Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:27:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 150 Drukuj
Autor Wątek: WARSZAWA  (Przeczytany 539538 razy)
kamilek
Gość
« Odpowiedz #195 dnia: Kwietnia 04, 2010, 20:11:35 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2010, 20:16:23 pm wysłana przez kamilek » Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #196 dnia: Kwietnia 04, 2010, 21:32:04 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2010, 21:33:54 pm wysłana przez kamilek » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #197 dnia: Kwietnia 04, 2010, 21:54:59 pm »


A czy (po)soborowe dodanie grzech poprzez zaniedbanie do "Spowiadam się" przypadkiem nie zwiększyło świadomości wiernych o tym istotnym fakcie?


Ciekawe, że wprowadzający nie pomyśleli o zaniedbaniu tradycyjnego rytu.

Co do nakryć głowy i oddzielenia kobiet i mężczyzn: to oczywiście było dobre i piękne, trzeba tylko trochę pokory by to zrozumieć. Myślę, że jeśli pierwszy raz kogoś prowadzimy na Mszę świętą w autentycznym rycie, to również z tego powodu lepiej zaprowadzić do Radości.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #198 dnia: Kwietnia 04, 2010, 22:06:57 pm »

Panie DominoNR, zapraszam do sw. Mikolaja w Paryzu. FSSPX, a kazdy siada gdzie chce i na glowe wklada co chce. Wazne by duszpasterze glosili prawdziwa nauke, a co robia wierni - niech nas swieckich to za bardzo nie obchodzi dopoki jawnie nie grzesza i nie urzadzaja zadym czy jakichs gorszacych scenek. Prosze nie uprawiac zamordyzmu w kwestii takich pierdolek jak ciuchy, bo to tylko odstrasza ludzi, ktorzy sadza iz cala filozofia tradycjonalistow to wzajemne szpiclowanie sie kto ma chustke i jakiej dlugosci nosi gacie/kiecke. W pewnych sprawach musimy isc na kompromis, jesli chcemy byc Kosciolem powszechnym a nie sekta, inaczej sie nie da. Ciuchy i miejsce w kosciele, choc istotne jako konwenans, nie naleza do Depozytu Wiary ani nie podwazaja jakiegokolwiek dogmatu.

Dodam jeszcze, ze wielu z nas, powiedzialabym ze jest to ogolny rys charakterystyczny tradycjonalistow czy konserwatystow, to ludzie o silnych osobowosciach, o bardzo konkretnej, czesto apodyktycznej wlasnej wizji swiata, Kosciola, wiary, i tego jak powinny one wygladac. Pozwala nam to nie poddawac sie manipulacjom i stawiac opor naciskom swiata by dolaczyc do owczego pedu ku zagladzie. Jednak niebezpieczenstwo jest takie, iz czesto w tej wizji miesza nam sie to co wazne z pierdolkami, ktore nie sa niczym innym jak naszymi osobistymi wyobrazeniami, a nieraz - zwyklymi nerwicami. Jesli nie nauczymy sie odrozniac jednego od drugiego i bedziemy narzucac innym wlasne wyobrazenia, skonczymy tak, jak koncza w polityce znerwicowani konserwatysci - na jednoosowych kosciolach-kanapach.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #199 dnia: Kwietnia 04, 2010, 22:23:22 pm »

...czyli Paryż w tyle za Warszawą i to w dziedzinie strojów!!!
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #200 dnia: Kwietnia 04, 2010, 22:39:11 pm »

Gorzej jest niz Pan mysli, Murzyni nawet przychodza, koniec swiata, panie dziejku!!!
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #201 dnia: Kwietnia 04, 2010, 22:48:00 pm »

Ja tam myślę, że to lepiej gdy Warszawa przodem.

...a obecność Murzynów nic tu do rzeczy nie ma.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #202 dnia: Kwietnia 05, 2010, 02:39:41 am »

Pani Murko ad tego dlugiego postu, pelna zgoda. Sam napisalem cos w ten desen dzis w poludnie i usunąłem. Nie wiem czy warto toczyc boje o takie rzeczy.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2010, 02:47:02 am wysłana przez Jean Gabriel Perboyre » Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #203 dnia: Kwietnia 05, 2010, 03:51:52 am »

@ p. FB

Ano nie mialam okazji, bo zakladam chustke :D Mysle jednak ze wiem o ktora babcie-ninje chodzi, ona pelni straz i jest chyba na kazdej Mszy, przechadza sie niekiedy po kosciele i tu popatrzy, tam przypilnuje, generalnie ma oko na wszystko :)
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #204 dnia: Kwietnia 05, 2010, 11:53:53 am »

bokotematyczne pytanie: tilaka OK?

Pytam bom ignorant jeśli chodzi o hinduskie obyczaje etc.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #205 dnia: Kwietnia 05, 2010, 14:36:29 pm »

I jak tu się nie dziwić, że moda z Paryża nigdy tradycjonalistom znad Wisły się nie podobała?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2010, 14:40:56 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #206 dnia: Kwietnia 05, 2010, 15:06:42 pm »

bokotematyczne pytanie: tilaka OK?

Pytam bom ignorant jeśli chodzi o hinduskie obyczaje etc.

tilac to znak kultu Sziwy, ma więc znaczenie religijne. Natomiast nie ma go znak "aarti", też składany na czole - witanego goscia

nb. wojtyljaniści zaczęli dowodzić, ze JP2 zrobiono na czole aarti a nie tilac ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #207 dnia: Kwietnia 05, 2010, 15:08:54 pm »


Co do nakryć głowy i oddzielenia kobiet i mężczyzn: to oczywiście było dobre i piękne, trzeba tylko trochę pokory by to zrozumieć. Myślę, że jeśli pierwszy raz kogoś prowadzimy na Mszę świętą w autentycznym rycie, to również z tego powodu lepiej zaprowadzić do Radości.

... a tak spokojnie było na forum w wielkiem poście ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #208 dnia: Kwietnia 05, 2010, 16:53:54 pm »

Kiedyś słyszałem, że gdy się zobaczy kobietę takim kółkiem, należy je zetrzeć. Historia miała się tak:

Pewien człowiek w Wiśle  złapał złotą rybkę. Ta jak to złota rybka zaproponowała, że jeśli ją tylko wypuści, spełni jego trzy życzenia. Na co szczęśliwiec powiedział: po co trzy wystarczy jedno - gdzie zagram, wszędzie mam wygrywać. Rybka oczywiście się zgodziła. Tego samego dnia wędkarz wygrał w totolotka, następnego dnia rano w audio- tele. Idąc po odbiór nagrody w kiosku kupił los i wygrał wycieczkę do Indii. Płynąc tam wygrał nie tylko dużo pieniędzy, ale również... księżniczkę indyjską do odebrania na miejscu. Przyprowadzono mu ją zaraz w porcie. Zobaczył, że miała namalowane wspomniane kółko. Zdrapał i wygrał poloneza.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2010, 17:48:35 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
yoko
uczestnik
***
Wiadomości: 102

« Odpowiedz #209 dnia: Kwietnia 06, 2010, 17:34:41 pm »


Wszystko fajnie, cenię bardzo tego kapłana, ale zauważ, że w FSSPX gdy w Warszawie jest 1-2 kapłanów(drugi to spowiednik) to potrafią wszystko ogarnąć na tip top. U św. Benona z tego co widziałem w Wielki Czwartek bądź Wielki Piątek też jest jeszcze jeden kapłan.
Jakoś niedawno, miesiąc temu w FSSPX przez 2 tygodnie było 2 kapłanów z czego jeden w konfesjonale. Potrafią zorganizować spowiedź, dwie Msze w niedzielę, od razu po Mszy o 8:30 Godzinki bądź Różaniec, a dzieci które były na porannej Mszy uczą się katechizmu w szkole; po Mszy o 10:00 nauczanie katechizmu dla dorosłych i wierni którzy nie zdążyli w czasie Mszy, mogą się wyspowiadać i przyjąć Komunię Św.

W ogóle widzę cienką dyscyplinę u św.Benona. Wiem, że dużo osób to "konwertyści z NOMu", ale ludzie kochani. Przed Mszą nie da się pomodlić nawet, bo ludziska rozmawiają, jeden się odkręca tu, drugi tam, na Kyrie i Sanctus klękają, nie ma Confitebor przed Komunią św., kobiety i mężczyźni pomieszani (zamiast niewiasty na prawo, chłopy na lewo), większość kobiet nie ma chust, które nie jeden święty kazał zakładać pod zakazem wejścia do świątyni. To samo jest z spóźnianiem, Msza 20 minut później, brak spowiedzi. W ogóle przed Mszą to czuje się tam jak na NOMie - odkręcają się i przez to człowiek się rozprasza.
Pamiętam będąc pierwszy raz w FSSPX na Mszy cichej(na Mszy 7-10 osób), ale jaka cisza (nawet oddychania nie było słychać  ;) )
Pozdrawiam

Szanowny Panie DominoNR
Jeśli chodzi o dyscyplinę u ludzi uczęszczających do św. Benona to:
1) Klękanie na Kyrie i Sanctus stosowane bylo tam od dawna, zresztą sama pieśń błagalna Kyrie powinna być raczej śpiewana na klęcząco.
Zresztą zawsze bezpieczniej jest klęczęć nawet wtedy, gdzie inni stoją niż stać tam gdzie sie powinno klęczeć. Jak nie ma do końca pewności jaka postawę przybrać klęczenie jest najbezpieczniejsze.
A może lepiej zacząc przeżywać Mszę w duchu i w skupieniu a nie rozglądac się kto klęczy a kto stoi, bo przecież nie lubi Pan tych co się rozglądają :)
2) Jeśli drażni Pana brak nakryc głowy u niewiast proponuję aby zakupił Pan odpowiednio dużo mantylek bądź chust i każdej niewieście wchodzącej do świątyni z gołą głową "wypożyczał" nakrycie głowy odpowiednio ja edukując. Wtedy nie będzie groziło Panu rozproszenie.
3) a co do tych którzy rozmawiają lub kręcą się, zawsze można zwrócić osobom delikatnie uwagę i poprosić o uciszenie.
4) Co do opóźnienia w piątek czy w sobotę to jak juz ktoś wcześniej pisal o. Krzysztof celebrował w tych dniach nabożeństwa po polsku i po łacinie. Dodatkowo sam szykował i ciemnicę i grób Pana Jezusa.
Ojciec Krzysztof w czasie Triduum i w czasie Świąt był sam jeden jedyny i też dlatego nie było spowiedzi w tym czasie.
Tak więc wymagac od jednego człowieka wszystkiego to jest naprawdę wielka przesadą.
A dodam tylko jedno, że o. Krzysztof jeśli ktoś nie wie bardzo często sprząta po swoich wiernych zarówno kościół, jak i toaletę na dole (bo sie okazuje, że nie wszyscy wiedza jak korzystac z takowej i że trzeba po sobie pozostawić czystość), zdarzało się że nawet wynosił brudne pampersy z kaplicy Matki Bożej bo mamusia jakaś dziecko przewinęła, ale zabrać pakunku nie raczyła. Przez wiele lat o. Krzysto sam mył podłogę, w tym roku po Wigilii Paschalnej zeskrobywał wosk z posadzki bo wierni oczywiście zupełnie bezmyślnie świece bez okapników mieli.
A czy ręce kapłana są od tego żeby takie rzeczy sprzatać?
Może się Pan zgłosi do pomocy Ojcu Krzysztofowi to wtedy będzie mial więcej czasu na to żey chętnych wyspowiadać i na czas Mszę odprawić.

Jak w zeszłym roku o. Krzysztof po każdorazowym zalaniu kościoła sam zbierał wodę ktorej bylo po kolana to było w porządku?

Jak narzekać to jest komu ale żeby pomóc i się wziąźć do roboty to niestety wszyscy się zawijają i nikogo nie ma.
Ech ta drzazga w cudzym oku....
Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 150 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!