Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 15:39:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia katowicka  |  Wątek: BYTOM
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: BYTOM  (Przeczytany 56728 razy)
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #45 dnia: Marca 25, 2009, 14:58:18 pm »

A jednak schole zabijają śpiewanie ludu. Wszytsko jedno czy śpiewają chorał czy piosenki oazowe, czy tradycyjne. Schola powinna tylko pomagać, nadawać tempo ton itd, wykonywac trudniejsze utwory. Ale bardziej powinna pomagać niż przeszkadzac. Zawsze można z ludźmi wcześniej przećwiczyć żeby wiedzieli co i jak śpiewac.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
rafał
Gość
« Odpowiedz #46 dnia: Marca 25, 2009, 15:33:36 pm »

I tak właśnie, wierząc opowiadaniom starszych parafian, wyglądały Msze przed wprowadzeniem w Polsce reformy. Cała Msza prześpiewana polskimi pieśniami ludowymi, brak chorału gregoriańskiego.

Konia z rzędem temu, kto przygotuje lud do wspólnego śpiewu mszy nr od I do XVIII! Po to założyłem scholę, by liturgia była wzorcowa, bo liturgia to nie tylko to, co dzieje się bezpośrednio przy ołtarzu. Przykro mi, że niektórzy z nas chwalą się swoim brakiem poczucia estetyki: "jestem katolikiem, a nie estetą", bo to każe przypuszczać, jakoby katolik nie musiał posiadać zmysłu piękna.

A może to po prostu wyłącznie chęć pośpiewania sobie?  ::)
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #47 dnia: Marca 25, 2009, 17:43:04 pm »

A jednak schole zabijają śpiewanie ludu. Wszytsko jedno czy śpiewają chorał czy piosenki oazowe, czy tradycyjne.

Nie wiem o czym Pani mówi. Schola nie śpiewa piosenek oazowych i nie zabija śpiewu ludu.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
rafał
Gość
« Odpowiedz #48 dnia: Marca 25, 2009, 17:56:10 pm »

Ha! A więc i ja również nie jestem odosobniony w swoich poglądach! Dziękuję wszystkim, którym piękno liturgii rzymskiej leży na sercu, a nie na wątrobie ;D
Zapisane
Rzeka
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #49 dnia: Marca 25, 2009, 18:04:13 pm »

Zgoda , że trudno nauczyć lud wszystkich mszy z Kyriale . Nie można zakładać , że prócz De Angelis lud niczego się nie nauczy . Przez wielokrotne powtarzanie melodie chorałowe '' wchodzą '' . Jestem za zachęcaniem wiernych do śpiewania najpopularniejszych mszy jak np. IV , XVII czy Orbis Factor , jak również antyfon w tonach prostych czy śpiewów sekwencyjnych . O ile mi wiadomo przepisy kościelne dopuszczają wykonywanie propriów na tony psalmowe....
Zapisane
My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy, i życiodajnej Trójcy trójświętą pieśń śpiewamy, odrzućmy teraz wszelką życia troskę.
rafał
Gość
« Odpowiedz #50 dnia: Marca 25, 2009, 21:08:55 pm »

O ile mi wiadomo przepisy kościelne dopuszczają wykonywanie propriów na tony psalmowe....

... które jednak brzmią wtedy tak, jakby w ogóle nie brzmiały  :-\
Zapisane
rafał
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Marca 25, 2009, 21:17:51 pm »

Naszym założeniem jest śpiewanie nie tylko VIII, ale i XI mszy (na niedziele zwykłe) wraz z ludem. Przyzwyczailiśmy się do hucznych Mszy, podczas których drżą mury. Przecież częścią takiej Mszy jest również wspólne śpiewanie "Ojcze nasz", a z czego w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego rezygnujemy.

Należy się przyzwyczaić do tego, że są różnice między obiema formami rytu i to nie tylko te, które dotyczą tego, co dzieje się tuż przy ołtarzu.
Zapisane
Rzeka
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #52 dnia: Marca 25, 2009, 22:05:59 pm »


Bardzo się cieszę , że wprowadziliście zwyczaj wolniejszego śpiewania części stałych i że śpiewacie bez akompaniamentu organów .

I w ogóle bardzo się cieszę , że powstała schola i że radzi sobie coraz lepiej  :)

Zgadzam się z Panem , że w ustach ( klawiaturach ) niektórych forumowiczów '' estetyzm '' to poważny zarzut .Czyżby nie rozumieli  że śpiew to najwyższa forma modlitwy ???

Zapisane
My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy, i życiodajnej Trójcy trójświętą pieśń śpiewamy, odrzućmy teraz wszelką życia troskę.
rafał
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Marca 25, 2009, 22:35:36 pm »

Można by powtórzyć za świętym, że kto śpiewa, ten się dwa razy modli, lecz słuchanie modlitwy jest również jej formą.  :)
Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #54 dnia: Marca 28, 2009, 21:45:31 pm »

Zasłonięty krzyż i figury na ołtarzu główym w kościele pw. Ducha Świętego w Bytomiu.

Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #55 dnia: Marca 31, 2009, 09:17:15 am »

Będzie Triduum w Bytomiu?
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #56 dnia: Marca 31, 2009, 10:15:56 am »

Będzie Triduum w Bytomiu?
Tak - na dniach będą informacje o godzinach.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #57 dnia: Kwietnia 11, 2009, 09:49:48 am »

Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #58 dnia: Kwietnia 12, 2009, 00:05:24 am »

Pierwszy film z dzisiejszego wieczoru :-)

http://ochwal.pl/20090411213440_xvid.avi
Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #59 dnia: Kwietnia 12, 2009, 07:16:58 am »

Film z wczorajszej WIgilii Paschalnej jest już dostępny. Link prześlę chętnym przez PW, abyście mi nie zabili serwera :-)
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia katowicka  |  Wątek: BYTOM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!