszych tradycji, nie mając żadnego kontaktu z prawosławiem, dlatego staram się jak potrafię odnieść do pewnych kwestii.
Nie zrozumiał Pan celu wypowiedzi. Nie zgadzam się z poprzednią tezą, ale wszelkie uzasadnianie uznaje za bezcelowe.

Sprawy wiary nie są przez prawosławnych chrześcijan poddawane surowym prawom logiki. Sobór bylby natychmiast zwołany, gdyby czystość wiary była zmącona herezją. Skoro od ostatniego Soboru Nicejskiego II żadna herezja nie zagroziła wierze to nie ma pilnej potrzeby jego zwoływania. Przygotowania trwają od 100 lat i tylko Bóg wie ile jeszcze potrwają, nie ma pośpiechu.
Po co diabeł ma się męczyć i herezje krzewić, jak wy i tak jesteście w schizmie?

Świadkowie Jehowy jak opętani co rusz atakują werstami biblijnymi. Ja na to nie reaguje i tutaj też nie będę.
Nie rozumiem. Bazyli Wielki - to jeden z większych "naszych wspólnych" świętych - i jego pisma nie są wersetami biblijnymi. Wskazałem jedynie, ze nawet w teologii Wschodu "świało Ducha Świetego" - to inaczej Boże natchnienie umożliwiające poznanie prawdy.

Nie za bardzo wiem w jakich? Papież rzymski Benedykt XVI zrezygnował z tytułu patriarcha Zachodu, przez co wprowadził pewnien nieporządek, otwierając drogę do różnych twierdzeń i spekulacji. Bez względu na
[Szkoda że Pani nie dokończył.] Tyle, że nawet synod (po waszemu sobór) "Pod kopułą" mówiąc o zrównaniu przywilejów Patriarchy Konstantynopola mówił o "biskupie Rzymu". To wystarczy.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Petros
Gość
« Odpowiedz #28 dnia: Listopada 19, 2010, 14:16:05 pm »


Po co diabeł ma się męczyć i herezje krzewić, jak wy i tak jesteście w schizmie?

 Szkoda że Pani nie dokończył.] Tyle, że nawet synod (po waszemu sobór) "Pod kopułą" mówiąc o zrównaniu przywilejów Patriarchy Konstantynopola mówił o "biskupie Rzymu". To wystarczy.

Nie przypominam sobie byśmy tkwili w schiźmie, inaczej nie bylibyśmy prawosławnymi chrześcijanami.
Dopóki papieże rzysmcy nie zostaną ponownie wpisani do dyptychów nie można mowić o ich miejscu, czy roli w Kościele.

Warunek powrotu do dyptychów z naszego punktu widzenia jest jeden, ciągle ten sam, dosyć oczywisty: wyznawanie wiary, zgodnej z nauczaniem Chrystusa, apostołów i Soborów Powszechnych.

Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #29 dnia: Listopada 19, 2010, 15:11:11 pm »

Nie przypominam sobie byśmy tkwili w schiźmie, inaczej nie bylibyśmy prawosławnymi chrześcijanami.
Dopóki papieże rzysmcy nie zostaną ponownie wpisani do dyptychów nie można mowić o ich miejscu, czy roli w Kościele.
Toż nie jesteście- musicie się dowartościowywać umieszczając "prawowierność" w nazwie.

Warunek powrotu do dyptychów z naszego punktu widzenia jest jeden, ciągle ten sam, dosyć oczywisty: wyznawanie wiary, zgodnej z nauczaniem Chrystusa, apostołów i Soborów Powszechnych.
Toteż Kościół Rzymski nigdy od tego nauczania nie odszedł.

Możemy tak długo - dla mnie Pan jest schizmatykiem, którego nawrócenie musi leżeć mi na sercu, dla Pana ja jestm heretykiem...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 [2] 3 4 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!