Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:45:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Una cum czyli jedność ekumeniczna a chłopcy z pod parasola
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Una cum czyli jedność ekumeniczna a chłopcy z pod parasola  (Przeczytany 8945 razy)
Nullatenus
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 63

« dnia: Października 09, 2010, 09:27:43 am »

W świetle ekumenii ten krótki zwrot - una cum może oznaczać bardzo wiele. Zadaję sobie

pytanie czy idea "una cum" jest tak samo rozumiana w różnych wyznaniach. Dla prawosławnych

zewnętrzna, jedność przejawia się w zgodnym wyznawaniu wiary, w jedności nauczania, kultu,

sakramentów, sukcesji apostolskiej i hierarchicznej biskupów oraz w jedności ustroju

kościelnego, wyrażającej się w uznawaniu tych samych kanonów kościelnych. Kościół ten jest

niewidzialny i dlatego istnienie Kościołów lokalnych nie sprzeciwia się zasadzie jego

jedności, gdyż łączy je wspólna wiara, kult i jednakowy ustrój hierarchiczny. Według

doktryny prawosławnej, jest on święty i czysty, bez skazy. Źródłem zaś i podstawą świętości

Kościoła jest Duch Święty obdarzający go stale swoimi łaskami. Ta świętość sprawia, że cały

Kościół (a nie tylko hierarchia) jest nieomylny w swoim nauczaniu wiary i moralności. Toteż

główną jego troską powinna być gorliwość w zachowaniu czystości wiary.

W moim przekonaniu takie rozumienie "una cum" jest najbliższe ortodoksji. Nota bene takie

rozumienie w swoim mniemaniu ujawnia bp. Dolan. Zresztą tak czytamy w Mszale "una cum ..et

omnibus ortodoxis, atque catholicae et apostolicae fidei cultoribus". Przeciwnie "una cum" w

rozumieniu monyniańsko-wojtyliańskim ma formę nadzwyczajnego rytu mszy. Często np.

lubliniści posługują się taką formułą włączając do modlitwy podczas liturgii imiona

innowierców, np. prawosławnych, kozłowitów, protestantów etc. Owoce dialogu ekumenicznego są

zbyt wyraźne, aby pozostawić miejsce na jakiekolwiek wątpliwości, dokąd zmierzają

modernistyczni teologowie. Obawiam się że pewnego dnia może skończyc się to na jedności z

biskupkami lezbijkami. Wg. trzeciej i dwuznacznej teorii FSSPX uznając jurysdykcję

ordynariuszy miejsc i będąc z nimi "una cum" wyraża aprobatę dla głoszonej przez nich nauki.

W ten sposób ujawnia się szacunek dla herezji. Skąd to ekumeniczne „nawrócenie”?
« Ostatnia zmiana: Października 09, 2010, 09:40:33 am wysłana przez Nullatenus » Zapisane
circ
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 15, 2010, 01:56:51 am »

kozłowici, hym.
A cóż to takiego?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 15, 2010, 02:23:59 am »

kozłowici, hym.
A cóż to takiego?
Potoczna nazwa mariawitów, których "duchową opiekunką" jest "Mateczka" Feliksa Kozłowska (stąd ta nazwa)
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 15, 2010, 06:55:09 am »

kolejna nazwa mariawitów to mankietnicy

***
ale kim sa lubliniści to nie mam pojęcia...
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 15, 2010, 08:32:31 am »

kolejna nazwa mariawitów to mankietnicy

***
ale kim sa lubliniści to nie mam pojęcia...
KUL-owcy
Zapisane
Angelus
adept
*
Wiadomości: 6

« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 15, 2010, 09:42:29 am »

"Una cum" oznacza jedność z prawowitym następcą św. Piotra i pozostającym z nim w jedności biskupem ordynariuszem oraz ze wszystkimi "prawowiernymi wyznawcami apostolskiej wiary". Pytanie zatem, czy w obecnej dobie, mając na uwadze zasygnalizowane przez autora wątku problemy teologiczne z ekumenizmem, jest z kim być "una cum". Osobiście przychylam się do opcji "Chłopców spod parasola", takich jak np. JE Ks. Bp Donald Sanborrn czy Daniel Dolan.

A propos, widział to już ktoś?

http://sedevacante-tv.blogspot.com
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 15, 2010, 13:03:18 pm »

kolejna nazwa mariawitów to mankietnicy

***
ale kim sa lubliniści to nie mam pojęcia...
KUL-owcy

Na Mszy inaugurującej rok na szczęście nikt nie unacumił się z innowiercami :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Angelus
adept
*
Wiadomości: 6

« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 15, 2010, 13:14:46 pm »

kolejna nazwa mariawitów to mankietnicy

***
ale kim sa lubliniści to nie mam pojęcia...
KUL-owcy

Na Mszy inaugurującej rok na szczęście nikt nie unacumił się z innowiercami :)

Ale z modernistami pewnie i owszem... A w związku z tym należałoby się zastanowić, czy oni są jeszcze katolikami, a nie innowiercami właśnie. W końcu skoro np. publicznie hołdują i wspierają fałszywy ekumenizm, to raczej z prawowiernością nie mają w tym punkcie wiele wspólnego...

« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2010, 13:36:15 pm wysłana przez Angelus » Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 15, 2010, 13:32:27 pm »

Nie wiem nawet, albowiem w kościele było ludu pełno do niemożliwości i trudno było się skupić. No i te nerwy... Ja jestem na pierwszym (i pewnie dla mnie ostatnim) roku, więc lekko zdenerwowany miałem wtedy prawo być, bo nie wiedziałem praktycznie nic :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
circ
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 16, 2010, 05:00:25 am »

Jakby Pan Jezus tu zajrzał i zobaczył to dzielenie włosa, myślę, ze by się dość wkurzył.
Bo najgorszą rzeczą jest brak miłości.
Miłość jest Prawdą, Prawda Miłością.

Nic więcej nie jest ważne.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 16, 2010, 07:17:31 am »

Dobre,kochajmy sie bracia.Niech jeden bruzdzi drugiemy,ale kochajmy sie. Niech zniszczy katolicyzm,ale kochajmy sie.Milosc-tak,ale slepa nie...
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2010, 07:33:21 am wysłana przez kurak » Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 16, 2010, 07:19:21 am »

Zapewne Pan Jezus na wiele rzeczy by się wkurzył. Ale proszę Pani nie da się wytłumaczyć wszystkiego miłością lub jej brakiem. Czasami źle pojęta miłość zasłania prawdę.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 16, 2010, 08:39:19 am »

Jakby Pan Jezus tu zajrzał i zobaczył to dzielenie włosa, myślę, ze by się dość wkurzył.
Skąd takie przypuszczenie?

Bo najgorszą rzeczą jest brak miłości.
Miłość jest Prawdą, Prawda Miłością.
Nic więcej nie jest ważne.
BZDURA
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Angelus
adept
*
Wiadomości: 6

« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 16, 2010, 02:01:03 am »

Jakby Pan Jezus tu zajrzał i zobaczył to dzielenie włosa, myślę, ze by się dość wkurzył.
Bo najgorszą rzeczą jest brak miłości.
Miłość jest Prawdą, Prawda Miłością.

Nic więcej nie jest ważne.

Ale prawda jest prawdą, a miłość miłością. Czy krzsło jest stołem?

Aż się paradoksalnie chce cytować Wojtyłę: "Nie ma miłości bez prawdy"
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2010, 10:37:47 am wysłana przez Angelus » Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 16, 2010, 02:13:24 am »

Jakby Pan Jezus tu zajrzał i zobaczył to dzielenie włosa, myślę, ze by się dość wkurzył.
Bo najgorszą rzeczą jest brak miłości.
Miłość jest Prawdą, Prawda Miłością.

Nic więcej nie jest ważne.
A to Pan Jezus nie wie, co się tu dzieje?
Miłośc to nie słodkie ciamciaramcia i głaskanie się wzajemnie po głowie. Miłośc polega na tym, ze dla chcemy dla innych jak najlepiej czyli pragniemy ich zbawienia, a nie zatracenia.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Una cum czyli jedność ekumeniczna a chłopcy z pod parasola « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!