Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 11:20:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.  (Przeczytany 22571 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #90 dnia: Sierpnia 26, 2012, 20:25:18 pm »

Dziwi mnie również powszechność w Łomży podnoszenia przez wiernych rąk podczas modlitwy "Ojcze nasz", gdy gest ten jest zastrzeżony dla celebransów Mszy św. (por. http://liturgia.wiara.pl/doc/420166.Liturgia-i-cialo/6)
Praktykują to uczestnicy ruchów tzw "odnowy" (starych herezji), którym cię pomyliło i radzi by odprawiać a dobrodzieja do sprzątania zagonić.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #91 dnia: Sierpnia 26, 2012, 20:37:51 pm »

Dziwi mnie również powszechność w Łomży podnoszenia przez wiernych rąk podczas modlitwy "Ojcze nasz", gdy gest ten jest zastrzeżony dla celebransów Mszy św.

Sprzeciwia się to jawnie treści nr. 91 OWMR:

Cytuj
Wszyscy więc, czy to wyświęceni szafarze czy to świeccy wierni, pełniący swój urząd posługi lub swoją funkcję, winni wykonywać tylko to wszystko, co do nich należy

Podobnie mówiła Konstytucja o Liturgii SWII (nr 26 i 28).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #92 dnia: Sierpnia 26, 2012, 20:57:49 pm »

Czy można Gorzkie Żale włączyć w liturgię Mszy św. podobnie jak w zakonach włącza się Liturgię Godzin do Mszy sw.?
NIE WOLNO! Liturgie się łączy, ale Gożkie Żale to nabożeństwo paraliturgiczne. Tak samo nie należy śpiewać majówki w czasie Komunii.

A wolno Litanie odmówić sobie prywatnie, gdy sie akurat do Komunii nie przystępuje?


I drugie pytanie: co Państwo na to: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12364193,_Przyznam_szczerze__zaniemowilem___Ornat_smolenski.html
(przepraszam za link do GW). Chodzi mi o ten orant. Czy powinno się na szatach liturgicznych umieszczać takie rzeczy?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #93 dnia: Sierpnia 26, 2012, 21:45:53 pm »

p.Libicki to by siedział cicho po wszystkim co ostatnio nawywijał. Wstydu nie ma.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #94 dnia: Sierpnia 26, 2012, 21:51:07 pm »

Jakby na ornacie była podobizna Tuska to by Libicki nie protestował ;D ;D. A tak na poważnie to zdecydowanie wolę ornaty używane na mszy trydenckiej od różnych nomowskich wynalazków.
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #95 dnia: Sierpnia 26, 2012, 22:02:34 pm »

sam już nie wiem, co wolno, a co nie na tych ornatach umieszczać. kiedyś też było mnóstwo przedziwnych wzorów, ale wynikało to z bogactwa symboliki chrześcijańskiej. teraz króluje dosłowność i dosadność - wszystko trzeba wypisać, wymalować. teraz w KNO mamy ornat z jeleniem - nie wiem, czy w związku ze św.Hubertem, czy może chodzi o jeszcze jakąś inną symbolikę. w tym ornacie smoleńskim widać może trochę ideologii - nie wiem, czy to dobre. ale z drugiej strony zawsze rodzimi artyści haftu komputerowego mogliby zapodać na ornacie szczątki tupolewa, śp. Parę Prezydencką. i pewnie wielu by się zachwyciło wyżynami martyrologii, jakie osiągnęliśmy nawet przy produkcji strojów liturgicznych... 
[kiedyś się tak odjazdowo zastanawiałem: skoro J-P Gaultier zaprojektował ornaty na Światowe Dni Młodzieży w Paryżu, a i w Polsce (i na Zachodzie też, ale w trochę inną stronę - u nas jest, niestety, bardziej przaśnie IMO) mamy dużą dozę kreatywności, to dlaczego nie zrobić, jak w sporcie (np. w lidze czy na olimpiadzie) - poszczególne parafie czy diecezje czy prowincje kościelne podpisują umowy z poszczególnymi firmami/projektantami. nowe wzory, nowe materiały... no dobrze, już skończyłem.]
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #96 dnia: Sierpnia 26, 2012, 22:02:55 pm »

Co do nomowskiego bezguścia, to pełna zgoda. Stare się wyrzuciło, nowego nie stworzyło. Natomiast ktoś, kto tworzył Una Voce Polonia i w dodatku bodajże syn kawalera maltańskiego w roli akompaniatora szabasowej i całego tego zapchlonego "salonu" to przekracza możliwości mojego układu trawiennego.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #97 dnia: Sierpnia 26, 2012, 22:13:31 pm »

oczywiście nie ma nawet co porównywać, ale w sumie tylko uczestnicząc w KRR jesteśmy w stanie podziwiać ową biblia pauperum na dawnych pięknych ornatach i zrozumieć, że to wszystko miało i ma sens.
mogę tylko nieśmiało zasugerować do NOMu ornaty starej i renomowanej belgijskiej firmy Slabbinck - zarówno materiały, jak i wzornictwo (oraz ceny!) odstają od polskich realiów, tj. plastikowych nietoperzy (np. takich złotych z czerwonym paskiem i pseudo kapturkem hurtem branych dla katedr czy sanktuariów do wielkich koncelebr - gdzie tego nie zrobiono...)
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #98 dnia: Sierpnia 27, 2012, 11:51:53 am »

Co do wiadomego senatora, to jest coraz gorzej. Niesiolica postępująca okazuje się silnie zaraźliwą jednostką chorobową i objawy jej rozłożyły niegdysiejszego luminarza Una Voce na płask i na łopatki. Grozi mu proces za oszczerstwa http://niezalezna.pl/32259-sakiewicz-odpowiada-libickiemu. Jan Filip Libicki stwierdził, że zarówno Tomasz Sakiewicz jak i Antoni Macierewicz najprawdopodobniej... okradają polskich obywateli zainteresowanych pracami Zespołu Parlamentarnego. Biorąc pod uwagę "niezawisłość" sądów III-RP liczy zapewne na bezkarność jak jego starszy stażem kolega po linii opluwania PiS.


... i jeszcze:
http://pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=1819
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 27, 2012, 17:14:40 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #99 dnia: Sierpnia 27, 2012, 19:18:40 pm »

Sprawa jest rozwojowa: http://niezalezna.pl/32276-odpowiedz-na-klamstwa-libickiego
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #100 dnia: Sierpnia 27, 2012, 20:32:49 pm »

(...) A wolno Litanie odmówić sobie prywatnie, gdy sie akurat do Komunii nie przystępuje?
(...)
Po pierwsze - jaki jest sens zajmowania się w jednym czasie Mszą św. i litanią? Jest to jak "tańczyć na dwóch weselach."
Ponadto taką dwudzielnością uwagi chyba nie wypełnia się niedzielnego obowiązku uczestniczenia we Mszy św.?
Po drugie - zauważam czasami takie pobożne osoby, zwykle niewiasty, które głośnym szeptem odmawiają w trakcie Mszy św. różaniec, przeszkadzając innym osobom w skupieniu się na liturgii.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #101 dnia: Sierpnia 27, 2012, 20:45:47 pm »

Ponadto taką dwudzielnością uwagi chyba nie wypełnia się niedzielnego obowiązku uczestniczenia we Mszy św.?

Wypelnia sie.

pobożne osoby, zwykle niewiasty, które głośnym szeptem odmawiają w trakcie Mszy św. różaniec, przeszkadzając innym osobom w skupieniu się na liturgii.

Ja mam ten sam subiektywny problem z nalogowymi dialogowcami. Ryczy to-to, skanduje, wrzesczy, przekrzykuje ministranta, kazdy swoim rytmem... Msza dialogowana to dla mnie prawdziwa meczarnia. A i na spiewanych potrafia tacy usadowic sie w pierwszych lawkach i drzec sie pomimo, ze schola spiewa propria. Czasem mam ochote wstac i wyjsc, albo zakleic im buzki tasma samoprzylepna. Najgorsze, ze sa przekonani, ze na tym wlasnie polega "prawdziwe uczestnictwo" i patrza z wyzszoscia na innych.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #102 dnia: Sierpnia 27, 2012, 20:57:12 pm »

Mnie to też trochę przeszkadza na mszach dialogowanych czy śpiewanych u św. Klemensa. Jedni stoją, drudzy klęczą na modlitwy u stóp ołtarza, Santus i Agnus Dei. W Przeoracie w Radości x.Karol od samego początku działania uporządkował sprawę postaw wiernych, a tu i wcześniej u Benona nie daje się jakoś tego zrobić. Może to nie jest takie ważne, ale dla osób będących po raz pierwszy na KRR wydaje się to dziwaczne. Jakoś nie wydaje mi się, by przed 1962 rokiem jedni wierni na mszy siedzieli a drudzy stali.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #103 dnia: Sierpnia 27, 2012, 21:11:06 pm »

Ksiądz Karol zaprowadzał Ordnung, Ojciec Krzysztof porządek ;). A bardziej poważnie, my od Księdza Prałata przyzwyczailiśmy się klęczeć a wszystko inne za bardzo przypomina NOM. [no i znowu trzeba ;) postawić a miało być poważniej].
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #104 dnia: Sierpnia 27, 2012, 21:18:20 pm »

Tak na marginesie to minęło już tyle lat od pierwszej mszy trydenckiej po indulcie sprawowanej przez x. Prałata Jana Szymborskiego w kościele Dzieciątka Jezus. Już 16 lat
Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!