Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 03:28:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Włochy: seminarium na pół gwizdka
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Włochy: seminarium na pół gwizdka  (Przeczytany 4850 razy)
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #15 dnia: Listopada 12, 2010, 13:48:08 pm »

O to mi chodzi, że są duchownymi, mają święcenia kapłańskie. Któryś ze świętych powiedział, że gdyby duchowny grzeszył, trzeba go osłonić, by nikt tego nie widział. Z szacunku. To jest KAPŁAN. Co nie zmienia potrzeby potępienia jego grzechu.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #16 dnia: Listopada 12, 2010, 14:28:11 pm »

Cytuj
Za czesto jest obecnie tak, że taki kleryk idzie z domu od mamusi, w totalnie uporzadkowane zycie seminaryjne, gdzie ma rowniez wszystko podstawione pod nos, a nastepnie trafia na parafie gdzie rowniez mieszkanko, gosposia.
Np. taki, któremu mamusia w domu zawsze obierała pomarańcze i jabłuszka? Nie wierzę ;D
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #17 dnia: Listopada 12, 2010, 14:30:42 pm »

Cytuj
Za czesto jest obecnie tak, że taki kleryk idzie z domu od mamusi, w totalnie uporzadkowane zycie seminaryjne, gdzie ma rowniez wszystko podstawione pod nos, a nastepnie trafia na parafie gdzie rowniez mieszkanko, gosposia.
Np. taki, któremu mamusia w domu zawsze obierała pomarańcze i jabłuszka? Nie wierzę ;D

A jednak. Są i tacy.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #18 dnia: Listopada 12, 2010, 14:47:10 pm »

O to mi chodzi, że są duchownymi, mają święcenia kapłańskie. Któryś ze świętych powiedział, że gdyby duchowny grzeszył, trzeba go osłonić, by nikt tego nie widział. Z szacunku. To jest KAPŁAN. Co nie zmienia potrzeby potępienia jego grzechu.

No ale jak to się ma do mojego wpisu? Przecież ja skwitowałem tylko formację duchownych w takim seminarium :/. Proszę się  więc tak nie napuszać.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #19 dnia: Listopada 12, 2010, 15:24:33 pm »


O  tak tak. Zwłaszcza jeśli chodzi o studenckie realia. Ale to też by oznaczało zmianę dla całego Kościoła, bo przy dużej ilości partnerek seksualnych istnieje równie duże prawdopodobieństwo zostania ojcem, więc trzeba by zaakceptować antykoncepcję, albo znieść celibat.

Co do ilosci partnerek to nie bardzo rozumiem, to po swieceniach jest ich mniej? I co to za dziwne rozumowanie z tym celibatem i antykoncepcja? To po seminarium nie bedzie partnerek, wyswieceni ksieza po zamknietych seminariach nie maja zdaniem kolegi partnerek, nie chodza do burdeli i nie uzywaja antykoncepcji?

Cytuj
No ale przynajmniej możnaby poużywać sobie przed święceniami, w końcu kontrola ze strony przełożonych byłaby mniejsza.

Tak sobie moga pouzywac po swieceniach, spuszczeni z krociutkiej smyczy, na wzor dzieci nadopiekunczych rodzicow na studiach.

Cytuj
1. Możnaby wypracować inną metodę niż Pan zaproponował.


Jestem otwarty, ale to tylko teoretyzowanie. Poza tym nie jestem przeciwny zamknietym seminariom, ale element survivalu w real world tez bym wprowadzil

Cytuj
2. Taki "otwarty system" niekoniecznie wyeliminowałby takowych księży. Takie persony by po prostu studiów nie przetrwały i wyleciały.

I o to chodzi.

Cytuj
Np. taki, któremu mamusia w domu zawsze obierała pomarańcze i jabłuszka? Nie wierzę

Nom, slyszalem juz o takich  ;D
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #20 dnia: Listopada 13, 2010, 13:50:32 pm »

Ja byłem takim "lalusiem" , któremu mamusia obierała pomarańczka etc... i wcale a wcale nie mogę potwierdzić że pobyt w seminarium "był miejscem gdzei mi podano pod nos wszystko." Wręcz przeciwnie, nauczyłem się samodzielności, bardzo ciężkiej pracy, dyscypliny i wielu innych rzeczy. Nikt mi niczego nie przynosił, ani po mnie nie sprzątał, przeciwnie to my musieliśmy sprzątać, pomagać w kuchni, nosić w refektarzu, nakarmić śwnie, pracować w polu, zbudować sobie seminarium.
Wielu "lalusiów" takich jak ja tego nie wytrzymywało i wracało z płaczem do mamusi czasami już po dwóch mieiącach , pół roku albo roku...
Za to, a szczególnie za formację dyscyplinarną i  intelektualną ( bo duchową z czasem mogę oceniać inaczej - to jednak było posoborowie w stanie "średniego zaawansowania") będę tej Szkole wdzięczny do końca życia. W trzy lata z pierwotnego "lalusia" zrobili ze mnie tam faceta. Przeżyłem tam najlepsze lata mojego życia i otrzymałem uważam najlepsze z możliwych dla mnie lekcjii.
Dlatego pisanie o "zamkniętych seminariach" jako zagrożeniach uważam za totalną bzdurę, pomylenie pojęć , bądć oderwanie od rzeczywistości.
Seminarium jest po to, bo szlifować dusze, by wykuwać Boże Rycerstwo, nie po to zaś by koleś pomieszkiwał "między pannami" żył sobie jak w świecie każdy student a szkołę takiego "seminarium" traktował jak fakultet z ekonomii... to proste !
Seminarium ma wykuwać świętych kapłanów, takie zaś bez formacji stałej wykuć możę co najwyżej zawodowych "kapłanów świeckich".
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #21 dnia: Listopada 13, 2010, 17:55:17 pm »

Ja byłem takim "lalusiem" ,

No prosze, a w niektorych watkach tak to pan niektorym "po mordzie dawał", wezme na to poprawke nastepnym razem.

Poza tym, wzruszyła mnie pańska opowieśc, ale teoria widac przeczy praktyce, skoro po latach takiego szkolenia wychodza z seminarium przeróżne, jak to sie mówi, pacmeje. I tez czyscili kible i sprzatali korytarze i ewentualnie jako smutny obowiazek okresu kleryckiego, bo ktos im kazal. Potem wychodza i dalej sa jak dzieci we mgle. Moze nie wszyscy, ale za wielu takich widuje niestety.

Cytuj
Seminarium jest po to, bo szlifować dusze, by wykuwać Boże Rycerstwo,

Może i tak, choc czasem brzmi to dla mnie jak takie religianckie bla bla bla.

Cytuj
Seminarium ma wykuwać świętych kapłanów, takie zaś bez formacji stałej wykuć możę co najwyżej zawodowych "kapłanów świeckich".

Niekoniecznie.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #22 dnia: Listopada 13, 2010, 18:00:26 pm »

Ja "po mordzie" ??? Niby kiedy ? Gdzie ?  :)

Widzi Pan, niestety kapłaństwo ściśle wiąże się z formacją. Myślę  zatem, że im tej formacji mniej tym gorzej. Stąd sądzę, że seminarium tzw. "zjazdowe" wypadnie jeszcze gorzej niż seminaria "zamknięte" nawet te novusowe. Ono nie kształci bowiem świeckich "dla świata" ani "do życia" ( w tym doczesnym sensie ) , nie do tego jest powołane. Pewnie że mogę się myslić, acz myślę że wieki mądrości Kośicioła, które sprawiły że doszedł On do właśnie ścisłęj i konketnej formacji seminaryjnej czegoś uczą, nie sądzę by odchodzenie od zasad jescze dalsze niż to obecne, wciąż kolejne itd. mogo mieć jakiekolwiek pozytywne skutki.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #23 dnia: Listopada 13, 2010, 18:23:07 pm »

Ja "po mordzie" ??? Niby kiedy ? Gdzie ?  :)


Gdzies tam pan kogoś obdzielał, ale nie pamiętam już gdzie.

Cytuj
Widzi Pan, niestety kapłaństwo ściśle wiąże się z formacją. Myślę  zatem, że im tej formacji mniej tym gorzej. Stąd sądzę, że seminarium tzw. "zjazdowe" wypadnie jeszcze gorzej niż seminaria "zamknięte" nawet te novusowe. Ono nie kształci bowiem świeckich "dla świata" ani "do życia" ( w tym doczesnym sensie ) , nie do tego jest powołane.

Kształci duchownych, ktorzy maja sluzyc swieckim. Maja ich rozumiec by ich nauczac.

 
Cytuj
Pewnie że mogę się myslić, acz myślę że wieki mądrości Kośicioła, które sprawiły że doszedł On do właśnie ścisłęj i konketnej formacji seminaryjnej czegoś uczą, nie sądzę by odchodzenie od zasad jescze dalsze niż to obecne, wciąż kolejne itd. mogo mieć jakiekolwiek pozytywne skutki.

Nie wiem dlaczego madrosc Kosciola zawsze przedstawia się na zasadzie jakiejs liniowej ewolucji. Obecna forma seminarium nie jest jedyna jaka obowiązywała w historii i zawsze dobierano taką, która dla danych czasów była najlepsza. W kwestiach praktycznych, nie ma rozwiązań ponadczasowych. Może w naszych czasach lekka zmiana systemu formacji miałaby sens. Nie chodzi o eliminacje czasowej klauzury, a o coś w rodzaju miszmaszu. Przy tym tak tylko sobie teoretycznie rozwazam, w kontekscie podanej informacji i automatycznej krytyki pomyslu.

Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #24 dnia: Listopada 13, 2010, 19:05:21 pm »

Może to chodziło o jakieś tam "w mordę jeża" ??? ;D Ja nic takiego szczerze nie pamiętam...to raczej był taki strasznie strachliwy "Pan Mateusz" kiedy co to się bał jakiś "czarnych worków" orgranizacji "Sophia" ... może on coś takiego o mnie pisał... ale ja nie jestem żaden "Sophia" jak już to jedynie "Haghia Sophia"... ;)

Zaś co do seminarium, rzecz jasna może się Pan zastanawiać, mało tego może Kościiół się na taki "eksperyment" pokusi, ja jednak myślę, żę to nie ma żadnego sensu, a to temu, że przed soborem mieliśmy bardzo wielu bardzo dobrze uformowanych kapłanów,  wystarczy zoczyć jakie owoce dają tradycyjne seminaria obecnie, zatem nie potrzeba tu eskperymentów tylko powrotu do "starej dobrej szkoły" , era "eksperymentów" zapoczątkowana na SVII jak dotąd wychodzi Kociołowi czkawką o ile nie drgawką czy konwulsją...
Szczerze nie wierzę w te "eksperymenty" ... :)
« Ostatnia zmiana: Listopada 13, 2010, 19:06:56 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #25 dnia: Listopada 14, 2010, 18:13:50 pm »

Zwróćcie panstwo uwagę, ze teraz żaden ksiądz nie posługuje. Wszyscy księża pracuja. Tak sie wyraził o sobie nawet ksiądz odprawiający tridentinę: Pracuję w parafi....
To też efekt "nowej formacji.
A niedługo będzie się mówiło, ze biskup prezesuje ;D ;
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #26 dnia: Listopada 14, 2010, 20:46:52 pm »

A jak jest w zakonach żeńskich? nie uogólniam, ale te co ja znam to już nie ma i nie mówi się Siostra czy Matka Przelożona, tylko Siostra Dyrektorka czy Dyrektor.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #27 dnia: Listopada 15, 2010, 06:46:53 am »

Ten eksperyment akurat był już "próbowany" w paru seminariach na zachodzie z tego co słyszałem - zwłascza w USA, niestety nie przynosił nizego prócz "ogólnego rozliźnienia" obyczajów, jeśłi przyjmą go Włochy, potem inne kraje ( sądzę że Fracncja już zapewne to testowała przynajmniej ) to będzie tylko jeszcze gorzej a nie lepiej. To trochę mi przypomina "księży robotników"...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #28 dnia: Listopada 15, 2010, 06:59:53 am »

Księża robotnicy w Polsce nie przejdą. Co jak co ale większość kleryków i księży w tym kraju akurat nie jest hobbystami pracy fizycznaj a za to lubi bywać na salonach. :)
Zapisane
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #29 dnia: Listopada 15, 2010, 22:06:07 pm »

Uważam, iż istnieje problem odpowiedniej selekcji kandydatów. Nawet najlepszy system będzie źle funkcjonował gdy zawiodą ludzie.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Włochy: seminarium na pół gwizdka « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!