Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:31:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Msza święta Novus Ordo w bratnich słowańskich językach i inne zawiłości
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj
Autor Wątek: Msza święta Novus Ordo w bratnich słowańskich językach i inne zawiłości  (Przeczytany 9864 razy)
romain
adept
*
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #30 dnia: Kwietnia 17, 2009, 13:20:18 pm »

A nie jest to tak, że łacina, greka i hebrajski z racji tego, że w tych językach była na Krzyżu na Golgocie wypisana "wina" naszego Pana, mają poniękąd status świętych (tylko proszę nie łapać mnie za słowka i nie pisać, że myślę w sposób magiczny - ot taka moja teoria, którą też słyszałem z ust x. Stehlina). Potwierdzniem tego byłby fakt, iż egzorcyzmy po łacinie są o wiele skuteczniejsze niż w językach narodowych (co potwierdzają egzorcyści).
To widzę, że Niemiaszki bardzo tradycyjni są...
Bo ten sam argument o trzech językach wykorzystywali duchowni z arcybiskupstwa salzburskiego przeciw działalności św.św. Cyryla i Metodego.
Warto zresztą pamietać, że KRR można było odprawiać (i chyba nadal można, ale czy się odprawia?) w niektórych miejscach w SCS.... Przy pomocy ksiąg zapisanych w głagolicy.
Bo trzeba pamietać, że słowianie, którzy popadli w schizme wschodnią zarzucili ten pierwotny alfabet i przyjęli zdecydowanie bardziej podobną do greki cyrylicę.
Czy istnieją kięgi do NOMu wydrukowane głagolicą?
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #31 dnia: Kwietnia 17, 2009, 19:00:09 pm »

Warto zresztą pamietać, że KRR można było odprawiać (i chyba nadal można, ale czy się odprawia?) w niektórych miejscach w SCS.... Przy pomocy ksiąg zapisanych w głagolicy.
Przed SVII były odprawiane w Dalmacji oraz w Czechach. W Dalamacji często, w Czechach chyba tylko w Starej Boleslavi 2 razy do roku (w śś. Cyryla i Metodego oraz św. Wacława). Obecnie w Czechach (w te 2 świeta Mszę odprawia ks. Tomasz Strziżko FSSPX).
Ciekawostka w temacie - czytałem teorię, że głagolica została stworzona nie przez braci Sołuńskich, a w jakimś misyjnym klasztorze benedyktyńskim na Istrii - na kilka lat przed rozpoczęciem pracy przez śś. Cyryla i Metodego. Ale właśnie przez nich została wykorzystana do ewangelizacji. Stąd też o wiele lepsze zachowanie tego alfabetu na Zachodzie Bałkanów, niż na Wschodzie (w porównaniu do późniejszej cyrylicy). Ciekawym jest również, w jakim obrządku Cyryl i Metody odprawiali (czy wschodnim, czy zachodnim).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #32 dnia: Kwietnia 17, 2009, 19:46:43 pm »

bokotemat:
A Śląsk (6/7) dopiero w 1945! (Choć zaczęto go spolszczać ciut wcześniej.
te 6/7 Śląska to chyba dopiero w 1989. Nic mi nie wiadomo o istnieniu niepodległego państwa polskiego w 1945,
a trudno twierdzić, że rząd londyński miał jakąś władzę nad tym terenem ...
W latach 1944(5) - 1989 mieliśmy polskojęzyczną administrację ziem należących do Sowietów, a niepodległość "PRL" można porównywać z niezależnością Białoruskiej Sowieckiej Republiki Socjalistycznej, ktora podobnie jak "PRL" należała do ONZ.

Odpowiedź na bokotemat.

Ależ to teraz mamy niepodległość!
Niech no rząd Polski spróbuje coś zrobić niezgodnie po linii Brukseli!!!
Już obecny i prezydent i premier stoją na straży bardziej (nie istniejącej jeszcze) Unii Europejskiej...
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #33 dnia: Kwietnia 17, 2009, 20:24:25 pm »

Cytuj
w Czechach chyba tylko w Starej Boleslavi 2 razy do roku (w śś. Cyryla i Metodego oraz św. Wacława). Obecnie w Czechach (w te 2 świeta Mszę odprawia ks. Tomasz Strziżko FSSPX).
Mógłby Pan podać jakieś dokładniejsze informacje? Z góry dziękuję.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #34 dnia: Kwietnia 17, 2009, 22:28:08 pm »

co do języków słowianskich i mszy to msza po chorwacku przypominała w niektórych momentach do złudzenia starocerkiewny... byłem też kiedyś w Rożniawie na mszy po słowacku, ba koncelebrował ją polski ksiądz co słowackiego wcale nie znam i nie było "śmiesznie" tylko trzeba było pamiętać że laska to miłość a milost to łaska :)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #35 dnia: Kwietnia 17, 2009, 23:56:32 pm »

Cytuj
w Czechach chyba tylko w Starej Boleslavi 2 razy do roku (w śś. Cyryla i Metodego oraz św. Wacława). Obecnie w Czechach (w te 2 świeta Mszę odprawia ks. Tomasz Strziżko FSSPX).
Mógłby Pan podać jakieś dokładniejsze informacje? Z góry dziękuję.

Niestety nie wiem nic więcej ponad to co napisałem.
Sądzę, że OMP Lublin może coś wiedzieć.
Jako bonus wklejm link do początku Mszału Trydenckiego w SCS (prawa kolumna od 2 str - tego pdfa - po lewej tłumaczenie na współczesny chorawcki)
http://www.latinska-misa.com/text/glasip.pdf
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #36 dnia: Kwietnia 18, 2009, 08:24:54 am »

W zeszlym roku zostal wyswiecony w FSSP ksiadz - Nowozelandczyk pochodzenia chorwackiego, ktory zapowiadal, ze bedzie chcial w Chorwacji odprawiac tridentine po scs, zgodnie z tamtejszym zwyczajem.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2009, 07:56:07 am wysłana przez Jarod » Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #37 dnia: Kwietnia 18, 2009, 22:49:25 pm »

a czy ten indult nadal ma moc prawną? ostatnio nawet rozmawialem z jednym kapłanem co by był w stanie odprawić tridentince w cs ale pytanie czy to było by "legalne". Przegladałem tekst tridentiny w cs i bardzo ciekawe, jednak słowianom bliżej do cs niz łaciny, cs bez uczenia się mozna sporo zrozumieć, łaciny nie.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Kwietnia 18, 2009, 22:53:47 pm »

Nikt nie udowodni, że portugalski jest "ładniejszy" od litewskiego
...bo nie ma litewskiego języka.
Nie ma? Niechże mnie Pan oświeci. A ja cały czas uczę, że jest i należy wraz z łotewskim do rodziny języków bałtyckich, typ - fleksyjny.
Myślałem, że to żmudzki litewskim przezwany...

Idąc tym tropem:
wielkopolsko-małopolski polskim przezwany.

W dawnej Rzeczypospolitej w każdym kraju mówiono i pisano troszku inaczej.
Przypomnę, że Księstwo Mazowieckie weszło intagralnie w skład Królestwa Polskiego  w 1529 roku dopiero!


A za  Bolesława Chrobrego nie należało? Proszę przedstawić dowody na to, że na Mazowszu był odrębny język. A co o języku mówił Mikołaj Rey.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #39 dnia: Kwietnia 18, 2009, 23:04:14 pm »

a czy ten indult nadal ma moc prawną? ostatnio nawet rozmawialem z jednym kapłanem co by był w stanie odprawić tridentince w cs ale pytanie czy to było by "legalne". Przegladałem tekst tridentiny w cs i bardzo ciekawe, jednak słowianom bliżej do cs niz łaciny, cs bez uczenia się mozna sporo zrozumieć, łaciny nie.
Pierwsza moja myśl jest taka - że chyba dalej legalny (podobnie jak np. dzięki SP legalne jest odprawianie w rycie amborzjańskim).
A stosunek współczesnych języków słowiańskich do sc jest taki sam naj romańskich do łaciny, bądź współczesnych indyjskich do sanskrytu.
Czy można coś wiecej o tym księdzu? Może być na priv.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #40 dnia: Kwietnia 19, 2009, 13:30:12 pm »

Nikt nie udowodni, że portugalski jest "ładniejszy" od litewskiego
...bo nie ma litewskiego języka.
Nie ma? Niechże mnie Pan oświeci. A ja cały czas uczę, że jest i należy wraz z łotewskim do rodziny języków bałtyckich, typ - fleksyjny.
Myślałem, że to żmudzki litewskim przezwany...

Idąc tym tropem:
wielkopolsko-małopolski polskim przezwany.

W dawnej Rzeczypospolitej w każdym kraju mówiono i pisano troszku inaczej.
Przypomnę, że Księstwo Mazowieckie weszło intagralnie w skład Królestwa Polskiego  w 1529 roku dopiero!


A za  Bolesława Chrobrego nie należało? Proszę przedstawić dowody na to, że na Mazowszu był odrębny język. A co o języku mówił Mikołaj Rey.

Panie Zygmuncie, nie bylo odrebnych jezykow ale istnialy spore roznice dialektalne miedzy wielkopolska i malopolska. Ktora szkola przewazyla i z ktorej "bardziej" wywodzi sie j.polski to do dzis przedmiot sporow. Swoja droga badanie jezyka staropolskiego to fascynujaca sprawa.
Pozdrawiam
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #41 dnia: Kwietnia 19, 2009, 16:49:25 pm »

Przyznaje Pan jednak, że był język polski, a nie jakiś "wielkopolsko-małopolski"?

***

Wydaje się, że wymiennie określenie język żmudzki i litewski jest stosowane w biogramie księcia Melchiora Giedroycia (1536-1608) biskupa żmudzkiego w Polskim słowniku biograficznym. Jest tam również informacja, że "nakłonił kanonika Mikołaja Daukszę do wydania litewskiego przekładu katechizmu o. Ledesmy T.J. w r. 1595 i postylli Wujka w r. 1599, pokrywając koszty druku". Może ktoś po wglądzie do tych książek jest w stanie ocenić sprawę?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2009, 17:03:23 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #42 dnia: Kwietnia 19, 2009, 19:59:22 pm »

Nikt nie udowodni, że portugalski jest "ładniejszy" od litewskiego
...bo nie ma litewskiego języka.
Nie ma? Niechże mnie Pan oświeci. A ja cały czas uczę, że jest i należy wraz z łotewskim do rodziny języków bałtyckich, typ - fleksyjny.
Myślałem, że to żmudzki litewskim przezwany...

Idąc tym tropem:
wielkopolsko-małopolski polskim przezwany.
W dawnej Rzeczypospolitej w każdym kraju mówiono i pisano troszku inaczej.
Przypomnę, że Księstwo Mazowieckie weszło intagralnie w skład Królestwa Polskiego  w 1529 roku dopiero!

A za  Bolesława Chrobrego nie należało?
Proszę przedstawić dowody na to, że na Mazowszu był odrębny język.
A co o języku mówił Mikołaj Rey.

O czasach Bolesława przezwanego przez Rusinów Chrobrym jak poszperam po notatkach.
Na drugie -  a gdzie ja napisałem, że był odrębnym językiem?
Proszę posłuchać dialogów z polskich filmów przedwojennych! Toż to ledwie osiemdziesiąt lat.
Zanim nastała obwiązkowa szkoła podstawowa, a potem  radio i telewizja, to co województwo mówiono troche po swojemu

I oprosze przedstawić dowody na to, że Mikołaj Koppernik nie była kobietą!
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Kwietnia 19, 2009, 21:36:13 pm »

Ale jak to wszystko ma się odnosić do "języka litewskiego"?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #44 dnia: Kwietnia 20, 2009, 06:39:03 am »

Przyznaje Pan jednak, że był język polski, a nie jakiś "wielkopolsko-małopolski"?

***


W ogole to byla grupa jezykow lechickich. Trudno powiedziec od kiedy mozna mowic o jezyku polskim.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Msza święta Novus Ordo w bratnich słowańskich językach i inne zawiłości « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!