Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 11:25:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 52 53 [54] 55 56 ... 150 Drukuj
Autor Wątek: WARSZAWA  (Przeczytany 539679 razy)
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #795 dnia: Lipca 04, 2011, 09:18:21 am »

Ale z drugiej strony, to nie w porządku jak w klasztorze w którym jest 20 ojców, żadnemu się nie chce wyjść do konfesjonału. Przecież chyba to oni mają być do dyspozycji wiernych, a nie odwrotnie.
Też byłem na tej Mszy dziś i również, zdziwił mnie brak jakiegokolwiek spowiednika, w chwili gdy jest to parafia zakonna, a z tego co mówił x. Krzysztof wynikałoby - że NRR została włączona w normalny cykl parafialnych Mszy niedzielnych.
Co do ogłoszeń to też mi się wydawały przydługie i nawet zastanawiałem, się czy w całości nie zastąpią kazania ...
Odkąd to kikokarmenista ma coś do katolickich spowiedzi? A baranie zawodzenie kantora ciągione jak g... przez morze na waszych kikokarmeniackich "liturgiach" mu nie przeszkadza? To niech siedzi cicho i nie przysmradza bo u siebie tu nie jest.
Nie przesadza Pan aby?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #796 dnia: Lipca 04, 2011, 09:18:41 am »

  cały kościół śpiewałby je wtedy  gromkim głosem , efekt byłby niesamowity ,  .
Po "efekty niesamowite" to raczej do kina trzeba się udać. W Warszawie gdzieś na Nowym Mieście są jakieś pokazy świetlno-fontannowe wieczorami, może tam się Pan przejdzie i zaspokoi się.  ;D
Szkoda, że Pani w Chartres na pielgrzymce nie była, tam są dopiero w pełni katolickie "efekty niesamowite". Choć ja wolę to nazwać zapowiedzią Liturgii Niebieskiej.

Nie przesadza Pan aby?
Nie. Ojciec Krzysztof wyraźnie prosił, by nie "przysmradzać". 
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2011, 09:20:40 am wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #797 dnia: Lipca 04, 2011, 10:16:24 am »

O. Krzysztof miał przez długi czas  bardzo chwalebny zwyczaj częstego odczytywania / śpiewania Lekcji / Ewangelii od razu po polsku , zostawiając łacinę na większe / odpowiednie okazje . Wiem, że dla niektórych Forumowiczów to nie jest do końca koszer, ale skoro jest taka, legalna  możliwość

Też wolę Lekcję i Ewangelię od razu w mowie ojczystej, jednak w Mszach śpiewanych jest to niedopuszczalne.

26. Zgodnie z tym, co jest przewidziane przez artykuł 6 motu proprio Summorum Pontificum, czytania w Mszach według mszału z 1962 r. mogą być wykonywane albo wyłącznie po łacinie, albo po łacinie i następnie w języku narodowym, albo, w mszach czytanych, wyłącznie w języku narodowym.
http://pismo.christianitas.pl/2011/05/universae-ecclesiae/

Świetnie, że wypłynęła ta sprawa , bo P. Bartek to szczególnie kompetentna osoba, aby bliżej o to dopytać. Czytając deklarację Universae Ecclesiae zastanawiałem się, skąd wzięła się ta zawężająca (jak mi się wydaje ) interpretacja Art. 6 SP , gdzie wyraźnie jest tylko tyle: Art. 6. In Missis iuxta Missale B. Ioannis XXIII celebratis cum populo, Lectiones proclamari possunt etiam lingua vernacula, utendo editionibus ab Apostolica Sede recognitis. Czy jakieś odpowiednie przepisy z okresu do 1962/ 3 zabraniały takiej praktyki i zostały utrzymane?  Motu Proprio wyraźnie dopuszcza taką możliwość  nie definiując (zawężając do konkretnego) rodzaju Mszy, a deklaracja jako dokument niższej rangi nie ma mocy dyspozytywnej w zakresie zmiany postanowień SP, ale stanowi (jak w nazwie aktu) wyjaśnienie dot. praktyki stosowania . Jak więc należy na to patrzeć i stosować?
Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #798 dnia: Lipca 04, 2011, 10:21:34 am »

co do czytań po polsku to zgadzam się z poprzednim postem, tym bardziej, że przepisy na to pozwalają. A tym bardziej, że u św. Klemensa będziemy się nieraz stykać z osobami, które nidy nie były na KRR. Przynajmniej trzeba potem przeczytać czytania w języku polskim. I jeszcze jedna sprawa. Ja wiem, że kontrowersyjna. Albo stoimy albo klęczymy w czasie modlitw u stóp ołtarza, Santus i Agnus Dei. Dla ludzi, którzy zetkną się u św. Klemensa pierwszy raz z KRR, może być rzeczą dziwną, że jedni ludzie w tych momentach stoją, drudzy klęczą. Są przyzwaczajeni przez NOM do jednolitych postaw liturgicznych i ciężko im przyjąć różnorodne postawy(choć obie postawy sa dopusczalne w czasie uroczystego KRR)

Co do tych postaw, rzeczywiście znowu "każdy sobie...". O. Krzysztof swego czasu uczył jak należy się zachowywać na Mszach śpiewanych i prosił, aby zapamiętać, ze 'kiedy śpiewamy - stoimy" . Chyba należałoby to przypomnieć wszystkim przy okazji przeprowadzki na nowe miejsce, m.in. z powodów, o których powyżej.
Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #799 dnia: Lipca 04, 2011, 10:28:24 am »


  cały kościół śpiewałby je wtedy  gromkim głosem , efekt byłby niesamowity ,  .


Po "efekty niesamowite" to raczej do kina trzeba się udać. W Warszawie gdzieś na Nowym Mieście są jakieś pokazy świetlno-fontannowe wieczorami, może tam się Pan przejdzie i zaspokoi się.  ;D

Efekt w znaczeniu "skutek działania"  (tu wspólna modlitwa śpiewana) - proszę sobie zadać nieco trudu i powertować słownik łac. - pol. lub przynajmniej wyrazów obcych, zanim Pani z czymś wyjedzie....
Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #800 dnia: Lipca 04, 2011, 11:36:05 am »

To chyba dobrze mimo wszystko że Pan Hellsing uczęszcza na Msze w KRR i interesuje się spowiednikami?
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #801 dnia: Lipca 04, 2011, 12:04:57 pm »

To chyba dobrze mimo wszystko że Pan Hellsing uczęszcza na Msze w KRR i interesuje się spowiednikami?

No właśnie, pan Hellsing jest neonem protradycyjnym i wypominanie mu przynależności do Neow kontekście wypowiedzi zupełnie z tym tematem niezwiązanych wydaje mi sie niesmaczne.
Zapisane
yoko
uczestnik
***
Wiadomości: 102

« Odpowiedz #802 dnia: Lipca 04, 2011, 12:13:38 pm »

co do czytań po polsku to zgadzam się z poprzednim postem, tym bardziej, że przepisy na to pozwalają. A tym bardziej, że u św. Klemensa będziemy się nieraz stykać z osobami, które nidy nie były na KRR. Przynajmniej trzeba potem przeczytać czytania w języku polskim. I jeszcze jedna sprawa. Ja wiem, że kontrowersyjna. Albo stoimy albo klęczymy w czasie modlitw u stóp ołtarza, Santus i Agnus Dei. Dla ludzi, którzy zetkną się u św. Klemensa pierwszy raz z KRR, może być rzeczą dziwną, że jedni ludzie w tych momentach stoją, drudzy klęczą. Są przyzwaczajeni przez NOM do jednolitych postaw liturgicznych i ciężko im przyjąć różnorodne postawy(choć obie postawy sa dopusczalne w czasie uroczystego KRR)

Co do tych postaw, rzeczywiście znowu "każdy sobie...". O. Krzysztof swego czasu uczył jak należy się zachowywać na Mszach śpiewanych i prosił, aby zapamiętać, ze 'kiedy śpiewamy - stoimy" . Chyba należałoby to przypomnieć wszystkim przy okazji przeprowadzki na nowe miejsce, m.in. z powodów, o których powyżej.

A jak śpiewamy litanię to też stoimy? :)
A może po prostu zastanowić się co się dzieje w tych momentach Mszy i wtedy każdy sobie sam odpowie co powinien zrobić.
A czy wierni posłuchają o. Krzysztofa? Nie jestem przekonana, bo nie wiem czy ktoś zauważył, że podczas wczorajszego śpiewania Gloria ojciec poprosił aby celebrans gestem ,,usadził" wiernych. I co? I nico, nikt nie usiadł :) :) :)
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #803 dnia: Lipca 04, 2011, 13:08:48 pm »

... pan Hellsing jest neonem protradycyjnym ...
Dobre! Coś jak masom proeklezjalny albo wieprzek koszerny, nominacja na "dowcip roku" murowana.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #804 dnia: Lipca 04, 2011, 13:10:43 pm »


A jak śpiewamy litanię to też stoimy? :)
A może po prostu zastanowić się co się dzieje w tych momentach Mszy i wtedy każdy sobie sam odpowie co powinien zrobić.
A czy wierni posłuchają o. Krzysztofa? Nie jestem przekonana, bo nie wiem czy ktoś zauważył, że podczas wczorajszego śpiewania Gloria ojciec poprosił aby celebrans gestem ,,usadził" wiernych. I co? I nico, nikt nie usiadł :) :) :)

Chodzi  nam tu teraz o standard - postawę podczas śpiewu części stałych niedzielnej Mszy , to chyba jasno wynika z wpisów powyżej ?

podczas wczorajszego śpiewania Gloria ojciec poprosił aby celebrans gestem ,,usadził" wiernych .  - O co tu chodzi? wczoraj? aby celebrans usadził ... ?
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2011, 13:12:17 pm wysłana przez avars » Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #805 dnia: Lipca 04, 2011, 13:14:17 pm »

... czy ktoś zauważył, że podczas wczorajszego śpiewania Gloria ojciec poprosił aby celebrans gestem ,,usadził" wiernych. I co? I nico, nikt nie usiadł :) :) :)
Oj zauważył to oraz to, że w sobotę podziałało ... Widać nawyki z czasów Księdza Prałata Jana Szymborskiego są trwałe a poczucie odrębności od Przeoratu i NOM jednocześnie silne.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
yoko
uczestnik
***
Wiadomości: 102

« Odpowiedz #806 dnia: Lipca 04, 2011, 13:17:24 pm »


A jak śpiewamy litanię to też stoimy? :)
A może po prostu zastanowić się co się dzieje w tych momentach Mszy i wtedy każdy sobie sam odpowie co powinien zrobić.
A czy wierni posłuchają o. Krzysztofa? Nie jestem przekonana, bo nie wiem czy ktoś zauważył, że podczas wczorajszego śpiewania Gloria ojciec poprosił aby celebrans gestem ,,usadził" wiernych. I co? I nico, nikt nie usiadł :) :) :)

Chodzi  nam tu teraz o standard - postawę podczas śpiewu części stałych niedzielnej Mszy , to chyba jasno wynika z wpisów powyżej ?

podczas wczorajszego śpiewania Gloria ojciec poprosił aby celebrans gestem ,,usadził" wiernych .  - O co tu chodzi? wczoraj? aby celebrans usadził ... ?

Podczas niedzielnej Mszy, kiedy śpiewane było Gloria, ojciec Krzysztof sam usiadł, ministranci również. I w tym momencie ojciec zwrócił się po cichu do celebransa stojącego przy nim, aby dał znak (gest) wiernym, że mają usiąść. Celebrans gest uczynił, ale wierni stali dalej.
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2011, 13:18:57 pm wysłana przez yoko » Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #807 dnia: Lipca 04, 2011, 13:27:54 pm »

Podobna sytuacja była w Przeoracie w Radości i x. Karolowi udało się ujednolić postawy wiernych na mszy trydenckiej. Mnie nie chodzi o nasze, tradsowskie postawy, ale o odczucia potecjalnych nowych ucvzestników KRR od św. Klemensa
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #808 dnia: Lipca 04, 2011, 14:39:48 pm »

Trzeba sie modlic, aby o.K. mial do pomocy na stale tradycyjnego kaplana... Jeden dobry kandydat jest :) Wowczas nie bedzie problemu z konfesjonalem...
Ale na razie święceń mu brak...

Ale z drugiej strony, to nie w porządku jak w klasztorze w którym jest 20 ojców, żadnemu się nie chce wyjść do konfesjonału.
Może weszli na Forum Krzyż i się przestraszyli?

Może jeszcze nie zdążyli się nauczyć tradycyjnej formuły spowiedzi ;)
Kiedy mi wystarczyła by dowolna ważna i godziwa...

Mam też kilka dodatkowych spostrzeżeń – ale takich "życzliwych" :-) - zgodnie z dzisiejszą prośbą O. Krzysztofa.
Życzliwe mały być przez stronę www.mszatrydencka.waw.pl Tu można każdą (o ile prawdziwa i w granicach dobrego smaku)

Nie wiem , czy dobrym pomysłem było, aby akurat dziś nie śpiewać ich na melodię z de Angelis; cały kościół śpiewałby je wtedy  gromkim głosem , efekt byłby niesamowity , a niewprawionym i nowym wiernym łatwiej byłoby się w ten śpiew włączyć , a tymczasem nawet  druzyna na chórze miała chwilami małe problemy
Podpisuję się pod tą propozycją. Bez neum - wypadałem non stop (i cała reszta kościoła też...). Wyszło gorzej niż "wycie koszerno-stepowe";) - ze sporą stratą dla tamtejszych parafian.


naprawdę czułem się jak w przedsionku nieba i podziwiałem ogromny trud włożony przez wszystkich od O. Krzysztofoa począwszy w organizację i celebrację , za co ogromne i szczere  podziękowania i wyrazy szacunku.  Bóg zapłać.
Znowu się podpisuję...

Panie jwk - rozumiem zę może Pan reagować na zaczepki, ale w tym przypadku - to Pan zaczepia.
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2011, 15:14:26 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #809 dnia: Lipca 04, 2011, 14:53:19 pm »

Cytuj
Cytuj
... pan Hellsing jest neonem protradycyjnym ...

Dobre! Coś jak masom proeklezjalny albo wieprzek koszerny, nominacja na "dowcip roku" murowana.
Wydaje mi się, że takich neonów protradycyjnych jest więcej. Ja sam w każdym razie jednego znam (i to nie z forum). Nie mogę im jednak powiedzieć, że nie są u siebie bo i ja sam nie jestem u siebie... Jakbym był rektorem kościoła to jeszcze by uszło, ale też nie do końca, bo w kościele zawsze jesteśmy u Pana Boga.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 ... 52 53 [54] 55 56 ... 150 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!