Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 17:03:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.  (Przeczytany 22578 razy)
slavko
Gość
« Odpowiedz #75 dnia: Sierpnia 13, 2009, 22:19:56 pm »

A jak podchodzi do spiewanego "kanonu lud wierny" w jakby nie bylo "misyjnych" Czechach?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #76 dnia: Sierpnia 13, 2009, 22:37:20 pm »

A jak podchodzi do spiewanego "kanonu lud wierny" w jakby nie bylo "misyjnych" Czechach?
Nie zameczam ich spiewem ME kazdego dnia ani w kazda niedziele - tylko, jesli jest jakas uroczystosc.
Odnosze wrazenie, ze czeski wierny lud (o ile w ogole taki istnieje...) jest bardziej do tego przyzwyczajony. Ksieza troche czesciej spiewaja slowa konsekracji niz w Polsce (choc generalnie mniej spiewaja, np. w dnie powszednie 90 proc. ksiezy czeskich recytuje msze-ja w wiekszosci spiewam), w naszej diecezji przykladowo co roku w czasie mszy Krzyzma w Wielki Czwartek i w czasie swiecen kaplanskich spiewa biskup z koncelebrujacymi ksiezmi (choc "jedynki" jeszcze nie slyszalem), w innych diecezjach jest podobnie, bylem na paru prymicjach - tez byla spiewana (i to I ME). Po prostu - jest swieto, wiec sie spiewa.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2009, 22:52:40 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #77 dnia: Sierpnia 13, 2009, 22:43:29 pm »

U nas za to sie mniej spiewa, moze tez dlatego ze jezyk do spiewania mniej sie nadaje. Spiewane prefacje np. sa wielka zadkoscia. Choc dosc czesto spiewana jest aklamacja po przeistoczeniu.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #78 dnia: Sierpnia 13, 2009, 22:52:32 pm »

U nas za to sie mniej spiewa, moze tez dlatego ze jezyk do spiewania mniej sie nadaje. Spiewane prefacje np. sa wielka zadkoscia. Choc dosc czesto spiewana jest aklamacja po przeistoczeniu.
Bo angielski to najlpien nadaje się do muzyki rockowej :-) - serio.
Pamiętam, jak kiedyś na Mszy w kaedrze Westminsterskiej ksiądz (nb. Polak) - Mszę odprawiał po angielsku - ale prefację zaśpiewał po łacinie.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #79 dnia: Sierpnia 13, 2009, 22:53:47 pm »

U nas za to sie mniej spiewa, moze tez dlatego ze jezyk do spiewania mniej sie nadaje. Spiewane prefacje np. sa wielka zadkoscia. Choc dosc czesto spiewana jest aklamacja po przeistoczeniu.
Ja bym i tak spiewal ;D
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #80 dnia: Sierpnia 13, 2009, 22:57:33 pm »

I oto chodzi.

A narazie czekamy na nowe tlumczenie "Sacramentary". Podobno duzo lepsze.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #81 dnia: Sierpnia 13, 2009, 23:04:43 pm »

A narazie czekamy na nowe tlumczenie "Sacramentary". Podobno duzo lepsze.
No tak, bo Wy nie macie Roman Missal (jak na calym swiecie) tylko Sacramentary. Ale MY nie jestesmy gorsi - mamy "Český misál", chyba jedyny na swiecie mszal narodowy ;D
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #82 dnia: Sierpnia 13, 2009, 23:08:23 pm »

A czy odmawianie Anioł Pański tuż  przed końcowym błogosławieństwem  jest nadużyciem czy nie? Jest to praktykowane regularnie w znanej mi parafii (NOM).
   
 Nie jest to nadużycie, u mnie w parafii jest tak samo i nie mam nic przeciwko temu.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
slavko
Gość
« Odpowiedz #83 dnia: Sierpnia 13, 2009, 23:12:09 pm »

U nas za to sie mniej spiewa, moze tez dlatego ze jezyk do spiewania mniej sie nadaje. Spiewane prefacje np. sa wielka zadkoscia. Choc dosc czesto spiewana jest aklamacja po przeistoczeniu.
Bo angielski to najlpien nadaje się do muzyki rockowej :-) - serio.
Pamiętam, jak kiedyś na Mszy w kaedrze Westminsterskiej ksiądz (nb. Polak) - Mszę odprawiał po angielsku - ale prefację zaśpiewał po łacinie.
Nie tylko rockowej.
Niektore piesni sa przepiekne. Np. "O Sacred Head Now Wounded"
http://www.youtube.com/watch?v=TxUHHwNyq1c&feature=related i wiele innych.

Na parafich jest gorzej ale jak ma byc po posoborowym kryzysie.

Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #84 dnia: Sierpnia 13, 2009, 23:14:13 pm »

A narazie czekamy na nowe tlumczenie "Sacramentary". Podobno duzo lepsze.
No tak, bo Wy nie macie Roman Missal (jak na calym swiecie) tylko Sacramentary. Ale MY nie jestesmy gorsi - mamy "Český misál", chyba jedyny na swiecie mszal narodowy ;D

Nie pisze Mszal miejscami jest za duzo roznic miedzy Sacramentary a Missale Romanum ;D
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #85 dnia: Sierpnia 13, 2009, 23:26:26 pm »

Niektore piesni sa przepiekne. Np. "O Sacred Head Now Wounded"
http://www.youtube.com/watch?v=TxUHHwNyq1c&feature=related i wiele innych.
Na parafich jest gorzej ale jak ma byc po posoborowym kryzysie.
Akurat ta piesn jest tlumaczeniem niemieckiej piesni: "O Haupt voll Blut und Wunden", ale moim zdaniem angielskie (chodzi o jezyk) piesni tez sa piekne, choc maja w wiekszosci protestanckie pochodzenie. Nie wiem, czy to prawda, ale czysto katolickie piesni uzywane obecnie w USA sa podobno kiczowate, o wykonaniu trudno wspominac...
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #86 dnia: Sierpnia 13, 2009, 23:35:01 pm »

Sa kiczowate a wykonanienie nienajlepsze. Do do tego wynalazki posoborowe jak np. contemporary Mass czy polka Mass -tragedia.
Ale sa wyjatki a trdycyjne starsze pisni sa czesto przepiekne, choc wiele z nich to tlomaczenie, np z niemieckiego jak w/w.

PS. Sam przezylem polka-Mass. Mialem problem z rozroznieniem czesci Mszy. To bylo bolesne przezycie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2009, 23:38:15 pm wysłana przez Slavko » Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #87 dnia: Lutego 26, 2012, 18:28:08 pm »

Czy można Gorzkie Żale włączyć w liturgię Mszy św. podobnie jak w zakonach włącza się Liturgię Godzin do Mszy sw.?
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #88 dnia: Sierpnia 26, 2012, 16:57:51 pm »

Od 16 marca 2011r obowiązuje w diecezji łomżyńskiej zarządzanie bpa Stanisława Stefanka, że:
"przygotowania ołtarza nie należy rozpoczynać przed zakończeniem modlitwy powszechnej." (por. OWMR 139)
A w katedrze łomżyńskiej ministrant rozpoczyna przygotowanie ołtarza już w trakcie drugiego wezwania modlitwy powszechnej.
Czyżby nowy ordynariusz łomżyński miał inne zdanie niż poprzednik i KEP?

Dziwi mnie również powszechność w Łomży podnoszenia przez wiernych rąk podczas modlitwy "Ojcze nasz", gdy gest ten jest zastrzeżony dla celebransów Mszy św. (por. http://liturgia.wiara.pl/doc/420166.Liturgia-i-cialo/6)
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #89 dnia: Sierpnia 26, 2012, 20:20:12 pm »

Dziwi mnie

Mnie to nie dziwi. Jeśli dekrety papieskie (OWMR) nie są respektowane, to dlaczego mają być skuteczne zarządzenia biskupów?
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!